• شنبه / ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۰:۴۷
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 1400021106928
  • خبرنگار : 71442

چرا ماه عسل های تلویزیون تمامی ندارد؟

اکسیر احسان علیخانی همه را با هم بُرد!

اکسیر احسان علیخانی همه را با هم بُرد!
پشت صحنه ماه عسل

یک برنامه ساز تلویزیون درباره اینکه چرا اغلب ویژه برنامه‌های افطار رمضان مدت هاست پرداختی قصه گویانه پیش گرفته‌اند، می گوید: ۱۰ سال است سلیقه مخاطب را به آنجا رسانده ایم که لحظه افطار قصه بشنود؛ طبیعی است با این دگرگونی ذائقه که در طول یک دهه توسط مسوولان رسانه اتفاق افتاده است، همه شبکه ها در این لحظه به سمت قصه گویی بروند.

پیام ابراهیم پور که بیش از  ۲۵ سال است در تلویزیون برنامه سازی در ساختارهای مختلف اعم از ویژه برنامه رمضانی را تجربه کرده است، این روزها هم برنامه مذهبی «مدار زندگی» را با محوریت راه‌های رسیدن به آرامش روی آنتن می برد.

این تهیه کننده و کارگردان که به فضای تلویزیون آشناست، در گفت و گویی با ایسنا شرکت کرد و در پاسخ به نقدی بر ویژه برنامه های رمضانی، مبنی بر اینکه چرا پس از گذشت چندین سال ماه عسل های تلویزیون تمامی ندارد؟ توضیحاتی را مطرح کرد. 

سالیان سال ذائقه مخاطب «شب های برره» بود

ابراهیم پور در پاسخ به پرسشی درباره ی اینکه چرا در اغلب ویژه برنامه‌های افطار با گفت وگوهایی مواجه می شویم که با ساختاری کاملا مشابه، با حضور یک یا چند مهمان ضبط می شوند؟ اظهار کرد: ما سالیان سال «شب های برره» و اغلب آثار مهران مدیری را در تلویزیون دیدیم. سریال های نود قسمتی طنازانه. پس از مدتی آمدیم و اینها را کات کردیم و نسبت به محتوای آن گارد گرفتیم. ۱۰ سال سلیقه مخاطب را تغییر دادیم و بعد آن را متوقف کردیم. چه اتفاقی افتاد؟ سلیقه های مخاطب روی شانه های تخم مرغ رفت و در سوپرمارکت ها تبدیل به «قهوه تلخ» شد. ۱۰ سال هم من و امثال احسان علیخانی با «ماه عسل»، قصه گویی را رواج دادیم؛ یعنی سلیقه مخاطب را به آنجا رساندیم که لحظه افطار قصه بشنود. بنابراین اینگونه نیست که یک شبه ذائقه مخاطب تغییر پیدا کند. ذائقه مخاطب ماه رمضانی ما تبدیل به افطاری شد و افطاری ما هم از صدقه سر «ماه عسل»، قصه گویی شد.

اکسیر احسان علیخانی آنقدر قوی بود که همه را با هم برد!

این تهیه کننده و کارگردان در ارتباط با تغییر ساختار برنامه های رمضانی از حالت قصه گویی به ساختار جدید، یادآور شد: من در این ۲۵ سالی که در تلویزیون کار کردم، تلاش خودم را کردم. ۲۰ سال از این ۲۵ سال را برنامه رمضانی ساخته ام. چه آن زمانی که در «جشن رمضان» بودم که استیج بود، چه زمانی که «شب های روشن» را به مدت چهار سال به راه انداختم که در پشت بام بود و مثال هم زده بودم که این برنامه چیزی شبیه به «میهمان مامان» داریوش مهرجویی است، چه برنامه «من تو او» که در یک باغچه بود، چه بعدا که آلاچیقی به نام «ماه نشان» طراحی کردم، چه اینکه به بهانه ی سیل و زلزله فرم و ساختار مستندگونه را انتخاب کردم و چه سال گذشته که به عنوان کارگردان در برنامه «مثل ماه» حضور داشتم. می خواهم بگویم به نوبه خودم تلاش کردم، سلیقه مخاطب را تغییر بدهم ولی چه کنیم که اکسیر آقای علیخانی آنقدر قوی بوده است که همه را با هم برد. جادوی اجرای «ماه عسل» ایشان انقدر قوی بوده است که اگر فکر کنید این برنامه با اجرای ایشان از ذهن مردم می رود و ذائقه مردم تغییر می کند، سخت در اشتباهید. طبیعی است با این دگرگونی ذائقه که در طول یک دهه توسط مسئولان رسانه اتفاق افتاده است، همه شبکه ها لحظه افطار به سمت قصه گویی بروند.

طعم گس برنامه های علیخانی و فردوسی پور زیر زبان مخاطب مانده است

ابراهیم پور با اعتقاد بر اینکه در ساختار، یا اسیر سلیقه شخصی مدیران هستیم یا ذائقه که هر دو مبتنی بر مخاطب است، گفت: مدیر رسانه می داند که مخاطبش چه می خواهد، اگر نداند که مدیر رسانه نیست. اگر برنامه مبتنی بر مخاطب باشد، هم طعم خوش گس دوست داشتنی و ترش و شیرین «ماه عسل» را دارد و هم برنامه عادل فردوسی پور. در قبال برنامه های رمضان، آنچه که آشکار است فقط فضا را تغییر دادند، وگرنه فرم همان است و فقط مجری تغییر کرده است. اما در ارتباط با برنامه ی عادل فردوسی پور، جایگزنی هم برایش پیدا نشد.

نمایش خانگی ذائقه تلویزیون و مدیرانش را تغییر خواهد داد

این برنامه ساز در پاسخ به اینکه آیا ۱۰ سال قصه گویی برای مخاطب کافی نیست؟ اظهار کرد: من امیدم به شبکه های مجازی و نمایش خانگی است که بیایند و فضا را تغییر دهند. سال گذشته «باغ رمضان» در پارک آب و آتش توسط آقای زائری تجربه بسیار موفقی بود و مخاطب خود را هر شب پیدا کرده بود و یا اینکه در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) یک برنامه در شبکه نمایش خانگی توسط حامد جوادزاده با رویکرد متفاوت دیدیم. به نظرم این ذائقه و سلیقه تلویزیون و مدیرانش توسط فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی تغییر داده خواهد شد. چه بخواهند و چه نخواهند بالاجبار این اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی در بسیاری از موارد ساختارشکنی کرده است و اطمینان دارم این ساختارشکنی هم از همین برنامه ها شروع خواهد شد.

تهیه کننده و کارگردان برنامه های رمضان معتقد است: وقتی به دین قالب منبری و سنتی بدهیم و آن را وارد مقوله اجتماعی و کاربردی نکنیم، این اتفاق می افتد که فکر می کنیم باید یکسری برنامه هایی به فراخور حال مخاطب در این ایام تولید کنیم. فضای مجازی می تواند دین را تبدیل به مقوله اجتماعی و کاربردی کند. برخی فکر می کنند از طریق قصه گویی می توانند به سبک زندگی برسند. در حالی که هر کسی ساحت و مساحت زندگی خودش را دارد تا وقتی مساحت ها متفاوت است، نمی توانیم در قبال الگوها همذات پنداری داشته باشیم و یا بعید می دانم در کمتر از یک ساعت بتوان شخصی را با گفتن قصه زندگی اش تبدیل به قهرمان کرد. شاید در قالب هایی چون مستند بهتر بتوان حس همذات پنداری ایجاد کرد.

پیام ابراهیم پور در برنامه «ماه نشان»

فضای مجازی مخاطب را قلقلک می دهد اما ...

پیام ابراهیم پور در پایان با بیان اینکه امروز ذائقه مخاطب دچار سردرگمی شده است، افزود: امروز دیگر مثل سالهای گذشته نیست که مخاطب بنشیند و منتظر لحظات افطار باشد. مخاطب یک گوشی به دست دارد و با زبان روزه در فضای مجازی ویراژ می دهد. کلیپ های مذهبی افرادی چون دکتر عالی، رفیعی، دانشمند و ... در فضای مجازی بیداد می کند. وقتی این کلیپ ها را در فضای مجازی می بینی، غصه می خوری و می گویی چرا همین ها در تلویزیون ساخته نمی شود؟ فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی مخاطب را قلقلک می دهد و ذائقه مخاطب را تغییر می دهد. مخاطب دستخوش احساسات می شود اما این تغییر احساسات به دلیل کوتاه مدت بودن، مانا نیست. از طرفی فضای مجازی و نمایش خانگی مخاطب عام ندارد؛ چرا که هر کسی در گوشی شخصی خود آنها را دنبال می کند. اما تلویزیون زمانی از راه می رسد که فضای مجازی و نمایش خانگی به خاطر ویژگی های کپسولی بودن، موجز بودن و فراگیر بودن و کشکول بودن، خیلی جلوتر از آن قرار گرفته است. البته فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی با این ویژگی فقط بازی را به هم می زند و تاثیری در ذائقه مخاطب ایجاد و سپس آن رها می کند. اما به هر حال طوری می شود که مخاطب آن چیزی که تلویزیون دارد، را نمی خواهد و این سردرگمی همچنان بیداد می کند.

این تهیه کننده و کارگردان همچنین افزود: یک مخاطب سنتی داریم که فقط لحظات آخر نیاز به آرامش، دعا و مناجات دارد که ای کاش یاد بگیریم برای آن هم فکر خوب و تلاش زیادی کنیم و آن هم نیاز به برنامه سازانی دارد که به لحاظ محتوا و ساختار زبده ترین باشند.

انتهای پیام   

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۱۸:۴۹

احسان علیخانی یک اسطوره در اجرا و برنامه سازی، هیچ چیز و هیچ کس نمیتونه جای خالی ماه عسل با اجرای پر انرژی و بی نظیر اقای علیخانی رو بگیره .

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۱۸:۵۲

سلام من بعنوان یک بیننده ماه عسل رو با احسان علیخانی میشناسم همانطور که ۹۰ رو با عادل فردوسی پور شما کجا میتونید جایگزین کنید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۲۳:۵۹

جای برنامه های قدیمی خیلی خالیه شماهرچی پخش کنید مردم می بینند ایا لذت هم می برند فکر نکنم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۲۰:۴۹

کلا برنامه های آقای علیخانی واقعا عالی هستن چون با جون و دل مایه میذارن حتی به قیمت سلامتیشون که بارها به خطر افتاده..و کمک هایی که به سیل زده ها، زلزله زده ها، ایتام، زندانیان و... کردن واقعا جای تحسین داره. امیدوارم سالیان سال سلامت باشن و پر قدرت برای ایران

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۸:۰۴

ازجیب پدرش داده؟

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۶:۴۳

سلام بله کاملا با شما موافق هستم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۲۰:۵۹

سلام باشه برنامتون تاک شو باشه فقط چرا دقیقا مثل ماه عسلِ؟حتی دکور!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۱:۱۷

فقط علیخانی واقعا دمش گرم لحظه شماری میکردیم برنامه ماه عسل شروع بشه حالا برای مخاطب بی معنی هست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۹:۳۱

سلام .به شخصه این نوع برنامه ها خیلی بر من تاثیر مثبت دارند .مثل یک کتاب می مانند . خواهشاً با این نقدها جلوی این برنامه ها را نگیرید.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۱:۱۴

دقیقا نظر منم همینه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۲:۱۰

ماه عسل احسان علیخانی ماندگارشده برای تمام ایرانیان کاری که با اخلاص باشه قطعا تاثیر گذاری بی نظیری داره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۲:۵۸

چرا آقای احسان علیخانی دیگه ماه عسل نمیاد جاش خیلی خیلی خالیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۹:۰۵

سلام .مهم داستانهایی هست که تواین برنامه ها نقل میشه.اقای علیخانی مجری خوبی هست درست ولی توداستانها که دیگه نقش ندارد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۰:۴۷

این برنامه یه هر برنامه دیگه ای که قبل افطار پخش میشه عالیه..فقط مخاطب باید بشینه یکیشونو دنبال کنه و تا آخرش دنبال کنه تا دچار سردرگمی نشه..اینکه برنامه مجریش کیه و دکورش چیه مسئله نیس.مسئله اینه که به مسائل از چشم پوشیده جامعه سر و کار داره..نظرها طوری هستن که بیشتر به دکور و مجری توجه دارن تا به مهمانا.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۰:۴۸

اصلا شما چی تو خودتون دیدید که اومدید جای احسان علیخانی و ماه عسل رو گرفتید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۱:۲۹

افتصاحههه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۳:۳۱

برنامه های افطار کاملا کپی برنامه ماه عسل است کمی خلاقیت به خرج بدین دوباره همون داستان ها رو تعریف می کنید مردم خسته شدن دیگه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۳:۴۲

احسان علی خانی در اجرا عالی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۵:۴۱

سلام آقایی احسان علیخانی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۷:۳۴

اره اقعا ماه عسل با. اقا علیخانی خوب بود فکر کنم به خاطر اینکه اقا علیخانی خیلی چیزهارو درباره ایران گفته بود به خاطر همون بخش نمیکنن و من هم به اونوان بازیگر ایرانی اومیدوار زود ماه عسل پخش شه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۹:۳۱

ماه عسل تک بود مجریشم آقای احسان علیخانی اجراش بی میلیاردتوماه عسل جایگزینی نداره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۱۹:۳۳

اجراش بی نظیر بود

avatar

تمامیشون حوصله سر بر هستند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۲۱:۰۷

فیلم احضار ب اون خوبی رو بانظراتتون حذف کردین دیگ خواهشا حرف نزنین

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۰:۵۲

احسان عليخاني سردار رسانه ايران هستش ، خيلي ادم پر وعلمش داره فوق العادست خيلي هنرمند بزرگ ودست داشتني هست يك ملت دوسش دارن و خيلي خيلي فوق العاده عاليييييي

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۱:۵۶

احسان علیخانی بهترین برنامه ساز از نظر من هست واقعا برنامه هاشون عالی هستن ودر ماه رمضان جای ماه عسل واقعا خالی هست انشاالله همیشه سالم و سلامت در کنار خانواده باشند دمش گرم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۵:۰۴

ای کاش میشد نامه الکترونیک تهیه کنیم و بخواهیم سال دیگه ماه رمضون اقای علیخانی باشند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۰۹:۲۶

ماه عسل برنامه عالی بود الان بجای برنامه ماه عسل برنامه هایی شبیه ماه عسل داره پخش میشه بنظرم خیلی خوبه دمشون هم گرم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۳

مهه عسل فقط با اقای علیخانی حال میده نگاه کنی نه با بقیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۶

خیر

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۱:۱۰

خدا خیرش بده تواین عصر یخبندان عواطف آقای احسان علیخانی شمع مهربانی را درصدا وسیما روشن می کرد شعار نمی داد پا به پای مراجعه کننده شاد می شد اشک می ریخت و برای شرح وقایع ازهیچ چیز فرو گذار نبود ودر نهایت هدف اتهام بی عاطفگانی قرار گرفت که خود احساس نداشتند اشک نداشتند لبخند پر مهر نداشتند و اشک هایش را به باد تمسخر گرفتند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۳:۰۵

کاش برنامه های آقای علیخانی شروع بشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۱

با سلام خدمت دوستان به نظر من آقای علیخانی در برنامه سازی و اجرا تک هستند و کسی نمیتونه جای ایشون رو بگیره