• جمعه / ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۳۹
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 1400020301577
  • خبرنگار : 50046

امام جمعه بجنورد:

ملاک مذاکره‌کنندگان ایرانی تنها عمل طرف غربی باشد

ملاک مذاکره‌کنندگان ایرانی تنها عمل طرف غربی باشد

ایسنا/خراسان شمالی امام جمعه بجنورد و نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: امام حسن (ع) در تقابل با دشمن حرف‌وحدیث‌ها را به جان خرید و صلح و نرمش قهرمانانه را برگزید تا با این نرمش، اسلام و خط نبوت باقی مانده و دین از بین نرود که این، سخت‌ترین و درعین‌حال بهترین تصمیم بود.

 حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری، امروز در پیام آدینه این هفته بجنورد، با گرامیداشت سالگرد رحلت حضرت خدیجه کبری (س)، به بیان فضائل و مناقب این بانوی بزرگ پرداخت و اظهار کرد: حضرت خدیجه (س) در راه رسالت حضرت محمد (ص) متحمل زحمات و مشقات فراوانی شد و در این راه همه اموال خود را انفاق کرد؛ اما لحظه‌ای از همراهی و همگامی با نبی مکرم اسلام دریغ نکرد.

وی با تأکید بر الگوبرداری مردم به‌ویژه بانوان از این بانوی بزرگ دنیای اسلام، افزود: اگر جامعه ما و به‌ویژه زنان جامعه حضرت خدیجه (س) را الگوی خود قرار دهند جامعه از بسیاری از مشکلات اجتماعی فاصله گرفته و به مدینه فاضله نزدیک می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع)، به تبیین نقش این امام همام در مبارزه با جریان نفاق، گفت: مبارزه با نفاق توسط امام حسن (ع) مبارزه خاصی بود.

وی افزود: در آن زمان کسانی با لباس دین علیه دین مبین اسلام کار می‌کردند، بنی‌امیه خود را مسلمان و خویش پیامبر قلمداد می‌کرد اما علیه دین اسلام فعالیت می‌کرد و نفاقی را به وجود آورده بود که بسیاری از افراد دیگر نیز به دام آن می‌افتادند، در چنین شرایطی امام در جنگ و مواجهه با معاویه احساس کرد اگر تدبیری را به کار نبرد شاید دیگر نامی از اسلام و دین و نبوت باقی نماند.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی تصریح کرد: اگر امام حسن (ع) بر طبل جنگ می‌کوبید این جنگ با کفر نبود بلکه جنگ با نفاق و کسانی بود که در ظاهر ادعای ایمان داشتند؛ اما درواقع دشمن دین بودند، به‌گونه‌ای که حتی بسیاری از کسانی که اطراف امام حسن (ع) بودند جیره‌خوار جبهه نفاق بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری ادامه داد: اگر جنگ امام حسن (ع) با معاویه ادامه پیدا می‌کرد اندک افراد بصیر و مؤمنی که در کنار امام بودند کشته می‌شدند و شاید دیگر نامی از اسلام باقی نمی‌ماند؛ به همین دلیل امام حسن (ع) بهترین و صحیح‌ترین تصمیم را گرفت.

وی اضافه کرد: امام حسن (ع) حرف‌وحدیث‌ها را به جان خرید و در میدان نبرد صلح و نرمش قهرمانانه را برگزید و با این نرمش جان اندک افراد اهل بصیرت و دین‌داران واقعی را حفظ کرد تا حکومت دینی احیا و زنده شود، خط نبوت باقی مانده و دین از بین نرود که این سخت‌ترین و درعین‌حال بهترین تصمیم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در ادامه با بیان اینکه این امام همام در سختی‌ها و گرفتاری‌ها با مردم همدردی و مواسات می‌کرد؛ به‌گونه‌ای که دو بار همه اموال خود را صرف نیازمندان کرد، اضافه کرد: باید انفاق و دستگیری امام از محرومان برای ما الگو باشد و به‌ویژه در ماه محرم با مواسات و کمک‌های مؤمنانه خود از نیازمندان دستگیری کنیم.

تجلیل از نیم قرن تبلیغ و مجاهدت آیت‌الله مهمان‌نواز

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت سالگرد رحلت آیت‌الله مهمان‌نواز، اظهار کرد: این عالم وارسته و فقید در طول عمر پرافتخار خود همواره منشأ خیر و برکت بود و همه عمر خود را در راه ترویج دین و احیای آموزه‌های اسلامی وقف کرد.

وی با بیان اینکه آیت‌الله مهمان‌نواز در راه اسلام و انقلاب بیش از نیم‌قرن تبلیغ و مجاهدت داشت و در این زمینه سختی‌های بسیار زیادی را متحمل شد، افزود: این عالم فقید بعد از انقلاب هم بیش از سه دهه امامت جمعه بجنورد را بر عهده داشت و سه دوره هم در مجلس خبرگان نماینده مردم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری ادامه داد: این عالم بزرگوار به دنبال مقام و قدرت نبود، همواره زاهدانه زیست و در زندگی هم هیچ مالی برای خود ذخیره نکرد؛ به‌گونه‌ای که از مال دنیا جز خانه کوچکی که از قبل از انقلاب در مشهد داشت، چیزی باقی نگذاشت.

وی اضافه کرد: آیت‌الله مهمان‌نواز بعد از پیروزی انقلاب و در دوران تصدی امامت جمعه و نمایندگی مجلس خبرگان رهبری هم از مال دنیا ذخیره‌ای نداشت؛ اما در موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز جمعه همیشه با قاطعیت با کج‌روی‌ها و فسادهایی که وجود داشت، مبارزه و مقابله می‌کرد.

برخورداری از شجاعت و روحیه انقلابی از ویژگی‌های کاندیدای اصلح است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، در ادامه تبیین ویژگی‌های کاندیدای اصلح از زبان امامین انقلاب، اظهار کرد: انقلابی و شجاع بودن از دیگر ویژگی‌های کاندیدای اصلح است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در تعبیری می‌فرمایند مسئولان باید در اتخاذ تصمیمات انقلابی و بیان سخنان انقلابی گونه امام راحل خجالت نکشند؛ یعنی تصمیمات انقلابی گرفته و بیانات انقلابی امام را به زبان بیاورند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری اضافه کرد: رئیس‌جمهور و هر کس که به نحوی نماینده مردم محسوب می‌شود باید حافظ منافع مردم بوده و درد آن‌ها را بشناسد، پای منافع مردم بماند و در دفاع از منافع مردم با روحیه انقلابی و شجاعت عمل کند.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور و نماینده منتخب مردم باید جلوی دست‌درازی دشمنان داخلی و خارجی به منافع مردم را ببندد، تصریح کرد: رئیس‌جمهور باید با کسانی که در داخل احتکار و اختلاس کرده و معیشت و زندگی مردم را دشوار می‌کنند مبارزه کرده و ریشه فساد را در درون مملکت خشک کند و در پای منافع مردم با کسی رودربایستی نداشته باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور باید دشمن را بشناسد، خاطرنشان کرد: بیش از چهار دهه است که کینه‌توزی و خصومت دشمنان را به عینه دیده و می‌بینیم که دشمنان چگونه برای ریشه‌کن کردن نظام همه امکانات خود را به صحنه آورده‌اند؛ ازاین‌رو رئیس‌جمهور باید با در نظر داشتن دشمنی مداوم جبهه استکبار، به پای منافع ایران و ایرانی و مردم مسلمان ایران بایستد و نگذارد فشارها بیشتر شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: دشمنان دوست دارند مردم ایران زمین بخورند و معیشت آن‌ها تنگ باشد و رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی عزت و سربلندی ملت ایران را نمی‌خواهند بلکه نابودی این ملت را آرزو می‌کنند که این موضوع واضح و مبرهن است.

ملاک مذاکره‌کنندگان ایرانی تنها عمل طرف غربی باشد

وی با تأکید بر اینکه به همین دلیل نباید به استکبار و ساختارهای بین‌المللی امیدی داشته باشیم، اظهار کرد: اگر در دوران دفاع مقدس هم به دشمن دل می‌بستیم و منتظر می‌ماندیم نظام‌های بین‌المللی به ما کمک کنند تا از شر رژیم بعثی نجات یابیم، هیچ اثری از کشور و انقلاب باقی نمی‌ماند؛ زیرا در هشت سال دفاع مقدس 14 قطع‌نامه بین‌المللی صادر شد که همه به‌نوعی در حمایت از رژیم بعثی متجاوز بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: اگر منتظر می‌ماندیم تا در قصه منافقین مجامع بین‌المللی کار کنند امروز همه ایران ناامن بود و اگر منتظر می‌ماندیم مجامع بین‌المللی جلوی داعش را بگیرند امروز سلفی گری نه‌تنها سوریه و عراق که همه ایران و پاکستان و افغانستان و کل منطقه را فراگرفته بود.

امام‌جمعه بجنورد تصریح کرد: در بحث هسته‌ای هم اگر امید ما به آن‌ها بود امروز حتی یک دستگاه سانتریفیوژ به ما نمی‌دادند که دانشجویان ما فقط با آن آشنا شوند.

قول و امضای دشمنان بی‌اعتبار است

وی خاطرنشان کرد: اکنون مسئولان باید مراقب باشند و بیش از این دشمن را تجربه نکنند، قرآن، مقام معظم رهبری و مردم تأکید دارند که نباید به دشمن اعتماد کرد و تجربه‌های ما هم می‌گوید نباید به آن‌ها اعتماد کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری اظهار کرد: با توجه به تجربه‌های تلخ قبلی، در مذاکرات فعلی دیگر از دیگران حرف تحویل نگیریم بلکه عمل آن‌ها را ببینیم؛ زیرا به قول دشمن اعتمادی نیست، اگر راست می‌گویند در عمل ثروت‌های این مردم را آزاد کرده و ارتباطات بانکی را برقرار کنند نه اینکه وعده‌های آن‌ها فقط در حد حرف باشد.

وی اضافه کرد: بر این اساس در مذاکرات احیای برجام باید این بار تنها عمل دشمن ملاک باشد نه قول و وعده و آنچه بر روی نوشته می‌آید؛ چراکه غیرقابل‌اعتماد بودن دشمن و امضای طرف غربی را تجربه کرده‌ایم و این امضاها دیگر برای ما تضمین نیست.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در خاتمه شهادت سردار حجازی که عمر خود را در راه دفاع از اسلام و انقلاب و حرم و حریم صرف کرد، تسلیت گفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.