• یکشنبه / ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400012211426
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

وقتی تپه اشرف می‌ماند و تفاهم‌نامه‌اش

وقتی تپه اشرف می‌ماند و تفاهم‌نامه‌اش

ایسنا/اصفهان به نظر می‌رسید امضای تفاهم‌نامه بین شهرداری و میراث فرهنگی اصفهان برای ساماندهی وضعیت تپه اشرف، مهر پایانی بر غفلت طولانی از این محوطه باستانی باشد، اما سرپرست هیأت کاوشِ این تپه خبر می‌دهد که حتی تفاهم‌نامه هم تا به امروز نتوانسته گره‌ای از کلاف مشکلات آن باز کند.

دوم اسفندماه بود که فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان خبر داد: «در جلسه‌ای مشترک با شهردار اصفهان و جمعی از مسئولان شهری، مواردی از قبیل ادامه عملیات کاوش، ایجاد سایت موزه، محوطه‌سازی و ساماندهی تپه اشرف اصفهان بررسی شد و با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، تفاهم‌نامه‌ای به امضای دو طرف رسید که طبق آن، شهرداری اصفهان با نظارت مستقیم کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، عملیات ساماندهی و محوطه‌سازی ضلع شمالی تپه اشرف اصفهان را آغاز خواهد کرد.»

اما تا به امروز، از عملیاتی شدن وعده ساماندهی که چراغ امید را برای نجات این تپه باستانی در دل دوستداران میراث شهر روشن کرده بود، هیچ خبری نشده است؛ چنان که از نصب حائلی جلوی سقاخانه مرمت‌شده چهارراه نقاشی، برای جلوگیری از سرقت مجدد کاشی‌های آن هم خبری نیست...

علیرضا جعفری زند، سرپرست هیأت کاوش در تپه اشرف درباره وضعیت این تپه باستانی پس از انعقاد تفاهم‌نامه ساماندهی و نجات بخشی به ایسنا می‌گوید: وقتی فصل هفتم کاوش تپه اشرف را کف خیابان مشتاق انجام دادیم، شهردار اصفهان از پروژه بازدید و اظهار علاقه کردند که کاوش تپه با همکاری شهرداری انجام شود و بعد، تصریح کردند که ساماندهی نمای ضلع شمالی این محوطه باستانی که رو به خیابان است، اولویت دارد.

او ادامه می‌دهد: ما پذیرفتیم و گفتیم مسائل مربوط به بخشی که در آن استخوان اسب، اسکلت انسان و کارگاه ذوب فلز و ... کشف‌شده را با میراث فرهنگی حل می‌کنیم و برای سایر مسائل هم با شهرداری به تفاهم می‌رسیم و همین هم شد که اسفندماه تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد. حتی به مرحله امضای قرارداد کاوش هم رسید، اما یکی از شهرداران میانی با کارشکنی جلوی پیش روی کار را گرفت چون معتقد است که هزینه کاوش را میراث فرهنگی باید تقبل کند.

این باستان‌شناس، خاطرنشان می‌کند: متأسفانه بهره‌برداری‌های تبلیغاتی علی‌حده‌ای از وعده وعیدها می‌شود، اما در همان حد می‌ماند و کار به مرحله عمل نمی‌رسد.

یکی از گلایه‌های جعفری زند این است که شهرداری با خالی کردن دو نیوجرسی روی تپه اشرف، پایان جولان موتورسیکلت‌ها را روی آن اعلام کرده، اما هنوز هم این ترددها وجود دارد، چون تعداد موانع کافی نیست و اگرچه بارها این مسئله را به شهرداری منطقه چهار گوشز