برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / وضعیت این روزهای آرامستان قم

  پس از ۱۰ ماه شیوع کرونا

  ویدئو / وضعیت این روزهای آرامستان قم

  پس از گذشت ۱۰ ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور، آرامستان بهشت معصومه (س) قم که در روزهای ابتدایی با حجم گسترده فوتی‌های کرونایی مواجه بود و تعداد زیادی از اموات در سالن تغسیل و گاه روی زمین قرار گرفته بود، حالا با وضعیت عادی روبروست و با کاهش فوتی‌های کرونایی، شرایط عادی خود را سپری می‌کند. برخی رسانه‌ها تصاویر چند ماه قبل این آرامستان را در گزارش تازه خود به نمایش گذاشته بودند.

 • ویدئو / روستایی با انرژی خورشیدی، اما بدون برق

  ویدئو / روستایی با انرژی خورشیدی، اما بدون برق

  «سیچانلو» روستایی در ۳۵ کیلومتری شهرستان تاکستان از توابع استان قزوین است. این روستا به دلیل نصب پنل‌های خورشیدی در سال ۱۳۸۶ به زیست‌محیطی‌ترین روستای ایران شهره شده است. پس از نصب پنل‌های خورشیدی قرار بود انرژی خورشید با یک سوم هزینه سایر مناطق، برق این روستا را تأمین کند، اما واقعیت این است که مدت‌هاست اهالی روستا به دلیل نداشتن برق و خراب بودن پنل‌های خورشیدی در تاریکی به سر می‌برند و برای تأمین روشنایی از موتور برق پر سر و صدا با سوخت بنزین استفاده می‌کنند، لوازم برقی منزلشان سوخته و این سؤال در ذهنشان شکل گرفته که چرا در ۵ کیلومتری برق شهری ساکن هستند ولی همچنان برق ندارند؟

 • ویدئو / مثل دیگران؛ کمی ساده‌تر، کمی معصوم‌تر

  چند دقیقه با مهمانان بوستان خیریه شکوه مهر مشهد

  ویدئو / مثل دیگران؛ کمی ساده‌تر، کمی معصوم‌تر

  «بوستان شکوه مهر» با ۱۱ مرکز، از بزرگترین مؤسسات خیریه کشور است. یکی از این مراکز، آسایشگاه شهید بهشتی مشهد است که از معلولان ذهنی نگهداری می‌کند و مربیان، آموزش‌های مختلفی به این افراد ارائه می‌دهند. کار اصلی آنها خدمات‌رسانی به کوکان بی‌سرپرست از جمله کودکان معلول جسمی و ذهنی است. در حال حاضر ۴۵۰ نفر تحت مراقبت این مؤسسه هستند که بر اساس بهره هوشی در مراکز مختلف نگهداری می‌شوند. هزینه این مرکز از کمک‌های مردمی تأمین می‌شود که در دوران کرونا، میزان مشارکت مردمی و خیرین کم شده و در عوض، هزینه‌ها بالاتر رفته است. به مناسبت روز جهانی معلولان، گذری کوتاه داشته‌ایم به این مرکز و میهمانان آن.

 • ویدئو / از انتشار سمفونی کیهان تا شباهت زندگی انسان و زنبور

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از انتشار سمفونی کیهان تا شباهت زندگی انسان و زنبور

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از توسعۀ شیوه درمانی آسان و ارزان‌قیمت برای مارگزیدگی، فراهم شدن امکان گوش سپردن به سمفونی کیهان، کشف شباهت میان زندگی اجتماعی انسان و زنبور عسل، پیش‌بینی آلزایمر با هوش مصنوعی و دو خبر در حوزۀ فضا را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / وضعیت بیمارستان کوثر سمنان؛ کاهشی اما پرمراجعه

  ویدئو / وضعیت بیمارستان کوثر سمنان؛ کاهشی اما پرمراجعه

  از ابتدای ورود کرونا به ایران، بیمارستان کوثر دانشگاه علوم پزشکی سمنان، یکی از اصلی‌ترین مراکز درمانی این استان برای مقابله با کرونا بوده است. بعد از اوج‌گیری بیماری در موج سوم کرونا، در حال حاضر روند شیوع کرونا در استان سمنان کاهشی شده است. پس از اعمال محدودیت‌های اخیر و تعطیلی مراکز مختلف، تمام نقاط قرمز این استان به سطح هشدار نارنجی تغییر وضعیت داده‌اند. با این حال، همچنان بیمارستان‌های کل کشور از نظر میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا، در وضعیت پرمراجعه قرار دارند.

 • ویدئو / اسناد تازه از تقسیم ارث و اجاره در زمین «وقفی»!

  تناقضات پرونده آقمشهد ادامه دارد

  ویدئو / اسناد تازه از تقسیم ارث و اجاره در زمین «وقفی»!

  تا امروز دو تخلف در پرونده وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های آقمشهد پیدا شده که هر دو نشان‌دهنده بی‌اعتبار بودن آن است. حالا اسنادی از اقداماتی متناقض با این ادعا منتشر شده است؛ حسینعلی خادمی، متولی امامزاده حارث روستای آقمشهد، در زمین‌هایی که مدعی است وقف شده‌اند، بین خود و برادرانش تقسیم ارث کرده و از سوی دیگر قطعه زمینی ۱۷۰۰۰ هکتاری را به شخصی اجاره داده است.

 • ویدئو / اهواز، خانه‌ای زیر آب!

  ویدئو / اهواز، خانه‌ای زیر آب!

  بسیاری از خیابان‌ها و معابر اهواز بعد از چند روز بارندگی دچار آبگرفتگی شده و این وضعیت در این شهر هنوز ادامه دارد. این چندمین‌بار است که بارش باران، این شهرستان را دچار چنین شرایطی می‌کند و گزارش‌ها حاکی از آن است که اهواز، تنها شهر خوزستان نیست که این روزها با آبگرفتگی، بالا آمدن فاضلاب شهری و ورود آب و فاضلاب به خانه و زندگی مردم مواجه شده است.

 • ویدئو / تشییع پیکر شهید فخری‌زاده

  ویدئو / تشییع پیکر شهید فخری‌زاده

  پیکر شهید محسن فخری‌زاده، صبح دوشنبه (۱۰ آذر) به خاک سپرده شد. محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و از دانشمندانی بود که در زمینه هسته‌ای نیز فعالیت داشت.او در جریان درگیری مسلحانه عصر جمعه در منطقه آبسرد دماوند ترور شد و پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید. به دلیل شیوع ویروس کرونا، مراسم تشییع تنها با حضور جمعی از مقامات کشوری و لشکری و خانواده‌ این شهید برگزار شد.

 • ویدئو / باز باران، باز آبگرفتگی در اهواز

  ویدئو / باز باران، باز آبگرفتگی در اهواز

  بارش باران طی روزهای اخیر، موجب بروز آبگرفتگی در خیابان‌ها و کوچه‌های مناطق مختلف اهواز شده است. این چندمین‌بار است که باران، معابر مرکز استان خوزستان را مملو از آب می‌کند و مشکلاتی را برای ساکنان پدید می‌آورد. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان دیروز گفته بود هیچکدام از مسیرها مسدود نشده‌اند اما به ساکنان مناطقِ در معرض خطر هشدار داده شده است. با این حال، به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی، ادارات و بانک‌های چهار شهرستان اهواز، ماهشهر، رامشیر و امیدیه امروز تعطیل شد.

 • ویدئو / از واکنش‌ها به ترور دانشمند ایرانی تا اظهارنظر انتخاباتی تازه ترامپ

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش‌ها به ترور دانشمند ایرانی تا اظهارنظر انتخاباتی تازه ترامپ

  در این شماره از بستۀ اخبار بین الملل ایسنا، خبرهایی از واکنش‌های بین‌المللی به ترور شهید محسن فخری‌زاده، اخراج ۱۳ سرباز استرالیایی مرتبط با جنایت جنگی در افغانستان، اظهارنظر تازه ترامپ درباره انتخابات آمریکا و چند خبر دیگر را مرور می کنیم.

 • ویدئو / هفت تخلف آشکار در بازنویسی وقفنامه آقمشهد

  پایان پرونده وقف بحث‌برانگیز، نزدیک است؟

  ویدئو / هفت تخلف آشکار در بازنویسی وقفنامه آقمشهد

  پرونده وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های آقمشهد به مراحل تازه‌ای رسیده و تخلفاتی جدید در آن پیدا شده است. مقایسه تصاویر کتیبه اصلی و وقفنامه بازنویسی‌شده نشان می‌دهد در بازنویسی تحریفاتی ایجاد شده و همین وقفنامه مورد استناد قرار گرفته است.

 • ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در اصفهان و بندرعباس

  ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در اصفهان و بندرعباس

  محدودیت‌های تازه کرونایی که از ابتدای آذر آغاز شد، در شهرهای مختلف جلوه متفاوتی از خود نشان داده است. این محدودیت‌های تازه، بویژه برای مناطق قرمز و نارنجی، دست‌کم دو هفته از ابتدای آذر اجرا شده و در صورت لزوم ادامه خواهد یافت. در این ویدئو گوشه‌هایی از وضعیت این روزها و شب‌های استان‌های اصفهان و هرمزگان را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / دور زدن ممنوعیت‌های کرونایی از جاده فرعی

  ویدئو / دور زدن ممنوعیت‌های کرونایی از جاده فرعی

  از یکم آذرماه محدودیت‌های فراگیر دو هفته‌ای برای کنترل شیوع کرونا در سرارس کشور اجرا شد؛ محدودیت‌های تردد جاده‌ای و کنترل ورود و خروج خودروها به شهرها بخشی از این طرح است. با مسدود شدن ورودی غربی شهر سمنان خودروهای غیر بومی و بومی برای ورود و تردد غیرمجاز به داخل شهر از یک جاده فرعی در فاصله ۵۰۰ متری این ورودی استفاده می‌کنند. این جاده خاکی قبلا برای عبور خودروهای حمل نخاله شهری استفاده می‌شد.

 • ویدئو / وضعیت محدودیت تردد شبانه در مرکز خوزستان

  ویدئو / وضعیت محدودیت تردد شبانه در مرکز خوزستان

  با شروع محدودیت‌های جدید کرونایی از ابتدای آذر، شهرها جلوه دیگری به خود گرفته‌اند. این محدودیت‌های تازه، بویژه برای مناطق قرمز و نارنجی، دست‌کم دو هفته (از ابتدای آذر) اجرا می‌شود و در صورت لزوم ادامه خواهد یافت. در این ویدئو نگاهی می‌اندازیم به چهره تازه شهر اهواز در روزهای تشدید محدودیت‌های کرونایی.

 • ویدئو / اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای ارومیه و رشت

  ویدئو / اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای ارومیه و رشت

  با شروع محدودیت‌های جدید کرونایی از ابتدای آذر، شهرها جلوه دیگری به خود گرفته‌اند. این محدودیت‌های تازه، بویژه برای مناطق قرمز و نارنجی، دست‌کم دو هفته (از ابتدای آذر) اجرا می‌شود و در صورت لزوم ادامه خواهد یافت. در این ویدئو نگاهی می‌اندازیم به چهره تازه دو شهر ارومیه و رشت در استان‌های آذربایجان غربی و گیلان در روزهای تشدید محدودیت‌های کرونایی.

 • ویدئو / از تلاش چین برای نمونه‌برداری از ماه تا رشد مجدد دم تمساح

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از تلاش چین برای نمونه‌برداری از ماه تا رشد مجدد دم تمساح

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از سومین واکسن موثر کرونا، تلاش چین برای دستیابی به سنگ و خاک در کره ماه، تأیید رشد مجدد دمِ تمساح و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / ویرانه‌ای که روزی مقبره رئیس ایل بود

  ویدئو / ویرانه‌ای که روزی مقبره رئیس ایل بود

  عمارت تاریخی «تخت درگاه قلی‌بیگ» کرمان این روزها به ویرانه و محل تجمع معتادان تبدیل شده است. در حال حاضر، کف‌پوش‌ها و نورپردازی‌های این عمارت تاریخی کنده شده است. یکی از مسئولان میراث فرهنگی کرمان می‌گوید چون این بنا متولی ندارد و نگهبانی هم حضور نداشته، به این وضعیت دچار شده و به حال خود رها شده است.

 • ویدئو / خاکسپاری چنگیز جلیلوند و کامبوزیا پرتوی

  ویدئو / خاکسپاری چنگیز جلیلوند و کامبوزیا پرتوی

  مراسم خاکسپاری «چنگیز جلیلوند» گوینده و بازیگر باسابقه و «کامبوزیا پرتوی» فیلمساز پیشکسوت صبح چهارشنبه (۵ آذر) در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد. هر دو هنرمند طی روزهای اخیر بر اثر ابتلا به کرونا به دیار باقی شتافتند.

 • ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در سمنان و یزد

  ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در سمنان و یزد

  محدودیت‌های تازه کرونایی که از ابتدای آذر آغاز شد، در شهرهای مختلف جلوه متفاوتی از خود نشان داده است. برخی تصاویر نشان از خالی شدن تعدادی از شهرها از خودروهای شخصی و کاهش قابل توجه ترددها دارد، اما برخی شهرهای نیز ترددهای بیشتری را شاهد هستند. این محدودیت‌های تازه، بویژه برای مناطق قرمز و نارنجی، دست‌کم دو هفته اجرا می‌شود و در صورت لزوم ادامه خواهد یافت. در این ویدئو گوشه‌هایی از وضعیت این روزها و شب‌های استان‌های سمنان و یزد را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / از آغاز روند انتقال قدرت در آمریکا تا فاجعه علیه کودکان افغانستان

  ویدئو / از آغاز روند انتقال قدرت در آمریکا تا فاجعه علیه کودکان افغانستان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از چراغ سبز دولت ترامپ برای آغاز انتقال قدرت به بایدن، آمار تکان‌دهنده از وضعیت کودکان افغان از سال ۲۰۰۵ تاکنون، دیدار وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس با موضوع برجام، حمله انصارالله یمن به تأسیسات نفتی «آرامکو» عربستان و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / روستایی زیر گوش مشهد، هنوز گاز ندارد

  ویدئو / روستایی زیر گوش مشهد، هنوز گاز ندارد

  روستای زیرکن، نزدیکترین روستا به مشهد است و بلوار مهر مادر شمالی جداکنندۀ این روستا از شهر است. یکی از مهمترین حریم‌های این روستا، مربوط به خط انتقال گاز است که در ۲۰۰ متر از اطراف آن نباید ساخت‌وساز انجام شود. در روستای زیرکن تقریبا ۶۰۰ خانوار زندگی می‌کنند و بخش عمده یعنی برای حدود ۱۵۰ خانوار، گازرسانی انجام نشده است.

 • ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در قم و اراک

  ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در قم و اراک

  محدودیت‌های تازه کرونایی که از ابتدای آذر آغاز شد، در شهرهای مختلف جلوه متفاوتی از خود نشان داده است. برخی تصاویر نشان از خالی شدن تعدادی از شهرها از خودروهای شخصی و کاهش قابل توجه ترددها دارد، اما برخی شهرهای نیز ترددهای بیشتری را شاهد هستند. این محدودیت‌های تازه، بویژه برای مناطق قرمز و نارنجی، دست‌کم دو هفته اجرا می‌شود و در صورت لزوم ادامه خواهد یافت. در این ویدئو گوشه‌هایی از وضعیت این روزها و شب‌های شهرهای قم و اراک در استان‌های قم و مرکزی را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان

  ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان

  تخریب بخشی از خانه‌ای تاریخی در شهر اردکان برای ایجاد سرویس بهداشتی، این روزها گلایه فعالان فرهنگی را برانگیخته به طوری که تعدادی از هنرمندان کشور نیز به این مسأله واکنش نشان داده‌اند. هرچند این اقدام توسط ابزار و ماشین‌آلات شهرداری اردکان انجام شده اما شهرداری مدعی است که از این تخریب اطلاعی نداشته است. از سوی دیگر اداره میراث فرهنگی نیز می‌گوید نه‌تنها این طرح بدون هماهنگی با میراث فرهنگی انجام شده بلکه نسبت به برخورد قانونی با عاملان تخریب نیز شکایت کرده است.

 • ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در اهواز، شیراز، یاسوج

  ویدئو / محدودیت‌های کرونایی در اهواز، شیراز، یاسوج

  محدودیت‌های تازه کرونایی که از ابتدای آذر آغاز شد، در شهرهای مختلف جلوه متفاوتی از خود نشان داده است. برخی تصاویر نشان از خالی شدن تعدادی از شهرها از خودروهای شخصی و کاهش قابل توجه ترددها دارد، اما برخی شهرهای نیز ترددهای بیشتری را شاهد هستند. این محدودیت‌های تازه، بویژه برای مناطق قرمز و نارنجی، دست‌کم دو هفته اجرا می‌شود و در صورت لزوم ادامه خواهد یافت. در این ویدئو گوشه‌هایی از وضعیت این روزها و شب‌های شهرهای اهواز، یاسوج و شیراز در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / سایه شوم کرونا بر گردشگری جزیره هرمز

  ویدئو / سایه شوم کرونا بر گردشگری جزیره هرمز

  جزیره هرمز در ۱۵ کیلومتری جنوب بندرعباس قرار دارد و در سال‌های اخیر مقصد مهم گردشگران و دوستداران طبیعت بوده است. به دلیل رونق توریسم، بسیاری از مردم محلی با تغییر شغل از صیادی و قایق‌رانی، به مشاغل مرتبط با گردشگری روی آورده‌اند. به دلیل شیوع کرونا در ماه‌های اخیر صنعت گردشگری جزیره هرمز ار رونق افتاده و بسیاری از مشاغل محلی را به ورشکستگی کشانده است. در این شرایط، مشاغل مرتبط با گردشگری بدون کمک مسئولان نمی‌توانند دوام بیاورند و یکی پس از دیگری به ورشکستی کشیده می‌شوند

 • ویدئو / از تأیید مرگ رهبر القاعده تا حمله موشکی به کابل

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از تأیید مرگ رهبر القاعده تا حمله موشکی به کابل

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تأیید مرگ سرکرده القاعده توسط منابع امنیتی پاکستان و افغانستان، هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت یمن، تشدید فشارها بر عربستان سعودی در پی برگزاری نشست مجازی گروه ٢٠ در این کشور، حمله موشکی به کابل و اصابت یک راکت به سفارت ایران و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نخستین شب محدودیت‌های شدید کرونایی در تهران

  ویدئو / نخستین شب محدودیت‌های شدید کرونایی در تهران

  تهران در نخستین شب از اجرای طرح اعمال دور جدید محدودیت‌های شدید کرونایی، ساعات خلوت‌تری نسبت به روزهای عادی را تجربه کرد با این حال، به نظر می‌رسد این محدودیت‌ها هنوز از سوی برخی شهروندان جدی گرفته نشده است و ترددهای محدودی دیده می‌شود. تهران یکی از کانون‌های اصلی شیوع کرونا در ایران است که بالاترین آمار ابتلا و مرگ‌ومیر را در ماه‌های اخیر تجربه کرده است.

 • ویدئو / در خانه به دور دنیا سفر کنید

  ویدئو / در خانه به دور دنیا سفر کنید

  سفر به مناطق گردشگری و دیدن جاذبه‌های طبیعی کشورهای مختلف همیشه در فهرست علایق بسیاری از مردم جهان قرار دارد، اما تحقق آن در سال ۲۰۲۰، به دلیل همه‌گیری کرونا با مانعی بزرگ روبه‌رو شده است. مکان‌های دیدنی سراسر جهان که روزی جمعیت انبوهی از گردشگران در آن‌ها دیده می‌شد، خالی شده‌اند و هتل‌ها نیز به شکل غیرفعال درآمده‌اند.

 • ویدئو / از یافته‌های علمی درباره کرونا تا تأثیر بازی کامپیوتری بر روان

  بسته اخبار علم وفناوری؛

  ویدئو / از یافته‌های علمی درباره کرونا تا تأثیر بازی کامپیوتری بر روان

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، ضمن مرور چند یافته جدید در ارتباط با کووید-۱۹، خبرهایی از یافت منشاء شکل‌گیری الگوهای آب و هوایی عجیب در مشتری و زحل، توسعه روشی جدید در آبیاری گیاهان، نقش خواب مناسب در کاهش سکتۀ قلبی، مفید بودن بازی‌های کامپیوتری برای سلامت روان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / راسوها اوضاع کرونا را بدتر می‌کنند؟

  ویدئو / راسوها اوضاع کرونا را بدتر می‌کنند؟

  پس از انتشار خبری از دانمارک درباره تحول ویروس کرونا در راسوهای مینک، متخصصان هشدار داده‌اند نوع جدید این ویروس می‌تواند به حیواناتی مثل راسوی اهلی و موش‌های معمولی، صحرایی و آبی منتقل شود. این نخستین‌بار نیست که راسوها به کرونا آلوده شده و آن را به انسان انتقال داده‌اند؛ در آوریل سال ۲۰۲۰ یکی از افراد شاغل در مزرعۀ پرورش راسو در هلند به کووید-۱۹ مبتلا شد. تحقیقات نشان داد ویروس کرونا، هم می‌تواند از راسو به انسان و هم از انسان به راسو منتقل شود. از آن تاریخ، آلوده شدن راسوها به کرونا در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، سوئد و آمریکا نیز گزارش شد.