برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر در اصفهان

  ویدئو / اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر در اصفهان

  چهارمین مرحله اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر به منظور آماده سازی برای حضور پرقدرت در پاراالمپیک توکیو از ۲۵ خردادماه تا۶ تیرماه به میزبانی هیئت جانبازان و معلولان استان اصفهان در ورزشگاه شهید عبداله میثمی در حال برگزاری است.

 • ویدئو / از گونه جدید کرونا تا تأثیر موسیقی موتزارت بر بیماران صرع

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از گونه جدید کرونا تا تأثیر موسیقی موتزارت بر بیماران صرع

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از تحقیقات جدید درباره گونه جدید کرونای دلتا، شناسایی چرخه وقایع شدید زمین شناسی در کره زمین، تأثیر موسیقی موتسارت بر فعالیت صرعی در مغز و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / دومینوی تخریب سینماهای قدیمی مشهد

  ویدئو / دومینوی تخریب سینماهای قدیمی مشهد

  در روزهای پایانی خرداد و در کمتر از یک هفته دو سینمای قدیمی مشهد از حافظه تاریخی شهر پاک شدند. سینما آسیا در حدود سال ۱۳۴۰ در مشهد آغاز به کار کرد که با فعالیت دیگر سالن‌های سینما در مشهد، آن به مرور تعطیل شد،اما با این وجود پیشنهاد ایجاد موزه سینما در خراسان رضوی در این سینما، آن تخریب شد و سه روز بعد نیز، سینما قدس مشهد به همان سرنوشت دچار و تخریب شد؛ تا دومینوی تخریب سینماهای قدیمی مشهد تکمیل شود. اکنون مدیر کل امور حقوقی حوزه هنری کشور در واکنش به تخریب این دو سالن سینمای تاریخی اعلام کرده است: «من مدعی هستم که هیچکس برای نجات سینما آسیا و قدس به ما کمک نکرد و این سینماها فرو ریخت».

 • ویدئو / نمایش تاریخ کرونا در دانشگاه تهران

  ویدئو / نمایش تاریخ کرونا در دانشگاه تهران

  کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران بعد از گذشت بیش از ۱۶ ماه از شیوع کرونا در دنیا، با بررسیِ کتاب‌ها و اسناد قدیمی موجود در این مرکزِ تحقیق و پژوهش، نمایشگاهی از گزیده کتاب‌های مربوط به بیماری‌های واگیر از گذشته تا امروز و آثار منتشر شده با موضوع کرونا در یک سالِ اخیر را برگزار کرد. در این نمایشگاه کتاب‌ها و اسناد در چهار گروهِ کتاب‌های قدیمیِ سنگی و سُربیِ بیماری‌های واگیردار، اسناد و گزارش‌های مراکز تحقیقاتی در این زمینه، کتاب‌های درسی با موضوع بیماری‌های واگیردار، کتاب‌های جدیدِ بیماری‌های واگیردار و آثار با موضوع کرونا در سرسرای کتابخانه مرکزی دانشگاه به نمایش درآمده‌اند.

 • ویدئو / سهم مواد غذایی در انتشار گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

  ویدئو / سهم مواد غذایی در انتشار گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

  تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد مواد غذایی مسئول آزادسازی ۲۶ درصد یا حدود یک-چهارم گازهای گلخانه‌ای در جهان هستند. این درحالیست که مطالعات دیگری از سهم یک-سومی مواد غذایی در آزادسازی این گازهای مضر به اتمسفر حکایت دارد. انتشار گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر در جریان تولید مواد غذایی را می‌تواند به چهار بخش تقسیم کرد.

 • ویدئو / نوش‌داروی به‌موقع چینی، فراتر از انتظار جهانی

  ویدئو / نوش‌داروی به‌موقع چینی، فراتر از انتظار جهانی

  دانشمندان جهان از سرعت فوق‌العاده بالای واکسیناسیون کووید-۱۹ در چین حیرت‌زده شده‌اند. پرجمعیت‌ترین کشور جهان، در حال حاضر حدود ۹۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا را که عمدتا واکسن‌های سینوفارم و کروناوَک هستند، به شهروندان خود تزریق کرده و از این نظر، رتبۀ نخست دنیا را در اختیار دارد؛ بطوریکه هم‌اکنون حدود ۶۰ درصد از آمار کلی واکسیناسیون جهان، متعلق به چین است.در صورت ادامه روند فعلی، چین طی حدود سه ماه می‌تواند تمام جمعیت حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری خود را به طور کامل واکسینه کند.

 • ویدئو / از مذاکرات وین تا لغو محدودیت‌ صدور واکسن کرونا به کشورهای تحریمی

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از مذاکرات وین تا لغو محدودیت‌ صدور واکسن کرونا به کشورهای تحریمی

  در این شماره از بستۀ اخبار بین الملل ایسنا، خبرهایی از مذاکرات وین، لغو مجوز رئیس‌جمهور آمریکا برای استفاده از نیروی نظامی، مجوز آمریکا برای سهولت ورود واکسن کرونا به کشورهای تحت تحریم و چند خبر دیگر را مرور می کنیم.

 • ویدئو / انتخابات به وقت بامداد

  /انتخابات ۱۴۰۰/

  ویدئو / انتخابات به وقت بامداد

  انتخابات ۱۴۰۰ (انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه میاندوره‌ای مجالس خبرگان و شورای اسلامی در برخی حوزه‌ها) از صبح جمعه (۲۸ خرداد) در سراسر کشور آغاز شد و پس از چند بار تمدید مهلت اخذ رأی، این مهلت تا ساعت ۲ بامداد شنبه ادامه خواهد داشت. به دلیل شیوع کرونا و ضرورت جلوگیری از تجمع‌های زیاد در پای صندوق‌ها، این نخستین‌بار است که فرآیند اخذ رأی به تاریخ فردای روز انتخابات کشیده می‌شود.

 • ویدئو / مروری بر فرآیند انتخابات ۱۴۰۰

  ویدئو / مروری بر فرآیند انتخابات ۱۴۰۰

  انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی از صبح جمعه (۲۸ خرداد) در سراسر کشور برگزار شد. در این ویدئو فرآیند این انتخابات را از زبان خبرنگاران ایسنا که در ستاد انتخابات وزارت کشور مستقر هستند، خواهید شنید.

 • ویدئو / ادامه رای‌گیری انتخابات ۱۴۰۰ در تهران

  /انتخابات ۱۴۰۰/

  ویدئو / ادامه رای‌گیری انتخابات ۱۴۰۰ در تهران

  انتخابات ۱۴۰۰ شامل انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه میاندوره‌ای مجالس خبرگان و شورای اسلامی در برخی حوزه‌ها، از صبح جمعه (۲۸ خرداد) در سراسر کشور آغاز شده است. در این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی در حوزه‌های مختلف شهر تهران را در مهلت بعدازظهر امروز را مشاهده خواهید کرد.

 • ویدئو / حضور نامزدهای ریاست جمهوری پای صندوق‌های رای

  /انتخابات ۱۴۰۰/

  ویدئو / حضور نامزدهای ریاست جمهوری پای صندوق‌های رای

  صبح امروز، جمعه (۲۸ خردادماه) سید ابراهیم رئیسی در مسجد جامع ارشاد شهر ری، عبدالناصر همتی در حسینه ارشاد، امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی در حرم مطهر امام رضا (ع) و محسن رضایی در حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری، رای دادند. این چهار نفر، نامزدهای دوره سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هستند.

 • ویدئو / حضور رئیس مجلس در پای صندوق رای

  /انتخابات ۱۴۰۰/

  ویدئو / حضور رئیس مجلس در پای صندوق رای

  محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح جمعه (۲۸ خرداد) با حضور در مسجد ابوذر تهران، رای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره‌ای مجالس خبرگان و شورای اسلامی به صندوق انداخت.

 • ویدئو / حضور مردم در پای صندوق‌های رای - تهران

  /انتخابات ۱۴۰۰/

  ویدئو / حضور مردم در پای صندوق‌های رای - تهران

  انتخابات ۱۴۰۰ شامل انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه میاندوره‌ای مجالس خبرگان و شورای اسلامی در برخی حوزه‌ها، از صبح جمعه (۲۸ خرداد) در سراسر کشور آغاز شده است. در این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی در حوزه‌های مختلف شهر تهران را در مهلت صبح تا بعدازظهر امروز را مشاهده خواهید کرد.

 • ویدئو / مهار آتش در کوه «حاتم»؛ ردپای قاچاقچیان ذغال در آتش‌سوزی‌های زاگرس

  ویدئو / مهار آتش در کوه «حاتم»؛ ردپای قاچاقچیان ذغال در آتش‌سوزی‌های زاگرس

  آتش‌سوزی در جنگل‌های کوه حاتم که در مرز مشترک استان خوزستان و استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد،‌ در نهایت بعد از سه شبانه روز مهار شد. علت این آتش سوزی عامل انسانی اعلام شده بود. فعالان محیط زیست منطقه می‌گویند افرادی به طور غیرقانونی از درختان این ناحیه برای تولید ذغال استفاده می‌کنند.

 • ویدئو / از تأثیر سرماخوردگی بر مقابله با کرونا تا تولید اسانس با پلاستیک

  ویدئو / از تأثیر سرماخوردگی بر مقابله با کرونا تا تولید اسانس با پلاستیک

  در این شماره از بستۀ اخبار علم‌وفناوری ایسنا، خبرهایی از نتایج امیدوارکننده یک واکسن چینی دیگر برای مبارزه با کرونا، تأثیر سرماخوردگی بر نحوه مقابله بدن با ویروس کرونا، تبدیل بطری‌های پلاستیکی به اسانس وانیل و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / زیارت روضه منوره حضرت رضا (ع) در دهه کرامت

  ویدئو / زیارت روضه منوره حضرت رضا (ع) در دهه کرامت

  همزمان با دهه کرامت، عاشقان حضرت رضا (ع) با حضور در حرم مطهر رضوی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به زیارت این امام رئوف پرداختند.

 • ویدئو / بستنی‌هایی که آب می‌شوند، جوجه‌هایی که می‌میرند

  نگاهی به آسیب‌هایی که قطعی برق به واحدهای تولیدی می‌زند

  ویدئو / بستنی‌هایی که آب می‌شوند، جوجه‌هایی که می‌میرند

  قطع برق و بی‌برنامه بودن این قطعی‌ها موجب آسیب دیدن بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی شده است. صاحبان این واحدهای تولیدی نگران زیان مالی و حقوق کارگران هستند و می‌گویند شاید کارشان به تعطیلی بکشد. در این ویدئو چند روایت کوتاه از آسیب‌هایی که چند واحد تولیدی در خراسان رضوی به دلیل قطع شدن برق دیده‌اند را خواهید شنید.

 • ویدئو / متن و حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل

  ویدئو / متن و حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل

  اعضای ناتو در نشست اخیر خود با محکوم کردن تقویت توان نظامی روسیه، اعلام کردند تا زمانی که این کشور به تعهداتش وفادار نباشد، روابطشان به حالت عادی بازنمی‌گردد. رهبران ناتو همچنین افزایش قدرت هسته‌ای و نظامی چین را عامل چالش‌های ساختاری برای نظم جهانی توصیف کردند. علاوه بر این، کشورهای عضو ناتو ابراز امیدواری کردند آمریکا و ایران هرچه سریعتر به تعهدات خود در قالب برجام بازگردند. در حاشیه نشست رهبران ناتو، جو بایدن و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه برای نخستین‌بار یا یکدیگر دیدار کردند.

 • ویدئو / پایان ۱۲ سال نخست‌وزیری نتانیاهو

  ویدئو / پایان ۱۲ سال نخست‌وزیری نتانیاهو

  پارلمان اسرائیل با تأیید دولت جدید رژیم صهیونیستی، به ۱۲ سال نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو پایان داد. نتانیاهو که طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی را در کارنامه دارد، توسط ائتلافی از رقبای خود از قدرت کنار گذاشته شد. عصر یکشنبه ائتلاف «یائیر لاپید» رهبر اپوزیسیون اسرائیل با ۶۰ رأی موافق در مقابل ۵۹ رأی مخالف توانست اعتماد پارلمان را جلب کند. طبق این توافق، «نفتالی بِنِت» رهبر حزب یامینا به عنوان نخست‌وزیر جدید سوگند یاد کرد و دو سال بعد «یائیر لاپید» به این سِمت منصوب خواهد شد.

 • ویدئو / واکسن‌ها با کرونا چه کردند؟

  مرور نتایج شش ماه واکسیناسیون بر وضعیت کووید-۱۹ در جهان

  ویدئو / واکسن‌ها با کرونا چه کردند؟

  پس از آغاز واکسیناسیون عمومی در جهان، اثربخشی واکسن‌های مختلف کووید-۱۹، توسط سازمان بهداشت جهانی، مقامات کشورها و مجلات علمی معتبر اعلام شد. حالا پس از شش ماه، در این ویدئو تاثیرگذاری واکسیناسیون بر همه‌گیری کرونا را بررسی کرده‌ایم و به چند پرسش مهم در این رابطه از جمله اثربخشی واکسن‌ها، تاثیر آنها بر میزان سرایت، عوارض جانبی، میزان ایمنی‌سازی و تاثیرگذاری واکسن‌ها بر گونه‌های جهش‌یافته ویروس، پاسخ داده‌ایم.

 • ویدئو / از بازگشت حق رأی ایران در سازمان ملل تا حواشی ماهواره روسی

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از بازگشت حق رأی ایران در سازمان ملل تا حواشی ماهواره روسی

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از بازگشت حق رأی ایران در سازمان ملل متحد، نگرانی آمریکا و اسرائیل از تحویل ماهواره روسی به ایران و واکنش ولادیمیر پوتین به این خبر، تنش در شرق اوکراین در آستانۀ دیدار پوتین و جو بایدن و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / ادامه پیگیری خانواده بیماران «اس.ام.ای» برای تامین دارو

  ویدئو / ادامه پیگیری خانواده بیماران «اس.ام.ای» برای تامین دارو

  صبح امروز خانواده‌ تعدادی از بیماران مبتلا به «اس‌.ام‌.ای» برای چهارمین بار طی چهارسال گذشته روبروی وزارت بهداشت تجمع کردند. خواسته آنها تامین داروی «اس‌.ام‌.ای» است که هزینه بسیار بالایی دارد. نتیجه تلاش‌های چهار ساله این خانواده‌ها دستور دیگری وزیر بهداشت برای حل این مشکل و همچنین جلسه‌ای است که هفته آینده با حضور نمایندگانی از سازمان غذا و دارو، شرکت‌های دارویی و خانواده بیماران اس‌ام‌ای برگزار خواهد شد.

 • ویدئو / «کاری کنیم کودک از چرخه کار خارج شود»

  گفت‌وگو با معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی؛

  ویدئو / «کاری کنیم کودک از چرخه کار خارج شود»

  حبیب‌الله مسعودی فرید- معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور - همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودکان، درباره وضعیت کودکان کار و خیابان، سیاست سازمان بهزیستی در راستای حمایت از این کودکان، نگاه این سازمان نسبت به کودکان کار، میزان خشونت علیه کودکان کار و خیابان و ... توضیحاتی ارائه داد. در این ویدئو گوشه‌هایی از گفت‌وگوی ایسنا با معاون سازمان بهزیستی را خواهید دید.

 • ویدئو / نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید

  ویدئو / نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید

  نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید؛ هشتگی که در هفته گذشته بارها در توئیتر تکرار شد تا پیامی را اعلام کند. این پیام درخواست پایان کشتار هدفمند مردم هزاره در افغانستان، یعنی در کشوری است که سال‌هاست همه اقوام آن درگیر جنگ هستند.

 • ویدئو / میراث حمایت نکرد، تیر کسبه به سنگ خورد

  گلایه کسبه اودلاجان از کرونا و محقق نشدن وعده‌ها؛

  ویدئو / میراث حمایت نکرد، تیر کسبه به سنگ خورد

  ساماندهی بازارچه «اودلاجان» در بافت تاریخی تهران، ۱۲ سال قبل و به دنبال طرحِ تخریبی که رییس پلیس وقت تهران، برای ۲۰ هکتار از این بافت اجرایی کرد،به ذهن متولیان میراثی رسید. این طرح مدتی بعد در قالب ایجاد «بازارچه صنایع‌دستی» تغییر نام داد و مطالعه برای ساماندهی آن، تا خرداد ۱۳۹۱ ادامه داشت، البته طرح چند سال در حد حرف متوقف ماند تاسرانجام، پنج سال قبل این طرح در قالب تفاهم‌نامه مشارکتی بین میراث فرهنگی، شهرداری منطقه ۱۲ تهران و کسبه بازار اودلاجان به سرانجام رسید و مالکانِ مغازه‌هایی که شغلی متفاوت از صنایع دستی داشتند، این صنعت را جایگزین کار خود کردند. اما کرونا حالا نفسشان را بریده است.

 • ویدئو / راه دور و دراز «پنبه مَله»

  ویدئو / راه دور و دراز «پنبه مَله»

  شهرستان «خوسف» منبع تولید پنبه بی نظیر «مله» است. روش‌های کاشت، داشت و برداشت این نوع پنبه مانند پنبه معمولی است، اما به لحاظ کوتاهی الیاف، آن را با کمان حلاجی نمی‌کنند؛ بلکه با «چوبالش» روی بالشتک حلاجی می‌شود. ارزش اقتصادی این پنبه سه برابر پنبه معمولی است. به علت فعالیت گسترده خوسفی‌ها در زمینه تولید این پنبه، این شهر به عنوان شهر پنبه مله و مله‌بافی ثبت ملی شده است. از این پنبه برای دوخت پارچه و جانماز و پرده مساجد استفاده می‌شود. این نوع پنبه از قدیم قداست خاصی داشت و در طول زمان کاربردهای دیگری نیز برای آن ایجاد و کارگاه‌هایی در قالب فعالیت‌های اثربخش آن تشکیل شد.

 • ویدئو / از تأیید داروی آلزایمر تا زندگی مجدد یک میکروارگانیسم پس از هزاران سال

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از تأیید داروی آلزایمر تا زندگی مجدد یک میکروارگانیسم پس از هزاران سال

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از بازگشت یک میکروارگانیسم به زندگی پس از ۲۴ هزار سال، مجوز استفاده از یک داروی جدید برای درمان بیماری آلزایمر، تأثیر رژیم‌های غذایی در ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / موج بعدی کرونا نزدیک است؟

  ویدئو / موج بعدی کرونا نزدیک است؟

  موج چهارم کرونا این روزها کمی از تب و تاب افتاده و آمارها به شدت روزهای اول نیست، با این حال وضعیت هنوز شکننده و دربرخی از استان‌های جنوبی قرمز است. عوامل خطر بروز پیک پنجم مثل سفرهای تابستای و بسته شدن درها و پنجره‌ها به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی می‌توانند شرایط را برای آغاز موج جدید کرونا در ایران آماده کنند. از سوی دیگر مشاهده مواردی از موارد جهش‌یافته جدید و تبلیغات انتخابات هم می‌توانند می‌توانند آغازکننده موج پنجم کرونا در ایران باشند.

 • ویدئو / ترکیه در شمال سوریه چه می‌کند؟

  ویدئو / ترکیه در شمال سوریه چه می‌کند؟

  ترکیه در سال ۲۰۱۹ دست به اشغال شمال سوریه زد و به نظر می‌رسد برخی رفتارهای دولت ترکیه در جهت تغییر قومی جمعیت شهرهای شمالی سوریه است. برخی تحلیلگران نگرانند که این کشور می‌خواهد با اشغال شمال سوریه و تغییر جمعیت منطقه در آینده نزدیک این مناطق را به خاک خود الحاق کند اما ترکیه در پاسخ به این انتقادات می‌گوید می‌خواهد بافت جمعیتی را که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه تغییر داده شده است «اصلاح کند».

 • ویدئو / از واکسن «بهارات» چه می‌دانیم؟

  آشنایی با واکسن‌های کرونای خارجی موجود در ایران - ۴

  ویدئو / از واکسن «بهارات» چه می‌دانیم؟

  شرکت هندی «بهارات بیوتک» با همکاری «انستیتو ملی ویروس‌شناسی» هند و شورای پژوهش پزشکی هند، واکسن «کوواکسین» را ساخته است. این واکسن که به واکسن بهارات معروف است، نوع غیرفعال‌شدۀ تمام ذرۀ ویروس کرونا است. تاثیرگذاری این واکسن ۸۱ درصد اعلام شده و برای گروه سنی بالاتر از ۱۸ سال تزریق می‌شود.