برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / آرامستان باغ فردوس اهواز در روزهای اوج کرونا

  ویدئو / آرامستان باغ فردوس اهواز در روزهای اوج کرونا

  آرامستان باغ فردوس که بعد از پلیس راه اهواز - سربندر قرار دارد، در سال ۱۳۷۳ احداث شد و حالا محل دفن قربانیان کرونا در خوزستان است. در روزهای اخیر و با توجه به وضعیت هشدار قرمز کرونا در استان خوزستان و بویژه اهواز، مراجعه به این آرامستان بیشتر شده است.

 • ویدئو / مانور نجات دریایی در آب‌های هرمزگان

  ویدئو / مانور نجات دریایی در آب‌های هرمزگان

  مانور جست‌وجو و نجات دریایی صبح یکشنبه (17 اسفند) در آب‌های جنوب کشور و در نزدیکی سواحل هرمزگان برگزار شد. این مانورها و تمرینات در راستای تحقق قوانین و مقررات بین‌المللی، الزامات کنوانسیون‌های مربوطه و مسئولیت‌های ملی سازمان‌های متولی اجرا شده است. هدف از برگزاری این مانور، آمادگی دریایی برای مقابله با حوادث و نجات انسان‌ها و اطمینان‌بخشی به مسافران است. در این مانور بیش از ۱۰ تیم جست‌وجو و نجات از ارگان‌های مختلف نظامی و انتظامی و سازمان‌های مردم‌نهاد در بندرعباس حضور داشتند

 • ویدئو / هشدار! اِبولا دوباره شیوع پیدا کرده است

  ویدئو / هشدار! اِبولا دوباره شیوع پیدا کرده است

  سازمان بهداشت جهانی خطر گسترش بیماری «اِبولا» از گینه به کشورهای همسایۀ آن را بسیار بالا اعلام کرده است. در دور جدید شیوع این بیماری، تاکنون ۱۸ مبتلا در گینه شناسایی شده‌اند و چهار نفر جان خود را از دست داده‌اند. گینه بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ درگیر بدترین شیوع ابولا بود و این بیماری ویروسی سایر کشورهای غرب آفریقا را هم تحت تأثیر قرار داد.

 • ویدئو / از سفر پاپ به عراق تا برنامه تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای آلمان

  ویدئو / از سفر پاپ به عراق تا برنامه تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای آلمان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق، ادامه سرکوب خونین معترضان در میانمار، حملات انصارالله یمن به عربستان، برنامه آلمان برای تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای تا سال ۲۰۲۲ و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / تاخت و تاز کرونا در «شهر ماشین» همدان

  ویدئو / تاخت و تاز کرونا در «شهر ماشین» همدان

  «شهر ماشین»، گذر اصلی خرید و فروش خودرو در همدان است که در مجاورت ترمینال اتوبوس‌های برون‌شهری قرار دارد. وجود نمایشگاه‌های خودرو، انبوه خریداران و فروشندگان و بسیاری از ماشین‌بازهای همدان و شهرها و استان‌های همجوار، این منطقه را به شدت شلوغ کرده است. این ازدحام و همچنین عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده نکردن از ماسک، «شهر ماشین» را به محل تاخت و تاز کرونا تبدیل کرده است.

 • ویدئو / اینجا دیگر شهر دوچرخه‌های ایران نیست

  چرا تردد دوچرخه‌ها در یزد رونق سابق را ندارد؟

  ویدئو / اینجا دیگر شهر دوچرخه‌های ایران نیست

  یزد که در روزهای نه‌چندان دور، «شهر دوچرخه‌های ایران» نامیده می‌شد و مشاهیری مانند جلال آل احمد هم در آثارشان به آن اشاره کرده بودند، امروز دیگر شهر دوچرخه‌ها نیست و مردم آن مثل خیلی از شهرهای دیگر ترجیح می‌دهند از وسایل حمل‌ونقل موتوری استفاده کنند. چرا به مرور این اتفاق در یزد افتاده و برای آن چه باید کرد؟ در این ویدئو، به این مسألۀ شهری نگاهی انداخته‌ایم.

 • ویدئو / مانور خودرویی مشترک برای هشدار کرونا در اهواز

  ویدئو / مانور خودرویی مشترک برای هشدار کرونا در اهواز

  مانور مشترک خودرویی با شعار هشدار کرونا، ایمنی و محدودیت‌های ترافیکی، پنجشنبه (۱۴ اسفند) در تمام شهرستان‌های استان خوزستان از جمله اهواز به اجرا درآمد. در حال حاضر بخش زیادی از مناطق این استان در وضعیت هشدار قرمز و نارنجی کرونایی قرار دارد.

 • ویدئو / آخرین وضعیت بازپس‌گیری املاک بنیاد مستضعفان

  ویدئو / آخرین وضعیت بازپس‌گیری املاک بنیاد مستضعفان

  رئیس بنیاد مستضعفان، از زمان حضورش در این نهاد، یکی از اولویت‌های خود را بازپس گیری املاک و مستغلاتِ این بنیاد اعلام کرده و می‌گوید کوتاه نخواهد آمد. او تاکید دارد که بخشی از املاک این بنیاد با اجازه یا بی‌اجازه در دست افراد و ارگان‌های مختلفی است که اجاره‌نامه ندارند و باید پس گرفته شوند تا به مستضعفان تحویل شود. چند روز قبل، فتاح در حاشیه افتتاح موزه دفینه که حالا با نام سردار آسمانی افتتاح شده، درباره نتایج این پیگیری‌ها و آخرین وضعیت مالکیت کاخ موزه‌ها توضیح داد.

 • ویدئو / از بررسی نسخه برزیلی کرونا تا قابلیت خودکنترلی در یک بی‌مهره

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از بررسی نسخه برزیلی کرونا تا قابلیت خودکنترلی در یک بی‌مهره

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از نتایج مطالعه‌ای دقیق از گونه جهش‌یافته ویروس کرونا در برزیل، بررسی ارتباط میان افسردگی و بروز زخم معده در انسان، کشف قابلیت خودکنترلی در سِپیداج‌ها و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / شوش در وضعیت هشدار نارنجی

  ویدئو / شوش در وضعیت هشدار نارنجی

  شهرستان شوش از جمله مناطق استان خوزستان است که این روزها در شرایط هشدار نارنجی کرونا به سر می‌برد. به دلیل تداوم روند افزایشی شیوع کرونا، محدودیت‌هایی در گروه‌های شغلی سه و چهار اعمال شده و محدودیت‌های دیگری هم در دستور کار است. این محدودیت‌ها دانشگاه‌ها، مدارس، آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، استخرهای سرپوشیده، سینما، تئاتر، موزه‌ها، آرایشگاه‌ها، مساجد و مصلاها را شامل می‌شود. برگزاری مراسم و همایش‌ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، کافه‌ها و چایخانه‌ها تا اطلاع ثانوی مشمول تعطیلی و محدودیت شده‌اند. بر اساس آخرین تغییرات استان خوزستان، در حال حاضر ۱2 شهر در وضعیت قرمز و هشت شهر در وضعیت نارنجی هستند.

 • ویدئو / از نشست تجاری اروپا و ایران تا محکومیت سارکوزی در دادگاه

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از نشست تجاری اروپا و ایران تا محکومیت سارکوزی در دادگاه

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا خبرهایی درباره نشست تجاری اروپا و ایران، ادامه اعتراضات در میانمار و عراق، محکومیت رئیس‌جمهور پیشین فرانسه توسط دادگاهی در این کشور و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نابودی طبیعت، بهای سنگین رفاه بشر

  ویدئو / نابودی طبیعت، بهای سنگین رفاه بشر

  یک مطالعه جامع در دانشگاه کمبریج به‌تازگی نشان داده است که رویکرد اقتصادی بشر، در زمینه توجه به آسیب‌های طبیعت ناکام بوده و ارائه نشدن راهکارهای مفید برای جلوگیری از آسیب‌های فاجعه‌آمیزِ بیشتر، محیط زیست را در معرض خطر قرار داده است. هرچند پیشرفت‌های اقتصادی به بهای نابودی طبیعت تمام شده، اما حالا دانشمندان می‌گویند در کنار محیط زیست، اقتصاد و سلامت هم در معرض خطر است.

 • ویدئو / کرونا جدی است؛ مردم و مسئولان چطور؟

  ویدئو / کرونا جدی است؛ مردم و مسئولان چطور؟

  خوزستان هنوز در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد اما قرنطینه نشده است. دبیر شورای سلامت اهواز می‌گوید اوضاع این شهر نامساعد است اما ادارات زیر بار دورکاری نمی‌روند. بیشترین مرگ‌ومیر کرونایی در خوزستان در حال ثبت است اما درصد قابل توجهی از مردم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند. این تصاویر گوشه‌ای از وضعیت این روزهای خوزستان است/کرونا مسأله را جدی گرفته؛ مردم و مسئولان چطور؟

 • ویدئو / روستایی زیر و روی زمین در جاده ابریشم

  ویدئو / روستایی زیر و روی زمین در جاده ابریشم

  روستای تاریخی و کهن بیابانک در ۲۹ کیلومتری جنوب غربی شهر سمنان و شش کیلومتری جنوب شرقی شهر سرخه واقع شده است. روستای کهن بیابانک به دلیل قرارگرفتن بر سر راه مهم فرهنگی تجاری ابریشم و واقع شدن در حاشیه کویر استان سمنان، با قدمتی بیش از چهار هزار سال و با بافتی متراکم و مصالح خشت و گل که بر روس خانه های دست کن بنا گردیده، همچون نگینی در حاشیه کویر می‌درخشد.

 • ویدئو / افتتاح موزه‌ای که بعد از ۳۴ سال نامش تغییر کرد

  ویدئو / افتتاح موزه‌ای که بعد از ۳۴ سال نامش تغییر کرد

  موزه دفینه در خیابان میرداماد تهران که از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۵ در قالب چند موزه مختلف فعال بود، بعد از ۱۵ سال تعطیلی دهم اسفند ۱۳۹۹ افتتاح شد تا در قالب چهار موزه با عناوین «هنر جهان»، «هنر اسلامی»، «پول و سکه» و «گوهر و آرایه‌های تاریخی» به فعالیت خود ادامه دهد. این موزه که همراه با موزه «مرمر» به صورت مجازی در یک لحظه افتتاح شد، در حالی که ۳۴ سال نام «دفینه» را با خود داشت، قرار است با نام «موزه سردار آسمانی»، از بیستم اسفند فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کند.

 • ویدئو / از افزایش فشار بر عربستان تا بحران سیاسی ارمنستان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از افزایش فشار بر عربستان تا بحران سیاسی ارمنستان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از انتشار گزارش آمریکا درباره مرگ جمال خاشقچی و واکنش عربستان به این گزارش، واکنش‌ها به حمله هوایی اخیر آمریکا در سوریه، ادامه بحران سیاسی در ارمنستان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / قم، قطب ماسک

  ویدئو / قم، قطب ماسک

  در طول بیش از یک سال اخیر یعنی از زمان شیوع کرونا در ایران، ظرفیت تولید انواع ماسک بویژه ماسک های سه‌لایه که بیشتر مورد تأکید وزارت بهداشت است، در قم افزایش چشمگیری پیدا کرده و این استان را به یکی از قطب‌های اصلی تولید ماسک در کشور تبدیل کرده است. در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار ماسک در قم تولید می‌شود و مقادیر زیادی نیز برای روزهای ضروری، دپو شده است. حالا تولیدکنندگان ماسک در قم درخواست باز شدن راه صادرات را دارند. معاون اداره صمت استان قم می‌گوید تصمیماتی در این زمینه گرفته شده و اجرای آن، در انتظار تأیید وزارت بهداشت است.

 • ویدئو / کرونا در یزد؛ امید به کاهشِ دیروز و ترس از افزایشِ فردا

  ویدئو / کرونا در یزد؛ امید به کاهشِ دیروز و ترس از افزایشِ فردا

  کرونا همچنان در کشور می‌تازد و یزد هم از این قاعده مستثنا نیست. کرونای انگلیسی هم منجر به افزایش نگرانی متولیان و مسئولان در جامعه شده است. رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی همواره به عنوان اولین عامل موثر در قطع زنجیره شیوع کرونا پیشنهاد می‌شود. این ویدئو نگاهی کوتاه است به وضعیت این روزهای کرونا در یزد.

 • ویدئو / اهواز در خاموشی

  ویدئو / اهواز در خاموشی

  به دلیل تشدید وضعیت شیوع کرونا در خوزستان، فرماندار اهواز دستور داده برق تعدادی از معابر و بازارهای پرتردد قطع شود تا تردد در آنها کاهش یابد. خیابان‌های سلمان فارسی، امام، طالقانی و فرعی‌های منتهی به آنها، بازارچه انتهایی خیابان ملی راه و منطقه زویه و بازار کیان اهواز در ساعت ۱۹:۰۰ در خاموشی فرو می‌روند.

 • ویدئو / از ساخت مغزهای مینیاتوری تا راز سالم ماندن ارتش سفالین چین

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از ساخت مغزهای مینیاتوری تا راز سالم ماندن ارتش سفالین چین

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از به وجود آوردن مغز مینیاتوری در آزمایشگاه، پیش‌بینی زودهنگام سکته مغزی و حملات قلبی، کشف راز سالم ماندن ارتش سفالین چین و چند خبر دیگر را مرور می کنیم.

 • ویدئو / تداوم جنگ معیشت و کرونا در بازار تهران

  ویدئو / تداوم جنگ معیشت و کرونا در بازار تهران

  آمار ابتلا به کرونا رو به افزایش است و باعث افزایش نگرانی‌ها برای شروع پیک چهارم همه‌گیری شده است. حالا نوروز هم دارد فرا می‌رسد و مرسوم است که مردم ایران در روزهای پایانی سال به بازارها سرازیر می‌شوند. همین مسأله باعث شده تصمیم‌گیران درباره شرایط عبور و مرور و تعطیلی بازارها پیش‌بینی‌هایی داشته باشند؛ از جمله تعطیلی تهران در روزهای پایانی سال یا دست‌کم اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه. با همین پیش‌زمینه، به سراغ مردم و کسبه بازار تهران رفتیم و نظر آن‌ها را درباره اعمال محدودیت‌های احتمالی جویا شدیم.

 • ویدئو / اینجا دیگر بخاطر بی‌آبی، جنین‌ها سقط نمی‌شوند

  خیرین، مشکل آب بشیرآباد را حل کردند

  ویدئو / اینجا دیگر بخاطر بی‌آبی، جنین‌ها سقط نمی‌شوند

  خرداد امسال، ایسنا در سلسله‌گزارش‌هایی، مشکلات روستای بشیرآبادِ تربت جام در استان خراسان رضوی را منعکس کرد. برای سال‌ها، آب شرب اهالی روستای بشیرآباد با تانکر تأمین می‌شد و برای آب غیرشرب هم ناچار بودند به قناتی دورتر بروند. سنگینی بارِ آب و حمل آن، در کنار تمام مشکلاتش، منجر به چند مورد سقط جنین شده بود. این روستا از جاده مناسب هم محروم است و محرومیت‌های دیگری هم دارد، اما پس از انتشار گزارش‌های ایسنا از مشکلات آنجا، حالا دست‌کم معضل تأمین آب برای اهالی حل شده و با همت خیرین، آب لوله‌کشی به خانه‌های بشیرآباد رسیده است.

 • ویدئو / از واکنش‌ها به توافق ایران و آژانس تا پیام ملک سلمان به بایدن

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش‌ها به توافق ایران و آژانس تا پیام ملک سلمان به بایدن

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از واکنش‌ها به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، واکنش آمریکا به حمله در نزدیکی منطقه سبز بغداد، تلاش ملک سلمان برای عدم انتشار گزارش مرگ خاشقچی و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / هاشمیان: «مهدوی‌کیا و کریمی از سرمایه‌های فوتبال ایران هستند»

  پای صحبت‌های مربی تیم ملی فوتبال

  ویدئو / هاشمیان: «مهدوی‌کیا و کریمی از سرمایه‌های فوتبال ایران هستند»

  وحید هاشمیان، مربی تیم ملی فوتبال ایران، می‌گوید بازی در تیم باشگاهی، یک قرارداد است اما بازی و فعالیت در تیم ملی، موضوعی متفاوت است و باید با دل و جان انجامش داد. او وجود برخی ایرادات در تیم ملی را می‌پذیرد اما می‌گوید به عنوان مربی این تیم، باید حاشیه‌ها را از تیم دور کند نه اینکه به آن دامن بزند. او در گفت‌وگو با ایسنا، وجود احتمالی علی کریمی و مهدوی‌کیا در مدیریت فدراسیون فوتبال را مفید می‌داند و می‌گوید این دو از سرمایه‌های فوتبال ایران هستند.

 • ویدئو / قم، یکسال با کرونا

  ویدئو / قم، یکسال با کرونا

  یک سال قبل در پایان بهمن، خبر تشخیص ویروس کرونا در شهر قم در صدر اخبار قرار گرفت و این رویداد آغاز ماجرای پیچیده و پر حادثه کرونا در ایران بود. اگرچه چندی بعد، سیر تصاعدی سرایت این بیماری کشنده در جای‌جای کشور، موضوع وجود ویروس کرونا در این استان را بدل به امری بدیهی کرد؛ اما هنوز هم نام استان قم برای برخی، یادآور روزهای سخت و مبهم ابتدای شیوع کرونا در ایران است. به مناسبت یک‌سالگی شیوع کووید-۱۹ در ایران نگاهی داشته‌ایم به وضعیت امروز نخستین شهر کرونایی‌شده ایران؛ شهری که ساکنان و مسئولانش معتقدند مدیریت کرونا در آن می‌تواند الگو باشد. در این ویدئو، چند روایت از شیوع کرونا در قم را می‌شنویم.

 • ویدئو / خوزستان، زیر تیغ کرونا

  وضعیت این روزهای بیمارستان سینا - کوت عبدالله

  ویدئو / خوزستان، زیر تیغ کرونا

  بیمارستان سینا در کوت عبدالله واقع در شهرستان کارون خوزستان، تنها بیمارستان این شهر برای پذیرش بیماران کرونایی است و حالا هر روز در حال پذیرش تعداد بیشتری از بیماران کرونایی است و هم‌اکنون ظرفیت پذیرش این بیمارستان تکمیل شده است. کادر درمان این بیمارستان هم مانند بسیاری دیگر از پزشکان و مسئولان بهداشت و سلامت کشور، هشدار می‌دهند که موج چهارم کرونا در خوزستان آغاز شده و می‌تواند بسیار بدتر از موج‌های قبلی باشد.

 • ویدئو / خیز کرونا در خوزستان؛ بازارها تعطیل، آمارها در اوج

  ویدئو / خیز کرونا در خوزستان؛ بازارها تعطیل، آمارها در اوج

  بر اساس آخرین تغییرات در حال حاضر ۱۱ شهر این استان قرمز و هشت شهر نارنجی هستند. در استان خوزستان این هفته ۷۴ درصد موارد بیماری بیشتر از هفته قبل شده، ۴۵ درصد فوت بالا رفته و ۹۰ درصد تعداد بیماران نیز افزایش پیدا کرده است. از ابتدای بهمن ماه آمار مراجعه بیماران و خصوصاً از ۱۰ بهمن ماه انتشار بیماری و مراجعات بیماران سرعت بیشتری به خود گرفت. به همین دلیل، بازارها برای دست‌کم یک هفته تعطیل شده است، اما ادارات همچنان باز هستند.

 • ویدئو / بیمارستان شریعتی مشهد در یک‌سالگی کرونا

  ویدئو / بیمارستان شریعتی مشهد در یک‌سالگی کرونا

  یک سال از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به ایران می‌گذرد و مشهد یکی از نخستین شهرهایی بود که کرونا در آن شیوع پیدا کرد. بیمارستان شریعتی مشهد یکی از مراکز اصلی رسیدگی به بیماران مبتلا به کووید-19 در استان خراسان رضوی است که کادر درمان آن بیش از یک سال است که در شریط سخت این روزها از بیماران میزبانی می‌کنند.

 • ویدئو / مریخ؛ سه ماموریت برای یک هدف

  ویدئو / مریخ؛ سه ماموریت برای یک هدف

  مریخ با وجود داشتن پتانسیل بالا برای کشف حیات فرازمینی، همواره چالش‌های بسیاری را پیش روی بشر قرار داده است. فاصله زیاد مریخ با زمین و احتمال بالای شکست مأموریت‌های مربوط به فرود مریخ‌نورد بر سطح این سیاره به علت شرایط نامساعد جوی، از موانعی است که از سال ۱۹۶۰ به بعد، مأموریت‌های بسیاری را با شکست مواجه کرده است. با این وجود، به‌تازگی سه کشور آمریکا، چین و امارات متحده عربی توانسته‌اند مأموریت‌های چالش‌انگیز سیارۀ سرخ از جمله استقرار مدارگرد یا فرود آوردن مریخ‌نورد روی این سیاره را با موفقیت انجام دهند. در این ویدئو به مرور مختصر این سه مأموریت فضایی می‌پردازیم.

 • ویدئو / تهران بعد از ۹ شب؛ کرونا شکست خورد؟

  وضعیت خیابان‌های تهران در زمان اعمال محدودیت

  ویدئو / تهران بعد از ۹ شب؛ کرونا شکست خورد؟

  طرح محدودیت شبانه خودروها، از حدود سه ماه قبل در کشور اجرایی شد تا تردد و دورهمی‌های شبانه را دست‌کم از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح کنترل کند. در این طرح پلیس موظف شده از طریق دوربین‌های شهری، خودروهای متخلف را شناسایی و برای آنها جریمه ۲۰۰ هزار تومانی اعمال کند. این طرح ابتدا تردد خودروها را کاهش داد اما هرچه زمان گذشت، عده‌ای بی‌اعتنایی بیشتری نشان دادند، به گونه‌ای که حالا بعد از ساعت ۹ شب، بسیاری از خیابان‌ها شلوغ است. با توجه به افزایش شمار بیماران و احتمال آغاز پیک چهارم بیماری، لازم است مردم و تصمیم‌گیران هشدارها را جدی‌تر بگیرند. این ویدئو وضعیت خیابان‌های تهران را بعد از ساعت ۹ شب نشان می‌دهد.