برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / آموزش نابینایان هنوز شاد نیست

  ۴ ژانویه، روز جهانی خط بریل؛

  ویدئو / آموزش نابینایان هنوز شاد نیست

  دانش‌آموزان استثنایی، مانند سایر دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید، به دلیل شیوع کرونا، باید به صورت مجازی آموزش‌های لازم را فرا بگیرند، اما محدودیت‌ها و مشکلات موجود، آموزش این گروه از دانش‌آموزان را با چالش‌هایی مواجه کرده است. آموزش مجازی رسمی کشور که از طریق اپلیکیشن شاد دنبال می‌شود، ابتدا نواقص بسیاری از جمله سرعت پایین و عدم امکان آپلود فایل‌ها را داشت که هرچند برخی از آنها حل شده، اما همچنان با انتظارات و نیازهای این دانش‌آموزان، بویژه برای نابینایان فاصله زیادی دارد و در نتیجه آنها همچنان با مشکلات زیادی برای آموزش مواجه هستند. این ویدئو وضعیت یکی از مدارس استثنایی اهواز را نشان می‌دهد.

 • ویدئو / نقش پررنگ تغییرات اقلیمی در بلایای طبیعی سال ۲۰۲۰

  ویدئو / نقش پررنگ تغییرات اقلیمی در بلایای طبیعی سال ۲۰۲۰

  طبق گزارشی جدید از سازمان غیردولتی جهانی «کریستین اید» میزان هزینه‌های ناشی از ۱۰ حادثۀ طبیعی در سال ۲۰۲۰ که یکی از پرخسارت‌ترین بلایای طبیعی این سال به حساب می‌آیند، ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است؛ آماری بالاتر از سال ۲۰۱۹ که نشان‌دهندۀ تأثیرات بلندمدت گرمایش کرۀ زمین است. این بلایای طبیعی باعث جان باختن ۳۵۰۰ نفر و آوارگی بیش از ۱۳ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ شدند.

 • ویدئو / موقوفه البرز، میراثی ماندگار برای جامعه علمی ایران

  ویدئو / موقوفه البرز، میراثی ماندگار برای جامعه علمی ایران

  بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور، تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و همچنین تشویق دانشجویان و دانش­‌آموزان برگزیده تاسیس شد. این هدف با اعطای «جایزه بنیاد البرز» صورت می‌گیرد و توسط مرحوم حسینعلی البرز وقف شده است. از سال ۱۳۵۸ تاکنون بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 • ویدئو / باران برای ساکنان «منبع آب» شبیه آوارگی است

  ساکنان یکی از مناطق محروم اهواز، منتظر ساخت منازل جدید؛

  ویدئو / باران برای ساکنان «منبع آب» شبیه آوارگی است

  محله «منبع آب» اهواز سال‌هاست که با مشکلات جدی مواجه است؛ مشکلاتی که چندین نفر را هم تاکنون به کام مرگ کشانده است. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفته به دلیل مشکل در نوع خاک و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مکان‌های نامناسب، تاکنون چندین مورد رانش زمین اتفاق افتاده است. منبع آبِ این منطقه در فصل بارندگی سرریز می‌شود و خانه و زندگی بیش از ۸۰۰ خانوار را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

 • ویدئو / شرایط این روزهای مرکز نخست شیوع کرونا چگونه است؟

  زندگی در ووهان، مرگ و کرونا در جهان

  ویدئو / شرایط این روزهای مرکز نخست شیوع کرونا چگونه است؟

  حدود یک سال از اعلام رسمی نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهر ووهان چین می‌گذرد و حالا که تمام دنیا برای کنترل این بیماری در تقلا هستند، ووهان تقریبا به جریان زندگی عادی بازگشته است. از وضعیت این روزهای مرکز نخست شیوع کرونا در جهان چه می‌دانیم و دولت چین با اعمال چه سیاست‌هایی توانست وضعیت این شهر را به دوری از کرونا برساند؟

 • ویدئو / کُره با کرونا چه کرد؟

  ویدئو / کُره با کرونا چه کرد؟

  کرۀ جنوبی یکی از کشورهایی است که نشان داده مهار ویروس کرونا حتی بدون بستن و محدود کردن اقتصاد نیز ممکن است. تعداد کل مبتلایان در این کشور که جمعیتی بیش از ۵۱ میلیون نفر دارد، حدود ۳۵ هزار نفر گزارش و مجموع قربانیان نیز کمی بیشتر از ۵۰۰ نفر اعلام شده است. تعداد مبتلایان اخیر این کشور به طور متوسط حدود پانصد نفر در روز است و مرگومیر روزانۀ این کشور هیچگاه دورقمی نشده است.در این ویدئو، صحبت های مقامات کرۀ جنوبی در خصوص چگونگی مهار ویروس کرونا را مشاهده می کنیم.

 • ویدئو / تالاب فریدونکنار؛ میزبان سابق، قتلگاه امروز

  استقبال خونین شکارچیان از پرندگان مهاجر

  ویدئو / تالاب فریدونکنار؛ میزبان سابق، قتلگاه امروز

  زمستان هر سال ده‌ها هزار پرنده مهاجر از گونه‌های متنوع، از سمت شمال وارد تالاب فریدونکنار در استان مازندران می‌شوند. یکی از مشکلات سال‌های اخیر، تلاش عده‌ای برای شکار این پرندگان است که می‌تواند برخی گونه‌ها را در معرض انقراض قرار دهد؛ ضمن اینکه تداوم این روند شکار، تالاب را از میزبانیِ مناسب این پرندگان محروم می‌کند و در نتیجه اکوسیستم را به هم می‌زند. افزایش قیمت مرغ، قیمت گونه‌های دیگر پرنده را هم بالا برده، بطوریکه یک جفت غاز در بازار پرندگان تا ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

 • ویدئو / معادن با محیط زیست چه می‌کنند؟

  تأثیر زیست‌محیطی معادن و دیدگاه‌های مختلف درباره آن

  ویدئو / معادن با محیط زیست چه می‌کنند؟

  با تشدید تحریم‌ها و کاهش فروش نفت، دولت تصمیم به فروش مواد معدنی گرفته است تا جایگزین کمبود درآمدهای نفتی شود و همین مسأله‌ باعث شده تعداد معادن اضافه شود. در این بین، چند مسأله مطرح می‌شود، از جمله ضرورت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و البته تأثیر زیست‌محیطی معادن. استان قم یکی از مناطقی است که با افزایش چشمگیر تعداد معادن مواجه شده و هم سازمان جنگل‌ها و مراتع و هم فعالان عرصه محیط زیست نسبت به تأثیرات مخرب این معادن هشدار می‌دهند. با این حال وزارت صمت به عنوان متولی معادن، معتقد است که تمام پروژه‌های معدنی با پیوست زیست‌محیطی مجوز گرفته‌اند و سازمان محیط زیست در جریان این فعالیت‌ها است.

 • ویدئو / خواب‌آلودگی در حرفه‌ای که خوابِ خوش می‌آورد!

  ویدئو / خواب‌آلودگی در حرفه‌ای که خوابِ خوش می‌آورد!

  «این روزها جوان‌ها به این کار علاقه‌ای نشان نمی‌دهند؛ حق هم دارند. کار سختی است و کسی دنبال آن نمی‌آید. ۲۰ سال پیش اوضاع خیلی فرق می کرد؛ کاسبی خوب بود، درآمدها خوب بود، هزینه‌ها اینقدر بالا نبود.» این‌ها را دو لحاف‌دوز قدیمی در محله شاپور تهران می‌گویند؛ دو همکار که سال‌هاست در مفازه‌ای که ۴۰ سال است «لحافدوزی» است، به این حرفه مشغولند. این ویدئو، خاطرات و روایت‌هایی از این دو نفر است؛ کسانی که کارشان را خوب بلدند، اما حالا خسته‌اند و می‌گویند بعد از آنها کسی این کسب و کار را دنبال نخواهد کرد.

 • ویدئو / هفت تخلف آشکار در بازنویسی وقفنامه آقمشهد

  پایان پرونده وقف بحث‌برانگیز، نزدیک است؟

  ویدئو / هفت تخلف آشکار در بازنویسی وقفنامه آقمشهد

  پرونده وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های آقمشهد به مراحل تازه‌ای رسیده و تخلفاتی جدید در آن پیدا شده است. مقایسه تصاویر کتیبه اصلی و وقفنامه بازنویسی‌شده نشان می‌دهد در بازنویسی تحریفاتی ایجاد شده و همین وقفنامه مورد استناد قرار گرفته است.

 • ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان

  ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان

  تخریب بخشی از خانه‌ای تاریخی در شهر اردکان برای ایجاد سرویس بهداشتی، این روزها گلایه فعالان فرهنگی را برانگیخته به طوری که تعدادی از هنرمندان کشور نیز به این مسأله واکنش نشان داده‌اند. هرچند این اقدام توسط ابزار و ماشین‌آلات شهرداری اردکان انجام شده اما شهرداری مدعی است که از این تخریب اطلاعی نداشته است. از سوی دیگر اداره میراث فرهنگی نیز می‌گوید نه‌تنها این طرح بدون هماهنگی با میراث فرهنگی انجام شده بلکه نسبت به برخورد قانونی با عاملان تخریب نیز شکایت کرده است.

 • ویدئو / سایه شوم کرونا بر گردشگری جزیره هرمز

  ویدئو / سایه شوم کرونا بر گردشگری جزیره هرمز

  جزیره هرمز در ۱۵ کیلومتری جنوب بندرعباس قرار دارد و در سال‌های اخیر مقصد مهم گردشگران و دوستداران طبیعت بوده است. به دلیل رونق توریسم، بسیاری از مردم محلی با تغییر شغل از صیادی و قایق‌رانی، به مشاغل مرتبط با گردشگری روی آورده‌اند. به دلیل شیوع کرونا در ماه‌های اخیر صنعت گردشگری جزیره هرمز ار رونق افتاده و بسیاری از مشاغل محلی را به ورشکستگی کشانده است. در این شرایط، مشاغل مرتبط با گردشگری بدون کمک مسئولان نمی‌توانند دوام بیاورند و یکی پس از دیگری به ورشکستی کشیده می‌شوند

 • ویدئو / راسوها اوضاع کرونا را بدتر می‌کنند؟

  ویدئو / راسوها اوضاع کرونا را بدتر می‌کنند؟

  پس از انتشار خبری از دانمارک درباره تحول ویروس کرونا در راسوهای مینک، متخصصان هشدار داده‌اند نوع جدید این ویروس می‌تواند به حیواناتی مثل راسوی اهلی و موش‌های معمولی، صحرایی و آبی منتقل شود. این نخستین‌بار نیست که راسوها به کرونا آلوده شده و آن را به انسان انتقال داده‌اند؛ در آوریل سال ۲۰۲۰ یکی از افراد شاغل در مزرعۀ پرورش راسو در هلند به کووید-۱۹ مبتلا شد. تحقیقات نشان داد ویروس کرونا، هم می‌تواند از راسو به انسان و هم از انسان به راسو منتقل شود. از آن تاریخ، آلوده شدن راسوها به کرونا در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، سوئد و آمریکا نیز گزارش شد.

 • ویدئو / کرونا هنوز می‌تازد؛ کودکان را فراموش نکنیم

  ویدئو / کرونا هنوز می‌تازد؛ کودکان را فراموش نکنیم

  کرونا هنوز در بسیاری از کشورها می‌تازد و بسیاری از کودکان هنوز درک درستی از این مسأله ندارند؛ حق هم دارند و آنها قرار نیست درگیر مشکلات این روزها باشند؛ اما مرز این درگیر نبودن، کجاست؟ این‌که در این شرایط چطور باید با کودکان رفتار کنیم، موضوعی نیست که به سادگی از کنار آن بگذریم. در این ویدئو، یک پزشک متخصص اطفال و یک متخصص اعصاب و روان به راه‌های رفتار صحیح و کاهش استرس در این دوران کرونایی می‌پردازند و البته چند کودک هم از حال و هوای خود می‌گویند.

 • ویدئو / نظر مردم درباره تعطیلی‌های ساعت ۱۸:۰۰

  ویدئو / نظر مردم درباره تعطیلی‌های ساعت ۱۸:۰۰

  از هفته قبل بنا به تصمیم دولت و ستاد کرونا، بسیاری از مشاغل موظف شدند تا کسب و کار خود را در ساعت ۱۸:۰۰ تعطیل کنند. این تصمیم برای جلوگیری از ازدحام شبانه و کاهش شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده، اما مشاهدات میدانی و نظرات مردم نشان می‌دهد که این مساله موجب افزایش ازدحام در ساعات عصر و غروب شده است. از سوی دیگر، کسبه از این تصمیم گلایه دارند و می‌گویند از نظر اقتصادی ضربه خورده‌اند. در این ویدئو تلاش کرده‌ایم نظر تعدادی از مردم درباره این تصمیم را جویا شویم.

 • ویدئو / بعد از قرن‌ها، «وحشی» خانه‌دار شد

  ویدئو / بعد از قرن‌ها، «وحشی» خانه‌دار شد

  وحشی بافقی از شعرا و مفاخر بزرگ استان یزد و کشور است که با وجود مشخص بودن خانه پدری وی در شهرستان بافق، هنوز آثاری از محل زندگی و دفن او در یزد به عنوان سکونتگاهش مشخص نبود. به دنبال تحقیقات انجام‌شده برای پیدا شدن مزار این شاعر در یزد، محل دقیق دفن وحشی بافقی مشخص و خانه این شاعر بزرگ نیز بطور قطعی شناسایی شد. خانه وحشی بافقی متعلق به دوره صفوی است که در کوچه‌ای به نام «آروک» قرار گرفته و به دلیل اینکه در دوره‌های بعد از صفوی با عنوان «خانه بیات» - به نام صاحب بعدی آن - در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود، پیش‌تر توجه چندانی را در رابطه با تعلقش به وحشی بافقی، جلب نکرده بود.

 • ویدئو / بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس در روزهای اوج کرونا

  ویدئو / بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس در روزهای اوج کرونا

  تا کنون ۸۶۰ نفر در استان هرمزگان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و ۲۶۹ نفر نیز با تشخیص کووید-۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند. از این تعداد، ۶۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال ۲۱ نفر از آن‌ها وخیم اعلام شده است. این روزها هرمزگان از نظر بحران کرونا حال خوشی ندارد. با وجود اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی، باز هم برخی مراسم بدون مجوز در این استان برگزار می‌شود که همین مساله در کنار مسائلی مثل انجام سفرهای غیرضروری، در شیوع کرونا مؤثر بوده است. در این ویدئو، به وضعیت بخش کرونای بیمارستان شهید محمدی بندرعباس نگاهی انداخته‌ایم.

 • ویدئو / فرار از آب سمی به آب غیرآشامیدنی!

  ویدئو / فرار از آب سمی به آب غیرآشامیدنی!

  آزمایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان در سال ۹۴ نشان داد آب شرب روستای «علی‌آباد دمق» از توابع ملایر، به «آرسنیک» آلوده است. پنج سال است که اهالی روستا از آب سه قنات که پیش‌تر برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شد، آب شرب خود را تأمین می‌کنند. به همت اهالی، لوله‌کشی‌هایی از این سه قنات انجام شده است؛ اما شیرهای آب روستا به مرور فرسوده شده‌اند و نیاز به مرمت دارند. امکان کلرزنی به آب قنات‌ها وجود ندارد و تاکنون هیچ آزمایشی انجام نشده که نشان دهد آیا آب قنات‌ها، آلودگی میکروبی دارد یا خیر. مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب ملایر در ویدئوی ایسنا توضیحی ارائه نکرده، اما قول داده در یک ماه آینده مشکل روستا حل شود.

 • ویدئو / انتخاب ترامپ، تیر خلاص را بر پیکر زمین می‌زند؟

  ویدئو / انتخاب ترامپ، تیر خلاص را بر پیکر زمین می‌زند؟

  دانشمندانی که به مطالعۀ تغییرات اقلیمی می‌پردازند، معتقدند شخصی که رهبری آمریکا را برای چهار سال آینده بر عهده خواهد گرفت نقشی اساسی در مبارزه با این تغییرات خواهد داشت. به اعتقاد آنها پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات، همه تلاش‌ها برای جلوگیری از افزایش دمای ناشی از تغییرات اقلیمی را با شکست مواجه می‌کند. از سوی دیگر، برنامه‌های اعلام‌شده از سوی رقیب ترامپ یعنی جو بایدن، امیدواری‌ها برای تاثیر مثبت انتخاب او بر وضعیت محیط زیست جهان را بیشتر کرده است.

 • ویدئو / راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان

  ویدئو / راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان

  توجه به سلامت روان، یکی از عوامل اصلی در ارتقای زندگی، کسب آرامش و رسیدن به اهداف است. در این ویدئو، چند راهکار را که به ارتقای سلامت روان کمک می‌کنند، مرور می‌کنیم؛ راهکارهایی که برای تمام زمان‌ها می‌تواند راهگشا باشد و بویژه در این روزها که شیوع کرونا، جریان زندگی انسان‌ها را با مسائل تازه‌ای مواجه کرده، می‌تواند کمک‌کننده‌تر از همیشه تلقی شود.

 • ویدئو / مسجد ساعت، ساعت ندارد!

  ویدئو / مسجد ساعت، ساعت ندارد!

  مسجد و مدرسه علمیه مشیرالسلطنه که به مسجدالاقصی یا مسجد ساعت هم معروف است، یکی از مسجدها و حوزه‌های علمیهٔ مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان مولوی واقع شده است. این بنا اما این روزها حال و روز خوشی ندارد و برخی قسمت‌ها و بویژه ساعت مشهور آن در معرض نابودی است. در این ویدئو به وضعیت نابسامان این مسجد قدیمی تهران نگاهی انداخته‌ایم.

 • ویدئو / ۱۲ روز گذشت؛ مردم از یاد استاد می‌گویند

  ویدئو / ۱۲ روز گذشت؛ مردم از یاد استاد می‌گویند

  استاد محمدرضا شجریان ۱۷ مهر امسال دار فانی را وداع گفت و پیکر او در توس در جوار آرامگاه فردوسی آرام گرفت. با گذشت حدود دو هفته از درگذشت این استاد موسیقی و آواز، مردم از سراسر ایران بر مزارش حاضر می‌شوند و یاد او را زنده نگه می‌دارند. در این ویدئو، گوشه‌هایی از حال و هوای آنجا و صحبت‌های مردم درباره این هنرمند روان‌شاد را خواهید دید و شنید.

 • ویدئو / خدمات مراکز جامع سلامت برای بیماران کرونایی

  ویدئو / خدمات مراکز جامع سلامت برای بیماران کرونایی

  با تداوم و گسترش شیوع ویروس کرونا، در برخی از شهرهای بزرگ از چند ماه قبل مراکزی برای قرنطینه موقت ایجاد شد. در اصفهان، چهار مرکز خدمات جامع سلامت شهریِ ۱۶ ساعته، خدمات مورد نیاز بهداشتی و درمانی بیماران مبتلا به کرونا را ارائه می‌کنند. هدف از راه‌اندازی این مراکز، کاهش میزان ازدحام بیماران در بیمارستان‌های در شرایط اوج‌گیری بیماری کووید-۱۹ است.

 • ویدئو / فعالیت اورژانس قم در دوره کرونایی

  ویدئو / فعالیت اورژانس قم در دوره کرونایی

  مراکز فوریت‌های پزشکی از نخستین ارگان‌هایی است که بلافاصله بعد از شیوع کرونا در کشور بسیج شد تا با رسیدگی به موقع به بیماران و هماهنگی با مراکز درمانی از شیوع و ابتلای بیشتر مردم به این ویروس جلوگیری کند. مرکز فوریت‌های پزشکی استان قم یکی از این مراکز در سطح کشور است. در این ویدئو به گوشه‌ای از فعالیت و تلاش کادر درمانی مرکز فوریت‌های پزشکی استان قم پرداخته شده است.

 • ویدئو / برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید

  ویدئو / برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید

  جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ به «برنامه جهانی غذا» (World Food Programme) به سبب تلاش برای مبارزه با گرسنگی در سطح جهان اهدا شد. «برنامه جهانی غذا» یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل و بزرگترین سازمان مرتبط با فعالیت‌های بشردوستانه در سطح جهان است و یکصد و یکمین «برنامه» برنده جایزه صلح نوبل محسوب می‌شود. در این ویدئو، به معرفی اجمالی این برنامه و فعالیت‌های آن می‌پردازیم.

 • ویدئو / مردم در انتظار واکسن، مخالفان در پی کشف توطئه!

  ویدئو / مردم در انتظار واکسن، مخالفان در پی کشف توطئه!

  درست مانند فلج اطفال، هاری و بیماری‌های عفونی دیگر که در گذشته شیوع پیدا کرده بودند، دانشمندان سراسر جهان اکنون در تلاشند تا واکسن مؤثر بیماری کووید-۱۹ را کشف کنند و آن را در اختیار عموم مردم قرار دهند. اگر واکسن‌های کرونا که هم‌اکنون در مراحل پایانی آزمایشات بالینی قرار دارند، برای استفادۀ همگانی مورد تأیید قرار بگیرند، شمار زیادی از مردم سراسر جهان برای ایمن شدن در برابر ویروس کرونا اقدام به تزریق آن خواهند کرد؛ اما برخی افراد در این مورد دچار ترس و تردید هستند. مخالفان واکسیناسیون چه می‌گویند و مخالفت‌های آنها چه تأثیری دارد؟

 • ویدئو / مرغ سحر پر کشید

  ویدئو / مرغ سحر پر کشید

  محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، ۱۷ مهر در بیمارستان جم تهران دار فانی را وداع گفت. محمدرضا شجریان موسیقدان و خواننده پرآوازه ایرانی مهرماه ۱۳۱۹ در مشهد به دنیا آمد. او سال ۱۳۴۶ به تهران آمد و در همین سال، نخستین برنامه او در رادیو ایران ضبط و پخش شد. آواز و موسیقی شجریان در طول دهه‌های متمادی در ایران مورد تحسین بسیاری از شخصیت‌های مهم ادبی، هنری و فرهنگی ایران و جهان قرار گرفته و جوایز جهانی ارزشمندی برای او و موسیقی ایرانی به همراه آورده است. این ویدئو، نگاهی کوتاه به زندگی و آثار استاد شجریان است. روحش شاد.

 • ویدئو / وضعیت سیاه کرونا در بیمارستان الزهرا

  ویدئو / وضعیت سیاه کرونا در بیمارستان الزهرا

  بیمارستان الزهرا (س) استان اصفهان یکی از بیمارستان‌های بزرگ با خدمات درمانی گسترده در جنوب این استان است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا با تاکید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، برای خدمات‌رسانی به سایر بیماران در نظر گرفته شده بود؛ اما وضعیت وخیم شیوع کرونا، فرسودگی بیمارستان‌های ریفرال، مانند بیمارستان خورشید که از ابتدای شیوع کرونا در خط مقدم مقابله با این ویروس قرار داشتند و کمبود تخت‌های بیمارستانی، سرانجام مسئولان را ناچار به وارد کردن بیمارستان الزهرا (س) به چرخه پذیرش بیماران کووید-۱۹ کرد.

 • ویدئو / مناقشه منابع طبیعی قم و اهالی خیرآباد و ویلاسازان

  ویدئو / مناقشه منابع طبیعی قم و اهالی خیرآباد و ویلاسازان

  مدت‌هاست که در گوشه و کنار ایران موضوع دست‌اندازی به منابع طبیعی و ملی چالش‌برانگیز شده است و هر بار، اخباری با این موضوع به سطح جامعه می‌رسد. ضعف قوانین مرتبط، نبود نظارت کافی و در عین حال سوداگری برخی از افراد، ریشه بیشتر این ناهنجاری‌های بی‌پایان است. در این ویدئو به مناقشه اهالی منطقه خیرآباد قم با اداره منابع طبیعی پرداخته شده است؛ ماجرایی که در یک طرف آن ادعای بومی‌های این روستا مبنی بر تملک اراضی مطرح است اما اداره منابع طبیعی می‌گوید اراضیِ به فروش رسیده در این روستا جزو منابع طبیعی و ملی است و اهالی حق تصرف آن را نداشته‌اند؛ زمین‌هایی که برخی از آن‌ها به مرور به ویلا تبدیل شده‌اند.

 • ویدئو / احتمال وجود حیات در منظومه شمسی چقدر است؟

  ویدئو / احتمال وجود حیات در منظومه شمسی چقدر است؟

  هفته گذشته خبری درباره تأیید وجود گاز فسفین در سیارۀ زهره منتشر شد که شگفتی دانشمندان را در پی داشت. این گاز در کرۀ زمین با فعالیت‌های میکروبی تولید می‌شود که نشان از احتمال وجود حیات فرازمینی در سیارۀ زهره دارد. در سال‌های اخیر، کشف وجود حیات در نقاطی از کرۀ زمین که شرایط محیطی نامناسبی داشتند، امید برای یافت حیات در سایر سیارات را نیز افزایش داده است. مأموریت‌هایی مثل ارسال مریخ نورد استقامت (Perseverance) به سیارۀ سرخ، آوردن نمونه‌های خاک و سنگ این سیاره به کرۀ زمین را تا یک دهۀ آینده عملی خواهد کرد و پاسخی به احتمال وجود حیات در مریخ خواهد داد.