تاپ سه گزارش

 • ویدئو / در کوی سیاحی، فاضلاب جان می‌گیرد!

  ویدئو / در کوی سیاحی، فاضلاب جان می‌گیرد!

  منطقه محروم کوی سیاحی در استان خوزستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند؛ اما مهمترین مشکل ساکنان این منطقه، معضل آب و روان شدن کانال‌های فاضلاب در مقابل خانه و زندگی مردم است. هر روز بچه‌ها در میان این کانال فاضلاب بازی می‌کنند؛ بی‌آنکه امنیت و بهداشتی در کار باشد. از ناامن بودن این بازی‌های بی‌محابا همین بس که در هفته‌های اخیر یه کودک خردسال در همین فاضلاب و لجن‌زار جان خود را از دست داد. ساکنان سیاحی می‌گویند می‌گویند این، نخستین اتفاق تلخ از این دست نیست.

 • ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از کشف یک گونه خرچنگ باستانی در کویر لوت، تبدیل کردن آب دریا به آب آشامیدنی تنها در ۳۰ دقیقه، استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند برای تشخیص زلزله و دو خبر در حوزه فضا را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از توضیح اوقاف تا گلایه اهالی؛ گره «آقمشهد» کور می‌ماند؟

  ویدئو / از توضیح اوقاف تا گلایه اهالی؛ گره «آقمشهد» کور می‌ماند؟

  پرونده وقف جنگل‌های آقمشهد ساری هنوز در جریان است و قرار شده دوباره بررسی شود. این خبری است که ۹ مرداد از سوی رئیس کل دادگستری مازندران اعلام شد. اگر این رای برخلاف قانون و شرع صادر شده باشد، اعمال مجدد ماده ۴۷۷ آیین دادرسی کیفری از طریق دستگاه قضا صورت می‌گیرد. بر اساس این ماده، در صورتی که رئیس قوه قضاییه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضایی را خلاف شرع تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی می‌تواند پرونده را بار دیگر به دیوان عالی کشور ارسال کند. سازمان اوقاف و اهالی آقمشهد در این‌باره چه می‌گویند؟ در این ویدئو، توضیحات اوقاف و گلایه‌های محلی‌ها را خواهید دید و شنید.

 • ویدئو / از آخرین وضعیت لبنان تا صدور احضاریه برای ولیعهد سعودی

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از آخرین وضعیت لبنان تا صدور احضاریه برای ولیعهد سعودی

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی دربارۀ شرایط لبنان پس از استعفای دولت این کشور در پی انفجار اخیر بندر بیروت و افزایش موج ناآرامی‌ها، پیشتازی «جو بایدن» از ترامپ در دو ایالت کلیدی آمریکا، احضار «بن سلمان» توسط دادگاهی در واشنگتن و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / روستایی که شهر شد و آباد نشد

  ویدئو / روستایی که شهر شد و آباد نشد

  مشکلات متعدد همچون نبود فضای سبز، مشکلات جمع‌آوری زباله و نبود زیرساخت‌های فاضلاب شهری شهرک منظریه و مناطق مهدیه و اشکفتک در شهرکرد بارها مطرح شده است اما این مشکلات همچنان ادامه دارد. این منطقه در استان چهارمحال و بختیاری در چند سال اخیر از روستا به شهر تبدیل شده است اما امروز نه حال و هوای روستاییِ سابق را دارد، نه جلوه‌های آبادانی شهری در آن به چشم می‌خورد.

 • ویدئو / یک الگوی جهانی موفق در مهار کرونا

  ویدئو / یک الگوی جهانی موفق در مهار کرونا

  طی ۱۰۰ روز اخیر هیچ مورد تازه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا در نیوزلند ثبت نشده است؛ کشوری کوچک در جنوب غربی اقیانوس آرام که حالا سازمان جهانی بهداشت از آن به عنوان الگویی موفق در مدیریت همه‌گیری کرونا یاد کرده است. آمارهای رسمی حاکی از آن است که هم‌اکنون تنها ۲۳ نفر در این کشور به کرونا مبتلا هستند که تمام آنها از خارج از کشور به این کشور بازگشته‌اند و حالا در قرنطینه به سر می‌برند. با وجود این شرایط، مقامات بهداشت و درمان نیوزلند به شهروندان این کشور هشدار داده‌اند که نباید مغرور شد و همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را سختگیرانه رعایت کرد.

 • ویدئو / بیمارستان «هاجر» شهرکرد در دوران شیوع کرونا

  ویدئو / بیمارستان «هاجر» شهرکرد در دوران شیوع کرونا

  بیمارستان هاجر اصلی‌ترین مرکز ارائه خدمات به بیماران مبتلا به کووید-19 در استان چهارمحال و بختیاری است که از حدود شش ماه قبل تاکنون در حال خدمات‌رسانی است. در کنار خدمات درمانی به بیماران کرونایی، بخش‌های دیگر این بیمارستان نیز همچنان مشغول انجام امور درمانی هستند. کادر درمان این بیمارستان نیز همچون اعضای کادر درمان دیگر بیمارستان‌های کشور، از مردم درخواست و تأکید می‌کنند که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

 • ویدئو / از وعده ترامپ برای توافق با ایران تا تبعات سیاسی انفجار لبنان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از وعده ترامپ برای توافق با ایران تا تبعات سیاسی انفجار لبنان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تبعات سیاسی و اجتماعی انفجار اخیر بیروت از جمله تظاهرات در این شهر، جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا و کانادا، قول مشروط ترامپ برای توافق با ایران در صورت پیروزی در انتخابات و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کودکان را چطور به فاصله‌گذاری و ماسک ترغیب کنیم؟

  ویدئو / کودکان را چطور به فاصله‌گذاری و ماسک ترغیب کنیم؟

  در این روزهای تداوم شیوع ویروس کرونا، چگونه می‌توانیم کودکان را به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک تشویق و ترغیب کنیم؟ فاصله‌گذاری اجتماعی گاه می‌تواند دشوار باشد؛ بخصوص برای کودکان. پس برای اینکه این دو مسأله مهم به یک عادت برای کودکانمان تبدیل شود، چه راهکارهایی پیش رو داریم؟ در این ویدئو چند روش برای تشویق کودکان به استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نگاهی به فعالیت دفاتر استانی ایسنا در روزهای کرونایی

  به مناسبت ۱۷ مرداد، روز خبرنگار

  ویدئو / نگاهی به فعالیت دفاتر استانی ایسنا در روزهای کرونایی

  در چند ماه که کرونا در ایران و جهان همه‌گیر شده، همکاران فعال در رسانه‌های مختلف همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. کار خبر تعطیل‌شدنی نیست و فعالیت رسانه‌ها با وجود مخاطره‌آمیز بودن آن در این ایام تداوم دارد و همین مساله موجب ابتلا و حتی فوت برخی فعالان رسانه‌ای شده است. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بهره‌مندی از دفاتر و نمایندگی‌های خود در تمام استان‌های کشور، تلاش کرده اخبار کل کشور را پوشش دهد. انتشار خبرهای کرونا در کل کشور و اخبار و تصاویر مراکز درمانی شهرهای مختلف، از جمله وظایف دفاتر استانی ایسنا در این روزها است.

 • ویدئو / درددل خبرنگاران استانی؛ از فقدان بیمه تا مشکلات معیشتی

  ویدئو / درددل خبرنگاران استانی؛ از فقدان بیمه تا مشکلات معیشتی

  ۱۷ مرداد به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است؛ روزی که هرچند به اهالی رسانه تبریک می‌گویند، اما برای خودِ فعالان رسانه یادآور مشکلاتی است که در طول سال و سال‌ها، دیده نشده یا همچنان حل‌نشده باقی مانده است. نگاه بخشی از مردم به جامعه رسانه‌ای کشور شاید نگاه واقع‌بینانه‌ای نباشد. برخی تصور می‌کنند کار در رسانه شغلی بسیار آسان است و حقوق و مزایای آنچنانی دارد. در این ویدئو، همکاران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در دفتر قزوین تلاش کرده‌اند گوشه‌ای از این مساله را به نمایش بگذارند.

 • ویدئو / از گام روسیه در تولید واکسن کرونا تا طراحی هواپیمای مافوق صوت

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از گام روسیه در تولید واکسن کرونا تا طراحی هواپیمای مافوق صوت

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره حرکت روسیه به سمت تولید واکسن کرونا، ساخت پوست مصنوعی با قابلیتِ خواندن خط بِرِیل، کشف تازه درباره چگونگی حرکت اسپرم، هواپیمای جدید مافوق صوت شرکت ویرجین گلکتیک و بررسی مو برای پی بردن به رژیم غذایی را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / وقتی بیروت، یاد هیروشیما را زنده کرد

  ویدئو / وقتی بیروت، یاد هیروشیما را زنده کرد

  سه‌شنبه شب یعنی چهارم آگوست ۲۰۲۰ انفجارهایی در بندر بیروت رخ داد. وجود نیترات فراوان در انبارِ محل حادثه و جهش چندصدمتری آب‌های کنار بندر، شکلی مشابه انفجار بمب اتمی پدید آورد و همین مساله و شدت انفجارها موجب شد تا بسیاری، این انفجارها را با بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی مقایسه کنند. امروز (پنجشنبه، ۶ آگوست) سالگرد بمباران هیروشیما توسط آمریکا است. سه روز بعد از آن، ناکازاکی - دیگر شهر ژاپن - هم سرنوشت بهتری از هیروشیما پیدا نکرد.

 • ویدئو / از میانجیگری میان ایران و عربستان تا برنامه هسته‌ای کره شمالی

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از میانجیگری میان ایران و عربستان تا برنامه هسته‌ای کره شمالی

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از بیم و امیدها در ماجرای میانجیگری پاکستان میان ایران و عربستان، آغاز تحقیقات دربارۀ دارایی‌های دونالد ترامپ، تداوم برنامه هسته‌ای کره شمالی برای ساخت بمب هسته‌ای و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / مبل‌سازان استان مرکزی، زیر تیغ کرونا و ارز

  ویدئو / مبل‌سازان استان مرکزی، زیر تیغ کرونا و ارز

  «شهسواران» یکی از روستاهای موفق استان مرکزی است که در فاصله ۳۰ کیلومتری اراک واقع شده و حدود ۱۳۰۰ نفر جمعیت دارد. شهسواران قدمتی ۱۶۰ ساله دارد و شغل بیشتر مردم آن نجاری است و اهالی روستا صنعت مبل و منبت را به طور جدی دنبال می‌کنند.این صنعت در سال ۱۳۷۱ با راه‌اندازی یک کارگاه تولید مبل در روستا شکل گرفت و طی سال‌های متمادی، تعداد این مجموعه‌های تولیدی به ۸۵ کارگاه رسید.با وجود رونق روستا در سال‌های اخیر، در دو سال گذشته به دنبال تشدید مشکلات اقتصادی، ۱۰ کارگاه تولید مبل روستای شهسواران تعطیل شده است.

 • ویدئو / یزد «آزاد» می‌شود؟

  تلاش برای ایجاد نخستین منطقه آزاد گردشگری ایران؛

  ویدئو / یزد «آزاد» می‌شود؟

  یزد پس از ثبت شدن در فهرست آثار جهانی به عنوان تنها شهر زنده میراث جهانی ایران و بزرگترین مجموعه خشتی دنیا مطرح شد و هرچند وعده‌های متعددی برای اختصاص ردیف بودجه و اعتباراتی خاص و حتی مزایای معافیتی و مالیاتی مختلف به این شهر داده شد، اما تاکنون این وعده‌ها محقق نشده است. حالا مسئولان استانی در تلاشند تا یزد را به عنوان نخستین منطقه آزاد گردشگری ایران مطرح کنند؛ طرحی که فعلا در دست بررسی است و در صورت تحقق می‌تواند پای گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به آنجا باز کند و در اشتغالزایی منطقه نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

 • ویدئو / طلاق، مهریه، تورم؛ دردی پس از درد دیگر

  ویدئو / طلاق، مهریه، تورم؛ دردی پس از درد دیگر

  روند افزایش کم‌سابقه قیمت سکه از سال گذشته آغاز شد و در ماه‌های اخیر به اوج رسید. یکی از اقشاری که این مساله بر زندگی‌شان تاثیر مستقیم گذاشته، آن دسته از زوج‌هایی هستند که به دلیل طلاق و به اجرا گذاشته شدن مهریه، باید مهریه زوجه را پرداخت کنند. عرف دادگاه‌های خانواده این است که با توجه به وضعیت درآمدیِ مرد، شیوه پرداخت مهریه - که به صورت یک رسم، عمدتا در قالب تعدادی سکه بهار آزادی تعیین شده است - را قسط‌بندی می‌کنند. با این حال، کسانی که مثلا با سکه سه میلیون تومانی درخواست تقسیط کرده بودند، حالا با سکه ۱۱ میلیونی مواجهند و همین مساله مراجعه به دادگاه‌های خانواده را افزایش داده است.

 • ویدئو / روستای صفرآباد سیستان‌وبلوچستان، زیر تیغ کرونا

  ویدئو / روستای صفرآباد سیستان‌وبلوچستان، زیر تیغ کرونا

  روستای صفرآباد در استان سیستان و بلوچستان، در فاصله ۳۸ کیلومتری زاهدان قرار دارد و حدود ۵۰ خانوار شامل ۲۳۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. نبود زیرساخت‌های لازم بهداشتی و ضعف اطلاع‌رسانی در زمینه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری، موجب بروز این شرایط در روستا شده است. هم‌اکنون سه نفر از مبتلایان در بیمارستانی در زاهدان بستری هستند و بقیه مبتلایان در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برند.

 • ویدئو / تدفین قربانیان کرونا در شیراز

  ویدئو / تدفین قربانیان کرونا در شیراز

  دفن قربانیان کرونا در آرامستان شیراز هم مانند دیگر آرامستان‌های کشور، با رعایت پروتکل‌هایی انجام می‌شود. غسل و کفن و دفن توسط افرادی انجام می‌شود که یا شغلشان از قبل، انجام همین امور بوده یا در این ماه‌ها به صورت داوطلبانه انجام این امر پرخطر را بر عهده گرفته‌اند.

 • ویدئو / از جدی‌ترین آزمایش واکسن کرونا تا پیچیده‌ترین پروژه مهندسی تاریخ

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از جدی‌ترین آزمایش واکسن کرونا تا پیچیده‌ترین پروژه مهندسی تاریخ

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از آغاز مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان در فرانسه، آغاز گسترده‌ترین آزمایش واکسن کرونا در آمریکا، بازگشت سنگ مریخی به سیاره سرخ پس از ۶۰۰ هزار سال و چند خبر کوتاه دیگر را مرور می‌کنیم.