• قتل عام‌های سنتی حیوانات در جهان + تصاویر

  قتل عام‌های سنتی حیوانات در جهان + تصاویر

  قایقی را برای پیدا کردن نهنگ‌ها و دلفین‌ها جلوتر از همه می‌فرستند. بعد از پیدا کردن دسته حیوانات، قایق‌های دیگر حین حرکت، صداهای وحشتناک و دیواری صوتی ایجاد می‌کنند. نهنگ‌ها و دلفین‌های ترسیده به سمت خلیج شنا می‌کنند، پس از خسته و بی‌حال شدن حیوانات، نیزه‌ها به بدن آنها فرو می‌رود و تمام دریا سرخ می‌شود.

تاپ سه ایسنا+

 • ماجرای عکس برگزیده گاردین

  «داستان عکس»

  ماجرای عکس برگزیده گاردین

  عطف به ماسبق شدن سمبل آزادی هم حکایت غریبی است؛ یک نقاشی از کشور «مهدِ آزادی» الهام‌بخش ساخت «تندیس آزادی»ای است که در کشور مدعیِ آزادی نصب شده؛ کشوری که دهه‌هاست با حمایت از یک رژیم اشغالگر، آزادی میلیون‌ها انسان را سلب کرده و در این میان، تصویر جوانی که برای آزادی مبارزه می‌کند، شده نماد تازه‌ی آزادی و یادآور نمادهای پیشین.

 • اینجا سیگار حرف اول را می‌زند

  اینجا سیگار حرف اول را می‌زند

  مردان پیر و جوان با چند کیسه سیاه در صف کنترل بارها ایستاده‌اند. پیرترها روی صندلی نشسته‌اند. بیشترشان کت پوشیده‌اند و کلاه‌ بافتنی روی سرشان گذاشته‌اند. دست‌هایشان را به هم قفل و سر و کمرشان را خم کرده‌اند. جوان‌ها شلوار لی و کاپشن یا کت پوشیده‌اند. مامور گمرک، جوانی را که یقه‌اش را گرفته به بیرون پرت می‌کند و با زبان ترکی فریاد می‌زند که همه کیسه‌به‌دست‌ها سالن را ترک کنند اما کسی به روی خودش نمی‌آورد.

 • ناگفته‌های یک عکاس ایرانی از حضور در سوریه

  ناگفته‌های یک عکاس ایرانی از حضور در سوریه

  علی خارا، متولد ۱۳۷۰ اولین عکاس ایرانی است که در جنگ داخلی سوریه حضور داشته است. او عکاسی را بصورت حرفه‌ای از اواخر سال ۸۹ و اوایل ۹۰ و کارش را بطور حرفه‌ای از خبرگزاری فارس شروع کرده است. گرچه رشته‌ی تحصیلی و کار او ارتباطی به عکاسی نداشته اما مانند اکثریت قریب به اتفاق عکاسان از روی علاقه به این حرفه‌ی پرمخاطره کشیده شده است.

 • قصه این گردنبند زعفرانی

  «داستان عکس»

  قصه این گردنبند زعفرانی

  می‌بویم گیسوانت را تا فرشته‌ها حسودی کنند. شانه می‌زنم موهایت را تا حوری‌ها سرک بکشند. از بهشت برای تماشا شعر می‌گویم برای تو تا کلمات کیف کنند، مست شوند، بمیرند...(مصطفی مستور)

 • از اُتوی پرچم‌ ملی تا لباس مصدق در نخستین خشکشویی ایران

  از اُتوی پرچم‌ ملی تا لباس مصدق در نخستین خشکشویی ایران

  از پرچم‌های ملی ایران تا لباس‌های رضا خان، مصدق، هویدا، نخست وزیر وقت زمان پیش از انقلاب، خواننده ها و بازیگران معروف در اینجا شسته و اتو شده است.

 • ناگفته‌های پزشکی که خودش سرطان دارد

  ناگفته‌های پزشکی که خودش سرطان دارد

  به محض اینکه سی‌تی اسکن انجام شد، شروع به دیدن عکس‌ها کردم. فوراً تشخیص دادم: توده‌هایی که ریه‌ها را می‌پوشانند و ستون فقرات را از ریخت می‌اندازند. سرطان.

 • به اسم «اعظم»، به رسم «پدر»

  به اسم «اعظم»، به رسم «پدر»

  اولین دختر ازدواج دوم سیدمحمود طالقانی چهل ‎سال پس از درگذشت او، نخستین فرزندی است که از جمع ده‎نفره‏ خواهران و برادرانش جدا شد و به «پدر» پیوست؛ دختری که برخلاف چهار همشیره و پنج اخوی‌اش نه آنقدر از خط سیاسی و ربط تشکیلاتی ابوی فاصله داشت که تنها به نام «خاندان» با او نسبت داشته باشد و نه - چنانکه معمول است - آنقدر از نام و نشان پدر بهره ‎گرفت که زیر سایه‎ او بماند.

 • توقیفی‌ها

  توقیفی‌ها

  یکم آبان‌ماه بود که «خانه پدری» اثر کیانوش عیاری پس از نزدیک به یک دهه توقیف بر پرده سینماها به نمایش درآمد اما اکران این فیلم فقط ۴ روز ادامه داشت و با ورود دادستانی توقیف شد. اما فیلم‌های توقیفی در سینمای ایران لیست بلندبالایی دارند که به دلایل مختلف اجازه اکران پیدا نکرده‌اند.

 • ۸ نکته درباره ابوبکر بغدادی

  ۸ نکته درباره ابوبکر بغدادی

  کسی نمی‌داند وقتی ابوبکر بغدادی در انتهای آن دالان تاریک جلیقه انتحاری‌اش را منفجر کرد، چه چیزی در ذهنش می‌گذشت؟ آیا هنوز هم فکر می‌کرد بهشت انتظارش را می‌کشد یا لحظه آخر خودش فهمید که به قول ترامپ دارد مثل سگ می‌میرد؟

 • ناگفته‌هایی از وضعیت دانشجویان پزشکی در ایران

  ناگفته‌هایی از وضعیت دانشجویان پزشکی در ایران

  «ادیکشن (اعتیاد)، بین دانشجوهای پزشکی رایج است»؛ این را یک پزشک متخصص داخلی می‌گوید که مشغول گذراندن «طرح» در یکی از بیمارستان‌های تهران است.

 • دوقطبی ترابی - غفوری، ادامه دوقطبی اربعین - آزادی

  دوقطبی ترابی - غفوری، ادامه دوقطبی اربعین - آزادی

  اعتقاد به آزادی بیان تا آنجا که فقط موافق نظر ما حرفی زده شود، یعنی دیکتاتوری. در نظام ساخته‌شده توسط دیکتاتور، شما حق دارید نظر موافق خود با او را در نهایت آزادی، بیان کنید اما اگر نظر مخالفی بیان کنید، با ابزارهای مختلف سرکوب می‌شوید؛ حالا این دیکتاتور می‌تواند شاه باشد یا پدر یک خانواده یا جریانی که در مقام حرف، از آزادی و دموکراسی دفاع می‌کند.

 • سرگذشت یک زن افغانستانی کارآفرین در ایران

  سرگذشت یک زن افغانستانی کارآفرین در ایران

  در «نظم نوین جهانی» کشوری هست که نیست؛ با جمعیتی قریب به ۷۱ میلیون نفر که مردمش از نژادها و قومیت‌های متفاوتی‌اند، به زبان‌های گوناگون حرف می‌زنند و مذهب یکسانی ندارند و پرچمی ندارند و اگر داشتند شاید رنگش سرخ و سیاه می‌بود. روزانه ۳۷ هزار نفر به جمعیت این کشور که جغرافیای ثابتی هم ندارد اضافه می‌شود؛ آدم‌هایی که کمتر وجه مشترکی دارند اما یک درد میان تمامشان مشترک است: آوارگی.

 • همه نذرها خوردنی نیستند

  همه نذرها خوردنی نیستند

  برخی از جانشان مایه می‌گذارند و خون‌ یا یکی از کلیه‌هایشان را می‌دهند، برخی غذا نمی‌پزند اما غذا می‌دهند آن هم به حیوانات. عده‌ای زباله جمع می‌کنند، برخی برای مبارزه با فقر فرهنگی نذر می‌کنند؛ کتاب می‌خرند و حتی برایش پویش هم راه انداخته‌اند. همچنین دیده شده انیمیشن‌هایی با عنوان هشتگ نذر فرهنگی ساخته و در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

 • کاربران فضای مجازی درباره «نشاط» چه گفتند؟

  کاربران فضای مجازی درباره «نشاط» چه گفتند؟

  چند روز پیش دو بانوی خلبان برای اولین بار هدایت یک هواپیمای مسافربری را به مقصد مشهد بر عهده گرفتند. این موضوع از طریق پست نشاط جهانداری (خلبان پرواز) در شبکه‌های اجتماعی منتشر و یک روز بعد حذف شد. بسیاری به این اتفاق واکنش نشان دادند و چنین موفقیتی را تبریک گفتند و برخی هم با نگاهی جنسیت‌زده‌ اعلام کردند از این به بعد زن یا مرد بودن خلبان هم به نگرانی‌های دیگرشان در پروازها اضافه شده است!

 • گفت‌وگو با یک خادم لاکچری در کربلا

  گفت‌وگو با یک خادم لاکچری در کربلا

  «دیگر هیچ وقت این سوال را از من نپرس دخترم. زائر اباعبدالله بیاید روی سر من بنشیند.»

 • ایران چقدر برای خارجی‌ها خوشمزه است؟

  ۱۶ اکتبر روز جهانی غذا

  ایران چقدر برای خارجی‌ها خوشمزه است؟

  تعداد کمی از گردشگران خارجی خوراک‌های ایرانی را می‌شناسند اما بسیاری از فعالان گردشگری و حتی افرادی که تجربه زندگی در خارج از کشور را دارند، معتقدند «کباب»، «کشک بادمجان» و «میرزاقاسمی» از جمله خوراک‌های محبوب باب میل خارجی‌ها هستند.

 • چالش ۱۱۳ برای همه روسای جمهوری ایران

  چالش ۱۱۳ برای همه روسای جمهوری ایران

  «مردم رای داده‌اند که رئیس‌جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی باشد. اگر می‌خواهید اینگونه نباشد از قبل به مردم بگویید و به رئیس‌جمهور بعدی بگویید در قانون اساسی هیچ دخالتی ندارد.»

 • زنی که دوست دارد داستانش بدون عکس باشد

  /داستان عکس/

  زنی که دوست دارد داستانش بدون عکس باشد

  «جِنان» سمبوسه های عربی را داخل روغن داغ می‌اندازد و می گوید: «به برکت زوار اباعبدالله درآمدم سه برابر شده است.»

 • درد دل‌های لیدری که ویدئویش دست به دست شد

  درد دل‌های لیدری که ویدئویش دست به دست شد

  زمانی که همه بچه‌ها عروسک‌بازی می‌کردند، او با برادرش فوتبال بازی می‌کرد و از همان بچگی عاشق دروازه‌بانی بود.

 • «کاش زائر بیشتر شود که خانه‌ام خالی نباشد»

  /داستان عکس/

  «کاش زائر بیشتر شود که خانه‌ام خالی نباشد»

  «امّ تحسین» بغضش را فرو می‌خورد و می‌گوید: کاش زائر بیشتر شود که اتاق‌های خانه‌ام خالی نباشد.