تاپ سه گزارش و تحلیل

 • هیچکس نمی‌گوید مالک مواد منفجر شده در بیروت چه کسی بوده است!

  /گزارش-رویترز/

  هیچکس نمی‌گوید مالک مواد منفجر شده در بیروت چه کسی بوده است!

  در ماجرای مبهم چگونگی سر در آوردن یک محموله به شدت انفجاری ماده خطرناک نیترات آمونیوم در ساحل بیروت یک چیز روشن است؛ هیچ کس تا کنون علنا جلو نیامده تا مسئولیت آن را قبول کند!

 • ویدئو / از آخرین وضعیت لبنان تا صدور احضاریه برای ولیعهد سعودی

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از آخرین وضعیت لبنان تا صدور احضاریه برای ولیعهد سعودی

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی دربارۀ شرایط لبنان پس از استعفای دولت این کشور در پی انفجار اخیر بندر بیروت و افزایش موج ناآرامی‌ها، پیشتازی «جو بایدن» از ترامپ در دو ایالت کلیدی آمریکا، احضار «بن سلمان» توسط دادگاهی در واشنگتن و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • دولت لبنان چرا استعفا کرد؟

  دولت لبنان چرا استعفا کرد؟

  سرنوشت دولت حسان دیاب زمانی بسته شد که وی چهار روز پس از انفجار بیروت در سخنانی که از قبل آماده کرده بود اعلام کرد که دولت وی برای برون رفت از بحران لبنان پیشنهاد می‌دهد که دو ماه بعد، انتخابات پارلمانی جدید برگزار شود و دولت وی پس از آن کنار رود. وی در متن سخنرانی خود آورده بود: خروج از بحران اساسی کشور جز با انتخابات پارلمانی زودهنگام با هدف ایجاد طبقه سیاسی جدید و پارلمان جدید، میسر نمی‌شود.

 • آمریکا به جای مبارزه با کووید ۱۹، می‌خواهد با تهدید خیالی چین بجنگد

  /سرمقاله- گلوبال تایمز/

  آمریکا به جای مبارزه با کووید ۱۹، می‌خواهد با تهدید خیالی چین بجنگد

  روزنامه دولتی چینی "گلوبال تایمز" در سرمقاله خود، آمریکا را "تسلیم در مبارزه علیه ویروس کرونا" به تصویر کشیده و اقدامات دولت این کشور برای سرکوب چین را فراتر از اقدامات در برابر ویروس دانسته است.

 • وقتی آمریکا شبیه کشورهای خاورمیانه می‌شود

  /تحلیل-نیویورک تایمز/

  وقتی آمریکا شبیه کشورهای خاورمیانه می‌شود

  "ایالات متحده آمریکا در حال تبدیل شدن به لبنان و دیگر کشورهای خاورمیانه از دو جنبه است. اول اینکه، اختلافات سیاسی به حدی عمیق شده‌اند که دو حزب اصلی شبیه فرقه‌های مذهبی در رقابت حاصل جمع صفر برای قدرت حضور دارند که باور دارند یا باید بمیرند، یا حکمرانی کنند. و دیگر اینکه، مساله‌ای درست همانند خاورمیانه در حال رشد در آمریکاست و آن این است که همه چیز اکنون سیاسی شده است."

 • ماهیگیری داعش از آب گل آلود عراق

  ماهیگیری داعش از آب گل آلود عراق

  به رغم گذشت سه سال از بازپس گیری شهرهای اشغال شده توسط داعش، این گروه تروریستی که اکنون به گروهک هایی پراکنده در عراق تبدیل شده، بار دیگر در تلاش است با سوء استفاده از اوضاع فعلی عراق و ناکامی دولت آن در برخی پرونده ها، بر افکار عمومی تاثیر گذاشته و با جذب نیروی جدید خود را بازسازی کند.

 • کیک قدرت در لبنان چگونه تقسیم شده است؟

  کیک قدرت در لبنان چگونه تقسیم شده است؟

  بر اساس توافقی که در سال ۱۹۴۳ میلادی میان رهبران لبنانی حاصل شد، نخست وزیر از جامعه سنی مذهب لبنان انتخاب می‌شود. رئیس جمهور لبنان از مسیحیان مارونی و رئیس پارلمان شیعه مذهب است.

 • سعد الجبری؛ کسی که می‌تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان شود

  /تحلیل- میدل ایست آی/

  سعد الجبری؛ کسی که می‌تواند باعث سرنگونی محمد بن سلمان شود

  سعد الجبری زمانی دست راست محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان در وزارت کشور بود. او درجه وزیری داشت، از همه اسرار وزارتخانه‌ خبر داشت؛ از جمله اینکه ملک سلمان و پسرش به بودجه مبارزه با تروریسم این وزارتخانه تا سطح کسب ده‌ها میلیون ریال سعودی در ماه دست برده‌اند. شکایتی که او در آمریکا از مقامهای عربستان ثبت کرده می‌تواند برای محمد بن سلمان از پرونده قتل جمال خاشقجی در سال ۲۰۱۸ در استانبول هم خطرناکتر تمام شود.

 • "اسرائیل در غزه شکست خورده است"

  "اسرائیل در غزه شکست خورده است"

  یک نویسنده اسرائیلی در یادداشتی به ناتوانی و عجز رژیم صهیونیستی مقابل فلسطینیان در غزه اذعان کرد و گفت حقیقت این است که اسرائیل در غزه شکست خورده است

 • بایدن یک "صهیونیست" است و اسرائیل کاملا از انتخاب او شادمان خواهد شد

  /گزارش-نیویورک‌تایمز/

  بایدن یک "صهیونیست" است و اسرائیل کاملا از انتخاب او شادمان خواهد شد

  "از دیدگاه اسرائیلی‌ها، اگر بایدن رئیس جمهوری آمریکا شود، مسائل بسیاری برای حل و فصل وجود خواهد داشت تا اسرائیل دوباره مساله‌ای فرا حزبی در واشنگتن شود، اما به طور کلی، بایدن به اندازه کافی به عنوان یک دموکرات خوب است و مسائل اسرائیل را درک می‌کند."

 • فصل سرد جدیدی از بدعهدی و پیمان‌شکنی سعودی؛ ولیعهدی که فرمانده جوخه‌های مرگ است

  /گزارش-واشنگتن‌پست/

  فصل سرد جدیدی از بدعهدی و پیمان‌شکنی سعودی؛ ولیعهدی که فرمانده جوخه‌های مرگ است

  ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی توسط عربستان در دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی صورت گرفت. خاشقجی، یکی از روزنامه‌نگاران روزنامه واشنگتن پست که در آن زمان در تبعید زندگی می‌کرد برای کارهای ازدواجش به کنسول‌گری عربستان در استانبول رفت. همان‌طور که توسط اگنس کالامارد، نماینده سازمان ملل ثبت شده، تیمی از آدمکش‌های حرفه‌ای سعودی با ابزار پزشکی قانونی از جمله اره استخوان‌بر وارد کنسول‌گری شدند. قتل خاشقجی پس از تلاش‌های قبلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای فریب دادن این روزنامه‌نگار به منظور بازگرداندن او به ریاض و ساکت کردن او صورت گرفت.

 • آمریکا از جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه دست بکشد

  /تحلیل-فارن پالسی/

  آمریکا از جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه دست بکشد

  "ایالات متحده فرصت تغییر شکل اتحادهایش و تقویت ثبات پایدار در منطقه خاورمیانه را دارد اما تنها از طریق پایان دادن به یک رویکرد شکست خورده."

 • "۱۱ سپتامبر لبنان" مُهر "ساخت اسرائیل" دارد

  "۱۱ سپتامبر لبنان" مُهر "ساخت اسرائیل" دارد

  دقیق بگوییم، از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون هیچ فاجعه، تیره بختی و مصیبتی در لبنان رخ نداده است مگر آن که با اسرائیل ارتباط داشته است. تحلیل‌گران، مورخین، اندیشمندان و روزنامه‌نگاران لبنانی معتقدند نه تنها کشتار قانا در جنوب لبنان، قتل عام صبرا و شتیلا در بیروت، ترورهای سیاسی در لبنان بلکه شکل‌گیری طبقه فاسد سیاسی قدرت طلب با هدف حاکمیت بر تار و پود اقتصاد لبنان نیز کار اسرائیلی‌ها است.

 • فرانسه می‌خواهد به لبنان کمک کند یا می‌خواهد دوباره فتحش کند؟!

  /گزارش-آسوشیتدپرس/

  فرانسه می‌خواهد به لبنان کمک کند یا می‌خواهد دوباره فتحش کند؟!

  "انگار امانوئل ماکرون فراموش کرده است که لبنان دیگر یک کشور تحت‌الحمایه فرانسه نیست."

 • آیا آمریکا اهداف اتمی عربستان و امارات را نادیده می‌گیرد؟

  /گزارش/

  آیا آمریکا اهداف اتمی عربستان و امارات را نادیده می‌گیرد؟

  در بحبوحه گزارشات منتشر شده درباره اینکه عربستان و امارات گام‌های جدی را در راستای اهداف اتمی برمی‌دارند، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد که مشکل گسترش تسلیحات اتمی بزرگ‌تر از مشکل گرمایش کره زمین است.

 • توافق مصر و یونان: چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه

  توافق مصر و یونان: چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه

  امضای توافقنامه تعیین مرزهای دریایی میان مصر و یونان تنها حلقه جدیدی در زنجیره تنش‌ها میان قاهره و آنکارا نیست بلکه به منزله اقدامی از سوی دولت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر برای به دست گرفتن آینده روابط دو کشور و دو ملت برای سال‌ها و چه بسا دهه‌هاست که با آن در واقع کلیدی را به دشمن تاریخی و منطقه‌ای شماره یک ترک‌ها یعنی یونان اهدا کرد تا مساله مرزهای یونان-ترکیه که هیچ افقی برای حل آن در آینده نزدیک وجود ندارد، با درگیری و کشمکش میان دو کشور بر سر مالکیت برخی جزایر و نیز تعیین مرزهای مناطق دریایی ویژه هر کدام را پیچیده‌تر کند.

 • امیدی نمانده ... لبنانی‌ها در حال برآورد خسارات انفجار

  امیدی نمانده ... لبنانی‌ها در حال برآورد خسارات انفجار

  ساکنان بیروت امروز جمعه بعد از تخریب این شهر در اثر بزرگترین انفجار تاریخ پایتخت لبنان که دست کم ۱۵۴ کشته بر جای گذاشته و این کشور شدیدا بدهکار را با صورتحساب سنگین دیگری برای بازسازی درگیر ساخته، تلاش برای بازسازی زندگی‌های فروپاشیده خود را آغاز کردند.

 • "اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند"

  /تحلیل- رای الیوم/

  "اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند"

  عبد الباری عطوان در تحلیلی در واکنش به انفجار بندر بیروت شبهاتی را در باره اینانفجار مطرح کرده از جمله اینکه چه کسی کشتی حامل نیترات آمونیوم را به بندر بیروت در چند سال قبل فرستاد و چه کسی در مسیر درخواست‌ها برای انتقال این کشتی سنگ‌اندازی کرد و آیا اسرائیل و آمریکا و یک تبانی داخلی در این انفجار دست دارند و چرا از دقایق نخست وقوع رخداد، حزب الله را متهم کردند و آیا انتخاب این زمان برای این رخداد تصادفی بوده است، مطرح کرد.

 • تحریم‌های ترامپ علیه سوریه مشکل را حل نمی‌کنند

  /تحلیل-نیویورک‌تایمز/

  تحریم‌های ترامپ علیه سوریه مشکل را حل نمی‌کنند

  "دولت دونالد ترامپ با نیت درهم شکستن حکمرانی بشار اسد بر سوریه و متوقف ساختن جنگ داخلی که جان نیم میلیون نفر را گرفته، دست به اعمال سخت‌ترین دور از تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور زده است؛ با این حال کارشناسان حوزه دیپلماسی و کمک‌های انسان دوستانه نگران این استراتژی بوده و می‌گویند که صرف تحریم‌های اقتصادی، هرچقدر هم شدید باشند، تاثیری در آوردن بشار اسد به پای میز مذاکره نداشته و تنها باعث بدتر شدن بحران انسانی در سوریه که در عین حال از بابت فروپاشی اقتصادی وخیم شده، میشوند."

 • نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

  نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

  الجزیره در گزارشی به بررسی مشخصات و پیامدهای مختلف انفجار سوختی پرداخت که طبق اظهارات رسمی منجر به انفجار و آتش‌سوزی در بندر بیروت و کشته و مجروح شدن بیش از ۴۰۰۰ تن شده است.