• سه‌شنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99041007681
  • خبرنگار : 71129

تماس تلفنی پامپئو با مذاکره‌کننده ارشد طالبان

تماس تلفنی پامپئو با مذاکره‌کننده ارشد طالبان

وزیر امور خارجه آمریکا در بحبوحه مناقشه‌ها بر سر گزارشی اطلاعاتی و ادعای همدستی روسیه و طالبان و اعطای جایزه برای کشتن سربازان آمریکایی و ناتو در افغانستان، تماسی تلفنی با مذاکره‌کننده ارشد طالبان برقرار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هنوز مشخص نیست که آیا در جریان این تماس تلفنی بین مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و ملا عبدالغنی برادر، مذاکره‌کننده ارشد طالبان به اتهاماتی مبنی بر اینکه برخی از شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان از روسیه برای کشتن نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان پول دریافت کردند، اشاره‌ای شده است یا خیر.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در توئیتی نوشت، پامپئو و ملا عبدالغنی برادر عصر دوشنبه از طریق ویدیو کنفرانس گفت‌وگو کرده و پامپئو به این گروه شبه‌نظامی تاکید کرد تا خشونت در افغانستان را کاهش دهد و درباره راه‌هایی به منظور تحقق توافق صلح امضا شده در فوریه بین آمریکا و طالبان گفت‌وگو داشته باشد.

مذاکره‌کننده ارشد طالبان از پست‌های جدید ارتش افغانستان در مناطق تحت کنترل این گروه شبه‌نظامی شکایت کرد، در حالیکه پامپئو گفت، واشنگتن به دنبال کاهش خشونت است.

این تماس تلفنی در حالی برقرار شد که زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در منطقه است تا تلاش کند توافق صلح پیش برود. وی امروز (سه‌شنبه) در ازبکستان بود و انتظار می‌رود اواخر امروز یا فردا (چهارشنبه) به اسلام‌آباد برود. وی همچنین به دوحه، قطر نیز سفر می‌کند.

خلیلزاد همچنین با رهبران کابل از طریق ویدیو کنفرانسی ارتباط برقرار کرد؛ او به جای سفر به افغانستان، این راه را برگزید و علتش هم نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا عنوان شد.

تحقق توافق صلح بین طالبان و آمریکا وارد مرحله حساسی شده است و طالبان و رهبران کابل قرار است مذاکراتی را در چارچوبی برای افغانستان پس از جنگ برقرار کنند که به درگیری‌ها در این کشور پایان می‌دهد و شبه‌نظامیان را وارد عرصه سیاست می‌کند. انتظار می‌رود این مذاکرات ژوئیه آغاز شود؛ اگر که دو طرف به توافق صلح فوریه پایبند بمانند و هزاران زندانی را آزاد کنند.

انتهای پیام