• یکشنبه / ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99031106544
  • خبرنگار : 50069

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر:

1100 واحد صنفی از کرونا در کاشمر متضرر شدند

1100 واحد صنفی از کرونا در کاشمر متضرر شدند
عکس تزئینی است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر گفت: بر اثر شیوع ویروس کرونا تا کنون 1100 واحد صنفی در کاشمر متضرر شده‎اند.

محمدرضا ملکی در گفت‎و‎گو با ایسنا عنوان کرد: اگرچه ویروس ‎کرونا ابتدا در حوزه سلامت یک بحران بود، اما به سرعت به یک بحران اقتصادی و اجتماعی تبدیل شد و اثرات و تبعات بسیاری در بخش‌‏های مختلف به خصوص صنایع، اصناف و بخش خصوصی بر جای گذاشت.

وی ادامه داد: هر چند تمام امید واحدهای معدنی، صنعتی، صنفی و کارگاهی فعال به چند روز پایانی سال بود تا بتوانند با فروش کالاهای خود جوابگوی هزینه‎ها باشند، اما به دلیل تعطیل شدن اجباری خسارت‎های بسیاری را متحمل شدند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر مطرح کرد: متاسفانه ویروس‎ کرونا بسیاری از واحدهای تولیدی را دچار مشکلات جدی نمود، به طور خاص پنج رسته از واحدهای صنفی بیشترین آسیب را دیدند که شامل رستوران‌ها، طباخی‎ها، تالارهای پذیرایی، اغذیه و پیتزا فروشی‎ها می‎شوند.

وی گفت: بیشترین واحدهای صنفی خسارت دیده شامل 170 واحد تولیدی و توزیع کنندگان پوشاک، 424 واحد کیف و کفش و آجیل و خشکبار، 100 واحد قنادی و 382 واحد آرایشگاه‎های مردانه و زنانه و گیم‎نت‌ها می‎شوند.

ملکی اظهار کرد: بر اثر شیوع ویروس ‎کرونا تا کنون 1100 واحد صنفی در کاشمر متضرر شده‎اند. اگر به طور متوسط برای هر واحدصنفی درآمد ماهیانه سه میلیون تومان را در نظر بگیریم این تعداد واحد صنفی 3 میلیارد و 300 میلیون تومان در ماه متضرر شده‎اند.

وی بیان کرد: اگرچه رستوران‌ها از اسفندماه تعطیل بودند، اما اکنون هم که بازگشایی شدند فقط با 50 درصد ظرفیت، اجازه فعالیت دارند؛ مجموعه‎های آبی، ورزش‌های گروهی و تالارهای پذیرایی هنوز هم تعطیل هستند و با مشکلات جدی مواجه شده‎اند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر افزود: هنوز 20 تا 30 درصد مجموعه‎های مختلف صنفی در شهرستان تعطیل هستند، البته هر واحد صنفی که بخواهد بازگشایی شود، ضمن ثبت در سامانه باید پروتکل‎های بهداشتی را حتما رعایت کند.

وی با بیان اینکه بر اثر خسارت وارده به این 1100 واحد صنفی حدود 3 هزار نفر دچار مشکلات جدی شده‎اند، بیان کرد: جبران خسارت وارده به واحدهای صنفی بر اثر شیوع ویروس کرونا بسیار زیاد است.

ملکی ادامه داد: اغلب این افراد نه تنها مستاجر هستند، بلکه بیمه کارگری و هزینه‎های آب، برق و گاز را نیز باید پرداخت کنند که برای جبران آن‌ها با مشکلات جدی مواجه هستند، البته به جز این واحدها صنوف دیگری هم مانند واحدهای فنی لوازم خانگی، عکاسان، موبایل فروشان هستند که با وجود متضرر شدن، در فهرست دریافت تسهیلات قرار نگرفتند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر مطرح کرد: درخواست داریم مسئولان بانکی در استان راهکارهای حمایتی برای جبران بخشی از آسیب‎های وارده به اصناف را مدنظر قرار دهند، شرایط پرداخت تسهیلات 12 و 16 میلیون تومانی در حد امکان آسان شوند. اگر چه مقرر شده پرداخت اقساط متضررشدگان از کرونا به تاخیر بیفتد اما بانک‎ها همکاری لازم را ندارند.

وی عنوان کرد: تولیدکنندگان باید به تولید کالای با کیفیت، رقابت پذیر، صادرات محور با برند بومی و منطقه‎ای خود بپردازند، قطعأ آنچه چرخ تولید را به حرکت در خواهد آورد نظام بانکی است.

ملکی با بیان اینکه نظام‎ بانکی و پرداخت تسهیلات نقش و جایگاه تاثیرگذاری در بهبود کسب و کار و چرخه تولید دارد، گفت: شهرستان کاشمر با وجود 8 هزار واحد صنفی فقط 6 هزار و 580 واحد دارای پروانه کسب هستند.

انتهای پیام