• سه‌شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99022316564
  • خبرنگار : 50005

کارشناس مسائل مذهبی تاکید کرد

عمل به آموزه های قرآن، تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان

عمل به آموزه های قرآن، تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان

ایسنا/آذربایجان شرقی کارشناس مسائل مذهبی گفت: در نظام کنونی جهان، تنها نسخه‌ای که می‌تواند درد جامعه جهانی را شفا بخشد، عمل به ساحت مقدس قرآن و آموزهای نورانی و وحیانی آن است.

حجت‌الاسلام عزالدین تقی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قرآن به عنوان آخرین نسخه حیات بخش زندگی بشری برای انسان تجویز شده است تا انسان با قرائت، حفظ و انس با آن تمام دردهای اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود و جامعه را درمان کرده و به‌وسیله آن شفا پیدا کند.

وی با بیان این‌که انسان می‌تواند با تمسک به قرآن کریم و عمل به آموزه‌های نورانی آن، خود را از یوغ طاغوت نفس و طاغوت‌های زمان نجات دهد، افزود: به همین دلیل قرائت قرآن اهمیت پیدا می‌کند، تا جایی که خداوند متعال در آیه 20 سوره مزمل«...فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ؛پس هر آنچه برای شما امکان دارد قرآن بخوانید...» قرآن کریم تاکید و امر به قرائت قرآن می‌کند.

فضیلت قرائت قرآن در ماه رمضان

وی با بیان این‌که قرائت قرآن کریم به ویژه در ماه مبارک رمضان که بهار قرآن و ماه نزول قرآن است، بسیار مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار کرد: حضرات معصومین(ع) در این رابطه تاکید کرده‌اند که قرائت یک آیه در ماه رمضان، برابر با ثواب ختم کل قرآن در سایر روزها و ماه‌ها است.

این کارشناس مسایل مذهبی تاکید کرد: باید با تمسک نظری و عملی به قرآن کریم، روح مکدر و آلوده به تعلقات و شهوات نفسانی خود را جلا دهیم و به مقام شرح صدر که یکی از آرزوها و دعاهای قلبی انسان مورد تاکید در قرآن و درخواست پیامبران و همچنین توصیه قرآنی در قالب دعاست، برسیم.

وی با اشاره به آیات مبارکه «قال رب اشرح لی صدری، ویسر لی امری، واحلل عقده من لسانی، یفقهوا قولی»، تشریح کرد: در این مقوله صرف قرآن به‌خاطر عجایب و بطون اسرار آمیزی که دارد کافی نیست، بلکه برای درک و فهم اسرار بی‌پایان قرآن و معارف ژرف آن باید به مکتب ثقل اصغر(اهل بیت عصمت و طهارت) هم تمسک جست.

وی با تاکید بر این‌که اهل بیت(ع)، به‌عنوان معلم، مبین، مفسر، ناطق و مورد خطاب انوار نورانی کلام الهی هستند، گفت: ایشان تاکید کرده‌اند: انما یعرف القرآن من خوطب به؛ دانش واقعی تفسیر قرآن در دست امامان معصوم(ع) است. حضرت علی(ع) که خود قرآن ناطق و چراغ فروزان آسمان هدایت است نیز در خطبه 229 نهج‌البلاغه در مورد جایگاه هدایتی خود می‌فرماید: انمامثلی بینکم مثل السراج فی الظلمه لیستضئ به من ولجها؛ مثل من در میان شما مثل چراغی است در تاریکی که هر که درآن داخل شود از آن روشنی می‌طلبد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شبستر تاکید کرد: قرآن تنها به‌عنوان یک برنامه و دستور العمل زندگی برای مسلمانان نیست، بلکه برای عموم بشریت است؛ با تمسک به حبل الله و عروه الوثقی ثقلین می‌توان کشتی پرتلاطم جامعه بشری را از گزند طوفان‌های سهمگین فتنه‌های آخرزمانی به ساحل امن الهی رهنمون ساخت.

انتهای پیام