• یکشنبه / ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۶
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 99013118270
  • خبرنگار : 71631

مصر از یک اکتشاف باستانی ارزشمند دیگر رونمایی کرد

مصر از یک اکتشاف باستانی ارزشمند دیگر رونمایی کرد

وزارت گردشگری و آثارباستانی مصر برای نخستین‌بار به صورت آنلاین از یک اکتشاف ارزشمند باستان‌شناسی در شهر «سقاره» پرده برداشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از اجیپت تودی، در جریان این کاوش چند تابوت‌دان سنگی مهر و موم شده، تابوت‌های چوبی در  دالانی با عمق ۱۱ متر واقع در شهر «سقاره» ‌واقع در مصر کشف شد.

یک تابوت بزرگ چوبی انسان‌نما که نوشته‌های هیروگلیفی زرد رنگ بر روی آن نقش بسته است،‌ در یکی از تورفتگی‌های این دالان کشف شد.

از جمله دیگر آثارکشف شده در کنار این تابوت چوبی بزرگ به ۳۶۵  مجسمه «اوشابتی»(مجسمه‌های کوچک مخصوص مراسم خاکسپاری مصر باستان) که برخی شامل نوشته‌های هیروگلیفی نیز می‌شوند،‌ یک ستون هرمی چوبی کوچک به طول  ۴۰ سانتی‌متر، که بر روی وجه‌های آن تصاویری از الهه‌ی «ایزیس»‌ و «نفتیس»‌ نقاشی شده است و سه کوزه مخصوص نگهداری امعا و احشایی که در جریان مومیایی کردن از بدن فرد خارج می‌شود، می‌توان اشاره کرد.

تمامی‌ آثار باستانی کوچک کشف‌شده به منظور بررسی از دالان خارج شدند.

این اکتشاف در منطقه‌ای موسوم به گورستان مقدس حیوانات مصر باستان،‌ جایی که در دو سال گذشته اکتشافات مختلفی توسط کارشناسان و شورای عالی آثار باستانی به ثبت رسیده، صورت گرفته است.

مهمترین اکتشاف اخیر در این منطقه، کشف‌ مقبره نقاشی‌شده‌ای شامل مخزن حیوانات نادر مومیایی شده محسوب می‌شود.

باستان‌شناسان برای نخستین‌بار فعالیت خود در این مکان را از آوریل سال ۲۰۱۸ آغاز کردند. این پروژه که همچنان ادامه خواهد داشت اکنون در فاز سوم قرار دارد.

انتهای پیام