• پنجشنبه / ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۹
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 99012111676
  • خبرنگار : 50166

یک کارشناس دینی عنوان کرد

غفلت از فهم اصل دین؛ ریشه انحراف در موضوع مهدویت

غفلت از فهم اصل دین؛ ریشه انحراف در موضوع مهدویت

ایسنا/زنجان استاد حوزه علمیه استان زنجان گفت: انحراف در موضوع مهدویت ریشه در غفلت از فهم اصل دین دارد.

حجت‌الاسلام علیرضا مهران‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد ویژگی‌های شخص منتظر، اظهار کرد: برای شرح این مسائل باید بنگریم که انتظار چه کسی را می‌کشیم؟ یکی از فلسفه‌های ظهور حضرت ولی‌عصر (عج)، ایجاد عدالت و امنیت است و اگر ما منتظر کسی هستیم که در زمین عدالت و امنیت را برقرار کند، باید خود نیز عامل باشیم.

وی، با اشاره به اینکه قوم بنی اسرائیل زمانی که پیامبرشان از آن‌ها خواست که قیام کنند و حق خود را بگیرند، گفتند تو با خدایت بروید بجنگید و وقتی پیروز شوید ما به تو می‌پیوندیم، تصریح کرد: به عقیده شهید مطهری، نگاه برخی افراد به مسئله مهدویت و ظهور، این‌چنین است؛ یعنی به دنبال شخصی هستند که بیاید و با کمک خدا، حق مظلوم را بگیرد و ظالم را سر جای خود بنشاند و آن‌ها نظاره‌گر باشند.

استاد حوزه علمیه استان زنجان ادامه داد: برخی از افراد به مسئله انتظار، نگاه نازل‌تری دارند و به دنبال این هستند که فردی ظهور کند تا مشکلات زندگی آن‌ها برطرف شود؛ به عنوان مثال وقتی با افزایش قیمت کالا مواجه می‌شوند، دست به دعا برمی‌دارند که خدایا امام زمان را برسان! و این نگاه‌ها به مسئله انتظار سطحی بوده و بیانگر فلسفه ظهور و نیاز جامعه بشری به یک منجی نیست.

وی، ریشه کج‌فهمی‌ها و تحریف در موضوع مهدویت را،  غفلت از فهم اصل دین دانست و گفت: فلسفه وجودی امام عصر (عج) اقامه دین است و در واقع امامت جزئی از دین بوده و کسی که دین را به درستی درک نکرده باشد و شناخت دقیقی از آن نداشته باشد، موضوع مهدویت را نیز درک نخواهد کرد؛ در واقع کسانی‌که می‌گویند امام زمان (عج) ظهور می‌کند و همه دشمنان را می‌کشد و تنها عده‌ای شیعه که شاید فقط اسمش شیعه باشد می‌مانند و غائله ختم می‌شود، ناشی از نگاه‌های فرقه‌ای سختگیرانه است.

مهران‌فر بر بازگشت به اصل دین و پرهیز از نگاه‌های تعصب‌آلود فرقه‌ای به موضوع مهدویت تاکید کرد و افزود: نگاه تعصب‌گرایانه دیگران را نیز از درک حقیقت مهدویت دور می‌کند و به جای آنکه دایره معتقدان به منجی بشریت بیشتر شود، نتیجه معکوس در بر دارد.

وی با اشاره به اینکه قرآن، انسان‌ها را به تدبر فراخوانده است، بیان کرد: مردم به‌ویژه جوان‌ها باید اطلاعات خود را از منابع درست کسب کنند؛ چراکه موضوع مهدویت بحثی تخصصی است. منبع دریافت برخی اطلاعات نباید افرادی باشند که شاید سررشته کافی از امور تخصصی نداشته باشند و این برای ذهن‌های آماده مشکل ایجاد می‌کند و باید بدانیم تا منبع اصلی دریافت اطلاعات و درک درست از دین محقق نشود، نگاه به مهدویت نیز اصلاح نخواهد شد.

انتهای پیام