• چهارشنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۸
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99012010799
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان چهارمحال و بختیاری تشریح کرد:

جهش تولید یعنی تأمین تولیدات استراتژیک در داخل کشور

جهش تولید یعنی تأمین تولیدات استراتژیک در داخل کشور

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رئیس بسیج اساتید چهارمحال‌وبختیاری گفت: جهش تولید یعنی تأمین تولیدات استراتژیک در داخل کشور و اینکه بتوان نیاز کشور به واردات این محصولات را به کلی قطع کرد.

احمدرضا بسیج در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری امسال به نام «سال جهش تولید»، از سوی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: ایشان شعار سال‌های زیادی را به مباحث اقتصادی اختصاص داده‌اند و همین موضوع اهمیت اقتصاد را در جامعه آشکار می‌کند.

وی ادامه داد: در مذهب و ایدئولوژی ما، اقتصاد بعد از اعتقاد، یکی از پایه‌های اساسی جامعه است که اگر به شکل صحیح و در راستای حفظ اعتقاد به کار گرفته شود، به رشد و شکوفایی و تحول منتج خواهد شد تا انسان در دنیا حیات طیبه را تجربه کند.

بسیج اقتصاد را ابزاری دانست که اعتقاد را در مسیر صحیح قرار می‌دهد و افزود: همین موضوع اهمیت پرداختن به اقتصاد را در سطح مردم و دولت مشخص می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان استان گفت: تولید و مصرف، عناصر اصلی اقتصاد هستند که تولید باید نه به اندازه کمتر از نیاز و مصرف نیز نه بیش از نیاز باشد.

بسیج بیان کرد: تولید برای آنکه بتواند ما را از وابستگی دور کند، باید به دست مردم و در داخل کشور صورت بگیرد، به ویژه در بخش کالاهای اساسی مانند مواد خوراکی اعم از گندم و برنج و ... و غیرخوراکی شامل ملزومات زندگی‌های امروزی باید در داخل و به صورت بومی تولید و تأمین شود تا از وابستگی به دیگر کشورها که تبعاتی چون پذیرش عقاید و سیاست‌های آنان را به دنبال دارد، در امان بمانیم.
این مدرس دانشگاه اقتصاد را سرباز معنوی جامعه خواند و افزود: اقتصاد مدافع اعتقادات یک ملت است و هر چه قوی‌تر باشد، عزت و قدرت کشور در جهان نیز ارتقا می‌یابد.

وی در تشریح «جهش تولید» بیان کرد: متأسفانه کشور ما هنوز در برخی اقلام ضروری ناگزیر از تأمین نیاز از خارج است، جهش تولید یعنی تأمین تولیدات استراتژیک در داخل کشور و اینکه بتوان نیاز کشور به واردات این محصولات را به کلی قطع کرد.

بسیج در پاسخ به این پرسش که نقش مردم به عنوان سرمایه اجتماعی در راستای جهش تولید چیست، تصریح کرد: البته هرگاه سخن از اقتصاد شود ذهن‌ها به سمت دولت می‌رود اما واقعیت امر این است که اقتصاد یک مقوله عمومی است که همگان در آن نقش و با آن سروکار دارند.

رئیس بسیج اساتید استان اضافه کرد: هر یک از ارکان حکومت اسلامی اعم از دولتمردان، مجلس و قوه قضاییه در راستای وظایف خود در مقوله اقتصاد نقش‌آفرین هستند اما مردم نیز تأثیر بسزایی در این مقوله دارند و می‌توانند با مدیریت مصرف و پرهیز از اسراف به چرخه اقتصاد کمک کنند، ضمن اینکه در برخی اقلام می‌توانند از طریق تولیدات خانگی نیاز خود را برآورده کنند.

بسیج بیان کرد: بخشی از مردم نیز که دارای سرمایه هستند می‌توانند با ایجاد اشتغال در بخش‌های مختلف مانند کشاورزی، باغداری، تولیدات صنعتی و ... نقش مهمی در جهش تولید ایفا کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان استان در پایان گفت: از نقش نهادهای انقلابی نظیر سپاه پاسداران، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد مستضعفان، بنیاد برکت و ... نیز نباید غافل شد که با به میدان آوردن نیروهای جهادی و مخلص خود می‌توانند به تولید داخلی و تحقق شعار سال کمک کنند.

انتهای پیام