• دوشنبه / ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۰:۱۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98122619522
  • خبرنگار : 50069

رئیس جهاد کشاورزی خلیل‎آباد مطرح کرد؛

تبانی دلالان برای تضییع حقوق باغداران خلیل‎آبادی

تبانی دلالان برای تضییع حقوق باغداران خلیل‎آبادی
عکس تزئینی است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس جهاد کشاورزی خلیل‎آباد گفت: به دلیل عدم صادرات کشمش منطقه در یک ماه اخیر برخی دلالان و واسطه‎ها تبانی کردند و حقوق کشاورزان و باغداران را تضییع می‌کنند.

محمود شبان در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: به رغم افزایش قیمت دلار و درهم که متناسب با قیمت کشمش است باید قیمت این محصول هم افزایش یابد ولی متاسفانه با توجه به مشکلاتی که برای صادرات کشمش به وجود آمده تقاضا برای کشمش کاهش یافته است.

وی ادامه داد: طی هماهنگی‎های به عمل آمده تلاش می‎شود همان‌گونه که سازمان تعاون روستایی در خرید توافقی زعفران وارد شد برای جلوگیری از کاهش قیمت کشمش نیز وارد شود.

رئیس جهاد کشاورزی خلیل‎آباد اظهار کرد: به دلیل مشکلاتی که طی یک ماه اخیر برای صادرات محصول کشمش به وجود آمده یک سری دلالان و واسطه‎ها تبانی کردند و حقوق کشاورزان و باغداران را تضییع کنند. با توجه به حجم کشمشی که در شهرستان داریم قبل از پایان سال خرید توافقی کشمش را خواهیم داشت تا از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کنیم.

شبان با امتناع از بیان میزان مانده کشمش در انبارها افزود: اگرچه از ابتدای امسال میزان صادرات کشمش به نسبت مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش یافته ولی مشکلی که در شهرستان داریم این است که محصول به صورت مستقیم صادر نمی‎شود و با واسطه است.

وی مطرح کرد: چون اکثر کشمش‌های طلایی شهرستان صادراتی هستند، پیش‌بینی می‌شود تا کنون از 10 تا 12 هزار تن کشمش طلایی که در شهرستان تولید داریم 10 هزار تن آن صادر شده باشد.

رئیس جهاد کشاورزی خلیل‎آباد گفت: به رغم اینکه سال‌های قبل مردم شهرستان برای فروش زعفران باید به کاشمر می‌رفتند اما امسال برای اولین بار مرکز خرید توافقی زعفران در شهرستان راه اندازی شد. اگرچه آخرین مهلت خرید زعفران تا 30 آذرماه بود اما با توجه به اینکه خلیل‎آباد آخرین شهرستان در استان بود که شروع به خرید توافقی زعفران کرد و از سویی چون برداشت این محصول در منطقه دیرتر انجام می‎شود هر چه برای تمدید طرح خرید محصول به صورت توافقی تلاش کردیم، با آن موافقت نشد.

شبان عنوان کرد: چون بعد از اجرای طرح خرید توافقی زعفران همچنان برداشت محصول ادامه داشت به همین علت میزان خرید کم بود، در مجموع 112 محموله زعفران به میزان 380 کیلو تائید و خریداری شد.

وی ادامه داد: اگرچه زعفران خریداری شده حدود 3 میلیارد تومان بوده اما اکثر زعفران‌کاران هنوز پولی دریافت نکردند که تلاش می‎شود تا پایان سال پرداخت شود.

شبان با اشاره به خسارت‎های وارد شده به کشاورزان بر اثر سیلاب امسال اظهار کرد: برآورد خسارت امکان‌پذیر نیست اما اعتباری که دولت پیش‌بینی کرده بود اگر به 100 درصد باغ خسارت وارد شود 5 میلیون تومان به صورت بلاعوض و 5 میلیون تومان به صورت تسهیلات پرداخت گردد.

وی گفت: با توجه به اینکه یک هکتار باغ پسته 300 میلیون تومان قیمت دارد مبالغ پرداختی از سوی دولت موجب اعتراض باغداران شده و آن چنان جبران خسارتی انجام نشد.

رئیس جهاد کشاورزی خلیل‎آباد اظهار کرد: اگرچه بر اساس برآورد اولیه خسارت وارد شده 50 میلیارد تومان بود اما مبلغ پرداختی خسارت به کشاورزان بین دو تا سه میلیارد تومان بیشتر نخواهد بود.

انتهای پیام