• شنبه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98112619068
  • منبع : نمایندگی همدان

برگزاری کنگره بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی در روز اسدآباد

برگزاری کنگره بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی در روز اسدآباد

ایسنا/همدان فرماندار شهرستان اسدآباد از برگزاری کنگره سیدجمال الدین اسدآبادی در 18 اسفند ماه همزمان با روز اسدآباد خبر داد.

مجید درویشی شنبه ۲۶ بهمن در هماهنگی برگزاری  کنگره بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی که با حضور مدیر کل ارشاد اسلامی استان همدان برگزار شد، اظهار کرد:نیاز است در فاصله زمانی دوهفته باقی مانده به برگزاری روز اسدآباد و کنگره سید جمال الدین اسدآبادی تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه بهتر کنگره در نظر گرفته شده و از هم اکنون در همین راستا اطلاع رسانی ها ی لازم در سطح شهرستان و استان انجام گیرد.

وی برگزاری مسابقات ورزشی ،خطاطی ،افتتاح نگارخانه و کتابخانه تخصصی سید جمال الدین در بنای یاد بود سیدجمال ،رونمایی از تندیس و مجسمه سید جمال الدین در محله سیدان ،مسابقه کتابخوانی ،برگزاری کنسرت موسیقی ،ویزیت رایگان بیماران در مراکز بهداشتی را از جمله برنامه های پیش بینی شده برای روز 18 اسفند و نیز روز اسدآباد در این شهرستان عنوان کرد و افزود :به مناسبت روز اسدآباد و بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی مسابقه محله در محله سیدان برگزار خواهد شد.

درویشی  با اشاره به اینکه  با پیگیری های لازم  به احتمال  بسیار سخنران ویژه امسال کنگره سید جمال الدین اسدآبادی وزیر علوم خواهد بود یاد آور شد گفت:لازم است تا زمان برگزاری کنگره جلسات هماهنگی برگزاری کنگره سیدجمال توسط اداره ارشاد شهرستان هر سه روز یکبار برگزار شود.

وی در ادامه با اشاره به بنای یاد بود سید جمال الدین اسدآبادی اظهار کرد:تخریب خانه قدیمی سید جمال الدین اسدآبادی در سالیان گذشته توسط تصمیم و اجازه  هر شخصی که بوده با این اقدام خود  اجحاف و کم لطفی بسیار بزرگی به شهرستان کرده که اجازه داده اند یک اثر تاریخی (خانه قدیمی سیدجمال ) که سند و مهمترین بارزه زندگی سیدجمال و آبا و اجداد سیدجمال بوده را تخریب و یک ساختمان و فضای جدیدی به جای آن به نام بنای سید جمال بسازند و اکنون   محله سیدان به تنهایی  نام سیدجمال را به یدک بکشد و اثری از خانه قدیمی سیدجمال باقی نماند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان هم تصریح کرد:بنای یاد بود سیدجمال 16 سال است که با تملک 25 تا 26 ساختمان  بلاتکلیف باقی مانده بود که مشکل آن در حال مرتفع شدن است و  دانشگاه علمی کاربردی که با اشتباهی غلط در آن استقرار داشت این بنا را ترک کرده و اموالشان را جمع آوری و کار اداری دانشگاه انجام گرفته که مشکلی برای دانشجویان پیش نیاید.

احمد رضا احسانی  با بیان اینکه بنای یاد بود سید جمال به  یک مجموعه پویا فرهنگی در شهرستان تبدیل خواهد شد و برنامه داریم که به یک پاتوق فرهنگی مبدل شود افزود:از دو ماه پیش انجمن های ادبی شهرستان در این بنا مستقر شده اند و تجهیزات لازم برای بنای یاد بود و فعالیت انجمن ها توسط اداره کل تامین شد.
وی  از افتتاح نگار خانه شهرستان و کتابخانه تخصصی سید جمال در بنای یاد بود سید جمال الدین اسدآبادی  در 18 اسفند ماه مصادف با روز سید جمال و روز اسدآباد خبر داد و یاد آور شد: بنیاد  سید جمال الدین سالهاست که مغفول مانده اما مصوبه شورای عالی فرهنگی را دارد و باید مصوبه شورای عالی فرهنگی را بگیریم که با این اقدام بنیاد سید جمال در دستور کار شورای عالی فرهنگی قرار گیرد که با این اقدام مشکل بنیاد سید جمال مرتفع می شود .
 احسانی همچنین یاد آور شد :در سال جاری ارشاد اسلامی استان اعتباری افزون بر 73 میلیون تومان تجهیزات  به کانون های فرهنگی مساجد  شهرستان اسدآباد کمک کرده است.

مدیر کل ارشاد اسلامی استان همدان سید جمال الدین را برند منطقه برشمرد و گفت:برای سال آینده این آمادگی وجود دارد که کنگره بین المللی سید جمال در استان و شهرستان اسدآباد برگزار شود.

احسانی از راه اندازی سینمای سیار اسدآباد در آینده نزدیک برای پر کردن اوقات فراغت تابستان  جوانان اسدآبادی خبر داد و اظهار کرد:بحث احداث سینمای ثابت در اسدآباد با همکاری شهرداری طی جلسه ای تعیین تکلیف خواهد شد که در این راستا برای احداث سینما یک میلیارد و 200 میلیون تومان به شهرداری تسهیلات اعطا خواهد شد که مالکیت و بهره برداری به نام شهرداری شهر خواهد بود و شهرداری می تواند این طرح را به سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز  واگذار کند.

انتهای پیام