• یکشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98102922673
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

بالا رفتن شاخص آلودگی هوای اصفهان باوجود گزارش ناپایداری هوا

بالا رفتن شاخص آلودگی هوای اصفهان باوجود گزارش ناپایداری هوا

ایسنا/اصفهان درحالی که اداره کل هواشناسی استان اصفهان، ناپایداری جوی را برای هوای امروز اصفهان پیش بینی کرده بود، از ساعت ۸ تا ۱۱ امروز شاخص آلودگی هوا در شهر اصفهان بالا رفت و هوای شهر ناسالم شد.

کارشناس مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل محیط زیست استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان مبنی بر ناپایداری هوا طی امروز یکشنبه (۲۹ دی ماه)، اظهارکرد: هوای اصفهان تا صبح امروز مشکلی از لحاظ آلودگی نداشت، اما از ساعت ۸ تا ۱۱ صبح افزایش ناگهانی آلودگی هوا در اصفهان را داشتیم که البته از ساعت ۱۱ به بعد از میزان آلودگی هوا کاسته شد.

محمود مزارع با بیان اینکه پارامترهای آلاینده هوا ارتباط مستقیمی با عوامل طبیعی یا عوامل هواشناسی دارد، افزود: این عوامل هستند که باعث تشدید و یا کاهش غلظت آلاینده های هوا می شود.

این کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در پاسخ به تاثیر مه آلودگی بر افزایش شاخص آلودگی هوا، با بیان اینکه گاهی مه همراه با سکون و گاهی با ناپایداری است، گفت: قطعاً تردد خودرو در سطح شهر به یکباره چند برابر نشده که باعث افزایش آلودگی شود، براین اساس افزایش آلودگی هوا از چند حالت خارج نیست؛ یا پایداری و سکون هوا و یا اینورژن باعث آلودگی است که درحال حاضر اینورژن یا وارونگی هوا را نداریم.

وی با تاکید براینکه آلودگی هوای امروز ارتباط مستقیمی با سکون هوا دارد، خاطرنشان کرد: اگر عوامل طبیعی که باعث تخلیه آلودگی از سطح شهر می شود وجود نداشته نباشد، شاخص آلودگی بالا می رود.

وی همچنین در پاسخ به تفاوت عدد میزان آلاینده ها در اپلیکشین های پایش کیفیت هوا و سایت اداره کل محیط زیست اصفهان در امروز گفت: همه این برنامه ها قابل اعتبار و مشابه یکدیگر اند، ولی باید دید که شاخص مربوط به سه ساعت اخیر است یا شاخص ۲۴ ساعت اخیر.

مزارع با یادآوری اینکه شاخص اپلیکشین های پایش کیفیت هوا همانطور که در بالای آن نوشته شده، شاخص لحظه ای و شاخص سه ساعت اخیر را نشان می دهد، گفت: سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان شاخص ۲۴ ساعته یعنی از ساعت ۱۲ دیروز تا ساعت ۱۲ امروز را نشان می دهد.

انتهای پیام