• یکشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98102922562
  • خبرنگار : 50089

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی:

اخلاق «حفظ محیط‌زیست» باید از دوران مدرسه نهادینه‌سازی شود

اخلاق «حفظ محیط‌زیست» باید از دوران مدرسه نهادینه‌سازی شود

ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی گفت: خاستگاه نهادینه‌سازی اخلاق پاس‌داشت محیط‌زیست و احساس مسئولیت اجتماعی مدرسه است.

تورج همتی در همایشی که به مناسبت 29 دی‌ماه، روز ملی هوای پاک، در سالن همایش‌های شهید حاتمی آموزش‌وپرورش ناحیه چهار مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هوای پاک موضوعی است که برای همه اهمیت دارد و استفاده از هوای پاک حق همه ماست. باید نسل آینده را به نحوی آموزش دهیم که از این هوای پاک سهم داشته باشند. باور حفظ محیط زیست باید در جامعه وجود داشته باشد و این باور از مدرسه و کلاس درس آغاز می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تصریح کرد: خاستگاه نهادینه‌سازی اخلاق پاس‌داشت محیط‌زیست و احساس مسئولیت اجتماعی مدرسه است و این امر مهم، میسر نخواهد شد مگر اینکه آموزش‌های لازم را به نسل آینده منتقل کنیم. برگزاری این قبیل همایش‌ها، گام‌های کوچک اما بسیار موثر است که در جهت حفظ هوای پاک برداشته می‌شود. برای داشتن هوای پاک در جامعه باید تلاش نماییم.

وی خاطرنشان کرد: تغییر در رفتارها، الگوها و شیوه‌های زندگی می‌تواند در حفظ هوای پاک تاثیرگذار باشد و نقش معلمان در زمینه انتقال این دانش بسیار مهم است. موضوع آلودگی هوا موضوع مهم جامعه است و برای رفع آن یک اراده پایدار مورد نیاز است و باید با کاهش آلودگی هوا در زمینه ارتقاء سلامت جامعه گام برداریم.

در بخش دیگری از این مراسم، قاسم‌علی خدابنده، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، در خصوص روز هوای پاک اظهار کرد: فردا پویش مهربانی در سطح  مدارس استان برگزار خواهد شد. طی آن دانش‌آموزان، همکاران و خانواده‌ها کمک‌های خود را به مدارس تحویل می‌دهند تا در اسرع وقت به دست هموطنان در سیستان‌و بلوچستان برسد. 

وی در خصوص روز هوای پاک بیان کرد: محیط زیست مکان و فضایی است که موجود زنده در آن زندگی می‌کنند و این محیط برای انسان که اشرف مخلوقات محسوب می‌شود، حائز اهمیت است. باید یک تعامل، تعادل و توازن منطقی و متناسب میان این محیط و انسان‌ها وجود داشته باشد تا این محیط به بهترین وجه ممکن حفظ شود.

مدیرکل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی تاکید کرد: بیشترین آمار مرگ‌ومیرها مربوط به بیمارهای قلبی‌عروقی است که یکی از دلایل اصلی آن کمبود اکسیژن و هوای سالم است. ما باید قدر هوای پاک را بدانیم و آلودگی آن را کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: باید سوخت‌های فسیلی کاهش یابد و مصرف را کنترل کنیم. این امر تعامل اجتماعی‌ست و همه مردم در آن دخیل هستند. در آموزش‌و پرورش باید مفاهیم محیط‌زیستی به دانش‌آموزان آموزش داده شود، در همین راستا درسی تحت عنوان محیط زیست را وارد محتوای آموزش کرده‌ایم. همچنین برگزاری این چنین همایش‌هایی حساسیت افراد را برمی‌انگیزد.

خدابنده عنوان کرد: قصد داریم فضای سبز مدارس را توسعه دهیم. همچنین در برخی از مدارس سیستم گلخانه‌ای با کمک دانش‌آموزان راه‌اندازی شده است که علاوه‌بر در آمدزایی و ایجاد فضای سبز، دانش‌آموزان با مفاهیم محیط زیست آشنا می‌شوند.

مدیر کل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: استفاده از وسایل نقلیه عمومی و سرویس‌های دانش‌آموزی برای ما مهم است. تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری و سازمان محیط زیست امضا خواهیم کرد که براساس آن دانش‌آموزان از سرویس‌های عمومی به صورت نیم‌بها استفاده کنند تا از آلودگی هوا کاسته شود. همچنین سیستم گرمایش مدارس را در استان بازسازی کرده‌ایم که این امر نیز برای رفع آلودگی هوا میسر است.

انتهای پیام