• یکشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98102922554
  • خبرنگار : 71402

انتقاد کره‌شمالی از طرح تشکیل یگان فضایی نظامی ژاپن

انتقاد کره‌شمالی از طرح تشکیل یگان فضایی نظامی ژاپن

کره‌شمالی با انتقاد از طرح ژاپن برای تشکیل یگان فضایی نظامی، تاکید کرد چنین طرحی یک اقدام خطرناک و بی‌مهابا برای تبدیل کردن ژاپن به "غول نظامی" است.

به گزارش ایسنا، آژانس خبری مرکزی کره‌ (کی‌سی‌ان‌ای) که تریبون رسمی کره‌شمالی محسوب می‌شود، در سرمقاله‌ای نوشت: ژاپن دیوانه‌وار مشتاق استفاده از فضا برای اهداف شوم خود و ایجاد "ظرفیت دفاعی" است. فضا هرگز نباید به محلی برای تخاصم و جنگ تبدیل شود.

ژاپن سال گذشته اعلام کرد، "نیروهای دفاع از خود" آن قصد دارند یک یگان نظامی مختص امور فضایی تا سال ۲۰۲۳ ایجاد کنند. کی‌سی‌ان‌ای اما هدف این همسایه آسیایی برای تقویت ظرفیت‌ دفاعی خودش در فضا را زیر سوال برده است.

خبرگزاری کی‌سی‌ان‌ای گزارش داد: ژاپن هنوز یک کشور جنایتکار جنگی است؛ یک نیروی جنگی که رویای حمله به خارج از این کشور را دارد و تلاش‌های ناامیدکننده‌ای برای لاپوشانی و تکرار گذشته‌های آغشته به خون و غلطیده در جنایات خود، پیش جامعه بین‌المللی انجام داده است. بدتر از همه، حرکت سریع ژاپن به سمت تحقق رویای وحشی آن برای تبدیل شدن به یک غول نظامی و انجام تهاجم به خارج از این کشور است.

به گفته کارشناسان، کره‌شمالی نگران است قدرت فضایی به روز رسانی‌ شده توکیو به سادگی بتواند آزمایش‌های موشکی و دیگر تحرکات نظامی آن را ردگیری کند.

نخست‌وزیر ژاپن هم امروز (یکشنبه) متعهد شد در چارچوب پیمان امنیتی با آمریکا در "فضا و فضای سایبری" نقش کشورش را تقویت کند؛ این متحدان شصتمین سالروز پیمانی را گرامی داشتند که اساس ائتلاف دفاعی پسا جنگ آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

این پیمان اجازه استقرار ده‌ها هزار نیروی آمریکایی و استقرار کشتی‌های جنگی آمریکایی در ژاپن را فراهم می‌کند. در عوض آمریکا موظف به حفاظت از ژاپن در صورت حمله دشمن است.

آبه در سخنان آغازین خود گفت: ما روابط را به گونه‌ای مرتفع کرده‌ایم که در آن هر یک از ما، آمریکا و ژاپن، از دیگری محافظت می‌کند، در نتیجه نیروی بیشتری به اتحاد می‌بخشیم. در مسیر رو به جلو، وظیفه ماست که آن را قدرتمندتر کنیم و آن را محور حراست از صلح و امنیت هم در فضا و هم در فضای سایبری قرار دهیم.

انتهای پیام