• یکشنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۸
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 98102217315
  • خبرنگار : 50130

/گزارش/

۹۸ داوطلب انتخابات مجلس یازدهم در کُردستان تأیید صلاحیت شده اند

 ۹۸ داوطلب انتخابات مجلس یازدهم در  کُردستان تأیید صلاحیت شده اند

ایسنا/کردستان انتخابات مجلس یازدهم در کردستان به ایستگاه اعلام نتایج بررسی هیات های نظارت رسید و رییس ستاد انتخابات استان کردستان امروز گفته بر اساس آنچه دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان به فرمانداری ها اعلام کرده ۹۸ نفر از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان تایید صلاحیت شدند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان، آمار تایید صلاحیت شدگان حوزه های پنجگانه کردستان را اینگونه اعلام کرد: ۳۴ نفر حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران، ۲۸ نفر حوزه انتخابیه بیجار، ۹ نفر حوزه انتخابیه سقز و بانه، ۱۳ نفر حوزه انتخابیه قروه و دهگلان و ۱۴ نفر در حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد.

استان کردستان پنج حوزه انتخابیه انتخاباتی و ۶ نماینده در مجلس دارد.
حسین خوش اقبال، گفته دفتر هیات نظارت و بازرسی شورای نگهبان در کردستان ۱۰۳ نفر را « رد صلاحیت » و صلاحیت ۳۷ نفر دیگر از داوطلبان مجلس یازدهم در این استان را نیز « احراز » نکرده است. به این معنی ۱۴۰ نفر از داوطلبان نتوانسته اند در این مرحله جواز حضور در انتخابات مجلس یازدهم را از هیات نظارت و بازرسی شورای نگهبان بگیرند.
پیشتر، هیات‌های اجرایی در کردستان از میان ۲۴۶ داوطلب مانده در روند انتخابات مجلس یازدهم در حوزه های پنجگانه انتخابیه کردستان، صلاحیت ۲۲ نفر را رد و صلاحیت ۲۲۴ نفر را تأیید کرده بودند. برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه کردستان ۲۸۱ نفر ثبت نام کرده بودند که ۳۵ نفر نیز در مهلت بررسی صلاحیت از سوی هیات اجرایی و ۸ نفر نیز در جریان بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیات نظارت از ادامه روند انصراف داده بودند.
قانون انتخابات می گوید داوطلبانی که نسبت به عدم احراز یا تایید صلاحیت شان اعراض دارند می توانند تا ۲۶ دی ماه شکایت خود را به شورای نگهبان ارایه کنند و این شورا ۲۰ روز فرصت دارد تا به شکایت داوطلبان تایید صلاحیت نشده رسیدگی کند.
پنج فرمانداری سنندج، قروه، سقز، مریوان و بیجار که حوزه های اصلی انتخابات در کردستان هستند امروز داوطبان را از نتیجه نظر و رای و نظر دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در کردستان آگاه کرده اند.
گزارش های رسیده به ایسنا حاکیست که نام برخی نمایندگان دوره دهم و نمایندگان ادوار کردستان در میان رد صلاحیت شدگان است.

انتهای پیام