• یکشنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98101511537
  • خبرنگار : 50029

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اعلام کرد:

افزایش ۳۸ درصدی کاشت کلزا در شهرستان قیروکارزین

افزایش ۳۸ درصدی کاشت کلزا در شهرستان قیروکارزین
عکس آرشیوی است

ایسنا/فارس مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین ضمن اعلام پایان کاشت کلزا در این شهرستان گفت: با اقدامات انجام شده در این مدیریت سطح کاشت دانه روغنی کلزا نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش یافته و به ۵۸۱ هکتار رسیده است.

مهدی همتی یکشنبه ۱۵ دی در جمع خبرنگاران افزود: بیش از ۹۶ درصد از عملیات کاشت کلزا بصورت مکانیزه و با بذر اصلاح شده رقم هایولا ۵۰ انجام که در یک صد هکتار از اراضی زیر کشت آبیاری تحت فشار نیز اجرا شده است. 

او خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود پس از برداشت در فصل آتی بیش از ۱۲۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان قیروکارزینی خریداری و به کارخانه‌های روغن کشی تحویل داده شود.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، بسیج توان کارشناسی پرسنل جهاد کشاورزی برای افزایش کیفیت عملیات زراعی مانند بستر سازی مناسب، کاشت به موقع، تامین بذر سازگار با اقلیم منطقه، مبارزه به موقع با علف هرز و تامین سریع کود های شیمیایی در افزایش عملکرد مزارع کلزا موثر خواهد بود. 

همتی گفت: برگزاری کلاس‌های ترویجی، دیدار های چهره به چهره با کشاورزان، اختصاص شرایط ویژه مانند پرداخت تسهیلات در گردش سلف کلزا، تصویب نرخ خرید تضمینی مناسب، بهبود شرایط بیمه گری محصول کلزا و احساس مسئولیت کشاورزان در کاهش وابستگی برای تولید روغن خوراکی به خارج از دلایل عمده افزایش سطح کاشت این محصول است.

او بیان کرد: مشورت گرفتن از کارشناسان پهنه‌های کشاورزی، تغذیه بهینه با کاربرد کودهای اوره و سولفات آمونیم ʺدر مرحله غنچه دهیʺ در افزایش محصول و کیفیت دانه بسیار موثر است و می‌تواند تا یک تن محصول را افزایش دهد. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین عنوان کرد: خسارت عوامل غیر مترقبه از جمله سیل و سرما زدگی برای کشت کلزا محتمل است لذا کشاورزان با مراجعه به دفاتر شرکت‌های خدمات بیمه محصولات کشاورزی محصول خود را در برابر خطرات بیمه کنند.

انتهای پیام