• شنبه / ۱۴ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۲
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 98101410506
  • منبع : نمایندگی مازندران

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تاکید کرد

ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار

ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار

ایسنا/مازندران مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به راهکارهای ایجاد ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد.

کامران اصغری صبح امروز در کار کارگاه آموزشی اصول و فرآیند ارزیابی ریسک بر اساس ISO 31000 که با هدف افزایش آگاهی بازرسان کار در زمینه ایمنی در محل سالن همایش‌های بیمارستان شمال در شهرستان آمل برگزار شد، اظهار کرد: بازرسان برای رسیدن به تحقق اهداف، تلاش زیادی انجام می‌دهند و عملکرد خوبی در استان داریم.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور باید تعداد بازرسان نسبت به کارگاه‌های موجود افزایش یابد، تصریح کرد: بازرسان کار در مازندران علیرغم تعداد کم با تلاش‌های بی‌وقفه جوابگوی نیازهای ایمنی و بازرسی از واحدهای تولیدی هستند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خاطرنشان کرد: همیشه در اعلام حوادث ناشی از کار در کشور مناقشه‌ای آماری بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پزشکی قانونی وجود دارد.

اصغری ادامه داد: در برخی از آمارهایی که پزشکی قانونی اعلام می‌کند شاید با آمار این اداره کل تفاوت داشته باشد اما آمار حوادث ناشی از کار و حوادث غیر از ناشی از کار با هم متفاوت است.

وی افزود: بارها در رسانه‌های ملی و استانی اعلام کردیم، کسی که حادثه ناشی از کار با رابطه بین کارگری و کارفرمایی باشد با کسی که خودش مشغول کاری می‌شود و دچار حادثه می‌شود، متفاوت است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: فردی که در کار شخصی خودش حادثه میبینه مشمول قانون کار نیست و موضوع نظارت عالیه این اداره کل در اون مورد مصداق نداره و جزو حوادث ناشی از کار با تعاریف ما نیست.

اصغری اظهار کرد: هرچه سطح آگاهی و اطلاعات بازرسان بیشتر شود و از آن طرف  آموزش کارگر و کارفرما افزایش یابد شاهد کاهش حوادث ناشی از کار خواهیم بود.

وی با اشاره به راهکارهای افزایش ضریب ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد و افزود: ارتقای فرهنگ و رعایت اصول ایمنی راهکاری برای پایین آوردن حجم خسارات جانی و مالی در محیط‎ های کارگاهی است.

صیانت از نیروی انسانی و ارتقاء سطح ایمنی در کارگاه‌ها

سمانه نوری رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه، آموزش اصول و فرآیند ارزیابی ریسک بر اساس استانداردهای جهانی است.

وی افزود: یکی از ماموریت‌های سازمانی بازرسی کار، صیانت از نیروی انسانی و ارتقاء سطح ایمنی در کارگاه‌ها است که قطعاً با شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک می‌توانیم بهتر به این مهم دست پیدا کنیم.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به عملکرد ۹ ماهه اداره بازرسی کار در سال 98 بیان کرد: تا پایان آذر ماه سال جاری جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار ۱۳ هزار فقره بازدید ادواری و موردی توسط بازرسان کار ما انجام شده است که نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است.

نوری ادامه داد: در راستای اجرای آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری نیز تا کنون ۵۰۰ مورد گواهینامه برای شرکتهای ذی‌صلاح صادر شده است.

وی با تاکید بر ضرورت ارائه آموزش‌های تخصصی به جامعه هدف خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش توسط مجریان آموزشی و مشاورین مرکز تحقیقات برای کارگران کارفرمایان و پیمانکاران و مسئولین ایمنی برگزار شده است.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران افزود: یکی دیگر از اهداف مهمی که در حال پیگیری است، استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه‌ها است که در این استان توانسته‌ایم تاکنون بیش از ۳۵۰ مسئول ایمنی را در کارگاه‌ها مستقر کنیم.

نوری تصریح کرد: در مهرماه سال جاری همایشی در تهران با عنوان راهکارهای ارتقاء آیین نامه استقرار مسئولین ایمنی برگزار شد که از مازندران به عنوان استان برتر در این زمینه قدردانی شد.

وی ادامه داد: موفقیت‌های  مجموعه بازرسی کار مازندران در سطح کشور با تلاش شبانه روزی بازرسان کار بدست آمده که جای تقدیر دارد.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به راهیابی سه نفر از مسئولین ایمنی کارگاه‌های استان مازندران به مرحله نهایی دومین المپیاد ایمنی کشور گفت: مطابق اعلام کمیته اجرایی ۳ نفر از مازندران به نام آقایان رضا مدد زاد مسئول ایمنی شرکت سیمان مازندران، جعفر پاشا زانوسی مسئول ایمنی شرکت آتی ساز بتن نمک آبرود و کامران مسلمی مسئول ایمنی شرکت نگین برج قائم توانستند به مرحله نهایی المپیاد راه پیدا کنند و امیدواریم برای استان مازندران افتخار آفرین باشند.

دوره آموزشی اصول و فرآیند ارزیابی ریسک موضوعی کلیدی است

ابراهیم قاسمی هفت‌تنان رییس بیمارستان شمال شهرستان آمل نیز در این جلسه به‌عنوان میزبان اظهار کرد: روز پرستار روز اصلی و پایه حوزه مراقبت و درمان، سلامت برای بیمارستانها و مراکز درمانی می باشد.

وی افزود: از اینکه دوره آموزشی بسیار مهمی با عنوان اصول و فرآیند ارزیابی ریسک که یک موضوع بسیار کلیدی برای همه مدیران می باشد، در این محل این بیمارستان در حال برگزاری است، جای خرسندی دارد و از این رو به همه مدیران تخصصی خود ابلاغ کرده ایم که در این دوره شرکت کنند.

قاسمی خاطرنشان کرد: برگزاری آموزش های تخصصی با این عناوین باعث می شود که نگاهمان از نگاه واکنشی به نگاه پیشگیرانه تغییر دهیم.

رییس بیمارستان شمال شهرستان آمل ادامه داد: در علم پزشکی می‌گوییم پیشگیری بهتر از درمان است و این آموزش ها در این راستا کمک شایانی به ما خواهد کرد.

قاسمی هفت‌تنان خاطرنشان کرد: ما بیمارستان را یک سیستم می‌بینیم و شاید مراقبت و درمان از محورهای هفت گانه مدیریت یک قسمت است اما حوزه ایمنی و بهداشت کار و سلامت شغلی کارکنان و ایمنی محیط از ارکان اصلی مدیریتی در این بیمارستان بوده و دغدغه ما و محور مدیریتی این است که در این حوزه هم تراز با بحث درمان اهمیت ویژه‌ای قائل شویم.

به گزارش ایسنا، مجید علیزاده عضو انجمن ایمنی کشورهای آمریکا، کانادا و انگلستان و مدیر دفتر سازمان ایمنی جهانی در اتریش به‌عنوان مدرس در این کارگاه آموزشی حضور داشتند.

گفتنی‌ست در پایان از بازرسان کار شهرستان‌های نور و بهشهر به دلیل اجرای شایسته طرح استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه‌های استان با اهداء لوح تقدیر و هدیه تقدیر بعمل آمد.

انتهای پیام