• چهارشنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98101108333
  • خبرنگار : 50029

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان:

افزایش ۲۵۰۰ هکتاری سطح کاشت کلزا در فارس

افزایش ۲۵۰۰ هکتاری سطح کاشت کلزا در فارس

ایسنا/فارس معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به پایان کاشت کلزا در این استان، گفت: کشت گیاه روغنی کلزا درفارس به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده که نسبت به سال گذشته ۲۵۰۰ هکتار افزایش را نشان می‌دهد.

حسین پژمان چهارشنبه ۱۱ دی در جمع خبرنگاران افزود: انتظار می‌رود با بهبود عملیات به زراعی از جمله تامین بذور اصلاح شده خاص اقلیم‌های مختلف استان، بستر سازی مناسب، توسعه کشت روی پشته، کاربرد علف کش‌های اختصاصی، تامین به موقع انواع  کود و تغذیه بهینه مزارع کلزا و مبارزه با آفات آن میزان عملکرد در هکتار به متوسط ۲۲۵۰ کیلوگرم برسد. 

به گفته او، پیش‌بینی می‌شود در فصل برداشت آتی بیش از ۳۷ هزار تن دانه روغنی کلزا از مزارع فارس برداشت و روانه کارخانه‌های روغن شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: تلاش برای افزایش سطح عملیات به زراعی، بهبود شرایط بیمه مزارع کلزا و پرداخت تسهیلات به کلزا کاران از عواملی هستند که در افزایش استقبال کشاورزان برای کشت کلزا به ویژه در مناطق جنوبی استان موثر بوده است. 

پژمان برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تماس چهره به چهره کارشناسان با کشاورزان و ارائه توصیه‌های فنی را نیز در افزایش کشت کلزا موثر دانست و بیان کرد: قریب به ۵۵۰۰ نفر از بهره برداران  کلزا در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده‌اند. 

او ادامه داد: در سال گذشته کمبود نهاده‌ها به ویژه  کمبود بذر هیبرید و اصلاح شده در کاهش سطح کشت موثر بود اما امسال با تامین به موقع بذور ارقام مختلف کلزا به مقدار ۱۳۰ تن نگرانی‌های سال گذشته مرتفع شد ضمن اینکه ارقام مورد درخواست کشاورزان در اختیار آنها قرار گرفت. 

 پژمان به دیگر اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در کشت امسال مانند کاهش میزان بذر مصرفی در هکتار و کاهش هزینه‌های تولید هم اشاره کرد و گفت: میزان بذر مصرفی از ۱۵تا۲۰ کیلوگر در فصل زراعی ۹۶-۹۵ به حدود چهار تا هشت کیلوگرم و میانگین پنج و نیم کیلوگرم در هکتار طی فصل جاری رسیده که این‌ صرفه جویی با توجه به وارداتی بودن بخش قابل توجهی از بذور کلزا دستاورد بزرگی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین با تاکید بر سیاست وزارت جهاد کشاورزی در کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی و اختصاص حدود ۲۰ درصد از سطح کشت گندم به کشت کلزا، اظهار کرد: سطح کلزا در استان فارس باید به بیش از ۵۰ هزار هکتار برسد که برای دستیابی به آن در کنار اقدامات اقتصادی مانند تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی،  پرداخت به موقع وجه کلزای تحویلی به دولت، پرداخت تسهیلات کم بهره، اقدامات  فنی نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا میزان عملکرد در هکتار به بیش از ۴ تن در هکتار برسد.

 به گفته او، چنین پتانسیل تولیدی در اغلب مناطق استان وجود دارد و افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش هزینه‌های تولید می‌تواند به توسعه سریع کلزا در استان کمک قابل توجه کند.  

پژمان ترویج کشت دیم کلزا در تعدادی از شهرستان‌ها از جمله رستم، ممسنی، کازرون و فیروزآباد را از دیگر اقدامات موثر امسال دانست و بیان کرد: حدود ۶۰۰ هکتار کلزا بصورت دیم کشت شده است.

این مقام مسئول خسارت عوامل غیر مترقبه از جمله سیل و سرمازدگی برای کشت کلزا را یادآورشد و توصیه کرد: کشاورزان با مراجعه به دفاتر شرکت‌های خدمات بیمه محصولات کشاورزی نسبت به بیمه کردنمحصول خود اقدام کنند.

انتهای پیام