• چهارشنبه / ۲۰ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98092014916
  • خبرنگار : 50081

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد پاسخ داد؛

مهاجرت علمی؛ خوب یا بد؟

مهاجرت علمی؛ خوب یا بد؟

ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: می‌توان گفت که مهاجرت علمی خوب است اما باید در ابتدا اصول اولیه را رعایت کنیم تا در انتخاب خود اشتباه نکنیم.

مجید میرزا وزیری، در نشست «مهاجرت علمی؛ خوب یا بد؟» که در دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: می‌توان گفت که مهاجرت علمی خوب است، اما هشت مورد وجود دارد که توجه دانشجویان را به آن جلب می‌کنم؛ اول اینکه افراد باید اصول اولیه را رعایت کنند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند زیرا اگر اصول اولیه نباشد این انتخاب شرایط را برای فرد سخت می‌کند؛ در نتیجه دانشجویان باید در تصمیم‌گیری خود برای مهاجرت مراقب باشند تا اتفاق غلط رخ ندهد.  

وی افزود: اگر اصول اولیه را در انتخاب داشته باشیم و به آن‌ها معتقد باشیم طبق آن اصول موضوعات مختلف را می‌سنجیم، بنابراین اصول اولیه خیلی مهم و تاثیرگذار است. مسئله دیگری که وجود دارد، مهاجرت خوب من و بد ماست؛ بدین معنا فردی که مهاجرت می‌کند، این احساس را دارد که کار درستی انجام می‌دهد و در یک فضای بهتری قرار می‌گیرد اما ما همه سرمایه‌های جامعه را از دست می‌دهیم و در این چند سال گذشته هر کسی که ویژگی خوبی داشته، مهاجرت کرده است.

عضو هیات علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: جامعه‌ای که خوبِ من در تعارض با خوب جامعه است، جامعه خوبی نیست به خاطر اینکه ما همیشه در ریاضی می‌گوییم «هر» با «همه» فرق دارد و ما همه با هم باید برای جامعه فکر کنیم اما از این گذشته چون جامعه کشش ندارد که همه با همه برای او فکر کنیم در نتیجه به صورت فردی این اقدام را انجام می‌دهیم.

وی عنوان کرد: نکته دیگری که می‌خواهم توجه شما را به آن جلب کنم این است که بهترین لزوما بهترین نیست بلکه به افراد بستگی دارد؛ بدین منظور که دانشجویان در انتخاب خود دقت کنند چراکه ممکن است آن انتخاب بهتر لزوما برای فرد بهترین نباشد. مسئله‌ روانشناسی دیگری وجود دارد که شما جزء کدام دسته از افراد هستید؟ افرادی هستند که اتفاقات درونی برای آن‌ها انگیزه می‌شود و اصلا به بیرون کاری ندارند. اگر جزء افرادی هستید که انگیزه‌های درونی برای‌تان مهم است باید درون خود را اصلاح کنید تا انگیزه. اگر مهاجرت کنید برای‌تان انگیزه می‌شود اما بعد از مدتی عادی می‌شود چراکه برای شما انگیزه‌های بیرونی خیلی موثر نبوده است.

میرزا وزیری اضافه کرد: عده‌ دیگری از افراد هستند که انگیزه بیرونی خیلی برای‌شان مهم است. زمانی که در جمع قرار می‌گیرند و به او محبت و یا تشویق می‌کنند بال و پر می‌گیرد و رشد می‌کند؛ بنابراین دانشجویان باید بدانند که چگونه فردی هستند. نکته دیگری که در روانشناسی مطرح می‌کنند این است که بعضی از افراد مثبت و عده دیگر منفی هستند؛ به عنوان مثال اگر فرد مقاله بنویسد و ارتقا پیدا کند دارای انرژی مثبت می‌شود اما عده دیگری هستند که تفکرات منفی دارند. 

وی خاطرنشان کرد: مورد دیگری که وجود دارد این است که من خودم از جمله افرادی هستم که مانع برای من پیشران است؛ بدین معنا که مانند مسابقه دو با مانع است یعنی اگر به من بگویند بدوم خیلی اهمیت ندارد اما اگر بگویند که بدو و بعد باید از روی مانع بپری، پرش من از روی مانع یک شتاب دیگری به من می‌دهد و لذت‌بخش است. موانع برای فرد پیشران می‌شوند. اگر در درون شما مانع‌ها دارند انگیزه‌کُش می‌شوند مسلما جای مناسبی نیست که در مانع حضور داشته باشید. 

عضو هیات علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: موفقیت؛ از شنبه. اگر جزء افرادی هستید که از شنبه می‌خواهید موفق باشید تفاوتی ندارد که در ایران و یا خارج باشید؛ چرا که اگر مهاجرت هم کنید می‌خواهید از شنبه به انجام کارهای خود بپردازید. من تاکید نمی‌کنم که شما چه کارهایی انجام دهید بلکه توجه شما را به این موارد جلب می‌کنم و آن هم در درون شما است که متوجه شوید جزء کدام یک از این موارد هستید.

میرزا وزیری اظهار کرد: خبر صبحگاهی ممکن است به گونه‌ای باشد که فرد یک‌باره به سرش بزند که مهاجرت کند اما نکته مهم این است که همیشه باید آماده باشید نه به خاطر اتفاقاتی که رخ داده بلکه باید دارای رزومه پربار باشید و یا اینکه یک اثر ماندگار از خود به جای گذاشته باشید. اگر در این زمینه‌ها قوی باشید و خبر صبحگاهی به گوش شما رسید که مهاجرت افزایش پیدا کرده و شما قصد رفتن داشتید، با  یک رزومه قوی بروید و با آن در یک فضای خوب قرار بگیرید. این مواردی که گفتم مسائلی است که محک خوبی به ما می‌زند که مهاجرت کنم یا نه. بنابراین مهاجرت خوب است و برای جواب به بَد باید جزئیات آن را بیابیم.

انتهای پیام