• سه‌شنبه / ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98091914471
  • خبرنگار : 50069

احداث کارخانه‌های فرآوری در کنار معادن بردسکن اشتغال پایدار را در پی دارد

احداث کارخانه‌های فرآوری در کنار معادن بردسکن اشتغال پایدار را در پی دارد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌رضوی گفت: بردسکن، پتانسیل عظیمی از معادن با ارزش مس، طلا، آهن، خاک‌های صنعتی و... دارد که با راه‌اندازی آن‌ها و احداث کارخانه‌های فرآوری در کنار معادن که ارزش‌افزوده‌ای چهل برابری به ماده معدنی می‌دهد، می‌توان اشتغال پایدار به وجود آورد.

حبیب‎الله ترشیزیان در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بی‌شک بخش معدن و صنایع معدنی یکی از منابع مهم و اقتصادی کشور به شمار می‌آید که می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی نقش به ‏سزایی ایفا کند.

وی در تبیین جایگاه اقتصادی منطقه بردسکن بیان کرد: اگرچه اولویت نخست این منطقه کشاورزی است، اما متأسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر و افت سطح آب‌های زیرزمینی باید سایر زمینه‌های اقتصادی منطقه مانند معادن و صنایع معدنی و بخش خدمات به‌ویژه جذب گردشگر مذهبی در این منطقه را تقویت نمود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌رضوی گفت: اگر به دنبال توسعه اشتغال و ریشه‌کنی بیکاری در بردسکن هستیم باید صنایع به‌ویژه صنایع بزرگ را در منطقه گسترش دهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌رضوی گفت: فقط یک معدن در بردسکن توانسته 700 نیروی کار را که بیش از 90 درصد آنان بومی منطقه هستند، جذب نماید؛ ده‌ها معدن و اندیس معدنی دیگر در این منطقه وجود دارند که با جذب سرمایه‌گذار و راه‌اندازی آن‌ها و ایجاد کارخانه‌های فرآوری می‌توان یک اشتغال مولد و پایدار در منطقه به وجود آورد.

ترشیزیان همچنین به موضوع توسعه پایدار در بخش معدن اشاره کرد و افزود: بر اساس نظریه متخصصان موضوع توسعه پایدار معادن، در صورتی توسعه پایدار توسط بخش معدن در یک منطقه ایجاد می‌شود که معدن‌کار در حفظ و صیانت از منابع خدادادی معدن و محیط‌زیست که متعلق به این نسل و نسل‌های آینده است همت گمارده و در این راه تلاش کند.

وی بیان کرد: مردم منطقه باید خود را در منافع حاصل از بهره‌برداری از معادن شریک و سهیم بدانند. این احساس وقتی به وجود می‌آید که جوانان بومی منطقه در اولویت جذب و استخدام آن معدن باشند و نیز انجام خدمات اجتماعی مانند ساخت مدرسه و مسجد و مرکز بهداشت و... در دستور کار معادن قرار گرفته و معادن از این راه به وظیفه‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل نمایند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌رضوی اظهار کرد: بردسکن به‌عنوان قطب مس شرق کشور مطرح است، این منطقه دارای 33 واحد معدن دارای پروانه عملیات بهره‌برداری است.

وی همچنین گفت: در استان 6 معدن طلا وجود دارد که دو مورد آن در بردسکن واقع شده است. در زمینه ماده معدنی مس نیز تعداد 9 کارخانه فرآوری در منطقه موجود و یا در حال احداث بوده که زمینه اشتغال بسیار خوبی را فراهم نموده است.

ترشیزیان عنوان کرد: در این منطقه حدود 30 نوع ماده معدنی اکتشافی و بهره‌برداری از 46 نوع ماده معدنی استان و 64 نوع کشور را داراست که عمده موادمعدنی ترشیز بزرگ شامل (کانسنگ طلا، مس، هماتیت، مگنتیت، اولیژیست، انواع گرانیت‏‌ها، مرمریت، آرسنیک، جیوه، سنگ لاشه، نمک‌های آبی و سنگی، باریت، منگنز، کرومیت، سیلیس، خاک صنعتی، بنتونیت، کائولن، آنتیموآن، آهن پلاسری، مرمر، تراورتن، فلدسپات، مخلوط کوهی، سرب، روی، دولومیت، ژیپس خالص) بوده و از این نظر منطقه ترشیز بزرگ یکی از پرپتانسیل‏‌ترین مناطق معدنی ایران به شمار می‌رود.

انتهای پیام