• دوشنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۶
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98081307675
  • خبرنگار : 71461

خاموشی:

واقفان در جریان تولید ملی در کشور فعال باشند

واقفان در جریان تولید ملی در کشور فعال باشند

همایش ملی «یاوران وقف» با حضور سیدعباس صالحی –وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی-نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه-، واقفان، متولیان، هیأت امنا و فعالان وقف در عرصه‌های مختلف در موزه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی-رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه- در این مراسم که صبح امروز دوشنبه (۱۳ آبان‌ماه) برگزار شد با گرامیداشت ۱۳ آبان و روز دانش‌آموز گفت: نقطه کانون مقابله ما با شیطان اکبر بوده است. امام (ره) نحوه مقابله با دشمن و دشمن‌شناسی را به ما یاد دادند. در جریان ۱۳ آبان این مسئله رخ داد و سیاست جمهوری اسلامی یک سیاست مشخص بود که تاکنون نیز ادامه دارد. آن زمان ما حتی توان ساخت سیم‌خاردار را نداشتیم اما اکنون در جبهه تکنولوژی از قدرتی برخوردار شده‌ایم که دشمنان در مقابل ما عقب‌نشینی می‌کنند و با لبه تکنولوژی و دانش روز دشمنان را به عقب رانده‌ایم آن هم توسط جوانانی که شاید برخی از آن‌ها اوایل انقلاب را درک نکرده بودند.

وی در ادامه با اشاره به مفهوم جهاد و شهادت و اینکه برکات زیادی طبق آیات قرآنی در این دو نهفته است، گفت:‌ خداوند جهاد را بالاترین فریضه برای انسان قرار داده است. ما هم جهاد مال داریم و هم جهاد نفس. انسان‌ها می‌توانند از اموال خود در عرصه جهاد بهره ببرند. شخصی که مال خود را وقف می‌کند یعنی از منفعت خود که به صورت ظاهری می‌تواند از آن بهره ببرد چشم‌پوشی می‌کند اما در اصل نفع واقعی را او می‌برد. بیش از ۵۰ درصد از موقوفه‌های ما در رابطه با مسئله امام حسین (ع) و عاشورا بوده است. بنده فکر می‌کنم این موضوع فقط برای ذکر مصیبت در راستای مقام امام حسین (ع) نیست بلکه واقفان با این کار در صدد بودند فرهنگ امام حسین (ع) که فرهنگ مقاومت و جهاد و ایثار است را رشد بدهند. سفارش اسلام بر امر توحید است و وقف می‌تواند این امر را احیا کند. ما مفتخریم که مسئول این امر هستیم که آثار وقف را در جامعه حفظ و نشر بدهیم.

بهره‌وری از وقف در عرصه تولید ملی

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه خاطر نشان کرد: اکنون ما در تحریم هستیم و طبق بیانات مقام معظم رهبری راهکار خروج ما از این تحریم تولید ملی است. از نظر بنده باید وقف را در این زمان به این سمت سوق بدهیم و برای افزایش تولید راهکارهایی ارائه بدهیم. اگر فردی در عرصه مسائل صنعتی وقف می‌کند باید ظرفیت نفوذ و کیفیت را افزایش و در عین حال قیمت آن را کاهش بدهد. اگر واقفی در عرصه مسائل دامی و کشاورزی فعال است باید بر حجم و کیفیت آن‌ها بیافزاید. چرا باید گوشت گران شود؟ در حالی که ما می‌توانیم راهکارهایی در این عرصه ارائه بدهیم تا مردم راحت‌تر از امکانات اولیه بهره ببرند گرچه که خود واقفان بیشتر می‌دانند باید چه اقدام و کاری انجام بدهند اما در این عرصه ما نیز حاضر به ارائه مشاوره هستیم.

خاموشی افزود: متولیان باید جریان تولید را در کشور افزایش بدهند و بهره‌وری از موقوفات نیز باید افزایش پیدا کند. اقتصاد امروز باید با دانش پیوند بخورد و بر همین اساس ما در صدد هستیم از وقف‌های دانش‌بنیان بهره ببریم. مثلا در جامعه امروز بهداشت دهان و دندان هزینه زیادی دارد یا نمی‌توانیم ایمپلنت دندانی و استخوانی تهیه کنیم؟ این یعنی اینکه باید افزایش بهره‌وری را در عرصه وقف و به خصوص وقف‌های جدید داشته باشیم.

از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۷۰۰ وقف جدید داشته‌ایم

حجت‌الاسلام والمسلمین عادل-معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف- در ادامه این مراسم با بیان این مطلب که وقف این ظرفیت را دارد که برای رشد کشورمان از آن بهره ببریم، عنوان کرد: در نمایشگاه دستاوردهای وقف بخشی از برنامه‌هایی که در جهت تولید ملی است به نمایش گذاشته شده است. تمام کسانی که در عرصه وقف فعال هستند با خدا معامله می‌کنند و نیازمند تشکر نیستند اما ما بر حسب وظیفه‌ای که داریم این جلسه را برپا کردیم. از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۷۰۰ وقف جدید داشته‌ایم و امروز از ۵۰ نفر از واقفان در عرصه‌های مختلف که ۲۵ نفر به صورت نمادین با موضوع وقف شاخص و یا فردی که واقف بوده است و از ویژگی خاصی برخوردار بوده است، تجلیل می‌کنیم.

در پایان این مراسم با حضور سیدعباس صالحی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی-، حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی- نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف-، حجت‌الاسلام والمسلمین عادل -معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف- و جمعی از معاونان این سازمان از ۵۰ نفر از واقفان نیک‌اندیش تقدیر شد.

انتهای پیام