• چهارشنبه / ۲۴ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۸
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98072418416
  • خبرنگار : 71605

اعطای گرنت فناوری "شریف" به فناوری‌های حوزه توانبخشی

اعطای گرنت فناوری "شریف" به فناوری‌های حوزه توانبخشی

عضو هیأت علمی گروه مکانیک دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه ایجاد تیم با حضور بخش مهندسی و بالینی در تمام دنیا کار سختی است، گفت: اگر در این حوزه موفق شویم، نتایج و برکات گسترده‌ای خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سعید بهزادی‌پور در نشستی که امروز با حضور اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه صنعتی شریف به منظور توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه فناوری‌های توانبخشی در بیمارستان رفیده برگزار شد، با اشاره به اینکه دو الی سه طرح بین مرکز تحقیقات فناوری‌های توانبخشی و دانشگاه علوم بهزیستی در حال پیگیری است، مهمترین مسئله برای فعال کردن حوزه توانبخشی را همکاری با بخش مهندسی و بالینی عنوان کرد و توضیح داد: همکاری این دو بخش در تمام دنیا کار سختی است، اما چنانچه موفق شویم نتایج و برکات گسترده‌ای خواهد داشت. این در حالی است که دکتر فتوحی و دکتر عرب رؤسای دو دانشگاه صنعتی شریف و علوم بهزیستی علاقه‌مند به همکاری مشترک هستند و دکتر موحدی، معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه صنعتی شریف نیز قول حمایت مالی از طرح‌های مشترک را داده‌اند.

وی با بیان اینکه در دانشگاه صنعتی شریف سالانه یک بار گرنت فناوری داده می‌شود، گفت: حوزه سلامت از حوزه‌های با اولویت بالاست و بخش توانبخشی نیز از اولویت‌ بالایی برخوردار است و در دوره بعد اعطای این گرنت، فناوری‌های توانبخشی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

عضو هیأت علمی گروه مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تشریح کرد: حمایت‌های گرنت فوق تا سال گذشته بدین صورت بود که محققان طی یک دوره سه ساله و هر سال تا سقف ۵۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می‌گرفتند و چنانچه طرحی به خوبی و با متد پژوهشی درستی تدوین شود، دانشگاه بهزیستی نیز در همین سطح آن را مورد حمایت قرار خواهد داد که در شرایط فعلی کشور موقعیت طلایی است.

اعلام نیاز بیمارستان رفیده به وسایل و تجهیزات بالینی

فریدون لایقی، رئیس بیمارستان رفیده نیز در این نشست ضمن اعلام نیاز بیمارستان در حوزه وسایل و تجهیزات بالینی پشتوانه علمی دانشگاه صنعتی شریف را کمک کننده به این حوزه دانست و گفت: این دانشگاه می‌تواند در زمینه بازسازی یا مهندسی معکوس تجهیزات بالینی فعالیت داشته باشد و در چند سال گذشته نیز فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به ما کمک کرده‌اند.

وی افزود: اگر افرادی از این دانشگاه در بیمارستان مستقر شوند، بهتر نیازهای ما را خواهند شناخت و می‌توانیم این نیازها را به کمک نیروهای بومی و متخصص خودمان برطرف کنیم.

ضعف رشته ارتز و پروتز به لحاظ تکنولوژی

رضا وهاب کاشانی، مدیر مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این نشست با تأکید بر آنکه رشته ارتز و پروتز به لحاظ تکنولوژی رنج می‌برد، گفت:‌ ما در قرن تکنولوژی هستیم و هر کس تخصص و دانش فنی در حوزه خودش دارد که با همکاری مشترک خروجی بهتری خواهیم داشت.

وی با اشاره به همکاری مشترک این مرکز با مهندسان مکانیک و نرم‌افزار دانشگاه تهران، گفت: این همکاری مشترک باعث شده تولیدات خودمان را با هزینه‌های کمتر با دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف وارداتی جایگزین کنیم.

انتهای پیام