• چهارشنبه / ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۴
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 98021106091
  • خبرنگار : 71448

سهم ۲۷ درصدی صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

سهم ۲۷ درصدی صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

بانک مرکزی اعلام کرد که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی در سال گذشته ۲۷ درصد بوده است.

به گزارش ایسنا، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۷۷۳۷.۳ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۱۵۹۸.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۲۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال جاری مبلغ ۴۳۱۹.۹ هزار میلیارد ریال معادل ۵۵.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۳۱.۱ هزار میلیارد ریال معادل ۱۴ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۲ ماهه سال جاری معادل ۱۶۴۳.۳ هزار میلیارد ریال بوده است که ۳۸ درصد از کل منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی را در برمی‌گیرد.

۷۹ درصد تسهیلات صنعتی برای سرمایه در گردش خرج شد

بر اساس این گزارش، از ۲۰۸۹.۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، ۷۸.۷ درصد از آن یعنی مبلغ ۱۶۴۳.۳ هزار میلیارد ریال در خصوص تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

همچنین بیش از ۳۰۵ هزار فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۸ میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. از سوی دیگر در بخش خدمات بیش از پنج میلیون و ۵۶۲ هزار فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

از سوی دیگر آمار بانک مرکزی نشان از آن دارد که در این مدت دو میلیون و ۸۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت شده که ۲۷ درصد از کل تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته است.

انتهای پیام