• شنبه / ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۷:۰۶
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98020703586
  • منبع : وزارت علوم و تحقیقات

ساخت اجکتورهای با ابعاد بزرگ برای صنایع نفت و گاز

ساخت اجکتورهای با ابعاد بزرگ برای صنایع نفت و گاز

پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری برای اولین بار در کشور موفق به ساخت اجکتورهایی در ابعاد بزرگ شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر اسماعیل پیرعلی، رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در این خصوص گفت: این اجکتورها با ایجاد خلأ وظیفه جابه‌جایی، تراکم و مخلوط کردن گازها، مایعات و ذرات جامد را برعهده دارند و این محصول بیشتر در صنایع نفتی، گازی، شیمیایی و غذایی کاربرد دارد.

وی تاکید کرد: تاکنون، این دستگاه وارداتی بوده؛ رقبایی نیز برای ساخت این محصول در کشور وجود داشت، ولی این نمونه محصول به سفارش یک شرکت غذایی برای اولین بار در کشور ساخته شده است.

دکتر پیرعلی اضافه کرد: این شرکت دانش‌بنیان با اشتغال‌زایی حدود ۱۰ نفر توانست در سال ۱۳۹۶ مجوز دانش‌بنیان را از معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری دریافت کند و در حال حاضر موفق به تثبیت بازار خود در سطح کشور شود و نیاز بسیاری از پالایشگاه‌ها و شرکت‌های گازی و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه صنایع غذایی را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه در شرکت‌های دانش‌بنیان بیشترین سرمایه دانش فنی، نوآوری و تجربیات کارفرما است، اظهار کرد: این شرکت با اندک سرمایه مالی و تجهیزات کار خود را آغاز کرد که پروسه رسیدن به ساخت اجکتورها حدود چهار سال از زمان استقرار در مجموعه پارک طول کشید.

رئیس پارک علم و فناوری چهار محال و بختیاری عنوان کرد: این شرکت با شبیه‌سازی توانست اجکتورهایی در ابعاد بزرگ را برای اولین بار در کشور تولید و ایران را از واردات این محصول بی‌نیاز کند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر تولید با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و نیازمند حمایت‌های مالی و علی‌الخصوص معنوی در زمینه عدم واردات کالای مشابه خارجی هستند.

انتهای پیام