• شنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۶
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 97081205850
  • خبرنگار : 71577

وزیر اقتصاد:

برای شتاب در رشد اقتصادی نیازمند منابع خارجی هستیم

برای شتاب در رشد اقتصادی نیازمند منابع خارجی هستیم

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ساختار بانکی جهت سبک سازی بانکها باید اصلاح شود، گفت که برای شتاب در رشد اقتصادی نیازمند منابع خارجی هستیم.

به گزارش ایسنا، امروز ـ شنبه ـ مراسم معارفه فرهاد دژپسند به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این وزارتخانه و با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد که در آن وزیر جدید اقتصاد با اشاره به تقارن روز مبارزه با استکبار جهانی، عملیات محرم و اربعین حسینی با معارفه خود در وزارت اقتصاد، اظهار کرد: این می‌تواند حامل یک پیام از خودگذشتگی و ایثار باشد. شروع عملیات محرم با سختی هایی همراه بود اما پایان آن به پیروزی منتج شد. امریکا در اوج جنگ تحمیلی یک جنگ اقتصادی را بر ما تحمیل کرد اما باز هم ناکام ماند و نظام توانست به حیات خود ادامه دهد.

وزیر اقتصاد افزود: این عزم را در مجموعه وزارت اقتصاد حس کردم که آماده عبور از شرایط خاص فعلی هستیم. خوشبختانه سرمایه انسانی خوبی در وزارت اقتصاد نهفته و توانایی این سرمایه انسانی هم قابل تحقق است، اما نباید تنها به این بسنده کرد زیرا کشور بهره‌مند از سرمایه‌های گسترده انسانی است به همین خاطر تشکیل گروه‌های اندیشه‌ورزی را در دستور کار خود دارم تا این گروه‌ها بتوانند وزارت اقتصاد را در تدوین برنامه ها برای عبور از بحران یاری دهند.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های ما غنی از افراد مجربی است که تجربه‌های اقتصادی خوبی هم دارند، گفت: ضلع چهارم توانایی‌های ما بخش خصوصی است که در شرایط فعلی می‌تواند نقش فوروارد را برای ما بازی کند. دارندگان کارت طلایی نباید پشت در وزارت اقتصاد بنشینند.

دژپسند با بیان اینکه آنچه در جنگ به ما کمک کرد این بود که جنگ حیدری ونعمتی نداشتیم، گفت: یکی از برنامه های من اهرم کردن دارایی های دولتی است که حدود هفت هزار هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و دارایی کمی نیست. در این دوره سه ساله حداقل باید از ۲۰ درصد این دارایی به عنوان اهرم استفاده کنیم.

وزیر جدید اقتصاد با تاکید بر اینکه نباید از دارایی‌های دولت غافل شد، ادامه داد: ما می‌توانیم در شرایط فعلی آنها را به مرحله بروز برسانیم. شرکت‌های دولتی قابلیت زیادی در عبور از بحران و ایجاد رشد اقتصادی دارند.

وی افزود: نمی‌توان تصور کرد شرکتی که سه هزار میلیارد تومان دارایی دارد نیم درصد بازدهی داشته باشد. آنچه که قابل واگذاری است باید واگذار شود و شرکتی هم که قابل واگذاری نیست باید به عنوان یک تکیه‌گاه حداکثر بازدهی را داشته باشد.

دژپسند ادامه داد: یک بانک و چند شرکت بزرگ را می‌توانیم واگذار کنیم. حالا باید از این سرمایه‌ها برای اهرم کردن نقدینگی و رشد سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: شرکت های دولتی نباید بنگاه داری را هم به دوش بکشند. در این مرحله دولت آنچه را که می‌تواند باید واگذار کند؛ باید این روند را ادامه دهیم و بانکها هم باید امکان اعطای تسهیلات را داشته باشند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اصلاح ساختار بانکی برای سبک سازی بانکها جهت ایفای نقش در اقتصاد کشور ضروری است، اظهار کرد: نظارت بر اجرای برنامه یک وجه مهم تر از خود برنامه است. برنامه خوب کم نداریم اما به خاطر نظارت نادرست به دست فراموشی سپرده می شوند.

وی با بیان اینکه برای خصوصی سازی درست باید سیاست های اصل ۴۴ خوب اجرا شود، افزود: این مساله نیازمند ملزم کردن بخش خصوصی و تعاونی کشور است.

دژپسند با تاکید بر نیاز اقتصاد کشور به منابع خارجی برای شتاب اقتصادی، گفت: برای این مساله ما نیازمند استفاده از فاینانس و سرمایه گذاری خارجی هستیم البته اگر قدر سرمایه گذار داخلی را ندانیم سرمایه گذار خارجی هم جذب نمیشود. وی افزود: ما نباید به سرمایه های داخلی اکتفا کنیم. اگر سرمایه گذار خارجی با انبوهی از موانع بانکی، مالیاتی و گمرکی دست به گریبان باشد نمیتواند کاری از پیش ببرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: برای رونق سرمایه گذاری باید دستگاه های اجرایی دیگر نیز به ما کمک کنند تا نیازهای سرمایه گذاران را برآورده کنیم.

انتهای پیام