• دوشنبه / ۴ آذر ۱۳۹۲ / ۱۳:۱۴
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 92090402821
  • منبع : نمایندگی قزوین

کرونا ویروس جدید 2012 و راه‌های مقابله با آن

کرونا ویروس جدید 2012 و راه‌های مقابله با آن

ایسنا/قزوین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با بیان این‌که کورونا ویروس خانواده‌ی بزرگی از ویروس‌هاست که می‌تواند هم در انسان و هم در حیوانات بیماری ایجاد کند، درباره‌ی کورونا ویروس جدید گفت: این ویروس در آوریل 2012 شناسایی شده و پیش از آن گزارشی از این بیماری در انسان وجود نداشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با بیان این‌که کورونا ویروس خانواده‌ی بزرگی از ویروس‌هاست که می‌تواند هم در انسان و هم در حیوانات بیماری ایجاد کند، درباره‌ی کورونا ویروس جدید گفت: این ویروس در آوریل 2012 شناسایی شده و پیش از آن گزارشی از این بیماری در انسان وجود نداشته است.

«عباس علاّمی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در قزوین٬ با توجه به تعداد کم موارد گزارش شده تاکنون اطلاعات بسیار محدودی در مورد انتقال، تظاهرات بالینی و شدت آن موجود است، اما در بسیاری از موارد بیماری شدید مشاهده شده و مرگ و میر هم بر اثر این بیماری اتفاق افتاده است.

وی با بیان این‌که آمار مرگ و میر فراوان در این بیماری جدید نگران‌کننده است، افزود: راه‌های انتقال این بیماری مشخص نشده است ولی گزارش‌هایی وجود دارد که شتر یکی از منابع اصلی انتقال به انسان بوده و با شباهت ژنتیکی ویروس جدید در انسان و شتر، احتمال می‌رود شتر و حیوانات دیگری مانند خفاش مخزن این بیماری بوده و افراد پس از تماس با آنها به بیماری مبتلا شده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به این‌که بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در عربستان سعودی گزارش شده است، اما مواردی از اردن، قطر، امارات متحده عربی، آلمان و فرانسه نیز گزارش شده است، اظهار کرد: علائم حاد تنفسی، سرفه، تنگی نفس و تب از نشانه‌های شایع بیماری است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که این بیماری می‌تواند از طریق عطسه و سرفه منتقل شود، احتمال ابتلاء کارکنان بیمارستان و اطرافیان بیمار به این بیماری بیشتر است.

علامی با بیان این‌که کورونا ویروس نه واکسن دارد و نه درمان و این‌که درمان این بیماری بیشتر به‌صورت حمایتی است، تصریح کرد: آموزش خانواده‌ها در زمینه‌ی حفاظت شخصی با تأکید بر رعایت بهداشت دست٬ شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون به علت آلوده شدن آنها با ترشحات تنفسی آلوده، رعایت حداقل یک متر فاصله از دیگران در هنگام ابتلاء به بیماری تنفسی هم‌چنین استفاده از وسایل محافظتی مناسب، در پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری بسیار مؤثر است.

انتهای پیام