• سه‌شنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۰
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99042418102
  • خبرنگار : 50189

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان خبر داد

بهره برداری از پروژه فاضلاب شهر کرمان تا ۵ سال آینده/ در بحث کمبود آب فرافکنی نمی کنیم

بهره برداری از پروژه فاضلاب شهر کرمان تا ۵ سال آینده/ در بحث کمبود آب فرافکنی نمی کنیم

ایسنا/کرمان مدیر عامل آب و فاضلاب استان کرمان گفت: پروژه فاضلاب شهر کرمان ظرف ۵ سال آینده، پروژه فاضلاب شهر سیرجان ۲ سال و پروژه فاضلاب شهر زرند ۳ سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

"محمد طاهری" عصر امروز ۲۴ تیرماه در نشست خبری با محوریت وضعیت آب استان و گزارش پیشرفت پروژه فاضلاب شهرهای سیرجان، کرمان و زرند گفت: طبق توافق صورت گرفته مقرر شد بخش خصوصی برای اجرای پروژه فاضلاب شهر کرمان ۱۴۶۰ میلیارد تومان و برای پروژه فاضلاب شهر سیرجان ۲۸۰ میلیارد تومان و برای پروژه فاضلاب شهر زرند ۲۱۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند که در حاضر پیمانکاران در حال اجرای این پروژه‌ها هستند.

طاهری ادامه داد: تاکنون در پروژه‌ فاضلاب شهر کرمان ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و ۱۲۰ کیلومتر شبکه آن اجرا شده و کارگاه هلی آن نیز تجهیز شده است که در مجموع حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ضمن آنکه در پروژه فاضلاب شهر سیرجان، تا مهرماه تصفیه خانه این پروژه تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه فاضلاب شهر زرند تازه شروع شده که حدود ۱۵ کیلومتر شبکه فاضلاب شهر زرند اجرا شده است افزود: پروژه فاضلاب شهر کرمان ظرف ۵ سال آینده، پروژه فاضلاب شهر سیرجان ۲ سال و پروژه فاضلاب شهر زرند ۳ سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان با تاکید برآنکه بزرگترین رقم سرمایه‌گذاری در سطح کشور در حوزه فاضلاب در استان کرمان محقق شده است، تصریح کرد: طی حدود یک سال حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بحش خصوصی را در شهر کرمان داشته‌ایم که با اجرای این سه شهر پروژه فاضلاب استان کرمان از استان های انتهای جدول کشوری در خصوص پروژه فاضلاب کشور به میانه جدول بالا خواهیم آمد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نرخ بهره‌مندی فاضلاب در سطح استان کرمان حدود 11 درصد بوده که متوسط کشوری این نرخ 45 درصد می‌باشد افزود: استان کرمان فاصله زیادی با نرخ متوسط کشوری دارد اما با اجرای چند پروژه فاضلاب شهری در سطح استان ظرف 4 سال آینده این نرخ در استان کرمان به حدود 55 درصد خواهد رسید.

وی بیان کرد: می توانیم برای محله‌هایی که ظرف ۶ ماه آینده پروژه فاضلاب آنها به بهره‌برداری می‌رسد پیش فروش امتیاز فاضلاب را انجام دهیم.

طاهری در واکنش به برخی اظهارات مبنی براینکه کرمان با کمبود آب شرب روبرو نیست، عنوان کرد: میزان مصرف آب شرب هر فرد و میزان دبی خروجی آب از چاه‌ها کاملا مشخص می باشد و با علم به اینکه ۲۳۰ هزار واحد مسکونی در کرمان وجود دارد و نیاز آبی آنها و مناطق حاشیه قابل محاسبه می باشد به راحتی می توان با فرمول های جهانی میزان مصرف و دبی خروجی را تعیین کرد که مشخص خواهد شد کرمان به ۳ هزار لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد، بنابراین نیاز به فرافکنی نیست زیرا سرانه آب قابل بررسی می باشد.

وی با اشاره به وضعیت کیفیت آب شهر کرمان اظهار کرد: میزان کیفیت آب در هر شهری فرق می‌کند اما در شهر کرمان آب از چاه‌ها استخراج می‌شود که در تصفیه‌خانه‌ها تصفیه و سپس وارد شبکه آبرسانی می‌شود لذا آبی که در شبکه‌های آبرسانی شهر کرمان است کاملا سالم می‌باشد و باید بدانید که آب قبل از ورود به شبکه، روزانه در آزمایشگاه‌های شرکت آب و فاضلاب و دانشگاه علوم پزشکی مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب فاضلاب استان کرمان طول شبکه آب شهر کرمان را 1980 کیلومتر دانست و در ادامه در مورد کدری آب در برخی از نقاط شهر اظهار کرد: به دلیل عمر 40 ساله شبکه آب شهر کرمان و در زمان تلاطم و پر و خالی شدن شبکه آب در نقاطی از شهر کرمان آب به صورت کدر دیده شود که در تماس با شرکت آب فاضلاب فوری این کدری ها برطرف خواهد شد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به عملیات اجرایی ساخت سد شهیدان امیرتیموری  کرد: تامین آب شرب باید به سمت آب‌های سطحی می‌رفت اما متاسفانه بزرگترین مرکز استانی در کشور هستیم که آب شرب خود را از آب‌های زیرسطحی تامین می‌کند شایان ذکر است که در استان فقط مقداری از نیاز آب شرب شهرهای بافت و سیرجان از آب سد تامین می‌شود و آب شرب مابقی شهرهای استان از آب‌های زیرسطحی تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان اظهار کرد: میانگین هدر رفت آب در استان کرمان بین 26 تا 28 درصد است اما این رقم در هر شهر متفاوت است و هدر رفت آب در شهر کرمان 18 تا 20 درصد است ضمن آنکه باید مدنظر داشت که در کشورهای توسعه یافته 15 درصد هدر رفت آب قابل قبول می‌دانند.

وی در خصوص علت مخالفت شرکت آب فاضلاب استان کرمان با اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهر کرمان، عنوان کرد: دو قطعه زمینی که برای اجرای این طرح پیشنهاد شده یک قطعه زمین در کنار کارخانه خانه‌سازی و یک قطعه زمین در کنار هنرستان رضوان به این طرح اختصاص داده شده که شرکت آب و فاضلاب برای آبرسانی به این دو قطعه باید میلیاردها تومان هزینه کند. مدنظر داشته باشید ما با طرح اقدام ملی مسکن مخالف نیستیم اما می‌گوییم باید این خانهها در محلی احداث شوند که به راحتی بتوان زیرساختهای خدماتی برای آنها محیا کنیم.

طاهری با اشاره به اینکه 13 شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند، تصریح کرد: وضعیت شهرهای چترود، کاظم آباد، اسلام آباد، کرمان، ریگان، منوجان، هنزا، بم، بروات، جیرفت، رفسنجان و زرند که 63 درصد جمعیت استان کرمان در آنها ساکن است، از لحاظ آبی قرمز می‌باشد.

وی با بیان این مطلب که در چند روز اخی  چالش آبی نداشته‌ایم، اظهار کرد: 230 هزار واحد مسکونی به جزء واحدهای تجاری، اداری، آموزشی و ... در شهر کرمان داریم که اگر هر واحد یک کولر آبی داشته باشند و باتوجه به اینکه هر کولر آبی در هر ساعت 20 لیتر آب مصرف می‌کند و مدنظر داشته باشید که در چند هفته اخیر هوای کرمان گرم شده بود و 24 ساعت این کولرها روشن بوده‌اند حال می‌توانید میزان مصرف آب این کولرها در این دوران محاسبه کنید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با اشاره به مشکلات آبی شهر کرمان در چند روز اخی  عنوان کرد: در این چند روز توسط 12 دستگاه تانکر سیار به مردم آبرسانی می‌کردیم.

وی با انتقاد نسبت به برج سازی‌های صورت گرفته در سطح شهر کرمات اظهار کرد: در هیچ جای شهر تراکم مشخص نیست تا ما براساس آن برنامه‌ریزی کنیم و اکنون شاهدیم خانه ویلایی 12 قصبی که در گذشته یک واحد مسکونی بودند، اکنون به برج تبدیل شده اند این در حالی است که زیرساخت های شبکه آبی ان منطقه برای خانه های تک واحدی بوده است

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.