• یکشنبه / ۲۲ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۵
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 99042216222
  • خبرنگار : 71567

دستورالعمل اجرایی دوره جدید آزمون‌های ارتقای دستیاری منتشر شد

دستورالعمل اجرایی دوره جدید آزمون‌های ارتقای دستیاری منتشر شد
عکس تزیینی و دریافتی است

دستورالعمل اجرایی سی و نهمین دوره آزمون‌های ارتقاء دستیاری و گواهینامه تخصصی از سوی وزارت بهداشت منتشر شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس دستورالعمل اجرایی سی و نهمین دوره آزمون‌های ارتقاء دستیاری و گواهینامه تخصصی‌ که از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام شد؛ در این دوره آزمون‌های ارتقاء دستیاری و گواهینامه تخصصی در صورت وجود زیـرسـاخت مناسـب به صـورت تمـام الکترونیـک و
به طور همزمان با آزمون دانشنامه تخصصی از تاریخ ۲۶ شهریور ماه سال جاری منطبق با جدول زمانی که متعاقبا از سوی این مرکز ارسال خواهد شد، در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود. 

همچنین با توجه به بندهای ۱۳ و ۱۴ بخشنامه‌ای که در تاریخ ۴ اردیبهشت سال جاری منتشر شد، آزمون ارتقاء برگـزار نخواهد شد و منحصرا آزمون گواهینامه تخصصی و نیز دو ارتقاء همزمان جهـت دسـتیاران مشـمول دو ارتقـاء ماقبل آخر و گواهینامه تخصصی برگزار می‌شود.
 
بر این اساس مقررات کلی محاسبه نمرات در آزمون‌های ارتقاء دستیاری و گواهینامه تخصصی آزمون ارتقاء شامل دو بخش است که ارزیابی درون بخشی با ۱۵۰ نمره که از سوی گروه‌های آموزشی که دستیار در آن مشـغول بـه تحصـیل است، انجام می‌شود.

همچنین بخش دوم آزمون کتبی با ۱۵۰ نمره نیز که شامل دو بخش است که آزمون‌های کتبی دوره‌ای که در طول دوره (با ۶۰ نمره از ۱۵۰ نمره) برگزار می‌شود و آزمون کتبی سالیانه که توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی (بـا ۹۰ نمره از ۱۵۰ نمره) برگزار می‌شود. مجموع نمرات ارتقاء در هر سال برابر ۳۰۰ است. 

در صورت عدم کسب حدنصاب قبولی آزمون گواهینامه تخصصی، وضعیت تحصیلی این دسته از افراد مبتنی بر حدنصاب قبولی نمره کتبی و نمره کل از نظر قبولی در ارتقاء ماقبل آخر بررسی خواهد شد. مشمولین این بند در صورت عدم قبولی در ارتقاء ماقبل آخر، ضمن رعایت سایر مقررات و مصوبات موجود به صورت مشروط به سال بالاتر رفته مجاز به شرکت مجدد در دو ارتقاء همزمان در آزمون ارتقاء – گواهینامه تخصصی سال آتی خواهند بود.

شرط شرکت در آزمون کتبی گواهینامه تخصصی کسب حداقل نمره ۱۰۵ در ارزیابی درون بخشی سال آخر دستیاری است.

با توجه به مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی شرط قبولی در آزمون گواهینامه تخصصی دستیاران رشته‌های تخصصی بالینی پزشکی کسب حدنصاب قبولی نمرات آزمون‌های ارزیابی درون بخشی و کتبی هستند.

در این دوره حداقل نمرات جهت قبولی در آزمون گواهینامه رشته‌های تخصصی بالینی پزشکی در دستورالعمل اعلام شده است.

دستیارانی که در طول دوران دستیاری سه بار در آزمون ارتقاء مردود شوند، از سیستم آموزش تخصصی بالینی پزشکی اخراج خواهند شد.

افرادی که به آزمون گواهینامه تخصصی معرفی نشده و یا شرکت نکرده‌اند، مردود آزمون گواهینامه تخصصی شناخته شده و لازم است بر اساس برنامه آموزشی مدون سال آخر با دریافت کمک هزینه تحصیلی تمدید دوره شوند.

حداکثر تعداد دفعات مجاز جهت شرکت در آزمون گواهینامه تخصصی برای افرادی که در آزمون ارتقاء مردود نشده‌اند، سه نوبت است. افرادی که در آزمون ارتقاء یک یا دو مرتبه مردود شده‌اندریال حداکثر دو نوبت مجاز به شرکت در آزمون گواهینامه تخصصی هستند و چنانچه داوطلبی، در سقف تعداد دفعات مجاز موفق به احراز قبولی نشود، از سیستم آموزشی تخصصی بالینی خارج خواهد شد.

بر این اساس، کلیه دستیارانی که حداکثر تا پایان آبان ماه سال جاری دوره دستیاری آنان به اتمام می‌رسد و تا تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۹ حداقل مدت ۱۱ماه از زمان کسب قبولی در مقطع ماقبل گواهینامه ایشان گذشته و در این مدت در بخش مربوطه حضور داشته و مشغول به طی دوره آموزشی بوده‌اند مجاز به شرکت در آزمون کتبی گواهینامه تخصصی شناخته می‌شوند. 

شرکت در آزمون مذکور این دسته از داوطلبان منوط به کسب حداقل نمره ارزیابی درون بخشی و نمره اخلاق حرفه‌ای جهت معرفی به آزمون گواهینامه است.

کلیه دستیارانی که در آزمون گواهینامه تخصصی شرکت می‌کنند، با توجه به مفاد بند ۱۵ بخشنامه تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۹ باید دفاعیه پایان‌نامه خود را حداکثر تا پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۹ انجام دهند.

در این دوره ارائه لوگ بوک مستند و ترجیحاً الکترونیک در کلیه رشته‌های تخصصی بالینی به عنوان شرط اعلام پایان دوره آموزشی شناخته شده و جهت معرفی به آزمون گواهینامه الزامی نیست.

در سال ۹۹ آزمون کتبی گواهینامه و دانشنامه رشته‌های تخصصی بالینی در قالب یک آزمون ۲۰۰ سوالی برگزار خواهد شد که از این ۲۰۰ سوال، ۱۵۰ سوال به صورت مشترک در آزمون گواهینامه، دانشنامه و ۵۰ سوال باقی مانده مختص آزمون دانشنامه است.

نمره آزمون کتبی ارتقاء و گواهینامه تخصصی دستیاران رشته‌های تخصصی بر مبنای ۱۵۰ نمره محاسبه می‌شود.

آزمون ارتقای سال ماقبل آخر و گواهینامه تخصصی دستیاران رشته تخصصی آسیب‌شناسی صرفا به صورت مشترک با ۱۵۰ سوال انجام می‌شود.

آن دسته از فارغ‌التحصیلان خارج از کشور که پرونده تحصیلی آنان به تائید کمیسیون ارزشیابی مدارک خارجی رشته‌های تخصصی رسیده و از طریق مرکز خدمات آموزشی وزارت متبوع حداکثر تا تاریخ اول مرداد ۹۹ جهت ثبت‌نام در آزمون گواهینامه تخصصی معرفی می‌شوند، با توجه به مفاد این دستورالعمل ثبت نام و در آزمون کتبی شرکت کنند. همچنین در این دوره دو سئوال اخلاق پزشکی به‌صورت تشویقی به مجموع سئوالات گواهینامه اضافه خواهد شد.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.