• شنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۹ / ۱۹:۴۱
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99042115725
  • منبع : وزارت علوم و تحقیقات

دیدگاه روسای دانشگاه ها در نشست مجازی با وزیر علوم

دیدگاه روسای دانشگاه ها در نشست مجازی با وزیر علوم

تعدادی از روسای دانشگاه های شرکت کننده در نشست مجازی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان وزارتخانه به طرح دیدگاه های خود در خصوص برنامه ریزی آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰_۱۳۹۹ پرداختند.

به گزارش ایسنا، در این نشست ابتدا دکتر هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان در سخنانی گفت: با توجه به شرایط موجود احتمالاً ترم آینده هم به شکل غیر حضوری برگزار شود و انتظار ما این است که هماهنگی هایی در سطح ملی با سازمان ها و وزارتخانه ها انجام شود از جمله سازمان برنامه و بودجه جهت تامین بودجه ویژه برای دانشگاه ها از جهت تهیه زیر ساخت ها و با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جهت افزایش پهنای باند و با بسیج و وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی از جهت تامین وسایل بهداشتی و همچنین سعی شود که اختیارات دانشگاه ها جهت پاره ای امور از جمله تاریخ شروع سال تحصیلی افزایش پیدا کند.

وی افزود: بهتر است برای ترم تابستان برنامه ریزی کنیم که کلاس های عمومی را بیشتر در این ترم ارائه کنیم و در خصوص واگذاری خوابگاه ها از طرف وزارت علوم یک دستورالعمل واحدی تهیه و در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد.

استفاده از اینترنت رایگان و افزایش پهنای باند از نیازهای اصلی در آموزش مجازی

دکتر میر رضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز گفت: ایجاد اینترنت رایگان، افزایش پهنای باند و تقویت زیر ساخت ها از بستر های مهم در ارائه خدمات آموزش غیر حضوری است و تخصیص بودجه ویژه در این ایام کرونایی به ما کمک می کند که بهتر و قوی تر در این مسیر قدم برداریم.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: ما از اوایل اسفند ماه سال گذشته مجموعه ای از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی را گرد هم آوردیم تا تصمیمات مشترکی گرفته شود و از خرد جمعی استفاده شود و کلیه دروس تئوری به صورت مجازی انجام شد و ۹۳ درصد دانشجویان در امتحانات مشارکت داشتند و امتحان زبان و امتحانات دفاعیه را نیز برگزار کردیم.

ارائه مشاوره به دانشجویان و استفاده از دانشجویان کارشناسی ارشد به عنوان کمک دستیار

دکتر سعداله نصیری قیداری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی در این نشست با اشاره به فعالیت های دانشکده روانشناسی این دانشگاه گفت: دانشکده روانشناسی بحث مشاوره به دانشجویان و خانواده های آنان را در این دوران بر عهده گرفت و از دانشجویان کارشناسی ارشد نیز به عنوان کمک دستیار جهت کلاس های حل تمرین استفاده کردیم که نتایج خوبی در بر داشت.

وی افزود: ما هنوز ثبت نام و حضور ورودی های جدید را به شکل غیر حضوری تجربه نکرده ایم و باید کاهش الزام حضور دانشجویان را داشته باشیم و سعی کنیم سیستم آموزش ترکیبی همزمان صورت گیرد، به طوری که زمانی که دانشجویان خوابگاهی در دانشگاه حضور دارند سایرین از آموزش آنلاین استفاده کنند.،

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: حضور حداکثری اساتید در دانشگاه ها، انباشته نشدن کارها برای ترم های بعد، تقویت زیر ساخت ها، استاندارد سازی آموزش های غیر حضوری و اختصاص بودجه ای ویژه جهت دوره های غیر حضوری از جمله مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نصیری قیداری با اشاره به بحث خوابگاه ها گفت: ما حدود ۲۰ هزار دانشجو داریم که ۵۰۰۰ نفر از خوابگاه استفاده می کنند لذا بحث فضا سازی در خوابگاه ها بحث تغذیه دانشجویان خوابگاهی و همچنین تهیه یک نرم افزار واحد برای آموزش های مجازی از اموری هستند که به بودجه ویژه ای نیاز دارند.

ایجاد سامانه ای برای اعمال تغییرات آموزشی در دانشگاه

دکتر حمید محمدزاده، رئیس دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: ما در دانشگاه از چند سال پیش زیر ساخت های آموزش از راه دور را فراهم کرده بودیم و از اسفند ماه سال گذشته توانستیم به سرعت کلاس های آنلاین را برگزار و برای کسانی که به اینترنت دسترسی نداشتند محتوی آموزشی را به شکل آفلاین هم در دسترس قرار دهیم.

وی افزود: سامانه آموزشی که طراحی کردیم به گونه ای است که تمام کلاس ها در آن ضبط و آرشیو می شود و به راحتی می توانیم تغییرات را در نحوه برگزاری کلاس ها اعمال کنیم و سیستم حضور و غیاب دانشجویی با این سامانه در ارتباط است و اکنون برای آغاز سال تحصیلی جدید هم برنامه ریزی و طرح محتوای درسی ایجاد شده است و برای برگزاری کلاس های غیر حضوری کاملاً آمادگی داریم.

انجام ارزیابی های مستمر باعث بهبود کیفیت علمی دانشجویان

دکتر رحمت صادقی، رئیس دانشگاه کردستان به نکاتی در خصوص سیستم آموزش غیر حضوری اشاره کرد و گفت: تقویت زیر ساخت ها، ارائه اینترنت رایگان، افزایش پهنای باند، اضافه شدن سیستم آموزش غیر حضوری به چارت سازمانی دانشگاه ها، افزایش واحدهای ترم تابستانی، استاندارد سازی امتحانات، توانمند سازی اساتید برای کار در فضای مجازی، شیفت بندی آزمایشگاه ها جهت ارایه واحدهای عملی از نکات حائز اهمیت در بحث آموزش های مجازی است.

برگزاری کلاس های مجازی از افتخارات بزرگی است که در دوران کرونا به انجام رسید

دکتر کامبیز مینایی، رئیس دانشگاه جهرم گفت: برگزاری ۱۴ هزار ساعت کلاس مجازی برای ۲۰۰۰ هزار دانشجو در این دانشگاه از افتخارات بزرگی است که توانستیم در فرصت کمی به انجام برسانیم و پیش بینی های لازم را برای مهر ماه انجام داده ایم.

وی افزود: البته در این راه مشکلاتی هم وجود دارد که نیاز به بودجه برای تهیه زیر ساخت ها و خوابگاه های خودگردان از آن جمله هستند.

نیاز به ایجاد نرم افزار واحد برای همه دانشگاه ها

دکتر سعید کریمی، رییس دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه ایجاد نرم افزار واحد برای همه دانشگاه ها از نیاز های اصلی به شمار می رود، گفت: در این دانشگاه کلاس های مجازی از اسفند ماه برگزار و امتحانات را به شکل مجازی برگزار کردیم و کلاس های عملی از ۱۵ مرداد به بعد برگزار خواهد شد و در بحث خوابگاه ها سعی خواهیم کرد که اولویت را به دانشجویان کارشناسی ارشد بدهیم و انتظار داریم اعتباراتی جهت تهیه زیر ساخت ها و تهیه مواد ضد عفونی کننده به دانشگاه اختصاص پیدا کند و یک نرم افزار واحد برای آموزش همه دانشگاه ها طراحی شود.

شروع ترم جدید را بر پایه آموزش مجازی استاندارد قرار دهیم

دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان نیز در این نشست گفت: پیشنهاد ما در دانشگاه گیلان بر این است که شروع ترم جدید را بر پایه آموزش مجازی استاندارد طراحی و برنامه ریزی کنیم و حتی بخشی از کلاس های عملی را به شکل مجازی راه اندازی و اساتید را برای این امر آموزش دهیم.

وی افزود: استفاده از شبکه علمی کشور و افزایش محتوای این شبکه و ارائه اینترنت رایگان، تقویت مراکز مشاوره و درمان و تخصیص بودجه از کارهای کلیدی در امر آموزش مجازی برای ترم آینده است.

حضور تمام وقت اساتید در دانشگاه ها امری مهم و ضروری است

دکتر احمد عریان، رئیس دانشگاه یاسوج گفت: ما ترم بهار را با چهار سرور جهت آموزش مجازی دانشجویان آغاز کردیم و در حال حاضر در حال برگزاری امتحانات آخر ترم هستیم و درصد مشارکت دانشجویان هم خوب بوده، ولی در کل استان در مورد ارائه اینترنت رایگان مشکل داریم لذا باید تقویت زیر ساخت ها و افزایش پهنای باند را مد نظر قرار دهیم.

طراحی سامانه مجازی واحد و ارائه دستورالعمل ها از اقدامات واجب در امر آموزش مجازی

دکتر منصور زرا نژاد، رئیس دانشگاه علوم فنون دریایی خرمشهر گفت: تصمیم گیری ها برای دانشگاه ها نباید کلی باشد چون وضعیت دانشگاه ها با هم متفاوت است و ما فعلاً در شرایط بحرانی از جهت ویروس کرونا در استان خوزستان به سر می بریم و امیدواریم با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت استان از جهت ویروس کرونا تجهیزات خنک کننده و مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی در اختیار دانشگاه قرار گیرد.

طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: در ترم گذشته ۸۰ درصد کلاس ها را به شکل آنلاین برگزار کردیم و ۲۰ درصد کلاس ها هم آفلاین برگزار شد ولی از جهت زیر ساخت ها مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.