• چهارشنبه / ۱۸ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۸
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99041813277
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد

احتمال بازگشت بخشی از محدودیت‌های کرونایی به تهران از شنبه

احتمال بازگشت بخشی از محدودیت‌های کرونایی به تهران از شنبه

معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه متاسفانه آمار ابتلا هم در تهران و هم در کشور در حال افزایش است، گفت: در این راستا پیشنهاداتی برای افزایش محدودیتها و کنترل بازگشایی‌ها به مقامات بالاتر، ستاد ملی کرونا و وزارت کشور اعلام شده که در صورت موافقت بخشی از محدودیتها باز می‌گردد.

دکتر علی ماهر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه با افزایش آمار ابتلا ، درصد اشغال تخت‌ها و میزان بستری بیماران نیز افزایش یافته، گفت: اگر همین روند ادامه داشته باشد ظرف کمتر از ۱۰ روز آینده دو برابر میزان فعلی تخت‌های بیمارستانی اشغال می‌شود و با مشکل جدی روبرو خواهیم شد.

یک چهارم تخت‌های تهران توسط بیماران کرونایی اشغال شده

 این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به وضعیت تخت‌های تهران، ادامه داد: در حال حاضر تقریبا تمام تخت‌هایی که برای کرونا در نظر گرفته شده بود، کاملا اشغال شده، ولی بیمارستانها در حال آزاد کردن تخت‌ها و بخش‌های دیگر هستند. در حال حاضر تقریبا یک چهارم تخت‌های دانشگاهی تهران توسط بیماران کرونایی اشغال شده که درصد بسیار بالایی است.

وی درباره برنامه‌ریزی برای مدیریت شرایط درصورت ادامه این روند تصاعدی، گفت: ما در حال آماده‌سازی تخت‌های بیشتر برای ‍‍‍‍‍پاسخگویی به بیماران در صورت افزایش آمار هستیم، ولی در همین راستا پیشنهاداتی در جهت کاهش آمار ابتلا،  به ستاد ملی کرونا و استانداری تهران پیشنهاد کرده‌ایم که قرار است  به سرعت بررسی و برای اجرا ابلاغ شود.

احتمال بازگشت محدودیت‌ها در تهران

وی با بیان اینکه در ابتدا قرار بر این بود که اگر بازگشایی‌ها و رفع محدودیت ها منجر به افزایش آمار ابتلا گردد در این روند تجدیدنظر شود، گفت: در همین راستا پیشنهاداتی برای افزایش محدودیتها و کنترل بازگشایی‌ها به مقامات بالاتر، ستاد ملی کرونا و وزارت کشور اعلام شده که در صورت موافقت از شنبه آینده بخشی از محدودیتها بازمی‌گردد و به صورت محدود اجرا می شود تا تاثیرگذاری آن بررسی شود.

عدم رعایت پروتکل‌ها مهمترین عامل افزایش آمار ابتلا

دکتر ماهر همچنین با اشاره به بی تاثیرنبودن لغو طرح ترافیک و بازگشایی‌ها در افزایش آمار ابتلا در سطح کشور، گفت: با این حال عدم رعایت پروتکل‌ها مهمترین عامل در افزایش آمار و بروز این شرایط است. اگر پروتکل‌ها از سوی افراد جامعه و صاحبان اصناف رعایت می‌شد، مطمئنا شاهد این وضعیت نبودیم.

 نیروی انتظامی با متخلفین پروتکل های بهداشتی برخورد کند

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه با وجود اجباری شدن استفاده از ماسک اجباری متاسفانه هنوز همه رعایت نمی‌کنند، گفت: با افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند باید از سوی نیروهای انتظامی،  قضایی و امنیتی برخورد شود. چراکه ما تنها می‌توانیم توصیه و اطلاع رسانی کنیم که مهمترین عامل پیشگری از کرونا استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری‌هاست  ولی سایر ارگان‌های نظارتی و اجرایی که همگی عضو ستاد ملی کرونا و فرماندهی مقابله با کرونا در تهران بوده و در جریان این مسایل هستند، باید برای نظارت بیشتر و برخورد قانونی با متخلفین اقدام کنند.

وی تاکید کرد: قاعدتا سایر دستگاهها به جز وزارت بهداشت هم باید احساس مسئولیت کرده و با افراد و اصنافی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، به صورت جدی برخورد کنند.

تاثیر برگزاری آزمون‌های سراسری در شیوع بیشتر بیماری

ماهر در ادامه با اشاره به تاثیر برگزاری حضوری کنکور و سایر آزمون‌های سراسری در شیوع و انتقال بیشتر بیماری، اظهار کرد: مطمئنا کلیه دستگاه‌ها و سازمان‌های دخیل در این مساله پیشنهادات خود را به ستاد ملی کرونا ارایه کرده‌اند و از طرف ستاد کرونای استان تهران نیز پیشنهادات مشخصی ارائه شده، مسوولین و ستاد ملی کرونا باید در این زمینه تصمیم ‌گیری و اظهار نظر کنند.

توضیح درباره حضور بیماران در حیاط بیمارستان مسیح دانشوری

معاون ستاد کرونای استان تهران با اشاره به وضعیت بیمارستان مسیح دانشوری و تصاویر منتشر شده مبنی بر حضور بیماران در حیاط و پارکینگ بیمارستان، توضیح داد: بیمارستان مسیح دانشوری بیمارستان فوق تخصصی بیماران تنفسی است و طبیعتا مراجعه به آن نسبت به سایر بیمارستان ها بیشتر است. البته این دسته از بیماران از طرف ستاد هدایت استان تهران به سایر بیمارستان‌ها هدایت شده‌اند ولی خود بیماران برای بستری در بیمارستان مسیح اصرار دارند و بیمارستان هم نمی‌تواند آنها را مجبور به ترک محیط بیمارستان کند.

در تهران کمبود داروی کرونایی نداریم

ماهر همچنین با اشاره به وضعیت داروها و امکانات ویژه برای رسیدگی به بیماران کرونایی، گفت: خوشبختانه در مورد داروها در تهران کمبودی مشاهده نشده ولی درباره امکانات بخش‌های ویژه مانند ونتیلاتور و غیره، اگرچه هنوز کمبودی نداریم ولی اگر روند ابتلا با این سرعت افزایش داشته باشد، حتما به زودی با مشکل روبرو خواهیم شد.

معاون ستاد کرونای استان تهران همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر فروش برخی داروها همچون رمدسیویر با قیمت‌های کلان میلیونی در بازار آزاد، اظهار کرد: تا جایی که اطلاع دارم این مساله تنها به داروی رمدسیویر مربوط می‌شود که هنوز در ایران کارآزمایی بالینی قابل انتشاری نداشته و نمی‌توان درباره کیفیت و اثربخشی دارو اظهار نظر قطعی داشت.

احتمال تقلبی بودن داروی رمدسیویر در بازار آزاد

وی با بیان اینکه این دارو در ایران توزیع نمی‌شود، گفت: اگر داروی رمدسیویر در بازارهای آزاد و با این قیمت‌ها به فروش می‌رسد باید به اصالت آن به شدت شک کرد و احتمال تقلبی بودن این دارو بسیار زیاد است، بنابراین توصیه ما این است که افراد از این داروها استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه تجویز داروی رمدسیویر مجاز نیست، گفت: این دارو هنوز در فارماکوپه ایران تایید نشده و هر دارویی که توسط فارماکوپه تایید نشده باشد، نباید قانونا تجویز شود.

ماهر همچنین درباره داروی فاویپیراویر نیز اظهار کرد: این دارو اگرچه در ابتدا تایید نشد ولی الان در ایران وجود دارد و در حال توزیع است، البته هنوز اثرگذاری آن بر روی این بیماری تایید نشده است.

نه ایران و نه هیچ کشور دیگری به تولید واکسن کرونا نزدیک نیست

معاون برنامه ریزی ستاد کرونای استان تهران با تاکید بر اینکه بیماری کووید۱۹ هنوز دارو و واکسن مورد تایید و موثری ندارد، گفت: برخلاف گفته برخی از اساتید مبنی بر تولید و توزیع واکسن در آینده نزدیک، باید بدانیم که نه ایران و نه هیچ کشور دیگری به تولید واکسن نزدیک نیست و نباید در این رابطه اطلاعات غلطی به مردم  داده شود، چراکه این ویروس جهش‌های سریعی دارد و به همین دلیل  چشم انداز دستیابی به واکسن روشن نیست.

دکتر ماهر در خاتمه تاکید کرد: حتی اگر همین الان کارآزمایی بالینی واکسن تایید شود، تا زمان ارایه مجوز نهایی و تولید برای جمعیت های بزرگ، حداقل دو سال زمان را باید در نظر گرفت. بنابراین تا آن زمان بهترین راه همچنان استفاده از ماسک، شستن مرتب دست و رعایت پروتکلها و فاصله گذاریهای اجتماعی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۰۹:۱۶

چرا از شنبه ! مگه می خواهد رژیم لاغری بگیره ! بابا ملت پنج شنبه و جمعه می روند مهمانی ، خیابان گردی و پاساژ گردی و پارک و این ور و آن ور به آقای وزیر بگویید فقط پنج شنبه و جمعه ها را قرنطینه کامل و سراسر بکند کار به جاهای باریک نمی کشد.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۰:۰۸

یکی میگه در زمان نزدیکی دسترسی به واکسن امکان پڌیر است یکی میگه حالا حالاها امکانش نیست خدایا تو به داد ما برس!!!!

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۱:۱۳

شما فکر میکنید کسی که کرونای خفیف داره نمیاد داخل حوزه ی آزمون دیگه؟قطعا میاد و قطعا خیلیای دیگه مبتلا میشن.تاریخ آزمون هارو شناور باید انتخاب کنید بلافاصله بعد این آمار مبتلا اومد پایین بگین مثلا ده روزه دیگه دو هفته دیگه امتحانه .نه اینکه الان که زیر ده دقیقه یه نفر میمیره و خودتون میگین تخت خالی نیست برای کرونایی ها آزمون رو برگزار کنید چرا؟چون یکماه و اندی پیش تصمیمشو گرفتید.مسئول جان و سلامتی مردم در این اوضاع اپیدمی شما تصمیم گیرنده ها هستید.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۳:۴۰

موافقم

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۲:۳۶

پس با این اوضاع چرا دارن کنکور های سراسری رو برگزار می کنن؟ دقیقا با خودشون چی فک کردن ؟جون میلیون ها نفر با شرکت در کنکور به خطر می افته

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۳:۲۶

در محله های نارمک جوانان بدون ماسک در خیابان ها ومیدانها بدون ماسک تجمع میکنند گاهی ده نفر کنار هم هستند اینم ربطی به مسا یل اقتصادی داره

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۴:۱۰

واي خدا چرا از شنبه چرا از پنج شنبه فردا نباشه...

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۴:۲۳

دلار چقدر شده؟ سکه دوباره گرون شدش این شرایط از کورنا که هیچ از سرطانم بدتره

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۴:۲۸

هدف از این شل کن سفت کن ها درباره کرونا چیه؟!!چه خبره؟؟!

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۵:۳۷

دو هفته است كه مدام مسولين مربوطه فقط هشدار مى دهند! دريغ از يك قدم عملى و وضع محدوديت...

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۵:۵۰

اگه همون فرودین و اردیبهشت رو کاملا قرنطینه میکردند الان نباید با این موج وحشتناک کرونا مواجع بشیم. متاسفانه در سیستم مدیریتی و تصمیم گیری خیلی ضعف داریم

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۶:۱۳

تو این وضعیت حداقل طرح ترافیک رو ازاد کنید تا همه ملت دماغ به دماغ هم نرن تو مترو بعد کرونا کل ملت رو دوبل جریمه کنید تا شما هم ضرر نکنید یکم هم به فکر مردم باشید بد نیست

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۷:۱۳

اقا چه قانونیه ۵ ماهه که مدرسه نرفتیم همه امتحانا انلاین بوده الان یه معلمی اومده ۱۵ نفرو تجدید کرده تازه فقط کلاس ما نیست ۲۰ تا کلاس دیگه هم هست خدا میدونه چند نفر از اون بدبختا رو تجدید کردن هفته بعدم امتحانه روز دوشنبه منطقه ۸ هست به هرجاهم زنگ میزنیم میگن با پروتکل بهداشتی برید امتحان بدید هیچ کاریم نمیکنن مدرسه دانشمند

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۷:۵۰

کافیست تهران ویا شهرهای بزرگ درگیر کرونا فقط ده روز قرنطینه کامل شود دوای درد ما فقط قرنطینه هست ولاغیر

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۹:۲۷

عجب وضعیت بدی شده لعنت به کرونا

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۳

دیونه شدیم

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۲۳:۳۳

ما تقاص دور شدن از خدا رو پس میدیم قرآن( ماسرنوشت قومی رو تغییر نمیدیم مگر انها خود بخواهند)

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۴:۵۸

مردم پول نان ندارند از کجا ماسک تهیه کنند اگه راست می گین بفکر مردم هستید ماسک رایگان پخش کنید

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۵:۳۰

واقعا که پنج شنبه و جمعه ها خیلی مهم ن وگرنه آخه آدم روز شنبه بره بازار چیکار کنه سراسری ک قرنطینه نمیکنن

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۵:۳۷

والا من بچمو مدرسه ثبت‌نام نمیکنم امسال بزار عقب بیو فته بهتره تا سلامتیش بخطر بیوفته . زندگی که نداریم ازبس تو فکره کرونایم بخدا خسته شدم من هروز که بیدار میشم میگم امروز نگیرم منم خدایا خودت بدادمون برس

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۹ ۰۹:۵۳

آزمون تیزهوشان که 27 تیر قطعی شده رو میخواین چیکار کنین. اگه یه نفر تو آزمون مبتلا باشه چی؟ حالا که مدرسه ها معلوم نیست کی وکجا برگزار میشه پس آزمون میخوایم چیکار تو این موقعیت.موافقی بنویس موافقم