• جمعه / ۱۳ تیر ۱۳۹۹ / ۰۱:۳۷
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99041108795
  • خبرنگار : 71635

احتمال کاهش جراحی‌های غیراورژانس برای ایجاد تخت خالی در بیمارستان‌ها

احتمال کاهش جراحی‌های غیراورژانس برای ایجاد تخت خالی در بیمارستان‌ها

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با اشاره به روند افزایشی موارد بستری در بیمارستان‌های تهران طی 10 روز اخیر، گفت: اگر قرار باشد روند به همین شکل ادامه داشته باشد باید فکری کنیم که اعمال الکتیوی که در برخی مراکز انجام می‌شود، کاهش یابد تا ظرفیت تخت خالی ایجاد کنیم.

دکتر نادر توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه حدود ۷۰ بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی ایران است،‌ گفت: بیمارستان‌های خصوصی، خیریه، دولتی دانشگاهی و بیمارستان‌های وابسته به نهادهای مختلفی مانند تامین اجتماعی، ارتش و...  همگی شامل این ۷۰ بیمارستان می‌شوند. طبق برنامه‌ریزی که در شرایط فعلی انجام شده است، تنها بیمارستان‌های تک‌تخصصی هستند که پذیرش بیمار مبتلا به کرونا ندارند. مثلا پذیرش فرد مبتلا به کرونا برای درمان کرونا در بیمارستان ارتوپدی شفا که تک تخصصی است اتفاق نمی‌افتد؛ البته در صورتی که فردی مجبور به انجام اعمال جراحی ارتوپدی باشد و از قضا تست کرونایش مثبت باشد،‌ آن وقت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، عمل او انجام می‌شود. 

وی افزود: بیمارستان‌های تک تخصصی دیگر مانند بیمارستان تک‌تخصصی ترمیمی در یوسف‌آباد، بیمارستان روانپزشکی ایران،‌ بیمارستان سوختگی مطهری و... ماموریت پذیرش بیمار کلی ندارند. سایر بیمارستان‌ها کار پذیرش بیماران کلی را انجام می‌دهند. برخی مراکز نیز مراکز ریفرال هستند، یعنی حالت ارجاعی دارند و بیماران بدحال‌تر برای بستری به آنجا مراجعه می‌کنند. در سطح شبکه‌های اطراف شهر تهران مانند رباط‌کریم، شهریار و بهارستان سه بیمارستان داریم و آنها نیز از آن جایی که تک بیمارستان شهر هستند، الزام به پذیش بیمار دارند. 

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، با بیان اینکه بیمارستان‌های وابسته به نهادهای خاص مانند تامین اجتماعی و نیروی مسلح نیز بیمه شدگان خود را پذیرش می‌کنند، ادامه داد: از سوی دیگر برای  بیمارستان‌های خصوصی هم تعداد مشخصی از بستری در نظر گرفتیم که بیمار مبتلا به کرونا را بستری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اکنون عمده‌ترین قضیه این است که بیشتر مراجعات به بیمارستان‌ها مشکل چندانی ندارند،‌ اظهار کرد: به عنوان مثال فرد با علائم خفیفی مانند تک سرفه، تب خفیف و... به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که به این عزیزان با مشکلات سرپایی توصیه می‌کنیم به مراکز ۱۶ ساعته مراقبتی بهداشتی مراجعه کنند. این مراکز که پزشک نیز در آنها حضور دارد، اقدامات لازم برای بیمار را به خوبی انجام می‌دهند و همین کار سبب می‌شود مراکز اصلی بیمارستانی کمتر درگیر شوند. البته زمانی هم هست که فردی با تنگی نفس واضح، علائم شدید، بی‌حالی و... روبرو است که بهتر است این افراد به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. 

توکلی با بیان آنکه تا یک سوم مراجعات بیمارستانی، بیماران سرپایی هستند، خاطرنشان کرد: در سه ماه اول شیوع کرونا فرهنگی وجود داشت که تا جایی که می‌شود بیماران به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند، بنابراین، فرهنگ ارجاع به بیمارستان‌ها نیز با توجه به اینکه گستردگی و انتشار عفونت به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی بیشتر شده است، باید اصلاح شود. ماندن در خانه برای عدم آلودگی به ویروس همچنان اولویت بسیار مهمی است. 

وی با ابراز تاسف از اینکه تبی برای انجام تست تشخیصی کرونا در بین مردم افتاده است که درست نیست،‌ تصریح کرد: کسانی که علامت ندارند لازم نیست تست PCR گران قیمت انجام دهند. ممکن است بسیاری از افراد به مراکز درمانی برای دریافت خدمات درمانی مراجعه کنند، لزومی ندارد فکر کنیم انجام تست PCR برای فردی که قرار است مثلا خدمت دندانپزشکی بگیرد یا عمل جراحی انجام دهد، الزامی است. انجام تست بار هزینه‌ای بالایی دارد و هیچ تضمینی هم ندارد که اگر امروز جواب این تست منفی شد فردا نیز منفی باشد. رعایت نکات بهداشتی، عدم حضور در مراکز پر تجمع،‌ فاصله‌گذاری اجتماعی و.... همچنان از نکات مهم است. 

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با اشاره به اینکه بیمارستان سفید کرونا نداریم، بیان کرد: این یعنی ویروس کرونا هرجایی وجود دارد. یکی از دستوراتی که برای مراکز درمانی اصلی صادر کرده‌ایم این است که ورودی این بیماران مجزا باشد. متاسفانه طی ۱۰ روز گذشته آمار افزایشی موارد بیماری را داشتیم و اگر قرار باشد روند به همین شکل ادامه داشته باشد باید فکری کنیم که اعمال الکتیوی که در برخی مراکز انجام می‌شود، کاهش یابد تا ظرفیت تخت خالی ایجاد کنیم.

وی افزود: خوشبختانه عدم پذیرش بیماران بد حال مبتلا به کرونا را در بیمارستان‌ها شاهد نیستیم و بیماران سرپایی هم می‌توانند از مراکز ۱۶ ساعته خدمات بگیرند؛ هرچه بیماران سرپایی به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند بهتر است.

توکلی با اشاره به اینکه توزیع بیماران میان بیمارستان‌های تابعه دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی یکسان است،‌ ادامه داد: از این رو در مجموعه دولتی روند بستری در تخت‌های بیمارستانی دولتی یکسان است و توازن نیز برقرار است. در مجموعه دانشگاه علوم‌پزشکی ایران حدود ۳۱۰۰ تخت دانشگاهیِ دولتی داریم و حدود ۷ هزار تخت غیر دانشگاهی در مراکز خصوصی، خیریه،‌ عمومی غیر دولتی و وابسته به نهادهای خاص داریم که بخشی از این تخت‌ها نیز پذیرش بیمار کرونایی دارد. 

وی در پاسخ به این سوال که اوج پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های تابعه این دانشگاه علوم‌پزشکی چه زمانی بوده است، اظهار کرد: یک پیک اساسی دراواخر تعطیلات عید نوروز داشتیم تا اینکه در مدت اخیر نیز در پیک بستری بیماران قرار گرفتیم. یکی از تصمیماتی که اتخاذ شده این است که کمیته‌های ترخیص را در بیمارستان‌ها راه‌اندازی کنیم تا هر روز وضعیت بیماران را بستری کنند تا بیمار بی‌مورد در بیمارستان‌ها نماند. از سوی دیگر بررسی‌هایی نیز برای راه اندازی مراکز نقاهتگاهی در دست بررسی است که بیمارانی که حال بهتری دارند امکان انتقال‌شان به مراکز نقاهتگاهی وجود داشته باشد. البته این به معنای ترخیص بیماران بدحال نیست. 

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، درباره تاب‌آوری سیستم درمانی و نیروی انسانی در شرایط سخت بحران کرونا،‌ تاکید کرد: اگر مردم رعایت نکنند و قوانین سخت‌گیرانه نشود، اوضاع بسیار بد خواهد بود. با توجه به شرایط موجود امیدواریم مقامات رسمی با هماهنگی‌هایی که با ستاد کرونا دارند بتوانند جلوی فعالیت خیلی از اماکن مانند استخرها، باشگاه‌ها و... را بگیرند. وقتی در جامعه دیده می‌شود همه مکان‌ها برای فعالیت باز هستند این دید را از نظر ذهنی در افراد ایجاد می‌شود که چندان موازین بهداشتی را رعایت نکنند. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.