• شنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۰۱:۴۰
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 99021913627
  • خبرنگار : 30057

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته؛

زلزله ۵.۱ تهران که با حرکت گسل مشا به ثبت رسید/رخداد زمین‌لرزه ۵.۱ در لرستان

زلزله ۵.۱ تهران که با حرکت گسل مشا به ثبت رسید/رخداد زمین‌لرزه ۵.۱ در لرستان

زلزله ۵.۱ دماوند استان تهران در بامداد روز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه مهمترین رخداد لرزه‌ای هفته گذشته است که این زمین‌لرزه علاوه بر تهران و دماوند در استان‌های قم، مازندران، زنجان و سمنان احساس شده است. علاوه بر آن در فیروز آباد استان لرستان نیز با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۱ لرزید.

به گزارش ایسنا، در ساعت ۴۸ دقیقه بامداد روز ۱۹ اردیبهشت ماه زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۵.۱ در فاصله ۵۰ کیلومتری دماوند در شهرستان دماوند از استان تهران به وقوع پیوست.

موقعیت کانون زمین لرزه ١٩ اردیبهشت ماه ١٣٩٩ دماوند براساس گزارش مراکز لرزه نگاری مختلف

به اعتقاد محققان این حوزه کانون این زمین لرزه منطقه‌ای کوهستانی و به لحاظ لرزه خیری منطقه‌ای با پتانسیل لرزه خیزی بالایی برخوردار است به گونه‌ای که زلزله ۱۸۳۰ دماوند این منطقه موجب تخریب برخی سازه‌ها در شرق تهران شده است. توزیع زلزله‌های تاریخی در رومرکز زلزله ۵.۱ در تصویر زیر آمده است:

توزیع زمین لرزه‌های تاریخی در گستره زمین لرزه ١٩ اردیبهشت ماه ١٣٩٩ دماوند

اینکه آیا زمین لرزه ۵.۱ دماوند به آتشفشان دماوند ارتباط دارد محققان این حوزه معتقدند فعالیت‌های آتشفشانی با پس لرزه‌های متعدد همراه است ولی پس لرزه‌های این زلزله روند نزولی دارند. 

از آنجایی که این زمین لرزه در نزدیکی گسل مشا رخ داده است فعالان این حوزه احتمال می‌دهند که این گسل مسبب رخداد زلزله ۵.۱ بامداد جمعه باشد. این گسل یکی از مهمترین گسل‌های محدوده تهران و رودهن و بومهن است که از دماوند تا نزدیکی ارتفاعات کرج و طالقان ادامه می‌یابد.

علاوه بر این زلزله، فیروز آباد استان لرستان نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۱ را تجربه کرد. فاریاب استان کرمان نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۷ لرزید.

استان سمنان با دو زلزله ۳.۸ در زمان آباد و ۳.۲ در طرود و خراسان شمالی با دو زمین لرزه ۳.۲ در قاضی و ۳.۲ در شیروان لرزیدند. جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۱۳ اردیبهشت

در فاریاب استان کرمان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۷ در عمق ۱۶ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۳۶ کیلومتری فاریاب و ۷۰ کیلومتری جیرفت استان کرمان و ۶۷ کیلومتری سرگز استان هرمزگان بوده است. دو زلزله ۳.۳ در عمق هشت کیلومتری، ۳.۱ در عمق هشت کیلومتری، ۲.۹ و زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

در ترک استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۶، سلمان استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۸ و کلاته استان گلستان زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

مراوه‌تپه استان گلستان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۹ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۷۶ کیلومتری مراوه تپه و ۸۷ کیلومتری داشلی‌برون این استان گزارش شد. زلزله‌های ۳.۵ در عمق هشت کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

قطور استان آذربایجان غربی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۹ در عمق هشت کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۹ کیلومتری قطور، ۳۵ کیلومتری زرآباد و ۴۰ کیلومتری خوی این استان بوده است.

گیلانغرب استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق هشت کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۲۶ کیلومتری گیلانغرب و ۳۰ کیلومتری سومار این استان بوده است.

یکشنبه ۱۴ اردیبهشت

شهداد استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق شش کیلومتری لرزید و کانون آن در ۴۵ کیلومتری شهداد، ۵۹ کیلومتری هجدک و ۶۶ کیلومتری اندوهجرد استان کرمان گزارش شد.

در فیروز آباد استان فارس زلزله ۲.۸، قلعه خواجه استان خوزستان زلزله ۲.۵ و نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

دوشنبه ۱۵ اردیبهشت

قاضی استان خراسان شمالی با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق هشت کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۲ کیلومتری قاضی، ۱۷ کیلومتری شوقان و ۲۷ کیلومتری آشخانه این استان بوده است.

شیروان استان خراسان شمالی نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ را تجربه کرد که عمق آن در هشت کیلومتری و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲۶ کیلومتری شیروان، ۲۶ کیلومتری حصارگرمخان و ۳۰ کیلومتری اسفراین این استان بوده است.

سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵ رخ داد.

سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت

در نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۵ و کلور استان اردبیل زلزله ۲.۷ رخ داد.

گیلانغرب استان کرمانشاه با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۴ کیلومتری گیلانغرب و ۳۱ کیلومتری سومار این استان گزارش شد.

زمان آباد استان سمنان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ را تجربه کرد که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۲۲ کیلومتری زمان آباد استان سمنان و ۷۳  کیلومتری روداب و ۸۲ کیلومتری انابد استان خراسان رضوی گزارش شد.

 چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت

در کلات استان خراسان رضوی زلزله ۲.۷، فیروز آباد استان اردبیل زلزله ۲.۸ رخ داد.

در خانه‌زنیان استان فارس بعد از ثبت زلزله ۲.۶ زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۹ کیلومتری رخ داد و کانون آن در پنج کیلومتری خانه زنیان، ۴۱ کیلومتری شیراز و ۴۲ کیلومتری نودان این استان بوده است.

فیروز آباد استان لرستان زلزله‌ای به بزرگای ۵.۱ در عمق هفت کیلومتری را تجربه کرد و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۱۶ کیلومتری فیروز آباد، ۲۱ کیلومتری الشتر و ۲۲ کیلومتری سراب دوره این استان گزارش شد. زلزله های ۲.۶ . ۲.۸ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

سراب‌دوره استان لرستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۱ کیلومتری را تجربه کرد و کانون این زمین لرزه در ۱۶ کیلومتری سراب دوره، ۲۳ کیلومتری فیروز آباد و ۲۴ کیلومتری ویسیان این استان بوده است.

پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت

در حاجی آباد استان خراسان جنوبی زلزله‌ ۲.۵، رودبار استان گیلان زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

سیرچ استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون این زمین لرزه در ۱۸ کیلومتری سیرچ، ۲۴ کیلومتری شهداد و ۳۰ کیلومتری اندوهجرد این استان گزارش شد. زلزله ای با بزرگای سه در عمق هشت کیلومتری از دیگر رخدادهای این منطقه است.

طرود استان سمنان با زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۲ لرزید. عمق این زمین لرزه در ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۳۵ کیلومتری طرود، ۸۰ کیلومتری بیارجمند و ۱۱۰ کیلومتری میامی این استان گزارش شد.

جایزان استان خوزستان نیز با زمین لرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید. کانون این زمین لرزه در ۱۶ کیلومتری جایزان و ۳۰ کیلومتری امیدیه استان خوزستان و ۲۹ کیلومتری لیکک استان کهگیلویه وبویر احمد به ثبت رسید.

جمعه ۱۹ اردیبهشت

در دماوند استان تهران بعد از یک زلزله به بزرگای ۲.۹ زلزله دیگری با بزرگای ۵.۱ در عمق هفت کیلومتری رخ داد. کانون این زمین لرزه در هفت کیلومتری دماوند، ۱۳ کیلومتری رودهن و ۱۷ کیلومتری بومهن این استان بوده است. دو زلزله ۲.۵، ۳.۹ در عمق ۱۱ کیلومتری، ۲.۷، ۳.۵ در عمق ۱۱ کیلومتری، ۲.۹ و ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در فیروز آباد استان لرستان با زلزله چهار در عمق ۱۶ کیلومتری لرزید و کانون این زلزله در ۱۱ کیلومتری فیروز آباد، ۱۹ کیلومتری الشتر و ۲۷ کیلومترب سراب‌دوره این استان بوده است.

سیرچ استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ را تجربه کرد که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۵ کیلومتری سیرچ، ۲۵ کیلومتری اندوهجرد و ۲۵ کیلومتری ماهان به گزارش شد.

در گیوی استان اردبیل زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ رخ داد که کانون آن در ۱۳ کیلومتری گیوی، ۲۰ کیلومتری کورائیم و ۲۱ کیلومتری فیروزآباد این استان بوده است.

در جایزان استان خوزستان زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.