• یکشنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99012413244
  • منبع : نمایندگی همدان

همه چیز درباره «طلای سفید» ...

همه چیز درباره «طلای سفید» ...

ایسنا/همدان در آغازین روزهای شیوع کروناویروس پزشکان اغلب کشورها معتقد بودند استفاده از ماسک برای افراد غیرمبتلا تأثیر چندانی ندارد اما عده‌ای از مردم نگران بودند و ترس ابتلا به بیماری آنها را به خرید انواع ماسک، دستکش و ضدعفونی کننده‌ها سوق می‌داد، ویروس ناشناخته بود و هیچ رفتاری در روند مقابله با آن قابل پیش‌بینی نبود.

دانشمندان با انجام بررسی‌هایی دریافتند کووید ۱۹ ویروسی سنگین است و در هوا معلق نمی‌ماند بنابراین استفاده از ماسک برای افراد غیرمبتلا ضرورتی ندارد اما افراد مبتلا برای اینکه ذرات مبتلا به ویروس را از طریق سرفه و عطسه به دیگران منتقل نکنند، باید ماسک بزنند همچنین پرستاران و پزشکان که با افراد مبتلا ارتباط مستقیم و رودررو دارند برای ممانعت از ابتلا باید از ماسک استفاده کنند.

با این وجود تقاضا برای عرضه ماسک بالا رفت و تولیدکننده‌ها ظرفیت تولید خود را به چند برابر در روز رساندند، حتی در برخی کشورها برای خرید این کالای حفاظتی بهداشتی صف‌های طولانی برقرار می‌شد.

حالا ماسک را «طلای سفید» تعبیر می‌کنند و البته تغییراتی هم در نظرات کارشناسان امر نسبت به استفاده از این کالای حفاظتی بهداشتی ایجاد شده که مهمترین علت آن شیوع گسترده ویروس در ۲۰۲ کشور جهان است. طبیعتاً وقتی دایره امن برای هر فرد محدودتر می‌شود استفاده از اقلام محافظتی و بهداشتی در سطح جامعه ضروری‌ به نظر می‌رسد، از این رو حال پس از گذشت حدود سه ماه از آغازین روزهای شیوع کووید ۱۹ در جهان، توصیه می‌شود همه از ماسک استفاده کنند به‌ویژه در محیط‌های پرتراکم این موضوع وجه بارزتری به خود می‌گیرد.

البته همچنان توصیه می‌شود عموم مردم از ماسک‌های معمولی و کادر درمان از ماسک‌های فیلتردار و ویژه استفاده کنند تا در این زمینه دچار محدودیت و چالش نشویم. با این حال باید دید چه میزان ظرفیت تولید ماسک در استان ما دیده شده و آیا تولیدات استان کفاف نیاز دوران کرونایی را می دهد؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان در این رابطه با اشاره‌ به موضوع تولید ماسک در سطح استان و شهرستان‌ها به خبرنگار ایسنا می‌گوید: هیچ‌کس بدون اخذ مجوز و تأییدیه‌های لازم از دانشگاه و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان حق تولید ماسک ندارد و خوشبختانه با وجود اینکه در تمام کشور کمتر از ۳۰ هزار ماسک N۹۵ تولید می‌شود، کمبودی در این زمینه نداریم.

دکتر رشید حیدری‌مقدم ادامه می‌دهد: در استان همدان یک تولیدکننده از ماسک N۹۵ وجود دارد و یک تولیدی دیگر نیز به زودی به ظرفیت تولید این نوع ماسک افزوده می‌شود البته ماسک N۹۵ برای عموم مردم نیاز نیست و تنها برای بیماری که دارای خلط و ترشحات غلیظ است و پرستاری که با این بیمار سروکار دارد، لازم است.

او ادامه می‌دهد: خوشبختانه یک شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی همدان اقدام به تولید ۵۰ هزار قطعه ماسک در روز می‌کند که نیاز کادر درمان را پوشش می‌دهد البته از این میزان تولید، ۳۰ هزار قطعه سهم دانشگاه است و مابقی در اختیار شرکت به فروش می‌رسد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان نیز با اشاره به بازدیدی که از شرکت‌های تولیدی ماسک، الکل و لباس‌های یکبار مصرف طی روزهای اخیر داشته‌است، می‌گوید: شرکت‌های آویده رایان الوند و امید، فعالیت تولید ماسک را در سطح استان عهده‌دار هستند و شرکت ارمغان سلامت، تولید محلول های ضدعفونی کننده و شرکت ساغرفن تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی از جمله لباس‌های یکبار مصرف را بر عهده دارند، از این رو خوشبختانه نیازی در این زمینه ها در سطح استان دیده نمی‌شود.

دکتر ایرج خدادای اظهار می‌کند: در حال حاضر با تمام توان در استان در تلاش هستیم تا مشکل کمبودها و ریشه کنی کروناویروس را هر چه زودتر به کمک لطف بی کران پروردگار و رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم عزیزمان شاهد باشیم.

او ادامه می‌دهد: با همت اعضای هیئت قطب علمی مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان، سیستم آزمایشگاهی ماسک‌های حفاظت تنفسی منطبق با روش NIOSH آمریکا، برای سنجش عملکرد کمی و کیفی ماسک های حفاظتی با هزینه کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال راه اندازی شده است.

خدادای متذکر می‌شود: همچنین با تلاش این محققان نمونه آزمایشگاهی سیستم الکتروریسندگی، دارای قابلیت تولید بسترهای نانوالیافی به منظور استفاده در ماسک های حفاظت تنفسی N۹۵ و با عملکرد بالاتر راه اندازی شد که قابلیت تولید انبوه در مقیاس صنعتی و با هزینه کمتر و کیفیت معادل نمونه های خارجی را دارد بنابراین علاوه بر کمیت تولید ماسک، می‌توان نسبت به کیفیت و استریل بودن این اقلام نیز اطمینان خاطر داشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز با بیان اینکه تاکنون سه واحد تولید ماسک در همدان پروانه بهره‌برداری اخذ کرده‌اند، می گوید: در حال حاضر دو شرکت آویده رایان و امید ماسک روزانه ۵۰ هزار ماسک  کادردرمانی(N۹۵) را تولید می‌کنند.

حمیدرضا متین در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به دپوی یک میلیون ماسک معمولی دراستان همدان اظهار می کند: یک شرکت در شهرستان ملایر روازنه ۲۰ هزار ماسک را تولید و وارد بازار می‌کند و یک شرکت در شهرستان رزن یا همدان و یک شرکت دیگر در ویان با نصب دستگاه در روز دوشنبه وارد چرخه تولید ماسک خواهند شد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر در همه نقاط استان ماسک موجود است، اعلام می کند: حدود ۲۰۰ واحد دوزندگی نیز در استان به تولید ماسک معمولی برای عموم مردم پرداختند و هم اکنون در تمام نقاط و حتی سوپرمارکت‌ها هم ماسک وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با تأکید براینکه از نظر تولید ژل و مواد ضدعفونی کننده وضعیت خوبی داریم، ادامه می دهد: در تمام مراکز عرضه ژل بهداشتی وجود دارد که البته قیمت بالاست اما موجود است.

متین از راه‌اندازی دو واحد تولید شوینده در استان همدان خبر می دهد و می گوید: در استان همدان چهار واحد تولیدکننده مواد شوینده وجود داشت که دو واحد دیگر اضافه شد و در تولید مواد شوینده ظرفیت را بی نهایت قرارداده‌ایم تا تولیدکنندگان هرچه توان دارند تولید کنند.

وی با تأکید براینکه تا خرداد دخایر مواد شوینده در استان موجود است، می افزاید: هرروز بر ذخایر مواد شوینده استان اضافه می‌شود و در بحث مواد شوینده و شوینده‌های غیر الکلی و آب ژاول علاوه بر استان همدان، چهار استان دیگر را نیزپوشش می‌دهیم.

وی با اشاره به فعالیت چهار شرکت تولیدکننده لباسهای بیمارستانی در همدان، بیان می کند: در استان همدان روزانه ۷۰۰ عدد لباس بیمارستانی توسط چهار شرکت تولید و به کادر درمانی تحویل داده می‌شود.

متین با بیان اینکه بزرگترین واحد تولید پارچه‌های بیمارستانی در همدان فعالیت دارد، یادآور می شود: شرکت بافینه و بافتسان ملایر بزرگترین واحد تولید کننده پارچه‌های بیمارستانی در  کشور است که در حال حاضر پارچه مورد نیاز ۳۰۰۰ واحد کوچک و بزرگ تولیدکننده لباس کادر درمانی را تأمین می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با تأکید براینکه در استان همدان دو واحد کوچک تولیدکننده الکل درحال پیگیری است، خاطرنشان می کند: در کشور شش شرکت تولیدکننده الکل با ظرفیت ۲۴۰ هزار لیتر فعالیت دارند این درحالیست که مصرف الکل در کشور به ۱.۵ میلیون لیتر رسیده است.

وی با بیان اینکه در استان همدان به دنبال ایجاد دو شرکت کوچک تولید الکل هستیم که تا ۲۰ روز آینده وارد چرخه تولید می‌شوند، درباره تولید دستکش نایلکس در همدان نیز اظهار می کند: دو واحد تولید دستکش نایلکس در تویسرکان و شهرک بهاران از یکشنبه وارد چرخه تولید خواهد شد.

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان نیز در آخرین جلسه ستاد مردمی مقابله با کروناویروس از تولید ماسک در شش کارگاه مردمی این ستاد سخن می گوید: با توجه به آمادگی مطلوب دانشگاه علوم پزشکی و تعامل مناسبی که با قرارگاه مقابله با کرونا داشت، از ظرفیت‌های بسیج و حوزه‌ علمیه خواهران برای تولید ماسک و توزیع آن در سطح جامعه بهره‌ برده ایم.

سردار مهدی فرجی بیان می کند: افرادی که در ستادهای مردمی شهرستانی برای مقابله با کرونا ورود کرده‌اند با اخلاص وارد فضای کمک‌رسانی شده‌اند و طی تعاملی که با دانشگاه ایجاد شده موضوع کمک به تولید ماسک در اولویت کار ستاد قرار گرفته است.

مع‌الوصف به نظر می‌رسد تولید طلای سفید در استان همدان حسب نیاز صورت می‌گیرد و مشکلی در این خصوص دیده نمی‌شود اما آنچه مقدم بر استفاده از اقلام حفاظتی بهداشتی است رعایت ایمنی و ارجحیت ماندن در خانه نسبت به بیرون‌رفتن‌های غیرضرور ولو با استفاده از ماسک و دستکش است چراکه آنچه بیشتر از این اقلام ضرورت این روزهای مقابله با کروناست توان کادر درمان است که باید روزهای متمادی آماده جنگ با این ویروس منحوش باشند، پس با ماندن در خانه و رعایت ایمنی به حفظ روحیه و قوای مدافعان سلامت کمک کنیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.