• پنجشنبه / ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99012111881
  • خبرنگار : 71594

مهمترین خبرهای حقوقی هفته‌ای که گذشت

از اعلام جرم علیه نماینده مجلس تا بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی

از اعلام جرم علیه نماینده مجلس تا بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی

در هفته دوم فروردین خبرهای حقوقی و قضائی مهمی منتشر شد که از جمله آنها می‌توان به "اعلام جرم علیه یک نماینده مجلس در رابطه با اظهارنظر راجع به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی" و "بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی" اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، مروری بر پربازدیدترین خبرهای حقوقی در دومین هفته از فروردین 99 که سپری شد خواهیم داشت:

پربازدیدترین خبر این هفته از سوی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام شد.

"اعلام جرم علیه یک نماینده مجلس به دلیل اظهارنظر خلاف واقع درباره هواپیمای اوکراینی"

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد که علیه حسن نوروزی، نماینده مجلس، در مراجع قضایی ذی صلاح تحت عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم شده است و پیگیری لازم به عمل خواهد آمد.

به گزارش ایسنا، سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد:

در پی مصاحبه حسن نوروزی نماینده مجلس شورای اسلامی با روزنامه همدلی در هفدهم فروردین ماه و بیان اظهاراتی عجیب و غیرمستند و خلاف واقع از سوی ایشان از جمله «در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت و کسی بازداشت نشده است...»، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح توضیحاتی ارائه کرد.

دومین خبر پربازدید مربوط به نشست خبری آنلاین سخنگوی قوه قضاییه بود.

آخرین وضعیت زندان سقز، و پرونده‌های نجفی، طبری، پروین و ...

به گزارش ایسنا غلامحسین اسماعیلی از نقش دستگاه قضایی در جلوگیری از تعطیلی بیش از 990 واحد تولیدی و پیشگیری از بیکار شدن کارگران این واحدها در راستای تحقق رونق تولید خبر داد.

به گزارش ایسنا غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری آنلاین امروز ضمن تبریک فرا رسیدن اعیاد شعبانیه و سال جدید - سالی که از سوی رهبر انقلاب به عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است-، گفت: در سال 1398 که هدف نظام و راهبرد تعیین شده از سوی رهبری رونق تولید بود، خوشبختانه اعلام کردیم که نتیجه تلاش های همکاران ما در  جلوگیری از تعطیلی بیش از 990 واحد تولیدی و پیشگیری از بیکار شدن کارگران این واحدها بخشی از ایفای نقش قوه قضاییه در تحقق رونق تولید بود.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در این نشست در رابطه با نحوه دادرسی ها در دوران کرونا، وظایف قوه قضاییه در تحقق شعار سال و وضعیت پرونده‌ اقلام دارویی، وضعیت پرونده طبری، مرخصی شامل نجفی نمی‌شود، حکم پرونده شهردار شیراز، آخرین وضعیت زندان سقز، آمار فوتی‌های ناشی از مصرف الکل، دستگیری سلطان قاچاق سوخت، کدام زندانیان به مرخصی نرفتند؟ و... به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سومین خبر پربازدید حقوقی و قضائی این هفته از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح مطرح شد.

پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشتی دارد

سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد که پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشتی دارد.

به گزارش ایسنا، سایت سازمان قضایی نیروهای مسلح نوشت: «روز گذشته یکی از روزنامه ها با نماینده مجلس شورای اسلامی گفت‌وگویی انجام داد و از وضعیت پرونده سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و بازداشتی‌هایی که مقامات قضایی گفته بودند پرسید که او منکر بازداشت شد و حتی معتقد بود که لازم نبود کسی بازداشت شود.

اما یک منبع آگاه اظهارات این نماینده مجلس شورای اسلامی را نادرست خواند.

این مقام مطلع ضمن تکذیب سخنان این نماینده گفت: بعد از اعلام جزئیات حادثه شلیک به هواپیمای اوکراینی همانطور که پیش از این هم اعلام شده چند نفر بازداشت شده‌اند و برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده است.

خبر پربازدید دیگر به صدور یک بخشنامه از سوی رئیس دستگاه قضا مربوط می‌شود.

بخشنامه رییس قوه قضاییه در مورد شهود ساختگی و شهادت کذب

رییس قوه قضاییه به منظور حفظ شان و اعتبار شهادت شهود در نظام قضایی و جلوگیری از انحراف روند تحقیقات و دادرسی ها توسط شهود ساختگی و شهادت کذب بخشنامه ای را صادر کرد.

خبر بعدی نیز با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور جزء پر بازدیدترین خبرهای این هفته ایسنا بود.

تایید خبر بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی در لنگرود

مرتضی کهنسال روحانی مدعی طب اسلامی با حکم دادگاه ویژه روحانیت در لنگرود بازداشت شد.

 به گزارش ایسنا به نقل از میزان، خبر بازداشت مرتضی کهنسال مدعی طب اسلامی که در اقدامی عجیب با ورود به بخش‌های مختلف بیمارستانی در گیلان با نادیده گرفتن توصیه‌ها و دستورات پزشکی از خود فیلم‌هایی منتشر کرده بود که نشان می‌داد مشغول مداوای بیماران مبتلا به ویروس کروناست را تایید کرد.

خبرهای بعدی نیز جزء پربازدیدترین خبرهای حقوقی و قضائی این هفته خبرگزاری ایسنا بودند که مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است:

واکنش کدخدایی به اظهار نظر پمپئو

سخنگوی شورای نگهبان نسبت به اظهارنظر پمپئو واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا عباسعلی کدخدایی در توییتر نوشت: "رییس سابق سازمان تروریستی سیا مدعی شده که نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران باید تغییر کند! ایشان فراموش کرده ۴۱ سال پیش این اقدام انجام گرفت البته نه به توصیه ایشان، بلکه به دلیل دخالت غیرقانونی آمریکا، غارت منابع کشور و جنایت های بی شمار آنها نسبت به جوانان و مردم ایران. "

در اخبار منتشره از تصمیمات اجرایی تناقض نباشد تا مردم سردرگم نشوند

رییس قوه قضاییه گفت: نباید در اخبار منتشره از تصمیمات اجرایی تناقض باشد تامردم دچارسردرگمی نشوند.

به گزارش ایسنا، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با تبریک ولادت منجی عالم بشریت حضرت، ولی عصر (عج)، وظیفه بشر امروز را قرار داشتن در جایگاه و کسوت یک منتظر دانست و اظهار داشت: انتظار به معنای پویایی و فعال و اثربخش بودن و صبر و مقاومت در برابر مصائب، کاستی‌ها و دشمنان است.

رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‎ ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎ بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی باشد.

ابلاغ آیین‌نامه "تعرفه حق‌الوکاله، حق‌المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری"

از سوی رئیس قوه قضاییه آیین نامه "تعرفه حق‌الوکاله، حق‌المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری" ابلاغ شد.

این آیین‌نامه مشتمل بر ۳۴ ماده و ۱۰ تبصره در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۸ به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب، کلیه آیین‌نامه‌های سابق در خصوص حق‌الوکاله، حق‌المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری ملغی است.

رییسی: دادستان‌ها و قضات مراقبت کنند جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود

رییس قوه قضاییه گفت: ارتقاء کرامت مردم دردستگاه قضایی، مبارزه با فساد و تلاش برای رفع موانع تولید سه اولویت دستگاه قضادرسال 99 است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، اولین جلسه شورای روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها در سال جدید، به صورت ویدئو کنفرانس، به ریاست آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا و با حضور اعضای شورای عالی قوه قضاییه روز چهارشنبه (۲۰ فروردین) برگزار شد.

رییسی به دادستان‌ها و قضات، تاکید کرد مراقبت کنند، جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود.

وی افزود: بعد از شناسایی مبتلایان به کروناهای اقتصادی اخلاقی واجتماعی، اولا مراقبت کنید خودتان مبتلا نشوید سپس علت یابی کنید و برای درمان، حکم صادر کنید. در پایان هم بر دوران نقاهت مجرم و برای بازگشت او به جامعه نظارت کنید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.