• چهارشنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99012011394
  • خبرنگار : 50059

اضطرار برای ظهور، کلید گشایش قفل‌های بشریت

اضطرار برای ظهور، کلید گشایش قفل‌های بشریت

ایسنا/قزوین از شرایط استجابت دعا اضطرار است، این روزها که بشریت به ویروسی منحوس به نام کرونا مبتلا شده و به مرحله‌ای از اضطرار رسیده است را شاید بتوان فرصتی برای دعا و استغاثه رسیدن به ظـهور منجی عالم بشریت دانست.

خداوند متعال در سوره نمل آیه ۶۲ می‌فرمایند: «أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلیلاً ما تَذَکَّرُونَ»، قطـعاً از شرایط استجابت دعـا اضطرار است، این روزها بشریت به ویروسی منحوس به نام کرونا مبتلا شده و به مرحله‌ای از اضطرار رسیده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن دهقان‌نژاد، مدیر دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان قزوین با بیان اینکه اضطرار بدین معناست که انسان به مرحله‌ای برسد که تمام اسباب مادی نتواند کاری برایش انجام دهد، لذا از تمام آن‌ها قطع امید کرده و به یک نیاز فراتر از نیازهای مادی مبتلا شود، در این صورت به خداوند پناه می‌برد، گفت: گاهی نیازهای ما طبیعی است اما گاه شرایط زندگی به گونه‌ای است که همه اسباب دنیوی پاسخگوی رفع نیازهای ما نیست لذا با دل شکسته و قطع امید از دنیای مادی با پناه بردن به خداوند خواهان رفع اضطرار خود می‌شود.

وی ادامه داد: امروز بشریت به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد هستند امکانات این دنیای فانی پاسخگوی از بین رفتن این ویروس نشده است لذا به مرحله اضطرار رسیده‌اند و می‌بینیم که در اقصی نقاط جهان مردم به دنبال یک منجی و استمداد از خداوند هستند.

متین قورچی‌بیگی، معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه قزوین نیز با تأکید بر اینکه بسیار پسندیده است هنگام دعای جمعی اضطرار خود را نسبت به اهل‌بیت (ع) نشان دهیم، خاطرنشان کرد: در این روزها مشکلی برای جهان پیش آمده و باز شدن آن گره فقط به دست خداوند است؛ دل‌ها بیش از پیش نبود امام غایب از نظر را احساس می‌کند. بدانیم امام واسطه فیض ما و خداوند است لذا اضطرار خود را به ایشان نشان دهیم. مشکلات دنیوی چون شیوع ویروس کرونا رفع خواهد شد لذا باید فرج را برای خود امام بخواهیم نه برای حل مشکلاتمان؛ باید رابطه خود را با خدا و امام مشخص کنیم و ببینیم آیا منتظر واقعی هستیم یا خیر؟ آیا برای دوران ظهور حضرت آماده هستیم یا خیر؟

دعا راهی برای اتصال به فیض الهی

به طور قطع این ایام را شاید بتوان فرصتی برای دعا و استغاثه رسیدن برای ظـهور دانست؛ منجی غایب از نظری که ظهورش بارقه امیدی در جهان برای تحقق عدل و قسط و مقابله با ظلم و ستم خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمدتقی سبحانی‌نیا مدیر حوزه‌های علمیه استان قزوین با تأکید بر اینکه خداوند به دعاهای بندگان خود پاسخ می‌دهد، به ایسنا گفت: اجابت دعا اشکال مختلفی دارد، ممکن است خداوند همان چیزی که خواسته‌ایم را برآورده سازد، گاهی آن‌ها را به شکل دیگری برآورده می‌کند که به صلاح ماست، گاهی نیز ممکن است دعایی برآورده نشود که دلیل آن وجود مانعی در مسیر اجابت آن است، این موانع را به طور معمول خودمان به واسطه گناه یا غفلت ایجاد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: دعا می‌تواند فردی باشد یا جمعی، در هر دو صورت پسندیده است اما اگر همه از خداوند چیزی را طلب کنیم و اصرار به یک امر خاصی داشته باشیم بی‌شک تأثیر خود را خواهد گذاشت و مورد عنایت ویژه خداوند قرار می‌گیرد لذا طلب ظهور امام زمان (عج) دعایی است که می‌توان از خداوند طلب نمود.

این مسئول با بیان اینکه اگر امام زمان (عج) ظهور کند به طور قطع مشکل کل بشریت برطرف خواهد شد، عنوان کرد: در روایات وجود دارد که برای فرج دعا کنید چرا که فرج ما در فرج امام زمان (عج) است، استیصال امروز بشریت را می‌توان فرصتی جهت دعا برای ظهور حضرت مهدی (عج) دانست تا خداوند با تعجیل در امر ظهور ما را از وجود آن حضرت بهره‌مند کند.

هنوز مضطر ظهور نشده‌ایم!

 پس باید مضطرّ او شویم و سوز و درد او را داشته باشیم، امام باقر (ع) فرمودند: اگر یک روز چشم باز کردید و امامتان را ندیدید، به درگاه خداوند استغاثه کنید که اگر این کار را کردید، به سرعت فرج تحقق پیدا می‌کند.

حامد کبودوند، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین با بیان اینکه «غفلت از یار گرفتار شدن هم دارد» شعاری است که امسال برای نیمه شعبان در نظر گرفته شده است، گفت: مظاهر و نمود این شعار را می‌توان در جامعه مشاهده کرد، وقتی ما از یاد و ذکر امام زمان (عج) غافل می‌شویم بی‌شک بلاها و گرفتاری‌ها به سراغ ما می‌آید لذا پسندیده است در این ایام مبارک همه ما عاشقانه و خاضعانه دل در گرو یار داده و از خداوند متعال بخواهیم ظهور حضرت بقیه الله (عج) هر چه زودتر محقق شود.

وی ادامه داد: به طور قطع ظهور آن حضرت موجب از بین رفتن دشمنی‌ها، جنگ‌ها و بلاها شده و بشریت از این گرفتاری‌ها و مصیبت‌ها و شرایط بحرانی نجات پیدا می‌کند، لذا استغاثه به امام زمان (عج) در شب میلاد ایشان لبیک گفتن به ندای ایشان است.

شیـعـیان و منتـظران و انسان‌های آزاده جهان هنوز به حالت اضطرار کامل نرسیده و غرق در زرق و برق دنیا هستیم، حال چگونه می‌توان در سایه غفلت از منجی عالم بشریت توقّع فرج و گشایش را داشت!

حجت‌الاسلام دهقان‌نژاد با بیان اینکه بشریت هنوز نسبت به امام زمان (عج) غفلت دارد و این نشان می‌دهد ما هنوز از نبود آن حضرت مضطر نشده‌ایم، گفت: اضطرار به حجت خداوند که جهان را با آمدن خود پر از عدل و داد می‌کند در این دنیای وانفسا که با انواع ظلم و ستم ظالمان روبرو هستیم بسیار ضروری است.

قورچی‌بیگی نیز با تأکید بر اینکه عمل ما باید با گفتار و دعای ما یکی باشد نه آنکه در زبان خدا را بخوانیم اما در عمل کاری که موجب نزدیکی ما با خداوند می‌شود را انجام ندهیم، عنوان کرد: باید زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی (عج) شده و موانع ظهور را برطرف کنیم، یکی از بزرگترین موانع ظهور خود ما هستیم، ما با حجاب گناه بین خود و امام فاصله قرار داده و مانع ظهور شده‌ایم.

وی تصریح کرد: باید هر کاری که ظهور امام را به تأخیر می‌اندازد را کنار بگذاریم، توصیه می‌کنم مردم موضوع استغاثه و پویش جهانی تضرع و توجه به امام را راه اندازی کرده و در پیام‌هایی که برای همدیگر می‌فرستند یکدیگر را متوجه غیبت امام زمان (عج) کرده و تأکید کنند با ظهور حضرت مشکلات حل می‌شود.

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه قزوین با توصیه به اینکه باید تلاش کنیم خود و خانواده و اطرافیان ما به این سمت سوق پیدا کند که برای ظهور امام زمان (عج) استغاثه کرده و همه دعاهای ما برای فرج آن حضرت باشد چرا که فرج آن حضرت برابر با فرج در مشکلات بشر خواهد بود، گفت: باید تلاش کرده و توکل کنیم و نا امید نشویم زیرا دعاهای ما اثر گذار است لذا بسیار دعا کنیم و در فضای مجازی توجه افراد را به استغاثه و وجود امام سوق دهیم.

احیای نیمه شعبان را از دست ندهیم

حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا با اشاره به اینکه احیای نیمه شعبان بسیار مورد تأکید است، توصیه کرد: بیدار بودن و انجام عبادات مختلف در این شب بسیار پسندیده است، یکی از شب‌های مهمی که خواندن دعای کمیل در آن بسیار فضیلت دارد شب نیمه شعبان است، همچنین خواندن مناجات شعبانیه در این شب می‌تواند زمینه برقراری رابطه معنوی و نزدیک ما را با خداوند ایجاد کند.

مدیر دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین نیز تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه ما این است که در راستای هدایت بشریت برای استغاثه به درگاه خداوند تلاش کرده و صادقانه در منازل خود برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) دعا کنیم. بدانیم معصیت و گناه مانعی در مسیر ظهور است لذا آن را کنار بگذاریم، دعای ما نباید لقلقه زبان باشد بلکه از صمیم قلب ظهور منجی عالم بشریت را بخواهیم، این سنت خداوند است که به دل‌های مضطر نگاه ویژه دارد و زمینه نجات بشریت و تعجیل فرج ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، اضطرار واقعی در فقدان خلیفه و خلافت الهی است لذا اگر مردم برای برطرف شدن این اضطرار دست به دعا بردارند خداوند لبیک گفته و با حضور خلیفه الهی، سلامت دین و دنیا و سعادت دو سرا تأمین و تضمین می‌شود. امید است با هدایت اضطرار خویش در مسیر واقعی بستر حکومت آن حضرت مهیا شده و شاهد حکومت صالحان در زمین باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.