• شنبه / ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۳
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99011608159
  • خبرنگار : 50190

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مطرح کرد؛

پافشاری علوم پزشکی کرمان بر اصرار نداشتن در بازگشایی یکسری مشاغل

پافشاری علوم پزشکی کرمان بر اصرار نداشتن در بازگشایی یکسری مشاغل

ایسنا/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه در بحث تعطیلی اصناف و واحدهای تولیدی و صنعتی اصل بر جلوگیری از تجمعات است افزود: نباید به موضوع کرونا و وضع قوانین برای جلوگیری از شیوع این ویروس به صورت سفید و سیاه نگاه کرد بلکه آن چیزی که در مقابله با این ویروس امری ضروری و مهم است موضوعات «کاهش انتقال ویروس» و «کاهش ارتباطات» است.

دکتر "سیدوحید احمدی طباطبایی" عصر امروز ۱۶ فروردین ماه در جمع خبرنگاران با موضوع کرونا ویروس درباره جزییات طرح فاصله گذاری هوشمند اظهار کرد: در شرایط کنونی، برای اینکه بتوانیم اپیدمی کرونا را کنترل کنیم باید «احتمال ابتلا در هر تماس»، «تعداد تماس ها» و «مدت زمان سرایت پذیری» این بیماری را کاهش و کوتاه کنیم.

وی با بیان اینکه برای پایین آوردن احتمال انتقال ویروس کرونا در هر تماس باید تهویه مناسب، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک برای افراد بیمار و یا کسانی که در تماس با بیماران هستند را در دستور کار قرار دهیم اظهار کرد: همچنین توصیه می شود مردم در مکان های تجمعی از ماسک استفاده کنند و رعایت فاصله بیش از ۱.۵ تا ۲ متر از یکدیگر نیز در احتمال انتقال ویروس کووید ۱۹ در تماس ها، بسیار موثر خواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به موضوع «کاهش تعداد تماس‌ها» نیز اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات ممکن است تماس های اجتناب ناپذیر با اعضای خانواده و یا همکارانمان در محیط کار را داشته باشیم اما به شدت توصیه می کنیم می کنیم همچنان مردم از حضور در مهمانی ها و مراسمات خودداری کرده و در صورت ضرورت، ترجیحا در فضای باز و کمتر از ۱۵ دقیقه در این نوع مکان ها حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ازدحام نباید صورت گیرد و اماکن عمومی از جمله مدارس باید تعطیل باشند اظهار کرد: کوتاهی دوره سرایت پذیری نیز از نکات بسیار مهم در امر قطع زنجیره انتقال ویروس کووید ۱۹ است.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه ویروس کرونا در ۸۰ درصد افراد جامعه بدون علائم یا دارای علائم خفیف است افزود: این بدون علامت بودن و یا دارای علائم خفیف به معنای آن نیست که فرد قابلیت سرایت این ویروس را ندارد بلکه همچنان فرد ناقل این بیماری است به همین جهت به شدت تاکید می شود که مردم باید با کوچکترین علامتی همچون، تب، کوفتگی، سرفه و ... خود را در منزل قرنطینه کنند و حتی با افراد خانواده نیز در کمترین تماس ممکن باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از سخنان خود درباره گرفتن تست کرونا از افراد در سطح استان کرمان گفت: هم اکنون نمونه گیری در تمامی بیمارستان های سطح استان که پذیرش بیماران حاد تنفسی و مشکوک به کووید ۱۹ هستند، صورت می گیرد و تمامی نمونه ها به آزمایشگاه مرجع تشخیصی کرونا در کرمان ارسال می شود.

احمدی طباطبایی با اشاره به طرح نمونه گیری سرپایی برای افراد گروه های پرخطر گفت: در این طرح که قرار است در آینده نزدیک در استان کرمان اجرایی شود، از افراد گروه های پرخطر جامعه از جمله دیابتی ها، افراد فشار خونی و ... که دارای علائم مشکوک به کرونا می باشد، نمونه های گیری های سرپایی انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نمونه گیری های صورت گرفته از ترشحات بینی و حلق بوده که در ۷۰ درصد می تواند مثبت و ۳۰ درصد می تواند به صورت کاذب منفی باشد اظهار کرد: به هیچ عنوان برای اینگونه افراد نباید جواب آزمایش های ملاک باشد زیرا اگر فردی دارای علائم کرونا بوده و حتی اگر به صورت کاذب جواب آزمایش آن منفی باشد باید تمامی موارد ممکن برای جلوگیری از انتقال ویروس احتمالی را رعایت کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود درباره ادامه وضعیت فعالیت اصناف گفت: در شرایط کنونی، همچنان پافشاری می کنیم که عجله ای نباید در بازگشایی یکسری از مشاغل که ضرروت های کمتری دارند، وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در بحث تعطیلی اصناف و واحدهای تولیدی و صنعتی اصل بر جلوگیری از تجمعات است افزود: نباید به موضوع کرونا و وضع قوانین برای جلوگیری از شیوع این ویروس به صورت سفید و سیاه نگاه کرد بلکه آن چیزی که در مقابله با این ویروس امری ضروری و مهم است موضوعات «کاهش انتقال ویروس» و «کاهش ارتباطات» است.

احمدی طباطبایی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره کارایی استفاده از ماسک گفت: براساس نظریه های سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه برای افراد بیمار نیز ماسک های جراحی توصیه می شود نه N۹۵ گفت: ماسک ها پارچه ای قطعا اثربخشی پایین تری نسبت به ماسک های جراحی دارند اما در شرایط کنونی که با کمبود ماسک های جراحی روبرو هستیم استفاده از ماسک های پارچه ای در راستای سیاست کاهش خطر نیز موثر خواهد بود اما قطعا ایده ال نیست.

وی درباره برخی از اظهارنظرها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان های عمومی و این ادعا که این مطلب از سوی سازمان بهداشت جهانی عنوان شده است افزود: به هیچ عنوان سازمان بهداشت جهانی چنین موضوعی را تایید نکرده است. انتشار این اخبار یک نوع شیطنت ژورنالی توسط رسانه های خارجی بود.

احمدی طباطبایی افزود: ویروس کرونا تنها از قطرات تنفسی انتقال پیدا می کند ضمن آنکه باید عنوان کرد که ذرات این ویروس می تواند از عطسه و سرفه فرد بیمار نهایتا تا ۲ متر جلوتر انتقال پیدا کند و به دلیل آنکه ذرات این ویروس بالاتر از ۵ میکرون قطر دارند، به هیچ عنوان از طریق هوا منتقل نخواهند شد و تنها در مراکز درمانی و  بهداشتی که در آنها ساکشن‌های ترشحاتی صورت می گیرد، ممکن است تا حدود ۴ متر نیز پراکنده باشد اما موضوع انتقال این ویروس در هوا در شعاع ۸ متری به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی به موضوع طرح فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه اشاره کرد و گفت: انصافا باید عنوان کرد که از ۳۰ بهمن ماه سال ۹۸ مردم همکاری بسیار خوبی در راستای مقابله با این ویروس داشتند و از سوی دیگر نیز باید بپذیریم که نگاه داشتن افراد در منزل و تعطیلی اصناف و واحدهای تولیدی نیز تا حدی امکان پذیر خواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه باید همه مسائل را در کنار هم دید افزود: سلامت افراد مهم است اما در کنارش مسائل اقتصادی نیز از اهمیت خاص خودش برخوردار است و در تصمیم گیری ها باید خیرالعموم را مدنظر قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه باید در کنار فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تماس ها، صنایع و واحدهای تولیدی را نیز باز کنیم افزود: نمی توان قوانین و اقدامات کشورها در راستای مبارزه با ویروس کرونا را با یکدیگر مقایسه کرد زیرا شرایط اقتصادی، فرهنگی و ... کشورها نیز با هم متفاوت است.

احمدی طباطبایی به قیاس شرایط اقتصادی کشورهای ایتالیا و کره جنوبی با جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: باید با توجه به شرایط اقتصادی خودمان تصمیم گیری کنیم و در این راستا نیز هر کشوری باید به صورت بومی و با توجه به شرایط خودش تصمیم گیری کند که به نظر می رسد در کشور نیز تاکنون بهترین تصمیمات در راستای کاهش شیوع این ویروس گرفته شده که خوشبختانه شاهد همکاری بسیار خوب مردم نیز در این راستا بوده ایم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.