• شنبه / ۹ فروردین ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۹
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 99010904007
  • خبرنگار : 30057

بررسی نخستین زلزله‌های کشور در سال جدید

ثبت بزرگترین زمین‌لرزه‌ها در کرمان

ثبت بزرگترین زمین‌لرزه‌ها در کرمان

در هفته گذشته علاوه بر ثبت بیشترین زمین‌لرزه‌های بزرگتر از ۳ در قطور استان آذربایجان غربی، بزرگترین زلزله‌ها در فاریاب استان کرمان با بزرگای ۵.۴ رخ داد.

به گزارش ایسنا، در حالی که برخی از روستاها و شهرهای استان کرمان به دلیل بارش‌های اخیر در محاصره سیل قرار دارند، هفته گذشته با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۴ نیز لرزید. علاوه بر آن در قطور استان آذربایجان غربی ۵ زلزله بزرگتر از ۳ را تجربه کرد. شهر خوی این استان نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ لرزید. 

جزئیات نخستین زلزله‌های کشور در سال جدید به این شرح است:

شنبه ۲ فروردین

در قطور استان آذربایجان غربی پس از زلزله‌های ۲.۵ و ۲.۶ زلزله دیگری با بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون این زمین‌لرزه در ۱۰ کیلومتری قطور،۳۴  کیلومتری تازه شهر و ۳۸ کیلومتری سلماس این استان بوده است. زلزله ۳.۱ در عمق ۱۲ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

در صالح‌آباد استان ایلام نیز زلزله ۲.۸ رخ داد.

رویدر استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۷ کیلومتری رویدر،۴۵ کیلومتری بندر خمیر و ۶۰ کیلومتری لافت این استان بوده است.

علامرودشت استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۱۵  کیلومتری علامرودشت، ۱۶ کیلومتری محمله و ۲۳ کیلومتری وراوی این استان گزارش شد.

یکشنبه ۳ فروردین

در راور استان کرمان زلزله ۲.۵، محمله استان فارس زلزله ۲.۸، قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶، ایج استان فارس زلزله ۲.۷، خانه زنیان استان فارس زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

در دوگنبدان استان کهگیلویه‌وبویراحمد زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۵ کیلومتری دوگنبدان،۳۹ کیلومتری باشت و ۴۶ کیلومتری چرام این استان بوده است.

گوریه استان خوزستان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۱ کیلومتری گوریه، ۱۴ کیلومتری شوشتر و ۳۲ کیلومتری گتوند این استان به ثبت رسید.

دوشنبه ۴ فروردین

در رامهرمز استان خوزستان زلزله ۲.۵، میمند استان فارس زلزله ۲.۵، شهمیرزاد استان سمنان زلزله ۲.۷، شوشتر استان خوزستان زلزله ۲.۹ و صحنه استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

در قطور استان آذربایجان غربی زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۴ کیلومتری قطور، ۳۳ کیلومتری زرآباد و ۳۴ کیلومتری خوی این استان بوده است. زلزله ۲.۵ . ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

سه‌شنبه ۵ فروردین

خانه‌زنیان استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق یک کیلومتری لرزید و کانون این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری خانه زنیان، ۳۸ کیلومتری شیراز و ۴۰ کیلومتری بالاده این استان گزارش شد.

قمصر استان اصفهان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۰ کیلومتری قمصر،۱۴ کیلومتری برزک و ۳۲ کیلومتری میمه این استان به ثبت رسید.

در برزک استان اصفهان نیز زلزله ۲.۸ رخ داد.

رباط پشت بادام استان یزد زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۲ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۴ کیلومتری قطور، ۳۴ کیلومتری خوی و ۳۶ کیلومتری زرآباد این استان بوده است.

سنگان استان خراسان رضوی زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۴۶ کیلومتری سنگان و ۵۲ کیلومتری نشتیفان استان خراسان رضوی و ۵۶ کیلومتری حاجی آباد استان خراسان جنوبی بوده است.

قطور استان آذربایجان نیز زلزله ۳ در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه کرد.

چهارشنبه ۶ فروردین

در سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶، ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۶، قطور استان آذربایجان غربی ۲.۸ به ثبت رسید.

در سومار استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۲۲ کیلومتری سومار استان کرمانشاه و ۴۵ کیلومتری کشور عراق گزارش شد.

دوبرجی استان فارس با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۲ کیلومتری دوبرجی، ۳۹ کیلومتری رستاق و ۴۴ کیلومتری درز این استان بوده است.

در تسوج استان آذربایجان شرقی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۶ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۰ کیلومتری تسوج، ۲۲ کیلومتری کشکسرای و ۲۸ کیلومتری شرفخانه این استان بوده است.

پنج‌شنبه ۷ فروردین

در سومار استان کرمانشاه زلزله ۳ در عمق ۲۸ کیلومتری رخ داد و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۱۳ کیلومتری سومار و ۵۰ کیلومتری گیلانغرب این استان گزار شد.

در خوی استان آذربایجان غربی بعد از زلزله ۲.۶ زلزله دیگری با بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۸ کیلومتری خوی،۳۰ کیلومتری قطور و ۳۶ کیلومتری زرآباد این استان بوده است.

در سیرچ استان کرمان زلزله ۲.۷، جیرفت استان کرمان زلزله ۲.۵ رخ داد.

قطور استان آذربایجان غربی زلزله‌های ۳.۴ در عمق ۴ و ۲.۶ کیلومتری را تجربه کرد.

نازک استان علیا استان آذربایجان غربی زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در  کیلومتری نازک علیا،۱۴ کیلومتری قره‌ضیالدین و ۲۴ کیلومتری مرگن‌لر این استان بوده است.

زلزله ۳.۲ در عمق ۱۳ کیلومتری پلدختر استان لرستان از دیگر رخدادهای مهم لرزه‌ای روز ۷ فروردین ماه است که در ۶ کیلومتری پلدختر، ۲۴ کیلومتری چقابل و ۲۹ کیلومتری معمولان این استان بوده است.

جمعه ۸ فروردین

در قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹ و چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۵ رخ داد.

مینوشهر استان خوزستان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۴۱ کیلومتری مینوشهر و ۴۵ کیلومتری آبادان این استان به ثبت رسید.

فاریاب استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۴ در عمق ۱۴ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۴ کیلومتری فاریاب، ۵۶ کیلومتری کهنوج و ۵۷ کیلومتری عنبرآباد این استان گزارش شد.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.