• دوشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98112820431
  • خبرنگار : 50031

حاشیه نگاری خبرنگار ایسنا از تبلیغات انتخاباتی در جهرم؛

تکاپوی کاندیداها در جهرم بر سر یک کرسی مجلس

تکاپوی کاندیداها در جهرم بر سر یک کرسی مجلس

ایسنا/فارس همزمان با دیگر نقاط ایران اسلامی، کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در شهرستان جهرم نیز با آغاز زمان رسمی رقابت‌های انتخاباتی، وارد کارزار شدند و تکاپو برای جلب نظر مساعد مردم و نشست بر تک کرسی نمایندگی این شهرستان را آغاز کردند.

به گزارش ایسنا، از همان ساعات ابتدایی روز پنجشنبه ۲۴ بهمن، شهر جهرم نیز شاهد حضور و تکاپوی هواداران و اعضای ستادهای کاندیداها برای تبلیغات بود، نصب بنرها، توزیع تراکت و دیگر اقلام تبلیغاتی، در نقاط مختلف این شهر، نشان از آغاز تلاشی دوباره برای جلب نظر مساعد مردم و راهیابی به مرکز تصمیم سازی نظام اسلامی بود.

طی روزهای گذشته، فعالیت‌های تبلیغاتی اعم از برپایی میتینگ‌ها، نشست های پرسش و پاسخ، جلسات مختلف در کنار برپا کردن ستادها و نصب المان و بنر و پستر و .... فراگیری بیشتری پیدا کرده و تقریبا تمام کاندیداهای تایید صلاحیت شده، با شعارهای متفاوت رقابتی را در کنار هم آغاز کرده‌اند، رقابتی که گاه و بیگاه، آزرده شدنی فرد یا جمع یا خشنود شدن برخی را به دنبال داشته و دارد.

کاندیداها این روزها مهربان‌تر، آراسته‌تر و بشاش‌تر، با عجله از این مسجد به آن روستا و از آنجا به جلسات خانگی می‌روند و سعی می‌کنند آرای بیشتری را با سخنان شیرین و رفتارهای مردم‌پسند به خود جذب کنند.

در این میان، فعالیت داوطلبان و طرفداران ایشان در فضای مجازی نیز با درج گزارش عملکرد، تیزر، کلیپ، مصاحبه تا استیکر و پوستر و بنر به شدت ادامه دارد و البته بازار شب‌نامه و تخریب و توهین و زیر سؤال‌بردن فعالیت‌های یکدیگر و... نیز سرد نیست! اگرچه مدیران گروه‌ها با تذکر و توسل به سایر مکانیسم‌ها، سعی در کنترل اوضاع دارند، اما افسار این سمند شرور گاهی از دستان ایشان نیز خارج است!

مطالبات مردمی نیز گاهی به صورت پرسش یا درخواست در سطح گروه‌های مجازی دست به دست می‌شود. فضایی که در این ایام، بیش از هر زمان شاهد پست‌ها و مطالب حاوی عکس نوشته و فیلم و یادداشت است؛ اگرچه فعالیت‌های اثباتی وزن بیشتری نسبت به اقدامات سلبی دارد اما همچنان در بعضی شبکه‌های اجتماعی، شاهد تخریب چهره‌ها و افراد هم هستیم.چ

بازار مناظره‌ها هم در جهرم سخت داغ است و از کافه‌ انتخابات که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی برپا شده تا برنامه‌های ضبط‌شده در کانون مسجد امیرالمؤمنین جهرم و فراهم‌آوردن زیرساخت‌های ‌مناظره و ...سعی در پرشورترکردن انتخابات مجلس در جهرم دارند.

رسانه‌ها و تشکل‌های مردمی در جهرم این روزها به دنبال دعوت از برخی چهره‌های بیشتر شناخته‌شده از میان کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند تا بساط مناظره و ایجاد چالش را به راه بیندازند. باید دید کدام کاندیداها به این مناظرات زنده پاسخ مثبت خواهند داد و مردم از پاسخ‌های چه کسانی قانع می‌شوند.

با وجود آنکه امسال خفر با ارتقاء به شهرستان، از جهرم جدا شد اما در این دوره مجلس شورای اسلامی، همچنان هر دو جزو یک حوزه انتخابیه محسوب شده و با توجه به شمار جمعیت، یک نماینده را راهی مجلس خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، داوطلبین یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه جهرم و خفر ۱۳ نفر هستند که ۳ نفر از آنان را بانوان تشکیل می‌دهند. این افراد براساس آگهی منتشر شده توسط فرمانداری ویژه جهرم به ترتیب حروف الفبا، حمید ابیا، امراله امجدی مطلق، غلامرضا امیرنژاد، سید ابوالقاسم حسینی نوداد، سمانه ذوالقدری، الهام رستاد، غلامرضا رضایی کراده، محمدرضا رضایی کوچی، زهرا شاه‌علیان، علیرضا شهریاری، ابوالفضل صادقی قلعه، علی‌رضا صحرائیان و مجید صفرزاده هستند.

از مجموع ۲۶ داوطلب نمایندگی مجلس در جهرم،  یک نفر انصراف داده و ۲ نفر نیز در هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت شدند. از این تعداد ۱۳نفر را شورای نگهبان رد صلاحیت کرد.

در لیست امسال داوطلبان علاوه بر افزایش تعداد بانوان، غیبت برخی چهرهایی که برای حضور ایشان گمانه‌زنی می‌شد، چند نکته‌ی جالب‌توجه دیگر نیز وجود دارد: حضور حمید آبیا که در جهرم نمی‌زیست و نخست از حوزه تهران کاندیدا شد و سپس حوزه خود را به جهرم تغییر داد و حجت‌الاسلام علیرضا شهریاری که اهل کازرون است و نماینده‌ی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه جهرم به شمار می‌آید.

اغلب داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در جهرم تا کنون در لیستی شرکت نکرده‌اند، به جز علیرضا صحرائیان که در لیست نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با شعار «ایران سربلند» در کنار نام‌هایی از دیگر شهرستان‌های فارس قرار گرفته است.

نماینده کنونی شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی که در آخرین روزها موفق به جلب نظر مساعد و رای اعتماد شورای نگهبان شد، یکی از چهره‌های مطرح در این دوره است که از نگاه صاحب نظران، یک سمت رقابت را در مقابل علیرضا صحرائیان، شامل می‌شود.

پوسترهای انتخاباتی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌ی انتخابیه جهرم نشان‌دهنده آن است که هر یک از نامزدها، پوسترها و محتواهای خود را با یک شعارها تبلیغاتی منتشر کرده‌اند. «همت بلند دار»، «خدمت بی‌منت»، «هر خانه، یک‌ کارخانه»، «مدیر انقلابی»، «تدوام خدمت»، «حمایت از کارآفرینان و اشتغال»، «نه به وعده، آری به عمل»، «کار برای همه»، «شهر ما تازه‌نفس می‌خواهد»، «از پیچ و خم تهمت‌ها با تو گذر کردیم»، «علمدار خواهد آمد»، «پیش به سوی گام چهارم»، «آب زنید راه را»، «دست در دست هم نهیم به مهر»، «من انقلابی‌ام»، «یک چتر برای همه»، «هستیم بر عهدی که بستیم»، «شفافیت، صداقت و عدالت»، «توسعه‌ی پایدار، اندیشه‌ی ماندگار» و... بخشی از این شعارهاست.

پوسترهای انتخاباتی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌ی انتخابیه جهرم نشان‌دهنده آن است که هر یک از نامزدها، پوسترها و محتواهای خود را با یک شعارها تبلیغاتی منتشر کرده‌اند. «همت بلند دار»، «خدمت بی‌منت»، «هر خانه، یک‌ کارخانه»، «مدیر انقلابی»، «تدوام خدمت»، «حمایت از کارآفرینان و اشتغال»، «نه به وعده، آری به عمل»، «کار برای همه»، «شهر ما تازه‌نفس می‌خواهد»، «از پیچ و خم تهمت‌ها با تو گذر کردیم»، «علمدار خواهد آمد»، «پیش به سوی گام چهارم»، «آب زنید راه را»، «دست در دست هم نهیم به مهر»، «من انقلابی‌ام»، «یک چتر برای همه»، «هستیم بر عهدی که بستیم»، «شفافیت، صداقت و عدالت»، «توسعه‌ی پایدار، اندیشه‌ی ماندگار» و... بخشی از این شعارهاست.

اقدامات تبلیغاتی برخی نامزدها نیز قابل توجه است، مثلاً برخی هم از همین‌اکنون سایت برای ثبت‌نام داوطلبان شغل در جهرم راه‌اندازی کرده‌اند، برخی همایش همدلی برگزار می‌کنند و برخی جشن اعیاد میلاد را در سالن‌های شهر برپا می‌کنند. فارغ از هرچیزی، وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نگارش قانون و نظارت بر حسن اجرایی قانون و نه کارهای اجرایی است.

تفکر توسعه زیربناهای اساسی شهرستان‌های جهرم و خفر، آشتی با دانشگاه، آشتی با صنعت، کارآفرینی، کسب و کار خانگی، کار برای همه، مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی و قانون‌گریزی، «تحول نسلی، تحول گفتمانی، تحول ساختاری»، از نفاق و دورنگی دوری کن، «مقتدر، مردمی، پشتیبان رهبری»، پیوسته با مردم، «جهرم و خفر، یکپارچه و متحد» و... نیز از دیگر وعده‌ها و شعارهای نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان جهرم است.

۱۳۶حوزه اخذ رأی در شهرستان جهرم و ۳۸ حوزه اخذ رأی در شهرستان خفر برای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری استان فارس، تعیین شده است.
۳هزار نفر دست‌اندرکار اخذ آرا در جهرم خواهند بود.

انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.