• جمعه / ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98111813136
  • خبرنگار : 90004

مروری بر سرخط‌ خبرهای اجتماعی ایسنا در هفته‌ای که گذشت

از تب کرونا تا حذف انتگرال

از تب کرونا تا حذف انتگرال

هفته‌ اخیر برغم موضوعات خبری مختلفی همچون آغاز بارورسازی ابرها، حذف انتگرال از کتب ریاضی دانش آموزان، واریز عیدی بازنشستگان، اما هفته با تب و تاب خبرهای کروناویروس گذشت، از آخرین آمار قربانیانش در چین که به عدد ۶۳۶ رسید تا در نهایت بازگرداندن ۵۰ ایرانی از چین که از همان بدو ورود برای ۱۴ روز تحت نظر قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا ، در هفته ای که گذشت بیشتر اخبار سرویس سلامت حول موضوع «کروناویروس» بود، از جلسه وزیر بهداشت با معاون اول برای توقف پرواز به چین تا اطمینان خاطر وزیر بهداشت به اینکه هیچ مورد مثبتی از کرونا در کشور شناسایی نشده است.
براساس اعلام کمیسیون ملی سلامت چین امروز (جمعه) اعلام کرد که تاکنون شمار قربانیان کروناویروس جدید در چین به ۶۳۶ نفر رسیده، بیش از ۳۱ هزار و ۱۰۰ نفر به این ویروس آلوده شده و در عین حال ۱۵۴۰ بیمار نیز درمان و ترخیص شده‌اند. ساخت یک هفته‌ای بیمارستان هزار تخت خوابی در چین در حال تمام و بیمارستان آماده فعالیت شد که وزیر بهداشت در هفته ای که گذشت از پروژه بیمارستانی بازدید کرد که کلنگ آن سال ۹۱ به زمین خورده بود .

روز چهارشنبه ۵۰ تن از ۸۰ ایرانی مقیم چین به کشور بازگشتند و از فرودگاه به مکانی منتقل شدند تا ۱۴ روز تحت نظر باشند و به گفته دکتر گویا رییس مرکز مدیریت‌بیماری‌های غیرواگیر، همه حال‌شان خوب است جز یک نفر که علایم دارد و هماهنگی لازم برای مراقبت‌های بهداشتی خاص از وی انجام شده است.

احتمال اجرای آزمایشی واکسیناسیون HPV از تابستان ۹۹، عدم کمبود انسولین قلمی، جذب ۲۰۰۰ نیروی قراردادی جدید در وزارت بهداشت، اسامی استان‌هایی که بیشترین مصرف "خون" را دارند برخی دیگر از خبرهای پربازدید سرویس سلامت در هفته اخیر بود.

از افتتاح حاشیه دار یک زیرگذر تا جزئیات نامشخص یک نامه محرمانه

از نخستین روزهای هفته گذشته در حوزه شهری بحث بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران مورد توجه قرار گرفت چراکه حناچی شهردار تهران لایحه پیشنهادی خود با رقم ۳۰هزار و ۲۰۰میلیارد تومان خود را در حالی تقدیم شورای شهر کرد که بعد از سال‌ها شاهد یک بودجه انبساطی در شهر بودیم و این درحالی است که بنا به گفته شهردار تهران بودجه عمرانی برای سال آینده نسبت به سال جاری ۴۳ درصد افزایش پیدا کرده است و برای توسعه مترو ۳۴۲۰ میلیارد تومان ، برای خرید اتوبوس ۵۰۰ میلیارد تومان و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز برای ساخت پیاده راه در نظر گرفته شده است.

افتتاح زیرگذر استادمعین آنهم پس از سالها وقفه، از اخبار دیگری بود که در حوزه شهری مورد توجه قرار گرفت هرچند اعتراض شماری از شهروندان به یک طرفه شدن زیرگذار مرسام افتتاح را به حاشیه کشاند اما شهردار تهران قول داد که  مطالعه و بررسی برای امکان دو طرفه شدن زیرگذر استاد معین  انجام شود.

در این هفته خبر نامه محرمانه اعضای شورای شهر به شورای نگهبان نیز به سرخط خبرها تبدیل شد بگونه ای که علی اعطا سخنگوی شورای شهر در واکنش به این نامه گفت‌:  اصل این موضوع را تایید می‌کنم اما از بیان جزییات آن با توجه به این که این نامه محرمانه است خودداری می کنم اما در این نامه به گزارشاتی اشاره شده است.

این هفته تب و تاب ویروس کرونا به مدیریت شهری نیز رسید بگونه ای که ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از آمادگی شهرداری تهران برای مقابله با کروناویروس خبر داد و گفت: اگر وزارت بهداشت نیاز داشته باشد که سوله‌های مدیریت بحران را برای ایجاد بیمارستان اورژانسی بیماران کرونا یا محل قرنطینه، در اختیار آنها قرار دهیم حتما این کار انجام می‌شود.

برزخ میلیاردی عنوان گزارش خبرنگار ایسنا از گره مالی مدیریت شهری در تامین اعتبار برای مترو بخاطر عدم تخصیص پول فروش اوراق مشارکت بود. در این گزارش عنوان شد در صورت پرداخت ۹۱۰ میلیارد تومانی که از محل فروش اوراق مشارکت بدست آمده اما در گرو بانک باقی مانده، حداقل می‌توان ۱۲ایستگاه مترو افتتاح کرد و حالا بنا به گفته مسئولان شهرداری با وساطت معاون اول رئیس جمهور ممکن است که خبرهای خوبی از این حوزه به گوش برسد.

 از افزایش تلفات پرندگان در میانکاله تا تصمیم به بارورسازی ابرها

تلفات پرندگان مهاجر میانکاله در هفته اخیر همچنان ادامه داشت و بر اساس اعلام شهاب الدین منتظمی - مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست - به ۱۲ هزار قطعه رسید. در این میان برخی از فعالان حوزه تالاب‌ها  از جمله حسین رفیع - مرجع ملی سازمان‌های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها - به نحوه اطلاع‌رسانی درباره علل مرگ این پرندگان در تالاب میانکاله و تصرفات تالاب‌ها انتقاد می‌کردند.

ابهامات درباره وضعیت پرندگان میانکاله و علل مرگ پرندگان مهاجر در این تالاب تداوم داشته است بنابراین سرویس محیط زیست ایسنا درگزارش میانکاله؛ قربانی تضاد منافع؟  به گمانه‌زنی ها درباره علت‌های تلف شدن پرندگان و وضعیت تالاب میانکاله پرداخته است.

تصمیم مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها برای بارورسازی ابرها در فصل زمستان موضوع جالب توجه دیگری در هفته جاری بود. سحر تاجبخش - رئیس سازمان هواشناسی - در واکنش به این تصمیم گفت: بارورسازی ابرها شاید در حد بارش برای یک مزرعه پاسخگو باشد اما به هیچ‌وجه در مقیاس شهر و کشور جوابگو نخواهد بود.  در واکنش به ادعای مرکز ملی تحقیقات و مطالعات بارورسازی ابرها درباره  تاثیر ۱۰ تا ۱۵ درصدی انجام یک بار عملیات باروری بر افزایش بارش‌ها، احد وظیفه - رئیس مرکز ملی خشکسالی - گفت: لازم است نتایج بارورسازی ابرها در کشور به‌صورت علمی و منطقی منتشر و مشخص شود که چه طور می‌توان تعیین کرد باران در حال بارش، نتیجه باروری ابرهاست یا فعل و انفعالات جوی؟

در روزهای پایانی هفته خبر قابل تاملی در حوزه شکار منتشر شد و جمشید محبت‌خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست - از لغو صدور مجوز شکار برای اتباع خارجی در سال جاری خبرداد.

 از واکنش به ادغام دو یارانه نقدی و معیشتی تا ترفند قاچاقچیان مواد مخدر دربرابر کروناویروس

ادغام دو یارانه نقدی و معیشتی که در روزهای اخیر از سوی کمیسیون تلفیق مجلس مطرح و مصوب شد هم انتقادهایی را به دنبال داشت؛ به‌طوری که میرزایی - سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی - آن را به ضرر یارانه‌بگیران اعلام کرد و گفت: تصمیم مجلس این طور است که اگر تاکنون خانوار یک نفره جمعاً ۱۰۵ هزار تومان یارانه نقدی و معیشتی دریافت می‌کرده، حال با این مصوبه ادغام ۷۲ هزار تومان دریافت می‌کند. وی با بیان این که در تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸، دولت موظف شده سه دهک پردرآمد را نیز از فهرست یارانه‌بگیران حذف کند، گفت: این مصوبه به معنای این است که همین ۱۸ میلیون نفری که ما را مکلف کرده بودند از فهرست بسته یارانه بگیران حذف کنیم، مجدد با این طرح به فهرست معیشتی‌بگیران نیز اضافه خواهند شد و دو یارانه را یکجا دریافت‌می کنند.

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، مافیای مواد مخدر هم بیکار ننشست و با سوءاستفاده از شرایط ، اقدام به انتشار تبلیغاتی درباره تاثیر مخدر در درمان این بیماری مرموز کرد. ترفند شوم قاچاقچیان واکنش‌های مختلفی در فضای مجازی در پی داشت و حتی دستمایه طنز هم شد که ایسنا در گفت‌وگو با مجتبی غالبی - رئیس انجمن درمانگران اعتیاد کشور- به این ترفند شوم قاچاقچیان موادمخدر در برابر کروناویروس پرداخت. در عین حال محمدهادی فرح‌زادی - مسئول کمیته پژوهش کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور - نیز با تاکید بر اینکه مصرف مواد مخدر برای پیشگیری و درمان هیچ بیماری اثرگذار نیست، اظهار کرد: «باتوجه به اینکه گفته می‌شود کرونا، ویروسی است که از طریق تنفس به افراد دیگر منتقل می‌شود، افرادی که به‌صورت جمعی و از قلیان‌ مشترکی استفاده کنند. در صورتی که یکی از این افراد مبتلا به کرونا ویروس باشد احتمال انتقال این ویروس به سایر افراد جمع نیز بسیار بالاست». این گفت‌وگوی ایسنا را با تیتر هشدار کرونایی به مصرف‌کنندگان مواد مخدر و قلیان  می‌توانید بخوانید.

در آستانه عید نوروز خبرهای پرداخت عیدی هم جزو آندسته خبرهایی هستند که توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کنند که بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از این جمله هستند؛ عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی که از ۱۶ بهمن آغاز شده تا ۲۶ ماه جاری به حسابهای آنها پرداخت می‌شود.

 از اضافه شدن یک ساعت به ساعات روز مدارس تا حذف انتگرال از کتاب‌های ریاضی

اضافه شدن یک ساعت به طول ساعات روز مدارس  از جمله خبرهایی بود که حاجی میرزایی - وزیر آموزش و پرورش - آن را حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد و به‌سرعت با جلب نظر مخاطبان در لیست اخبار پربازدید ایسنا قرار گرفت. حاجی میرزایی درباره جبران تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا و سرما و برف اظهار کرد: ما آیین نامه‌ای در این زمینه در مدارس داریم که اختیاراتی را به شورای هر مدرسه داده است. این شورا متشکل از مدیر و نماینده دبیران و اولیا است. به استناد این آیین نامه اجرایی، به همه مدارس ابلاغ کرده‌ایم که برای جبران تعطیلی مدارس، یک ساعت به طول ساعات روز اضافه یا از پنج شنبه‌ها استفاده شود.

با آغاز زمان ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۹  از ۱۶ تا ۲۴ بهمن ماه، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با صدور اطلاعیه‌ای از داوطلبان کنکور خواست تا کد سوابق تحصیلی را از طریق سامانه دریافت کنند. بر این اساس داوطلبان نظام آموزشی ۳ -۳-۶  و سایر داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند لازم است به سامانه  http://dipcode.medu.irمراجعه و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود اقدام کنند.

 حذف انتگرال از کتب ریاضی دوره متوسطه هم از آن دسته خبرهایی بود که مخاطبان زیادی را در فضای مجازی به خود جلب کرد. حجت الاسلام علی ذوعلم - رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی - درباره انتقاداتی مبنی بر حذف انتگرال از کتب ریاضی دوره متوسطه گفت: بچه‌ها باید در دانشگاه انتگرال بخوانند نه در مدرسه. بعضا انتقادها به ما این است چرا دانش آموزان باید همه چیز را در مدرسه بخوانند؟ آنان باید برای زندگی آماده شوند و بتوانند گلیم خودشان را از آب بیرون بکشند. 

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل سنجش و پذیرش دانش آموزان در مدارس استعدادهای درخشان را به استان‌ها اعلام کرد و طبق آن ثبت‌نام پایه هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان از ۲۶ بهمن آغاز می‌شود.

کورس مرگ در خیابان‌ها و دو استادیوم آزادی پر از جسد!


سرویس حوادث و انتظامی ایسنا، هفته‌ گذشته را با خبری از سردار حسین رحیمی، رییس پلیس پایتخت در خصوص احتمال تغییر در طرح ترافیک تهران از سال آینده آغاز کرد و این روز را با خبرگروگانگیری مردی عاشق پیشه در بلوار استاد معین به پایان رساند، پسری که برای ازدواج با دختر مورد علاقه‌اش و عبور از سد والدین وی، او را در محل کارش که یک شیرینی فروشی بود به گروگان گرفت.
در بحبوبه اخبار کرونا که شمار قربانیانش پس دو هفته هنوز به ۷۰۰ تن در کل جهان نرسیده است، خبرنگار ایسنا در گزارشی به بررسی آمارهای قربانیان حوادث ترافیکی پرداخت، آمارهایی تکان‌دهنده از مرگ‌های عادی با خسارت‌های غیرقابل جبران نجومی، خسارت ۱۰۴۳ تریلیون و ۱۴۶ میلیارد تومانی ناشی از کشته‌شدگان حوادث رانندگی در طول ۱۰ سال! خسارتی که در پی مرگ بیش از ۲۰۰هزار نفر در تصادفات رانندگی ۱۰ سال اخیر به کشور وارد شده است، جمعیتی معادل دو برابر ظرفیت ورزشگاه آزادی.
کورس با مرگ، در ادامه گزارش های ایسنا از حوادث رانندگی، ایسنا به سراغ موتورسیکلت سواران رفته و اعلام کرد که یک سوم قربانیان حوادث رانندگی در کشور موتورسواران هستند، آماری تکان دهنده که وقتی هولناک ترمی شود که بدانیم اغلب این جانباختگان جزو نیروهای جوان و مولد کشور بوده اند.

در آستانه نوروز طرح‌های پلیس در برخورد با متخلفان از جمله سارقان ادامه دارد، چهارشنبه روز خوبی برای سارقان حرفه ای به خصوص در تهران نبود چرا مه سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت از دستگیری ۲۱۲ سارق و مجرم حرفه ای خبر داد، افرادی که به بیش از ۴۶۰۰ فقره سرقت اعتراف کردند.
پنجشنبه روز شهرآورد بود و پلیس و اورژانس و آتش نشانی و ... همگی در آماده باش رویداد سرخ آبی‌های پایتخت بودند. دیداری که با نتیجه ۲-۲ و با یک امتیاز برای هر دو تیم به پایان رسید و در انتها نیز رییس پلیس پایتخت اعلام کرد که بازی در امنیت کامل برگزار شده است، اما دقایقی بعد از این خبر بود که عارف غلامی و سیاوش یزدانی دو بازیکن مصدوم استقلال ادعا کردند که از سوی ماموران پلیس در ورزشگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، موضوعی که واکنش پلیس را در پی داشت و اعلام کرد که موضوع را بررسی خواهد کرد.

بسته خبری هفتگی این هفته را با کروناویروس به پایان می‌رسانیم و براساس اعلام معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا عامل انتشار کلیپ کذب مبتلا شدن فردی در کردستان به ویروس کرونا بازداشت شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.