• دوشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۴
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 98111409919
  • خبرنگار : 71553

رییس سازمان شیلات خبر داد:

خسارت بیماری لکه سفید به مزارع میگو

خسارت بیماری لکه سفید به مزارع میگو

رییس سازمان شیلات اعلام کرد که بیماری لکه سفید به مزارع میگو آسیب زده و باعث شده است که تولیدات میگوی پرورشی نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

به گزارش ایسنا، نبی‌الله خون میرزایی در نشست خبری با بیان این که امسال تکلیف سازمان شیلات برای تولید میگوی پرورشی ۴۲ هزارتن بوده است ولی ۴۶ هزارتن میگو پرورشی تولید شده است، گفت: سال گذشته ۴۷ هزار تن تولیدات میگوی پرورشی داشتیم و علت اینکه امسال این تولیدات کاهش یافته است به دلیل بروز بیماری لکه سفید در مزارع میگو است.

وی اضافه کرد:‌ بیماری لکه سفید در چند استان کشور به تولیدات میگو آسیب زده است و باعث شده که نسبت به پارسال تولیدات در این بخش کاهش یابد.

به گفته‌ وی، پیش‌بینی تولید میگوی پرورشی سازمان شیلات برای امسال ۵۵ هزار تن بود که ۴۶ هزار تن از آن محقق شد. 

رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه بیماری لکه سفید بیماری ویروسی بوده و قدرت انتشار بالایی دارد، گفت: عوامل بروز آن در آبزیان متنوع و شامل ابزار آلات و ماشین، خوراک‌های فرآوری شده، خوراک زنده یا پرندگان ناقل این بیماری است.

وی اضافه کرد: امسال خود مراقبتی شدیدی را در بخش بهره‌برداران و صادرکنندگان انجام دادیم تا موارد مشکوک وارد سبد صادرات نشود و خودمان هم با سختگیری و خود مراقبتی صادرات را مراقبت می‌کنیم که آلودگی از کشور مقصد گزارش نشود. این خود مراقبتی نیز باعث شد تا کمترین آسیب به مزارع میگو وارد شود.

صادرات ۲۰ هزار تن میگو در سال ۹۸

وی در ادامه به آمار ۱۰ ماهه‌ی صادرات میگو در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت‌: صادرات میگو در ۱۰ ماهه سال ۹۸، ۲۰ هزار تن با ارزش ارزی ۸۴ میلیون دلار بود.

رئیس سازمان شیلات در پاسخ به اینکه مرجع صدور مجوز پرورش میگو در منطقه قشم کیست، گفت: سازمان شیلات ایران صادرکننده مجوز پرورش میگو نیست و نظام مهندسی کشاورزی مرجع صدور این مجوز است. سازمان نظام مهندسی کشاورزی نیز استعلامات لازم را از دستگاه‌های مربوطه انجام می‌دهد.

تخم ماهی چشم‌زده از ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج شد

وی همچنین در خصوص تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به تخم ماهی چشم زده گفت: مانند گذشته با شرایط آسان برای تامین ارز مواجه نیستیم و با توجه محدودیت ارزی وزارت جهاد کشاورزی در تامین نهاده ها، تخم ماهی چشم زده از دریافت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی خارج و مقرر شد واردات آن با ارز نیمایی صورت گیرد.

او در ادامه همچنین از افزایش بیمه صیادی به ۱۲ ماه نیز خبر داد.

خون میرزایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت خاویار و این که چرا ایران صادرکننده اول خاویار در دنیا نیست اشاره کرد و گفت: اگر روزی صادر کننده اول یا دوم خاویار در جهان بودیم، بهره‌برداری از دریای خزر و صید مبنای کار بود. در حقیقت خاویار وحشی که با صید از دریا به دست می‌آمد، مدنظر بود. اما صید بی رویه ماهیان خاویاری از جانب ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر، نسل ماهیان خاویاری را به انقراض برد، بنابراین کشورهای حاشیه دریای خزر مکلف به خودداری از صید تجاری ماهی خاویار شدند و این کشورها به سمت پرورش ماهیان خاویاری حرکت کردند.

وی همچنین به جایگاه کشور چین در تولید آبزیان و شیلات نیز اشاره کرد و گفت: کشور چین در تولید آبزیان در جهان دارای رتبه اول است و همچنین در بسیاری از زیر شاخه‌های شیلات نیز رتبه نخست دارد.

رئیس سازمان شیلات تصریح کرد:‌ خوشبختانه ایران در تولید خاویار پرورشی و گوشت ماهیان خاویاری بعد از چین و ارمنستان در جایگاه سوم است و افق پیش رو نیز برای ما روشن است. سال گذشته ۲ هزار و ۸۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و ۶ تن خاویار تولید شد و امسال نیز تولیدات گوشت و خاویار در وضعیت بهتری از سال گذشته قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد:‌ در ۲۲ استان کشور ۱۳۰ مزرعه ماهیان خاویاری برای تولید گوشت این ماهی‌ها و خاویار در نظر گرفته شده است و تقاضا نیز رو به افزایش است.

خون میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور کشتی‌های چینی در دریای جنوب و واگذاری صید به این کشور نیز گفت: فعالیت صید فانوس ماهی به شرکت‌های داخلی داده شده بود. این شرکت‌های ایرانی دارای مجوز صید بودند اما کشتی‌ها و تکنولوژی صید این ماهی در کشور وجود نداشت. بنابراین لازم بود از تجهیزات و کشتی‌های خارجی استفاده شود. همین امر باعث شد که این تجهیزات از برخی از کشورها خریداری یا اجاره شوند و مورد استفاده قرار گیرند.

وی اضافه کرد: اشکالی که وجود داشت این بود که دانش بومی برای استفاده از این تجهیزات  وجود نداشت و کشوری که این تجهیزات را در اختیار ایران گذاشته بود، نیروی انسانی را نیز برای به کارگیری این تجهیزات به کار بست و افرادی از این کشورها بر روی کشتی‌ها مشغول به کارشدند. اما حق امتیاز و بهره برداری دست شرکت ایرانی بود. البته تخلفاتی نیز صورت گرفت که وقتی سازمان شیلات متوجه این تخلفات شد، اقدامات نظارتی را بیشتر کرد و اگر باز هم احساس شود تخلفی صورت می‌گیرد این اقدامات بیشتر می‌شود.

او اضافه کرد:‌ بین ۷۰ تا ۹۴ کشتی در صید فانوس ماهی فعال هستند.

رئیس سازمان شیلات در پاسخ به اینکه پس چرا وزیر امور خارجه در یکی از برنامه‌های تلویزیونی اظهار کرده بود که اجازه صید به این کشتی ها داده شده ولی دریا اجاره داده نشده است، گفت: مرجع پاسخگویی در این زمینه سازمان شیلات است و قطعا کم کاری سازمان شیلات باعث شده است که روشنگری به صورت کامل برای آقای ظریف صورت نگیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و گفت: سال گذشته تکلیف سازمان شیلات، پرورش ۵۰ هزار تن ماهی در قفس بود که ۱۴ هزار تن تولید شد و متاسفانه تکلیف به صورت کامل انجام نشد. امسال نیز تکلیف این سازمان صد هزار تن، سال آینده ۱۵۰ هزار تن و دو سال آینده ۲۰۰ هزار تن است و باید ببینیم که امسال با توجه به تکلیف این سازمان در تولید صد هزار تن ماهی در قفس، چقدر از آن محقق خواهد شد.

رئیس سازمان شیلات به وضعیت پرورش ماهی تیلا پیا در کشور اشاره کرد و گفت: پرورش ماهی تیلا پیا در استانهای خراسان جنوبی، یزد و سمنان، قم، مورد موافقت محیط زیست قرار گرفت. در سال گذشته تولید ماهی تیلا پیا صورت گرفت و امسال نیز تولیداتی را خواهیم داشت. اما این که تولید تیلا پیا جز تکالیف باشد، نیست، ولی در برنامه‌های این سازمان است.

خون میرزایی به آمار 10 ماهه صید ماهی نیز اشاره کرد و گفت: در 10 ماه سال ۹۸، ۲۰ هزار تن ماهی کیلکا، ۳ هزار تن استخوانی، ۲۳ هزار تن فانوس ماهی صید شده است. همچنین در 10 ماهه‌ی سال ۹۸، ۷۰ تن  تولید ماهی تیلا پیا داشتیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر سلامت آبزیان و عدم آلودگی آنها به فلزات سنگین نیز گفت: تاکنون گزارشی از سازمان دامپزشکی و محیط زیست مبنی بر وجود آلودگی در آبزیان نداشتیم. طرح پایش و نظارت آبزیان نیز توسط دامپزشکی به صورت مرتب انجام می‌شود و بر اساس پروتکل‌ها نیز این بررسی‌ها صورت می‌گیرد. در خصوص ماهیان دریایی نیز به طور مرتب نمونه برداری می‌شود و تاکنون گزارشاتی از وجود فلزات سنگین و آلاینده در آبزیان پرورشی و دریایی در کشور خودمان و کشورهایی که این‌ آبزیان به آنها صادر می‌شود نشده است و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

او در پایان همچنین به وضعیت سهمیه‌بندی سوخت صیادان نیز اشاره کرد و گفت: هنگامی که سوخت سهمیه‌بندی شد جامعه صیادی از آن مغفول ماند و ۴۰۰ لیتر سوخت با قیمت ۳ هزار تومان در اختیارشان قرار گرفت ولی با پیگیری‌های انجام شده مصوب شد که هزار و ۲۰۰ لیتر سوخت به بهای ۱۵۰۰ تومان به آنها تعلق گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.