• دوشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۶
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98110704762
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

گزارش ایسنا از برگزاری شب فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هرمزگان و یزد در بندرعباس

گزارش ایسنا از برگزاری شب فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هرمزگان و یزد در بندرعباس

ایسنا/هرمزگان در یک شب نشینی رسمی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، بین دو استان یزد و هرمزگان پس از کش و قوس های فراوان و صحبت های مسئولان، تفاهم نامه همکاری بین این دو استان امضا شد.

استاندار هرمزگان در شب فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هرمزگان و یزد که شامگاه یکشنبه ۶ بهمن با حضور شهرداریزد، مدیرعامل موسسه مردم نهاد شمیم، استاندار هرمزگان، استاندار یزد، اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس و یزد، شهردار بندرعباس، امام جمعه اهل سنت بندرعباس و جمعی از مسئولان، پزشکان و مهندسان استان های یزد و هرمزگان، در بندرعباس برگزار شد، با تشریح هدف از برگزاری این نشست، اظهار کرد: خصوصیات اخلاقی، سوابق تاریخی و ظرفیت یزدی ها و همچنین مهمان نوازی مردم هرمزگان هدف از این نشست را برقرار ارتباطات، پیوند زدن، دورهم نشستن، همگرا کردن توانمندی ها و اندیشه های سازنده هم برای استان یزد و هم برای کشور است که می تواند مفید باشد.

فریدون همتی با بیان اینکه قریبب به ۵۰ هزار نفر از یزدی تباران ساکن هرمزگان هستند، ادامه داد: تاثیر و نقش یزدی ها در تمام جلسات فرهنگی، اجتماعی، امنیتی در هرمزگان قابل لمس است.

همتی با تاکید براینکه همدلی مردم دو استان از ظرفیت های موثر برای همکاری های مهم تر است، تصریح کرد: بخش عظیمی از مردم هرمزگان برای استفاده از خدمات درمانی از یزد استفاده می کنند که نشان از علاقمندی، تعاملات، مراودات و حس خوب نسبت به یکدیگر است که همدیگر را تکیه گاه خود می دانند.

وی افزود: گاهی ظرفیت هایی وجود دارد که اگر تقسیم استانی صورت گیرد محدود می شود و مقیاس آن تغییر می کند اما اگر در چیدمان ظرفیت ها همکاری صورت گیرد و توانمندی ها را جمع کنیم می توانیم یک ارزش افزوده بیشتری را با هم بهره ببریم.

استاندار هرمزگان در ادامه از ظرفیت راه آهن بندرعباس تهران گفت و تصریح کرد: دوخط کردن راه آهن تهران بندرعباس که مبدا و مقصد اصلی آن بندرعباس است می توانیم ازمزایای استان های میانی مانند یزد، کرمان،  اصفهان و قم نیزاستفاده کنیم و برای کشور مفید باشیم.

وی در خصوص همکاری متقابل دو استان یزد و هرمزگان اظهار کرد: در تشویق یزدی ها به بندرعباس در ساخت بیمارستان و ورود در بخش گردشگری سلامت در بندرعباس، همچنین نیازمندی استان یزد به آب دریای خلیج فارس و دریای عمان که مردم هرمزگان حافظان آن هستند، باید منابع و توانمندی ها را به کار گرفته و همکاری متقابلی داشته باشیم.

استاندار هرمزگان با تاکید براینکه در توسعه دو استان، نقش آفرینی و بهره گرفتن از ظرفیت ها باید نگاه منطقه ای داشته باشیم، بیان کرد: آمادگی خود را در استان هرمزگان اعلام می کنیم تا ساحل  و جزایر استان  را در اختیار یزدی ها قرار دهیم تا  به یک هم افزایی و تعامل در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، سلامت، اقتصاد رسیده و  بهره ببریم.

وی در خلق کارهای جدید، نو آوری ها و ابتکارات نتیجه بخش و امیدوار کننده، گفت: گاهی دو کشور این مبادلات را انجام می دهند، ایران کشور بزرگی است و هریک از استان های ما خودش یک کشور است، استان یزد ۷۵ هزار کیلومتر مربع و هرمزگان نیز به جز دریا ۷۲هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از خیلی از کشورها این مساحت و ظرفیت ها بیشتر است.

همتی با اشاره به تجربه موفق و فرهنگ کار و تلاش در یزدی ها، بیان کرد: زمانی که مردم یزد توانسته اند یک سرزمین و اقلیم خشک را به سطحی از فعالیت،  تولید،  ثروت و تمدن تبدیل کنند مشخص است که فرهنگ کار و تلاش و زندگی  در آن ها بسیار زیاد بوده و  باید از آن ظرفیت در تمام ایران و هرمزگان استفاده کنیم.

همچنین استاندار یزد با صحبت کردن از تعاملات یزد و هرمزگان گفت: ارتباطات و سوابق دیرینه ۸۰ سال یزدی ها در بندرعباس و اعتماد و تعاملا بین دواستان نشان دهنده این است که در فضا و شرایطی که هر استانی به دنبال تحقق راه بردهای خود برای توسعه و پیشرفت است و سهم خود را از آینده ایران می خواهد، هم افزایی توانمندی های استان ها و همراه شدن ظرفیت های آن ها با هم می تواند کارهای بزرگی را در سطح کشور رقم بزند.

طالبی با تاکید براینکه ارتباط دو استان به عنوان مکمل در بسیاری از زمینه های فرهنگی و اجتماعی می تواند تقویت شود، اظهار کرد: زمینه های همکاری دو استان محدود نیست در بسیاری از بخش ها و پروژهای مختلف مشارکت بخش خصوصی به وفور دیده می شود،  قراز است بسیاری از این همکاری ها به صورت سازمان شده تری پیگیر و برخی از پروژهای بزرگ را با کمک هم به انجام برسانیم.

استاندار یزد در بحث آب که اولویت اول استان یزد است، ادامه داد: نیاز بیشتری به همکاری و تعامل استان هرمزگان داریم، در خط اول انتقال آب خلیج فارس که پس از گذشت چندین سال، سال آینده به بهره برداری می رسد، براساس این پروزه ۲۰ میلیون مترمکعب آب به یزئدمنتقل خواهد شد

طالبی تصریح کرد: در پروزه دوم بحث انتقال آب از دریای عمان به یزد نیز نیازمند همکاری و تعامل بیستری از استان هرمزگان هستیم، این یک ابرپروژه است که سرمایه گذاری بسیار بالایی را می طلبد، متحول کننده استان یزد درسال های آیندده است نیاز آبی استان یزد را در یک افق ۳۰ ساله و بسیاری از مشکلات یزد در حوزه آب را برطرف می کند.

وی ادامه داد: متعهد هستیم در رابطه با مسائل اجتماعی استان هرمزگان کمک و همراهی لازم را داشته باشیم، یکی از برنامه هایی که می تواند مبنای همکاری دو استان قرار گیرد تقویت برنامه های توانمند سازی جوامع به ویژه در حوزه خط انتقال آب که به نظر می رسد یکی از کم برخوردارترین نقاط استان هرمزگان است و این تعهد را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت باتوجه به نیازی که در استان هرمزگان دیده می شود و ظرفیت هایی که در استان یزد وجود دارد قرار شد بحث دهکده سلامت را پیگیر شویم که استاندار هرمزگان اعلام آمادگی کردند در یکی از بهترین نقاط بندرعباس این ظرفیت را فراهم کنند.

وی ادامه داد: این پروژه می تواند در اشتغال نیروهای فارغ التحصیل در بخش های مختلف پزشکی امکانات بسیار خوبی را در خدمت مردم استان هرمزگان قرار خواهد داد.

استاندار یزد با اشاره به اینکه زمینه های مستعد همکاری بازهم فراهم است، افزود: امیدوارهستیم تعاملات بین استان یزد و هرمزگان نمونه ای از همکاری دو  استان را در کشور به عنوان یک الگو نشان دهیم،  این که چگونه می توانیم از ظرفیت های خود استفاده کنیم و هم افزایی مناسب را در راستای توسعه ایران به کار ببریم که با همت تمام مسولین در بخش های مختلف به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم تفاهم نامه های همکاری های اقتصادی، آموزشی، سلامت و گردشگری در خصوص گردشگری، سلامت، آموزش، صنعت و معدن و عمرانی بین دو استان یزد و هرمزگان امضا شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.