• دوشنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98103023536
  • خبرنگار : 50249

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی:

راه‌اندازی سامانه «فهما» برای انسجام فعالیت فرهنگی مساجد است

راه‌اندازی سامانه «فهما» برای انسجام فعالیت فرهنگی مساجد است

ایسنا/خراسان رضوی مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی گفت: سامانه «فهما» در 4 حوزه شامل ایده‌پردازی، ارزیابی، کار تشکیلاتی و فعالیت فرهنگی منسجم راه‌اندازی شده است.

محمد ابدالی تکلو، امروز 30 دی‌ماه، در نشست خبری که در محل این ستاد برگزار شد، با اشاره به آیه 18 سوره توبه، کار برای مساجد را یک توفیق برشمرد و گفت: امروز پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین دغدغه مقام معظم رهبری، بحث فرهنگ است.

وی افزود: اگر روزی دشمن با تمام ادوات و تجهیزات نظامی با ما وارد جنگ شد اما امروز جنگ فرهنگی را آغاز کرده و این موضوع را خوب فهمیده که از این راه وارد شود. با وجود اینکه 38 موسسه، نهاد و وزارت‌خانه با بودجه مستقل در حوزه فرهنگ ورود کرده‌‍‌اند اما باید اقرار کنم که نمی‌توانیم بگوییم وضعیت فرهنگی ما در سال جاری از سال گذشته، یا سال‌های گذشته بهتر شده است.

ابدالی تکلو ابراز کرد: با بودجه‌های صفر و بسیار پایین و نگاه‌های جزیره‌ای به حوزه فرهنگی، نمی‌توانیم عملکرد مطلوب را در این حوزه بسیار مهم و در این برهه بسیار خاص و حساس  که جنگ سخت دشمن تبدیل به جنگ نرم شده است، داشته باشیم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی با بیان اینکه «1809 کانون با 88 هزار عضو در استان فعال است»، گفت: 25 هزار و 260 کانون فرهنگی و هنری در مساجد سطح کشور داریم و از 1809 کانون خراسان رضوی، 747 کانون شهری و 1062 کانون روستایی هستند و کانون‌ها فرهنگی و هنری بیشترین مخاطب را پس از پایگاه‌های بسیج دارند؛ از مجموع کانون‌های استان 390 کانون در مشهد، 23 کانون در دانشگاه‌ها و 25 کانون ویژه اهل سنت است.

ابدالی‌تکلو تصریح کرد: از اقدامات صورت‌گرفته اخیر راه‌اندازی سامانه فهما (فرهنگ و هنر مساجد ایران) در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی بوده که این سامانه در 4 حوزه شامل ایده‌پردازی، استقرار نظام فهما برای ارزیابی، کار تشکیلاتی و کارهای فرهنگی منسجم فعالیت دارد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی ادامه داد: درواقع فهما پله‌ای برای اجرای برنامه‌ها و ایده‌های فرهنگی است؛ در این سامانه براساس عملکردها هر سال یک استان به‌عنوان پایتخت فرهنگی و هنری کشور انتخاب می‌شوند که نخستین پایتخت در 4 بهمن‌ماه امسال انتخاب می‌شود و مشهد از شانس بالایی برای انتخاب نخستین پایتخت برخوردار است.

وی نسبت به ارائه برنامه‌های جذاب در مساجد تاکید کرد و گفت: در دهه شصت که یک الی دو کانال تلویزیون فعال بود و مانند امروز خبری از اینترنت و موبایل نبود، رفتن به مساجد نیز تفریح به شمار می‌رفت اما امروز با وجود جاذبه‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، اینترنت و ... باید برنامه‌هایی در مساجد ارائه شود که جوان و نوجوان بتواند از این فضا خود را فارغ کرده و جذب مسجد شود. 

ابدالی تکلو بیان کرد: بیش از 4800 مسجد در سطح استان داریم، گرچه در تمامی آن‌ها برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌شود، اما 1809 مسجد کانون‌دار به‌صورت هماهنگ و مویرگی فعالیت دارند و هدف اصلی ما تربیت هنرمند مسجدی است و اگر می‌خواهد آموزشی صورت پذیرد این کار در مساجد که ایمن‌ترین مکان هستند، باشد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی اضافه کرد: از تعداد 1809 مسجد دارای کانون فرهنگی، تعداد 1300 مسجد مجهز به کتابخانه است. همچنین در 2100 مسجد استان طرح تلاوت نور در حال برگزاری است.

ابدالی تکلو اظهار کرد: هم‌اکنون 25 درصد مساجد کشور دارای کانون هستند و طبق برنامه‌ها باید تا پایان برنامه ششم توسعه، کلیه مساجد کشور کانون‌دار شوند و امیدواریم مشکلات زیرساختی، مالی و نیروی انسانی آن برطرف شود و تمامی مساجد کشور طبق برنامه تدوینی دارای کانون‌ شوند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری خراسان رضوی با اشاره به اینکه «یکی از ویژگی‌های شاخص سامانه فهما ایجاد رقابت در میان فعالان فرهنگی مساجد است»، بیان کرد: نقش مساجد از صدر اسلام مشهود است و نیز در دوران دفاع مقدس ما به نقش پررنگ مساجد پی برده‌ایم؛ لذا می‌خواهیم که در دوران جنگ نرم دشمن رقابت‌های فرهنگی را در میان فعالان فرهنگی مساجد گسترش دهیم و نوجوانان و جوانان جامعه در برابر تهدیدات دشمنان ایمن‌تر از گذشته باشند و یکی دیگر اقدامات ما معرفی و تجلیل کانون‌های برتر مساجد استان با همکاری اصحاب رسانه خواهد بود.

وی یکی از اهداف مهم فهما را کار تشکیلاتی برشمرد و تصریح کرد: کار تشکیلاتی دشمن را مأیوس می‌کند، لذا باید خود را در زمینه اقتصادی، فرهنگی، صنعتی و... قوی کنیم اما در راستای کار تشکیلاتی باید بگویم با اداری‌کردن مساجد مخالف هستیم ضمن اینکه در حال حاضر 88 هزار عضو ثابت در سامانه فهما ثبت‌نام کرده‌اند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی یکی دیگر از ویژگی‌های سامانه فهما را حمایت عادلانه و توزیع هوشمندانه اعتبارات برشمرد و افزود: در این سامانه کانون مساجد بر اساس فعالیتی که دارند ارزیابی و از حمایت و بودجه برخوردار خواهند شد؛ لذا در این سامانه کلیه کانون‌های فرهنگی مساجد سراسر کشور رصد و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

وی در خصوص محورهای ارزیابی سامانه فهما افزود: قرآن و عترت، آموزش توانمندسازی، شبکه‌سازی فضای مجازی، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، هنر متعالی و فعالیت اجتماعی از مهم‌ترین محورهای ارزیابی سامانه فهما است.

ابدالی‌ تکلو گفت: در مناطق حاشیه شهر، طرح نجات از سوی استانداری در حال اجراست. مسئولیت برنامه‌های فرهنگی این طرح با ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری خراسان رضوی بوده و اکنون 10 کانون در این مناطق با 60 برنامه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی شامل کارگاه‌های پیش‌گیری از اعتیاد و سایر آموزش‌های لازم فعال و تجهیز کتابخانه‌های حواشی شهر نیز در دست اقدام است.

وی افزود: در سطح استان‌ها مدیران استانی به‌عنوان اعضای شورای فرهنگی استان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حکم مسئولیتی دریافت می‌کنند که براساس احکام صادره، نماینده ولی فقیه به عنوان رئیس، استاندار به‌عنوان نایب رئیس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان دبیر و مدیرکل اوقاف و امور خیریه، مدیرکل تبلیغات اسلامی، فرمانده سپاه، مدیر امور مساجد و مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری هم به عنوان اعضاء معرفی می‌شوند؛ البته در برخی استان‌ها با توجه به شرایط و موقعیتی که دارند نمایندگان بیشتری هم حضور دارند و در خراسان رضوی مدیر امور مساجد آستان قدس رضوی هم عضو این شورا هستند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.