• سه‌شنبه / ۲۴ دی ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۴
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98102418345
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت شهرستان های سیل زده هرمزگان

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت شهرستان های سیل زده هرمزگان

ایسنا/هرمزگان بارندگی و سیلاب در روزهای جمعه و شنبه(۲۰ و ۲۱ دی ماه) در هرمزگان به ویژه شرق استان بی‌سابقه بود به طوری که ۴۸ روستای بخش گافر وپارامون بشاگرد و ۹ روستا شهرستان جاسک و بخشی از مناطق شهرستان سیریک در محاصره سیلاب قرار گرفتند.

ایجاد ۶ کمپ اسکان اضطراری در مناطق سیل زده هرمزگان
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان با اشاره به اینکه تا کنون برق ۲۰ روستا وصل شد، بیان کرد: اقدامات برای اتصال برق ۴۰ روستای منطقه سیل زده در حال انجام و همچنین ارتباط سیار منطقه به صورت کامل برقرار شده است.

رضا مدرس عصر امروز(۲۴ دی ماه) در بازدید از منطاق سیل زده جاسک، ضمن اعلام این مطلب در خصوص میزان خسارت بارندگی و وضعیت مردم منطقه سیل زده استان، افزود: سامانه ی بارشی در استان هرمزگان از روز پنجشنبه  شب آغاز شد و تا یکشنبه ادامه داشت که بیشترین بارندگی را در شهرستان قشم و بندرعباس و بعد از آن در شرق استان شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: طی بارندگی ها سیلاب زیادی در شرق استان به وقوع پیوست که روستاهای منطقه تحت تاثیر آن قرار گرفتند و بسیاری از خانه های اهالی روستاها دچار آبگرفتگی شدید شدند.

مدرس خاطر نشان کرد: البته روستاهای نیز وجود داشته اند که در محاصره سیلاب قرار گرفته اند و از ساعات اولیه عملیات امداد و نجات و بازگشایی راه دسترسی به آنها آغاز شد.

وی تاکید کرد: هشت نقطه در مناطق سیل زده استان به طور کامل مسدود شده بود که در حال حاضر با احداث مسیر تردد موقت بازگشایی شده اند.

مدرس با اشاره به عملیات امداد هوایی در منطقه، افزود: به مناطق در محاصره سیلاب، امداد رسانی با همکاری نیروی دریایی ارتش و سپاه در منطقه جاسک و هلال احمر استان، از ساعات اولیه آغاز شد و همچنان در مناطق سیل زده جاسک و بشاگرد در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان خاطر نشان کرد: امداد رسانی هوایی در قالب اقلام مورد نیاز شرایط موجود و آذوقه به ویژه آب بوده، همچنین تجهیزات مورد نیاز تعمیر زیر ساخت های در مناطق صعب العبور منطقه سیل زده در شرق استان از طریق هوایی و توسط بالگردها صورت گرفته است.

مدرس اظهار امیدواری کرد که با همکاری تمامی ارگان ها و نهادها بتوان تا فردا بعد از ظهر عملیات امداد و نجات در منطقه پایان یابد.

وی تصریح کرد: پس از اتمام عملیات امداد نجات، بحث بازسازی آغاز خواهد شد که باید گفت حجم خسارات به زیر ساخت ها و خانه های اهالی منطقه سیل زده شرق استان بسیار بالا است و توجه ویژه  در بحث اختصاص بودجه را می طلبد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان با اشاره به خانه های خسارت دیگه منطقه سیل زده شرق استان، گفت: از دو هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده روستایی در مناطق سیل زده شرق استان، حداقل ۴۵۰ واحد مسکونی آسیب جدی دیده اند هر چند اکثر خانه های منطقه قابلیت اسکان را ندارند.

وی تاکید کرد:  باید روستاهایی که در مسیر سیلاب و مسیل رودخانه قرار دارند جابجا و به مکان بهتری منتقل شوند تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

مدرس با بیان اینکه اطلاع رسانی قبل از جاری سیل در استان انجام شده بود، افزود: در هرمزگان از قبل هماهنگی لازم جهت تخلیه روستاهای در مسیر سیلاب انجام شده بود و به همین دلیل خدا را شکر در این خصوص خسارت جانی در استان وجود نداشته است.

وی با اشاره به کمپ های اسکان اضطراری ایجاد شده در منطقه، گفت:  در حال حاضر پنج کمپ اسکان اضطراری در منطقه دائر و کمپ دیگری نیز در منطقه گابریک در حال ایجاد است و در این مورد نیز در منطقه مشکلی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: فضای  برای  گروه های جهاد گر ایجاد شده، همچنین پیگیری فراهم سازی برای رساندن غذای گرم به مردم منطقه هستیم.

مدرس با تاکید بر اینکه اولویت اولیه امداد و نجات است، افزود:  به منظور برآورد میزات خسارت سیل شرق هرمزگان، کار گروهی در ستاد بحران استان که در شهرستان جاسک مستقر می باشد، تشکیل شده  که وظیفه برآورد خسارت های منطقه و ارایه گزارش به ستاد با آنها است.

وی تاکید کرد: میزان خسارات و علل آن پس از بررسی های لازم در اختیار رسانه و افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

برق نیمی از روستاهای سیل‌زده جاسک امشب وصل می‌شود

 مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان گفت: برق نیمی از روستاهای دچار سیل در شهرستان جاسک تا امشب وصل می‌شود.

محمد ذاکری ظهر امروز (۲۴ دی‌ماه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در شهرستان جاسک حدود ۵۰ روستا برق ندارند که تا امشب مشکل قطعی برق حدود ۲۵ روستا برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل گستردگی مسیرهای دسترسی در شهرستان جاسک کار برق‌رسانی بسیار مشکل است، افزود: در بارندگی‌های اخیر حدود ۲۵ میلیارد تومان به تأسیسات برق در شهرستان جاسک خسارت وارد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان عنوان کرد: در این بارندگی‌ها به تأسیسات برق در هرمزگان ۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد.

ذاکری در پایان خاطرنشان کرد: حدود ۲۰۰ کیلومتر شبکه برق آسیب دید که ۳۰ کیلومتر آن دیگر قابل‌استفاده نیست.

در تلاش برای بازگشایی راه های مسدود شده روستایی بشاگرد هستیم

فرماندار شهرستان بشاگرد به تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده این شهرستان پرداخت.

احمد محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده شهرستان بشاگرد، افزود: پس از جاری شدن باران‌های سیل‌آسا جمعه و شنبه گذشته نیز وضعیت برخی روستاها در شهرستان بشاگرد نیز نامناسب شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در تلاش برای باز شدن مسیرهای مسدود شده هستیم، خاطرنشان کرد: منطقه گافر و پارامون نیز با مشکلات زیادی از جمله مسدود بودن راه‌های دسترسی زمینی و قطعی برق مواجه است که به‌صورت هوایی و با پرواز بالگرد نیز آذوقه و امکانات لازم نیز ارسال‌شده و همچنان این موضوع تداوم خواهد داشت.

محمودی با اشاره به اینکه ۱۷ روستا بشاگرد با مشکل قطعی برق مواجه‌اند، اضافه کرد: امدادرسانی به مردم در تمامی مناطق نیز همچنان با جدیت ادامه دارد و در تلاش برای باز شدن تمامی مسیرها و اتصال دوباره برق هستیم.

وی در پایان گفت: راه بسیاری از روستاهای مسدود شده در حال حاضر بازگشایی‌شده و تنها برخی روستاها در بخش مرکزی، گوهران و گافر و پارامون همچنان با مشکل مسدودی راه مواجه هستند.

گروه‌های ارزیابی برای بررسی خسارت سیل به شرق هرمزگان اعزام‌شده‌اند/نبود برنامه‌های آبخیزداری دلیل اصلی ورود سیل به شهرهاست

نماینده استان هرمزگان و رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شرق استان هرمزگان درگیر سیل است، گفت: گروه‌های ارزیابی برای بررسی خسارت سیل به شرق هرمزگان اعزام‌شده‌اند.

کیانوش جهانبخش صبح امروز(۲۴ دی ماه) در جمع خبرنگاران، با اشاره به سیل اخیر استان هرمزگان گفت: شکل‌گیری و ساخت‌وساز شهرها و روند توسعه آن‌ها مطابق با استانداردها نیست. به‌ویژه در استان‌ها ساحلی و جزیره‌ها به دلیل عدم نظارت و طراحی نامناسب شهری شاهد بافت‌ها فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی هستیم که بیشترین مشکلات را هم در این مناطق داریم.

وی ادامه داد: از طرفی نحوه شکل‌گیری این شهرها و جزایر به‌گونه‌ای است که عمدتاً در مسیر رودخانه‌ها ساخته شده است و خیابان‌ها و مناطق مختلف شهری به دلیل رعایت نکردن مهندسی رودخانه‌ها در ساخت‌وسازهای شهری به‌عنوان سدهایی در مسیر رودخانه‌ها و مسیر آب­رو عمل می‌کنند و زمانی که سیل از بالادست شروع می‌شود اجازه روان‌سازی سیل را نداده و سبب تجمع آب و ورود سیل به مناطق مسکونی می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان‌ها افزود: از طرفی دیگر نوع ساخت‌وسازهای شهری ما در نقاط مختلف عمدتاً منطبق با استاندارهای فنی و مهندسی نیست و شکل‌گیری معابر وضعیت پیچیده‌ای را در بارندگی‌ها ایجاد می‌کند و می‌بینیم که در بسیاری از شهرهای ما با کمترین بارندگی شاهد آب‌گرفتگی معابر هستیم.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: در درجه اول لازم است برای حفظ مال و جان شهروندان و در درجه دوم برای حفظ این ثروت خدادادی و ملی برنامه دقیقی داشته باشیم. ایجاد آب‌بندها و آبخیزداری از ضرورت جلوگیری از وقوع سیل است.
جهانبخش همکاری شوراها و شهرداری‌ها با منابع طبیعی در امر آبخیزداری را ضروری دانست و تصریح کرد: این امر می‌تواند جلو ورود آب به شهرها و واردکردن خسارت به جان و مال شهروندان را بگیرد و این آب‌ها برای مصارف دیگر ذخیره شود.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه شرق استان هرمزگان وضعیت نامطلوبی دارد گفت: گروه‌های ارزیابی خسارت سیل به شرق استان اعزام‌شده‌اند تا به‌صورت دقیق خسارت‌های واردشده را بررسی کنند. قطعاً مردم منطقه نیازهایی دارند که از طریق کمک‌های دولتی و مردمی سعی در برطرف کردن نیازها خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان‌ها تأکید کرد: این تهدیدها در بحث بلایای طبیعی درصورتی‌که خساراتی نداشته باشد فرصتی به ما می‌دهد تا از بلایای بزرگ‌تر پیشگیری کنیم. استان‌ها سیستان و بلوچستان و هرمزگان جزو محروم‌ترین استان‌ها هستند. ازاین‌رو تقاضا می‌کنیم رسانه‌ها به وضعیت این استان‌ها توجه بیشتری نشان دهند تا دولت بیشتر مشکلات این مناطق را ببیند.

وی افزود: دولت باید در قبال این استان‌ها تبعیض مثبت داشته باشد تا این فقر و محرومیت که نگاه تبعیض‌آمیز دولت‌های گذشته بود برطرف شود و امکانات این استان‌ها نیز در حد دیگر استان‌ها رشد نمایند و یک تناسبی در میان مناطق مختلف کشور ایجاد شود.

برق ۲۰ روستای سیل زده شهرستان جاسک به مدار برگشت

 سخنگوی استانداری هرمزگان از وارد مدار شدن برق ۲۰ روستای سیل زده شهرستان جاسک خبرداد.

فاطمه رکن الدینی در گفت و گو با ایسنا، افزود: با بارندگی های اخیر  و مسدود شدن راه دسترسی به روستاهای شهرستان جاسک، برق و ارتباط این مناطق قطع شده که امروز  با تلاش اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان علاوه بر بازگشایی برخی از این مسیرها برق ۲۰ روستای این منطقه وارد مدار شد.

وی با بیان اینکه همچنین با وارد مدار شدن برق روستاهای منطقه ارتباط مخابراتی آنها نیز برق قرار شد، تصریح کرد: عملیات امداد و خدمات رسانی به منطقه همچنان ادامه دارد و سعی بر این است که تا پایان امروز محور جاسک-کنارک بازگشایی شود.

رکن الدینی اضافه کرد: برای بازگشایی مسیر های مسدود شده در شرق استان بر اثر بارندگی  از تمامی ظرفیت ها و تجهیزات دستگاه های اجرایی استان و بخش خصوصی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه جاده دسترسی اولین پل تخریبی بعد از پل گابریک به اتمام رسیده و عملیات اجرایی راه دسترسی دومین پل تخریبی بعد از پل گابریک آغاز شده است، خاطرنشان کرد: شب گذشته(۲۳ دی ماه) جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در جاسک با حضور مدیران کل استان به منظور تسریع در عملیات خدمات رسانی پنج کمیته تشکیل شد.

سخنگوی استانداری هرمزگان در پایان گفت: این کمیته ها تحت عنوان کمیته راه و ارتباطات و امنیت به ریاست فرماندار، کمیته برق و آب به ریاست معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار،کمیته بهداشت و امداد و نجات به ریاست معاون سیاسی اجتماعی فرماندار، کمیته مسولیت اجتماعی، تجهیز منابع وتامین امکانات به ریاست سعدینی مشاور استاندار و کمیته تعیین خسارات با مسئولیت سازمان مدیریت تشکیل شدند که تا پایان امشب باید آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده در منطقه را گزارش دهند.

اعزام دومین گروه کارشناسان واکنش سریع دانشگاه به منطقه جاسک

صبح امروز(۲۴ دی ماه) جلسه مدیریت بحران در راستای اخذ تصمیمات ضروری و فوری جهت پیش گیری از طغیان بیماری های واگیر درمناطق سیل زده با راههای ارتباطی مسدود شده ناشی از بارندگی بی سابقه در شرق استان شهرستان جاسک در دفتر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با حضور اعضا برگزار شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بر فراهم کردن امکانات بهداشتی و تجهیزات لازم وهم چنین حضور فعال تیم های پزشکی و کادر بهداشتی ودرمانی به موقع جهت خدمات رسانی تاکید کرد.

دکتر محمود حسین پور به اعزام دومین گروه واکنش سریع دانشگاه شامل کارشناسان بهداشت محیط و پیشگیری از بیماریها همراه با کلیه لوازم مورد نیاز احتمالی از جمله کلر، کیت، سرم و داروهای مورد نیاز درصورت به وجود آمدن بحران با طغیان بیماریها اشاره کرد.

رئیس مرکز بهداشت استان تصریح کرد: باهدف اطمینان از سلامت آب شرب درشرایط بحران و جلوگیری از ایجاد مسائل و مشکلات دراین زمینه ،تامین و هماهنگی و ارسال کلر و محیط ترانسپورت آزمایشگاهی به مناطق سیل زده  صورت می گیرد.

وی افزود: با توجه به وجود یک هزار و ۳۲۰ مادر باردار در سه منطقه لیردف، پیوشک و گابریک و لزوم مراقبت از این مادران با هماهنگی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آماده باش و استقرار یک فروند بالگرد اورژانس هوایی در صورت نیاز به  حمل بیماران یا مادران باردار صورت گرفت.

دکتر حسین پور اظهارکرد: ضمن اینکه در هر سه منطقه مراکز خدمات جامع سلامت همراه با پزشک فعال هستند ولی کماکان تامین یک دستگاه کانکس برای راه اندازی درمانگاه سیار در منطقه و تهیه و هماهنگی ارسال سرم ضد مار وعقرب وتهیه و هماهنگی ارسال کیت تشخیص سریع التور از اقدامات دیگر این معاونت می باشد.

دکتر حسین پور اشاره به تامین  و ارسال سرم رینگر و پودر ORS توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به مناطق سیل زده شهرستان جاسک کرد.

تمامی اکیپ‌های امدادی هرمزگان فعال هستند/تردد زمینی در برخی مناطق میسر نیست

استاندار هرمزگان با بیان اینکه شهرستان‌های جاسک، سیریک و بشاگرد شرایط خاصی را اکنون سپری می‌کنند، اظهار کرد: امروز و فردا نیز همچنان عملیات امدادی خود را از طریق بالگرد ادامه خواهیم داد و تمامی اکیپ‌های امدادی نیز در حالت آماده‌باش و فعال هستند.

فریدون همتی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده هرمزگان، افزود: طی ماه‌های اخیر شاهد دو مرحله بارندگی وسیع در سطح استان بودیم که میزان بارهای بی‌سابقه‌ای را رقم زد.

وی با بیان اینکه ۲۷ و ۲۸ آذر نخستین مرحله بارندگی رخ داد که دو شهرستان بستک و پارسیان با بارش‌های به ترتیب ۲۳۰ و ۲۱۳ میلیمتر با آن درگیر بودند، اظهار کرد: در آن مرحله با کمک تمامی مجموعه استان هرمزگان توانستیم فضا را به‌خوبی مدیریت کرده و سریعاً مشکلات برطرف شود.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه در بارندگی ۲۰ و ۲۱ دی‌ماه تمامی استان هرمزگان درگیر بارش الهی شدند، اضافه کرد: ۷۲ هزار کیلومترمربع در هرمزگان نیز در این موضوع درگیر بودند و شاهد بارندگی‌هایی بودیم که شاید هر هزار سال یک‌بار رخ دهد.

وی ادامه داد: شدت بارندگی‌ها به حدی بود که قشم با ۲۱۵ میلیمتر و بندرعباس با ۱۶۵ میلیمتر نیز رکوردهای بی‌نظیری از خود برجای گذاشتند که در سه ساعت شاهد بارندگی بیش از ۱۰۰ میلیمتر بارندگی بودیم.

همتی با بیان اینکه ستاد مقابله با بحران استان هرمزگان به دلیل پیش‌بینی‌های اداره کل هواشناسی استان هرمزگان پیش از بارندگی آمادگی مناسبی داشت، اظهار کرد: امکانات لازم برای مقابله با بحران مهیا و تقسیم‌کار موردنیاز صورت گرفته بود.

وی با اشاره به اینکه در روزهای بارندگی به دلیل مواج بودن و تعطیلی بنادر امکان تردد دریایی برقرار نبود، عنوان کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی و ماشین‌آلات بخش خصوصی را به کار گرفتیم تا بتوانیم به مدد مناطق سیل‌زده بشتابیم.

عالی‌ترین مقام دولت در هرمزگان با بیان اینکه نیروی دریایی سپاه و ارتش، سپاه امام سجاد(ع)، نیروی انتظامی و تمامی نیروهای امدادی نیز در این مدت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ۶۰۰ میلیون مترمکعب در این مدت آب ذخیره کردیم و ۸ هزار سازه آبخیزداری استان هرمزگان ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب را در خود جای‌داده است و ۵ سد استان هرمزگان در حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در خود ذخیره کرده است این در حالی است که در سال آبی ۹۷-۹۸ به دلیل خشک‌سالی‌های متوالی شاهد تنش آبی بودیم.

وی ادامه داد: متأسفانه در این بارندگی‌های اخیر شاهد آب‌گرفتگی بیش از یک هزار خانه روستایی بودیم که برخی از آن‌ها تمامی امکانات و لوازم منازلشان از بین رفته است.

همتی با بیان اینکه به دلیل بالا بودن حجم آب رودخانه‌ها امکان تردد زمینی در برخی مناطق میسر نیست و به‌ناچار با بالگرد توانستیم امکانات موردنیاز را جابه‌جا کنیم، اضافه کرد: ارتباط بیش از ۱۰۰ روستا قطع و امکان تردد میسر نیست و در زمینه تردد و جابجایی امکانات تنها می‌توان از بالگرد بهره برد.

وی با اشاره به اینکه برخی روستاها تخلیه و در کمپ‌های از قبل تدارک دیده‌شده اسکان داده‌ایم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با مدیریت صورت گرفته تلفات جانی رخ نداد جز یک مورد که آن فرد با بی‌احتیاطی در شرایط نامساعد با موتورسیکلت به رودخانه رفته بود.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه شهرستان‌های جاسک، سیریک و بشاگرد شرایط خاصی را اکنون سپری می‌کنند، افزود: تأسیسات آب، برق و تلفن نیز اکنون دچار آسیب شده است و پل‌های بسیاری دچار خسارت شده و شدت آب ۱۵ پل مهم ارتباطی روستایی نیز را با خود برده است.

وی ادامه داد: امروز و فردا نیز همچنان عملیات امدادی خود را از طریق بالگرد ادامه خواهیم داد و تمامی اکیپ‌های امدادی نیز در حالت آماده‌باش و فعال هستند.

همتی در پایان با اشاره به اینکه بسیج برای برآورد خسارت‌ها نیز گام بعدی است که با مساعد شدن شرایط نیز در دستور کار قرار می‌دهیم، تصریح کرد: در بارندگی‌های اخیر هرمزگان نیز در پهنه ۷۲ هزار کیلومترمربعی استان از ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر نیز آب روی زمین ارتفاع داشت که نشان‌دهنده حجم بالای بارندگی بود.

آخرین وضعیت ارتباط تلفن همراه در مناطق سیل‌زده

مدیر مخابرات منطقه هرمزگان به تشریح آخرین وضعیت ارتباط تلفن همراه در مناطق سیل‌زده، پرداخت.

امیر یگانه صبح امروز(۲۴ دی ماه) در جمع خبرنگاران، افزود: اکیپ‌های ویژه‌ای از همان دقایق اولیه سیل در مناطق شرقی هرمزگان، به جاسک و بشاگرد اعزام شده‌اند و اکنون ارتباطات پایداری در مناطق سیل‌زده برقرار است.

وی تصریح کرد: قطعی برق دلیل اصلی قطع ارتباطات در بسیاری از نقاط جاسک بوده است که ۱۰ دیزل ژنراتور به ایستگاه‌های کلیدی و مهم روستایی ارسال و عملیاتی شده تا ارتباطات مردم این مناطق برقرار شود.

یگانه ادامه داد: در زمان وقوع سیل و پس از آن، بیش از ۹۰ درصد ارتباطات همراه اول در نهایت پایداری در جاسک و بشاگرد قرار داشت و علت قطعی برخی ایستگاه‌های ارتباطی نیز قطعی برق و در برخی نقاط قطعی فیبر نوری شرکت زیرساخت بود که با همت اکیپ‌های شرکت زیرساخت و اکیپ‌های شرکت مخابرات، بحمدالله وضعیت نرمال شده است.

وی اضافه کرد: ۳ تیم ویژه عملیاتی با تجهیزات کامل از مخابرات هرمزگان به شرق هرمزگان اعزام شده‌اند و اکنون به جز منطقه لیردف و راس المیدان در منتهی علیه شرقی هرمزگان، کل ارتباطات پایدار شده و مشکلی وجود ندارد.

یگانه در پایان گفت: تلاش‌ها برای برقراری ارتباط فیبر در جریان است اما متأسفانه شدت سیل به قدری زیاد بوده که جاده و محورهای مواصلاتی و خطوط فیبر نوری را با خود قطع کرده و برده است و ایجاد ارتباط جدید با تلاش ویژه‌ای اکنون در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم تا ساعاتی دیگر ارتباطات این مناطق را نیز به وضعیت عادی بازگردانیم.

اکثر بخش‌های کشاورزی در جاسک از بین رفته است/ قایق‌های اهالی زیرخاک دفن شده است

فرماندار شهرستان جاسک به تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده این شهرستان پرداخت.

محمد رادمهر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:  خوشبختانه با تلاش‌های شبانه‌روزی ستاد بحران شهرستان و تیم‌های اعزامی از استان با دستور استاندار هرمزگان و استفاده از ماشین‌آلات بخش خصوصی و دولتی بسیج شدیم و امروز راه دسترسی به پل گابریک را ایجاد کردیم.

وی افزود: آسیب‌های جدی به راه‌ها و منازل مسکونی روستای سدیج زده شده که در حال ساماندهی و ایجاد اسکان برای ساکنین و بازگشایی راه‌های مواصلاتی هستیم.

فرماندار شهرستان جاسک عنوان کرد: امروز فیبر نوری و زیرساخت مخابراتی شهرستان وصل شد  و بخشی از روستاها در مدار قرار گرفتند، در تلاش هستیم مشکل برق روستاها را نیز به‌طور کامل حل کنیم و آن‌ها را در مدار قرار دهیم.

رادمهر تصریح کرد: زیرساخت‌های آب روستایی در تعدادی از روستاهای شهرستان جاسک به‌شدت آسیب‌دیده‌اند که در تلاش هستیم هرچه زودتر این مشکل را نیز برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امدادرسانی‌هایی توسط بالگردهای نیروهای دریایی به برخی روستاهایی که هیچ راه ارتباطی زمینی نداشته، امکان حضور وسیله نقلیه نبود و کاملاً جزیره‌ای شده بودند همچون روستاهای گشمی و سدیج از توابع بخش لیردف و روستاهای ککی و گرندو از توابع بخش مرکزی صورت گرفت.

فرماندار شهرستان جاسک اضافه کرد: امروز نیز سه پرواز بالگردی به کلیه روستاهای کوهستانی شهرستان که راه‌های ارتباطی آن‌ها قطع‌شده برای خدمات‌رسانی و انتقال آذوقه، آب و سایر اقلام ضروری خواهیم داشت.

رادمهر با اشاره به اینکه پایگاه‌های اورژانس سیار را نیز برای خدمات‌دهی به روستاها ایجاد کردیم، بیان کرد: گروه‌ها و کمیته‌های کارشناسی و  ارزیابی خسارت، گروه‌های جهادی استان در شهرستان فعال بوده و شخص معاون امور عمرانی استاندار هرمزگان دو روز است در منطقه حضور میدانی دارد؛ استاندار هرمزگان از لحظه ورود سامانه بارشی و وقوع سیل مرتباً پیگیر مشکلات شهرستان است.

وی ادامه داد: راه‌های مواصلاتی جاسک به بشاگرد همچنان مسدود است، طغیان رودخانه شریفی آسیب‌های جدی به راه‌ها وارد کرده و راه داران در تلاش هستند مشکلات پیش‌آمده را برطرف کنند، راه جاسک به کنارک نیز مسدود است و در تلاش هستیم ارتباط خود را با بخش لیردف برقرار کنیم.

فرماندار شهرستان جاسک اظهار کرد: خسارت‌های جدی به قایق‌های صیادی وارد شده و قایق‌های اهالی عموماً از بین رفته یا زیرخاک و گل‌ولای دفن شده‌اند، همچنین اکثر بخش‌های کشاورزی از بین رفته است.

رادمهر افزود: متأسفانه با توجه به مسدود بودن بسیاری از راه‌های روستایی هنوز امکان حضور ارزیابان و کارشناسان در محل و برآورد دقیق خسارت وجود ندارد، پیگیر هستیم با بازگشایی کلیه راه‌های مواصلاتی ارزیابی خسارت دقیقی از مناطق سیل‌زده داشته باشیم.

وی تصریح کرد: هلال‌احمر، امدادرسان‌ها، گروه‌های تکاور نیروی دریایی سپاه، نیروی دریایی ارتش، بسیج شهرستان، نیروی انتظامی با تمام ظرفیت‌های خود بسیج شده‌اند تا مشکلات پیش‌آمده برطرف شود و مردم به محل امنی منتقل شوند.

جلسه مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشکیل شد

جلسه مدیریت بحران در راستای اخذ تصمیمات ضروری و فوری جهت پیشگیری از طغیان بیماریهای واگیر در مناطق سیل زده با راه های ارتباطی مسدود شده ناشی از بارندگی بی سابقه در شرق استان شهرستان جاسک در دفتر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با حضور  اعضاء برگزار شد.

در این جلسه مصوباتی شامل اعزام دومین گروه از همکاران شامل کارشناسان بهداشت محیط و پیشگیری از بیماریها همراه با کلیه لوازم مورد نیاز احتمالی، اختصاص بودجه مناسب جهت خرید لوازم، کلر، کیت و داروهای مورد نیاز در صورت به وجود آمدن بحران یا طغیان بیماریها و  هماهنگی با اورژانس و آماده باش آمبولانس هوایی در صورت نیاز به حمل اورژانسی بیماران یا مادران باردار به تصویب رسید.

ضرورت رسیدگی بیشتر به سیل زدگان شهرستان جاسک
نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از وزیر کشور و استاندار هرمزگان خواستار تسریع در رسیدگی به وضعیت سیل زدگان شرق استان هرمزگان به ویژه شهرستان جاسک شد.
سید مصطفی ذوالقدر در گفت و گو با ایسنا، گفت: از ساعات اولیه سیل از طریق استاندار هرمزگان پی گیر امور مردم سیل زده در جاسک بودم و تمام تلاش خود را برای جبران خسارات وارد شده به مردم به کار خواهم بست.
نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از تلاش های استاندار هرمزگان، نیروهای امدادی، نظامی و بسیج مردمی در خدمات رسانی به مردم سیل زده تقدیر کرد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: متاسفانه سیل اخیر خسارت زیادی به ابنیه و تاسیسات جاسک و منازل مسکونی مردم داشته که تمام تلاش خود را برای جبران خسارات وارده به کار خواهم بست.

نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی همچنین  از منطقه دوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به دلیل امدادرسانی به مردم در سیل اخیر جاسک قدر دانی کرد.
وی اضافه کرد: بر خود لازم می دانم از ورود فوری تکاوران و تفنگدارن تیپ محمد رسول الله منطقه دوم دریایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در کنار  نیروهای امدادی برای نجات جان روستائیان گرفتار در سیل شهرستان جاسک تقدیر کنم.

همه امکانات دهیاری ها را برای خدمات رسانی به مردم بسیج کرده ایم

فرماندار شهرستان بشاگرد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بارندگی های اخیر در این شهرستان اظهار کرد: بارندگی بی سابقه اخیر در شهرستان بشاگرد سبب شد که به بسیاری از زیرساختها در حوزه راه ، برق  و تلفن و شبکه های آبرسانی  خسارت وارد کند و راه بسیاری از روستاها را با مرکز شهرستان کند.

احمد محمودی افزود: این بارندگی ها که در بسیاری از روستاها با طغیان رودخانه ها همراه بود  به زمینهای کشاورزی روستائیان خسارت وارد کرده است اما در هیچ یک از روستاها آب وارد منازل نشده است. 

فرماندار شهرستان بشاگرد با اشاره به انتشار خبری کذب و بدور از واقعیت در یکی از رسانه ها و فضای مجازی مبنی بر نبود امکانات برای خدمات رسانی در هلال احمر شهرستان گفت: این موضوع از اساس کذب و بدور از واقعیت است  و همه پرسنل هلال احمر با همه امکانات به اتفاق فرماندار شهرستان در حال خدمات رسانی به مردم در روستاها هستیم.

محمودی بیان کرد: با تلاش بی وقفه مجموعه راهداری وبرق و نیروهای جمعیت هلال احمر از مجموع ۴۸ روستای بدون برق  ۳۱ روستا برق دار و ۱۸ روستای دیگر به محض فروکش کردن رودخانه جگین برق آنها وصل خواهد شد. 

 رئیس ستاد بحران شهرستان بشاگرد خاطر نشان کرد: درخواست بالگرد برای خدمات رسانی به روستای گافر که در پشت رودخانه جگین قرار دارند داده شده است که در حال بارگیری و اعزام است.

محمودی تصریح کرد: بشاگرد یک منطقه پهناور و با وسعت زیاد است که با حجم خسارات وارد شده و مسدودی راهها به طور همزمان به همه روستاها  امکان خدمات رسانی نیست، اما همه امکانات دهیاریها را برای خدمات رسانی به مردم بسیج کرده ایم.

وی افزود: از همه مردم و شورا ها و دهیاران که در این چند روز با هر توانی که داشته اند و در کنار مسئولان خدمات رسانی کرده اند تشکر  می کنم و انتظار می رود تا به  اخبار کذب و شایع توجهی نداشته باشند.

تامین برق اردوگاه اضطراری منطقه کروچ در جاسک

تامین برق اردوگاه اضطراری منطقه کروچ در جاسک با دیزل ژنراتور سیار حوزه مدیریت بحران شرکت توزیع برق و با همت کارکنان برق جاسک در این منطقه تعداد ۵۰۰ نفر از اهالی سیل زده در ۱۰۰ چادر به طور موقت اسکان داده شده اند. سپاه پاسداران ۱۰ هزار اقلام ضروری مانند پتو ارسال کردند و بسیج مستضعفان نیز ۵ هزار اقلام ضروری به سیل زدگان سیستان و بلوچستان و جاسک فرستاده اند.

معاون برنامه ریزی فرماندار رودان از راه‌های مسدود بخش رودخانه بازدید کرد
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار رودان به همراه رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ایی و جمعیت هلال احمر شهرستان با حضور در بخش رودخانه از راه مسدود شده روستای ماشنگی بازدید کرد.
سبد عبدالوهاب هاشمی در حاشیه این بازدید گفت: راه دسرسی روستای ماشنگی بخش رودخانه به شهر زیارتعلی و روستاهای دیگر  در اثر بارندگی های اخیر و جاری شدن رودخانه های فصلی مسدود شده است.
وی افزود: هم اکنون دستگاه‌های اداره راهداری شهرستان در این منطقه مستقر هستند و عملیات بازگشایی این مسیر در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان روز گذشته(۲۳ دی ماه) از مدارس خسارت دیده بر اثر سیل شهرستان جاسک بازدید کرد و جلسه فوری شورای معاونین آموزش و پرورش جاسک تشکیل شد.

موسی دادی زاده در گفت و گو با ایسنا، افزود: در این جلسه نیز تصمیماتی مبنی بر رسیدگی و بررسی شرایط موجود مدارس جاسک، برآورد خسارت وارد شده به مدارس و گزارش به دستگاه های ذی ربط، بررسی راهکار های موجود جهت  بازگشایی سریعتر مدارس سیل زده، سرکشی و بازدید میدانی از تمام مدارس سیل زده همزمان با بازگشایی راه ها، پیگیری برای تهیه پوشاک، کتاب و نوشت افزار و همچنین وسایل آموزشی مدارسی که در سیل از بین رفته است و برنامه ریزی و کمک از ارگان های مختلف و حضور فرهنگیان جهت تخلیه مدارس از گِل و آب گرفته شد.


ارسال اولین محموله حاوی کمک‌های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده جاسک

به دنبال وقوع سیل درمناطق شرقی کشور و شهرستانهای جاسک و بشاکرد هرمزگان، و درپی دستور  استاندار مبنی بر امداد رسانی سریع و ارائه خدمات فوری به مناطق سیل‌زده، به زودی اولین محموله حاوی کمک‌های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به این مناطق ارسال خواهد شد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در گفت و گو با ایسنا، اعلام کرد: ضمن ابراز تاثر از وقوع حادثه سیل در مناطق شرقی کشور و از جمله شهرهای جاسک و بشاکرد تاکید کرد: کمک به مردم آسیب دیده وظیفه اسلامی، انسانی و اخلاقی همه ما است.

مسعود پاکزاد اظهار کرد: امیدوارم در راستای عمل به مسئولیتهای اجتماعی خود با همت جمعی و اتحاد و یکدلی مردم شرایطی فراهم شود تا با تسریع در امداد رسانی و خدمات دهی به مردم سیل زده مرحمی برالام این عزیزان باشیم.
وی خاطرنشان کرد: ستاد ویژه ای در روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان کار جمع آوری کمک‌ها و پی‌گیری ارسال آن به سیل‌زدگان را دنبال می‌کند و مردم و هم‌کاران منطقه می توانند کمک های خود را شامل اقلام مورد نیاز سیل‌زدگان مانند چادر، پتو، آب معدنی به این ستاد تحویل دهند.

دستور رئیس قوه قضائیه به مراجع قضایی استان‌های درگیر سیل

رئیس قوه قضاییه روز گذشته(۲۳ دی ماه) برای رسیدگی فوری به مشکلات و تامین امنیت و آرامش مردم، دستور ویژه به مراجع قضایی استان‌های درگیر سیل صادر کرد.

آیت الله رئیسی طی دستوری ویژه به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان که با بیشترین خسارت و آسیب‌های ناشی از بارندگی‌های سیل آسای اخیر مواجهند، خواهان تعامل و هماهنگی همه جانبه مراجع قضایی با دستگاه‌های ذیربط به ویژه هلال احمر و نیروی انتظامی برای رسیدگی فوری به مشکلات مردم و تامین امنیت و آرامش خانواده‌های درگیر این حوادث شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.