• دوشنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98102317665
  • خبرنگار : 50029

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس:

تائید صلاحیت ۲۶۸ نفر از ۹۲۴ داوطلب نمایندگی مجلس در فارس

تائید صلاحیت ۲۶۸ نفر از ۹۲۴ داوطلب نمایندگی مجلس در فارس
عکس‌ها رضا رادین عکاس ایسنا

ایسنا/فارس رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس اعلام کرد که از میان ۹۲۴ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی، صلاحیت ۲۶۸ نفر تایید شده است.

حسن جوکار دوشنبه ٢٣ دی در یک کنفرانس خبری گفت: در استان فارس برای ۱۸ کرسی مجلس ۹۲۴ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۲۶۸ نفر تایید شدند، ۲۵۶ نفر تاکنون رد صلاحیت شده‌اند، ۷۱ نفر انصراف دادند و ۲۵ نفر شکایت و اعتراضی نسبت به رد صلاحیت خود از سوی هیئت اجرایی نداشتند، گفت: برای ۳۰۴ داوطلب نیز عدم احراز لحاظ شده و مراجع چهارگانه نسبت به آنها اظهارنظری نکرده‌اند.

او با بیان اینکه از ۱۰ تا ۱۶ آذرماه امسال داوطلبان فرصت ثبت نام در این دوره از انتخابات داشتند، گفت:  از ۱۱ تا ۲۱ آذر هیئت‌های اجرایی به ریاست فرمانداران حوزه انتخابیه وظیفه بررسی صلاحیت داوطلبین را بر عهده داشتند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس ادامه داد: براساس اظهارنظر مراجع چهارگانه این کار انجام شد و پس از آن لیست وضعیت صلاحیت افراد به هیئت نظارت استان ارسال شد و همزمان داوطلبین رد شده توسط هیئت اجرایی امکان اعلام شکایت و اعتراض خود نسبت به نتیجه بررسی‌ها به هیئت نظارت استان داشتند.

جوکار تاکید کرد: هیچ بن بستی برای داوطلبین در طول فرآیند انتخابات وجود ندارد و افراد می‌توانند براساس تعریف قانون شکایت خود را تحویل دهند.

او خاطرنشان کرد: به مدت ٢٠ هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی نظارت به شکایت داوطلین رسیدگی کردند و نهایتا روز گذشته ٢٢ دی ماه لیست بررسی صلاحیت داوطلبان را به فرمانداری‌ها اعلام کردیم.

به گفته رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس، به مدت ٥ روز از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه داوطلبینی که رد صلاحیت شده یا عدم احراز در صلاحیت آنها اعمال شده می‌توانند به شورای نگهبان مراتب شکایت خود را نسبت به هیئت نظارت استان اعلام کنند.

جوکار با بیان اینکه شورای نگهبان نیز به مدت ٢٠ روز فرصت رسیدگی به شکایت داوطلبان تا ١١ بهمن ماه دارد، عنوان کرد: بعضی از داوطلبانی که تایید شده‌اند تا پیش اعلام نهایی تایید صلاحیت شدگان، امکان رد صلاحیت دارند.

او همچنین یادآور شد که شورای نگهبان پس از بررسی شکایات داوطلبان تا ۲۲ بهمن ماه نسبت به اعلام نهایی کاندیداهای تایید شده در حوزه‌های انتخابیه را به هیئت نظارت برای انتشار اسامی اعلام خواهد کرد.

نماینده هیچ باشگاه سیاسی نیستیم

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس با تاکید بر اینکه نماینده هیچ باشگاه سیاسی نیستیم و در احراز صلاحیت‌ها هم این مهم صادق است، گفت: رسانه‌های مکتوب اجازه پخش شدن لیست پیش از اعلام نهایی اسامی توسط هیئت نظارت ندارند، چرا که امکان ارائه مستندات از سوی داوطلبانی که رد صلاحیت شده و تایید آنها، وجود دارد.

جوکار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۹۲۴ داوطلب در استان فارس برای ۱۸ کرسی مجلس ثبت نام کردند که از این تعداد ۲۶۸ نفر تایید شدند، ۲۵۶ نفر تاکنون رد صلاحیت شده‌اند، ۷۱ نفر انصراف دادند و ۲۵ نفر شکایت و اعتراضی نسبت به رد صلاحیت خود از سوی هیئت اجرایی نداشتند، گفت: برای ۳۰۴ داوطلب نیز عدم احراز لحاظ شده و مراجع چهارگانه نسبت به آنها اظهارنظری نکرده‌اند و در این فرصت باقی مانده می‌توانند نسبت به شناسایی خود برای اعضای هیئت نظارت استان اقدام کنند.

او دادگستری، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و ثبت احوال را مراجع چهارگانه استعلام صلاحیت داوطلبان معرفی کرد و افزود: در این دوره از انتخابات شاهد همکاری خوب این مراجع با هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان بودیم.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس همچنین به تفکیک آمار وضعیت صلاحیت داوطلبان ۱۵ حوزه انتخابیه استان پرداخت و عنوان کرد: در حوزه آباده ١٠ نفر تایید صلاحیت، ٧ نفر رد صلاحیت، ١١ نفر عدم احراز و سه نفر انصراف داده‌اند.

جوکار ادامه داد: در حوزه انتخابیه اقلید نیز ١٦ نفر تایید صلاحیت، ٨ نفر رد صلاحیت، ٤ نفر عدم احراز، یک نفر انصراف داده و ۲ نفر نیز شکایتی نسبت به رد صلاحیت خود نکرده‌اند.

او افزود: در حوزه انتخابیه جهرم نیز ١٠ نفر تایید صلاحیت، ۸ نفر رد صلاحیت،  ٦ نفر عدم احراز و ۳ نفر انصراف داده‌اند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس به حوزه انتخابیه داراب و زرین دشت هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه انتخابیه ۱۱ نفر تایید صلاحیت، ٤ نفر رد صلاحیت، ٣ نفر عدم احراز و سه نفر انصراف داده‌اند.

جوکار اضافه کرد: در حوزه انتخابیه سپیدان نیز ١٥ نفر تایید صلاحیت، ١٣ نفر رد صلاحیت و ۵ نفر عدم احراز صلاحیت دریافت کرده‌اند.

او ادامه داد: در حوزه انتخابیه سروستان، خرامه و کوار هم ۲۳ نفر تایید صلاحیت، ۱۷ نفر رد صلاحیت و ۱۳ نفر عدم احراز صلاحیت را دریافت کرده‌اند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس خاطرنشان کرد: در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان نیز ۹۰ نفر تایید صلاحیت، ۹۱ نفر رد صلاحیت، ۱۴۲ نفر عدم احراز، ۱۷ نفر شکایتی نسبت به رد صلاحیت خود از هیئت اجرایی نداشته‌اند و ۳۷ نفر انصراف داده‌اند.

جوکار گفت: در حوزه انتخابیه فسا ١١ نفر تایید صلاحیت، ٧ نفر رد صلاحیت، ١١ نفر عدم احراز و ۳ نفر انصراف داده‌اند و سه نفر نیز شکایتی نسبت به نتیجه بررسی صلاحیت خود نداشته‌اند.

او ادامه داد: در حوزه انتخابیه فراشبند، فیروزآباد و قیر و کارزین نیز ۱۲ نفر تایید صلاحیت، ۲۶ نفر رد صلاحیت و ۱۵ نفر عدم احراز صلاحیت دریافت کرده‌اند و یک نفر هم شکایتی از هیئت اجرایی به دلیل رد صلاحیت خود نداشته است و سه نفر نیز از ادامه حضور در فرآیند انتخابات انصراف داده است.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس گفت: در حوزه انتخابیه کازرون هم ١٣ نفر تایید صلاحیت، ١٥داوطلب رد صلاحیت، ۲۵ داوطلب عدم احراز صلاحیت، ۵ نفر انصراف و ۲ نفر هم شکایتی نداشته‌اند.

جوکار به حوزه انتخابیه لارستان هم اشاره و خاطرنشان کرد: در این شهرستان ١٦ نفر تایید صلاحیت، ۱۱ نفر رد صلاحیت، ۱۰ نفر عدم احراز  و ۲ نفر انصراف داده‌اند.

او گفت: در دو شهرستان لامرد و مهر نیز ۵ نفر تایید صلاحیت، ۸ نفر رد صلاحیت، ۱۳ نفر عدم احراز و ۵ نفر نیز شکایتی نسبت به رد صلاحیت خود از هیئت اجرایی نداشتند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس عنوان کرد: در حوزه انتخابیه مرودشت١١ نفر تایید صلاحیت،٢٢ نفر رد صلاحیت، ۲۶ نفر عدم احراز، یک نفر شکایتی نکرده و ۷ نفر هم انصراف داده است.

جوکار گفت: در حوزه انتخابیه نورآباد نیز ٦ نفر تایید صلاحیت، ١٥ نفر رد صلاحیت و ٤ نفر عدم احراز دریافت کرده‌اند و ٢ نفر انصراف داده‌اند.

او بیان کرد: درحوزه انتخابیه نی‌ریز و استهبان نیز ١٩ نفر تایید صلاحیت، ۴ نفر رد صلاحیت و ۱۶ نفر عدم احراز دریافت کرده‌اند و یک نفر انصراف داده‌ است.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس با بیان اینکه هیئت اجرایی یک سوم از دواطلبین مرحله اول را رد صلاحیت کرده است، گفت: برای هرکرسی مجلس در فارس تاکنون ١٤.٨ داوطلب داریم.

جوکار عنوان کرد: در حوزه انتخابیه آباده، جهرم، داراب، سروستان، شیراز، فسا، فیروزآباد، کازرون، مرودشت و نی‌ریز به ترتیب ۱، ۳، ۱، ۲، ۱۲، ۳، ۱، ۱، ۲ و ۱ زن ترکیب جنسیتی داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را تشکیل داده‌اند.

او با بیان اینکه طهارت اقتصادی، طهارت اخلاقی و عدم ضدیت با نظام جمهوری اسلامی سه ملاک اصلی ما در تایید صلاحیت کاندیداها بوده و هست، عنوان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب این مهم توسط رهبری تاکید شده است.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس عنوان کرد: برابر با میثاق نامه‌ای که امضا کرده‌ایم، کمال بی طرفی و اجرای منویات رهبرمعظم انقلاب را در بررسی پرونده‌های صلاحیت داوطلبان به کار می‎بریم، ما علم غیب نداریم و تنها براساس مستندات و گزارش‌های پرونده داوطلبان  اظهارنظر می‌کنیم.

جوکار همچنین تصریح کرد: در جامعه انسانی همه چیز ممکن است و احتمال دارد که سندی دیده نشده باشد یا فرد تلاش کرده و اسناد پرونده خود را نسخ کند.

حدود شرعی در بررسی صلاحیت داوطلبین زن لحاظ می‌شود

او همچنین با تاکید بر اینکه حدود شرعی در بررسی صلاحیت داوطلبین به ویژه داوطلبین زن لحاظ می‌شود، به ماده ماده ٢٨، ٢٩ و ٣٠ به عنوان مواد جامعی در انتخابات اشاره کرد و گفت: حکم‌های غیرموثر به تنهایی برای طهارت اقتصادی کافی نیست و ممکن است در کنار  آن شواهد و مستندات دیگری دال بر طهارت یا عدم طهارت اقتصادی افراد ارائه شود.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس به مسئله عدم التزام عملی برخی کاندیداها اشاره و خاطرنشان کرد: شاید در التزام عملی نظری برخی گوی سبقت را از بسیاری بربایند؛ اسلام در حوزه نظری بر تمام مکاتب برتری دارد اما در عمل چند درصد از اسلام را تحقق داده‌ایم؟لذا بسیاری از افراد اعتقاد به اسلام و نظام جمهوری اسلامی دارند اما در عمل لنگ می‌زنند و واقعیت این است که اسلام تنها نماز و روزه نیست و عدم التزام عملی دایره وسیعی دارد.

جوکار همچنین ضمن تسلیت شهادت سپهبد سلیمانی، جان باختن تعدادی از هموطنان در مراسم تشییع این سردار بزرگ و همچنین جان باختن تعدادی از نخبگان ایرانی و اتباع خارجی در سانحه سقوط هواپیمای اوکرینی اظهار کرد: پذیرش اشتباه از سوی سپاه پاسداران عظمت، قدرت و اقتدار آنها را به جهانیان نشان داد که متواضعانه خطای غیرعمد حادث شده را پذیرفتند.

او گفت: همچنین حضور میلیونی مردم ایران در مراسم شهادت سردار قاسم سلیمانی و برخی کشورهای جهان حاکی از این بود که مردم ما قدرشناس انسان‌های ارزشمند هستند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات فارس تاکید کرد: مردم ما بی مهری و بی محبتی نسبت به انسان‌های وارسته و خدوم نخواهند داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.