• یکشنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۸ / ۰۱:۱۶
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 98102216447
  • خبرنگار : 71995

بازنمایی اقتدار یا ضعف؟ مساله این است

بازنمایی اقتدار یا ضعف؟ مساله این است

پس از عملیات اقتدارآفرین نیروی هوافضای سپاه علیه پایگاه عین الاسدِ تروریست‌های آمریکایی، حادثه ناگوار و دردناکی برای هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین رخ داد که موجب شهادت ۱۴۷ نفر از هموطنان عزیز و جان باختن ۳۲ نفر غیرایرانی شد.

سعید ربیعی کارشناس رسانه در ادامه یادداشت خود که در اختیار ایسنا قرار داده، آورده است: از همان ابتدا رسانه‌های داخلی و خارجی و شخصیت‌های سیاسی کشورهای مختلف در مورد علت  وقوع حادثه به گمانه‌زنی پرداختند که البته برخی از واکنش‌ها، تحلیل‌ها و بازتاب‌های رسانه‌ای ماجرا با به‌کارگیری تاکتیک‌ها و تکنیک‌های تبلیغاتی در جهت کمرنگ ساختن پیروزی سپاه پاسداران در تحقیر بی‌سابقه ارتش ایالات متحده آمریکا و سرپوش گذاشتن بر ضعف استراتژیک دولت و ارتش آمریکا در رویارویی با جمهوری اسلامی ایران بوده است تا اینکه ستاد کل نیروهای مسلح پس از اتمام تحقیقات فنی و میدانی هیئت بازرسی، در اطلاعیه‌ای خطای انسانی غیر عمد و برخورد موشک را عامل سقوط هواپیما عنوان کرد.

پس از این اطلاعیه، جریان سیاسی و رسانه‌ای کشور، منطقه و جهان وارد فضای جدیدی شد و متأسفانه رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب، با تاکتیک‌هایی از جمله «اطلاعات سری، کلی‌گویی، بزرگنمایی، تبخیر، جنجال‌آفرینی، بحران‌سازی، بازنمایی، اختلاف افکنی و ...» در جهت تضعیف و تخریب چهره نیروهای مسلح حرکت  کردند.

در این شرایط ارائه برخی ملاحظات و نکات برای جلوگیری از انحراف افکار عمومی و عدم سوءاستفاده از احساسات عمومی امری لازم و اجتناب‌ناپذیر است:

۱. یکی از وجوه تمایز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ارتش‌های منطقه و جهان، قدرت تصمیم‌گیری و اراده نیروهای مسلح برای دفاع از امنیت ملی، منافع ملی و عزت ملی در برابر هر تهدیدی حتی تهدید ارتش بزرگ ایالات متحده آمریکاست که اتفاقاً این موضوع یکی از مؤلفه‌های بازدارندگی مؤثر جمهوری اسلامی ایران بوده است. از نظر شناختی، برخورداری از قدرت تصمیم‌گیری و توانایی اعمال اراده در نیروهای مسلح ایران علاوه بر برخورداری از ایمان و توکل بر خدا، به اعتماد به نفس، شجاعت و هوشیاری عناصر مؤمن متکی است. بنابراین هرگز نباید هزینه شجاعت و قدرت تصمیم‌گیری در لحظه را برای کارکنان، مسئولان و فرماندهان نیروهای مسلح در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی بالا برد. در آن صورت ترس از عواقب تصمیم و احتیاط بیش از حد، قدرت و سرعت عمل نیروهای مسلح را در برخورد فوری با تهدیدات آینده کاهش خواهد داد. با توجه به روندهای نظامی و امنیتی منطقه غرب آسیا، هرگونه جنگ احتمالی آینده احتمالاً با غافلگیری آغاز خواهد شد و در آن صحنه نبرد، قدرت و سرعت در تصمیم‌گیری و شجاعت در اعمال اراده و اجرای دستورات و دستورالعمل‌ها، در ترمیم آسیب‌پذیری ناشی از غافلگیری نقشی اساسی خواهد داشت. بنابراین پرداختن به موضوع سقوط هواپیما در فضای رسانه‌ای نباید باعث فرسایش، احتیاط و حتی ترس نیروهای تاکتیکی عمل‌کننده در صحنه‌های آینده عملیاتی شود. طی چند سال گذشته نیروهای مسلح در چندین مورد، هیمنه پوشالی قدرت‌های بزرگ جهان را شکستند و معادلات سیاسی و امنیتی منطقه را به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر دادند. انهدام پهپاد فوق پیشرفته گلوبال هاوک، دستگیری ملوانان متجاوز آمریکایی و توقیف شناور stena impero نمونه‌ای از اقدامات بزرگ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده است که غرور، افتخار و عزت ملی را در پی داشت و وزن سیاسی و ژئوپلیتیکی کشور را افزایش داد. تمامی این حوادث بر اثر قدرت بالای تصمیم‌گیری، سرعت عمل، شجاعت و اعتماد به نفس نیروهای عمل‌کننده محقق شد. این فرمول اگرچه تاکنون همواره باعث پیروزی و غلبه بر دشمن بوده اما اکنون که در موردی نادر و اعجاب‌آور در فضایی سرشار از تهدیدات نظامی و تحرکات تنش‌زای دولت‌های متخاصم نتیجه عکس داده، آیا باید آن را از اساس زیر سؤال برد؟ یا روندها و زمینه‌های تحقق این فاجعه را بدون آسیب‌رساندن به اعتماد نیروهای مسلح اصلاح کرد؟

۲. همان طور که مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، رئیس قوه قضاییه، خانواده‌های داغدار و عموم مردم انتظار دارند، پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی این حاثه دردناک و شناسایی واقعیت قضایی مقصرین، یک ضرورت و مطالبه ملی است اما می‌توان با حکمت و عقلانیت، فضای رسانه‌ای را طوری مدیریت کرد که دشمنان مجال سوءاستفاده و تخریب چهره نیروهای مسلح و فرماندهان مسئولیت‌پذیر، خدوم و انقلابی را پیدا نکنند. این‌گونه حوادث دردناک قبلاً برای بسیاری از کشورها از جمله اوکراین به وقوع پیوسته است. اما سؤال اینجاست که دولت‌های متضرر در مواجهه با این حوادث، چه روندی را در محیط ملی و بین‌المللی طی کردند؟ آیا نیروهای مسلح خود را تضعیف کردند؟ قطعاً پاسخ منفی است. بنابراین باید توجه داشت که پرداختن به این ماجرای تلخ موجب تضعیف پایگاه و سرمایه اجتماعی نیروهای مسلح و تضعیف سپاه پاسداران نشود چراکه تضعیف نیروهای مسلح و سپاه پاسداران، بدون تردید تضعیف امنیت ملی ایران را در پی خواهد داشت و هیچ حکومت، دولت و ملت هوشمند و آگاهی نیروهای نظامی خود را تضعیف و تحقیر نمی‌کند.

۳. نحوه مواجهه، صداقت و شفافیت نظام جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با این حادثه و خضوع و مسئولیت‌پذیری نیروهای مسلح، وجه تمایز حکومت و جامعه اسلامی با حکومت‌های لیبرال و غیراسلامی است. در حکومت اسلامی مردم محرم حکومت، حامی، پشتیبان و عمق استراتژیک نظام سیاسی به شمار می‌روند. این حادثه ناگوار و دردناک، احتمالا افکار عمومی جهانیان و انسان‌های نوع‌دوست در سراسر جهان را آزرده و مکدر ساخته است اما احتمالاً دشمنان بدجنس از جمله مقامات دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی و ... که این وضعیت را در امتداد منافع خودشان می‌بینند، خرسندند. آنها در مقاطع گوناگون از سپاه پاسداران و نیروی هوافضا سیلی‌های سختی دریافت کرده‌اند و اقتدار و آمادگی این نیرو را سد محکمی در برابر ماجراجویی‌های احتمالی آینده علیه ایران می‌دانند. به عبارت دیگر یکی از متغیرهای اصلی بازدارندگی کشور در برابر تهدیدات نظامی آمریکا، توانمندی و قدرت موشکی نیروی هوافضای سپاه است که معادله صحنه جنگ در هرگونه رویارویی با دشمنان را به نفع ایران تغییر خواهد داد. بنابراین تضعیف نیروی هوافضای سپاه و حاشیه‌سازی و بازنمایی منفی قدرت این نیرو، در راستای منافع استراتژیک دولت آمریکا و حامیانش خواهد بود.

حادثه دردناک سقوط هواپیمایی خطوط هوایی اوکراین و خطای انسانی یک اپراتور در فضایی سرشار از تحریم، تحرک، سیالیت و عدم قطعیت، باعث فراموشی خاطرات غرورآفرین و عزت‌بخشی که نیروهای مسلح کشور به‌ویژه نیروی هوافضای سپاه در برابر آمریکایی‌ها و داعش رقم زد نخواهد شد و ملت هوشمند ایران از فرزندان انقلابی خودشان در نیروهای مسلح حمایت خواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۱:۲۱

... لطفا

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۱:۵۳

همه از حمله خبر داشتند غیر از فرودگاه امام ....چه را میپوشانید ؟ به جای استفاده از لغات حماسی به فکر ارتقا و آموزش باشید که صوابش بیشتر است .

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۲:۰۸

اگر ترس از عواقب نباشد دو نفرمونو دشمن می کشد و هفتاد هشتاد نفرمونو خودمان در تشییع جنازه به کشتن می دهیم . اگر ترس از عواقب نباشد فرق موشک دشمن را با هواپیمای مسافربری نمی توانیم بفهمیم . اگر ترس از عواقب نباشد ترس از خدا هم وجود نخواهد داشت . خلاصه یا مثل آدم به بازماندگان تسلیت بگو و یا ... . در مجلس عزا و مرثیه ، شعر حماسی نخوان و ...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۲:۱۳

مردم سالهاست با درد وغم و حرف های در گلو فرو برده از کشورشان حمایت می کنند .برای رو راستی ویکی بودن جان می دهند .مردمانی رفیق باز.یعنی دوست دارِ همراهی ویک رنگی اند. آمدند ومی آیند پای اون هایی که صادق بودند توی راهشان . دیدی که ارتشبد زاهدی هم به احترام برای سرداری که شاید در یک تعریف در دو خط وتقابل قرار داشتند ایستاد وبه احترام کلاه از سر برداشت. ومثل خیلی ها که در جبهه مخالفت بودند و... اما دلشان پر ست وخون شده از قساد وتبعیض وچاله های عمیق شده فقیر وغنی.دلشان جای دیگری گرفته .بیکاری بچه هایشان.گرانی های بی دلیل وحرص وطمع گروهی کم خرد وطماع.مدیران شکم سیر نجومی خور.نمایند گانی که مردمشان را برای یک بار دوست دارند اونم پای رای دادن.از فساد از رشوه از اینکه خیلی هایشان هی می دوند وبه گرانی وتورم وبی خانه ماندن و... نمی رسند.از عمری که دارد می رود در غم ورنج واندوه ونداری و...از دروغ دلشان گرفته از شعار. از اینکه دین وارزش های انقلاب و...برای یک عده به قول مولا علی ع شده بهانه ای وپوششی برای دوشیدن شیر دنیا.از خیلی چیز ها دلشان خونست از اینکه قانون وواخلاق و ...تار عنکبوتی ست که تنها ضعفا را می گیرد ودرشت ها همیشه در امنیتند حتی وقتی در زندانند ککشان گزیده نشده .ولی وای به حال دزدان فقیر و...مردم هی برای دلشان می آیند و سیاسیون سلفی هایشان را در اشک وغمشان وعزا هایشان وباورهایشان گرفته ومی گیرند برای تسویه حساب ویا تصفیه کردن حسابهایشان با رقبایشان .سلفی ها و منم ومنمشان تمامی ندارد. بعد از 40 سال یک نفرشان مثل مردم نه مستاجرست نه جنوب شهر ست نه مثل مردم دنبال گرانی ونداری دویده اند همه ما شا لله سیرند ومرفه .از اصلاحاتی گرفته تا اصول گرایش. و...می گویند "دیدی چقدر آمدند هنوز ما را قبول دارند!! نه برای دلشان آمدند .دلی که سالهاست هی می شکند وباز در تنهایی وخدا خدا کردنشان ترمیمش می کنند به این امید که شاید این یکی بیاید و اوضاع بهتر شود.نمی خواهند برگردند ولی ...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۲:۳۷

تحلیل های ... نگهدارین برای خودتون

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۷:۲۵

احسنت واقعا میشد با چارتا دروغ سر مردم شیره مالید اما همینکه مسولیت پذیر هستند بسیار عالیه امیدوارم کل مسوولان کشور در قبال کارها و وظایفشون مسول باشن ...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۷:۲۸

سه روز فریب افکار عمومی با آنکه می دانستند همون ثانیه اول چه اتفاقی افتاده، بس کنید دیگه، فکر می کنید دور از جون 80میلیون ... در ایران هستش، رسانه ما به جای بازتاب حقیقت که رسالت یک رسانه است، شده آلت دست و مصلحت اندیش، به جای مقاله فوق، برو مقاله ای کار کن تا بفهمی چرا 3روز به مردم دروغ گفتند

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۸:۳۶

آفرین بر شما ایسنا که حق مطلب را ادا کردی و حرف دل ما را زدی و لطفا بعضی سیاسیون از ما جوانها برای اغراض سیاسیشون در خیابان استفاده ابزاری نکنند

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۹:۴۴

البته اشتباه خیلی بزرگ و نابخشودنی است اما جدای از احساساتی که قلب همه امان را بدرد آورده و یک داغ ملی است آیا باید بخاطر خطای یک اپراتور نادان ، کشور و نظام و ارتش و سپاه را بر باد بدهیم ؟

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۱:۱۹

همه ما میدونیم چرا سه روز حقیقت رو کتمان کردن...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۲

دقیقا کدوم صداقت!!!!؟؟؟ایسنا عزیز، خوب بود شما هم مانند تعدادی از خبرگزاری های دیگر علاوه بر عذرخواهی از مردم، از انتشار مطالب ... خودداری نمایی...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۲:۰۲

خیلی زیبا بود آقا سعید. دم شما گرم. ایسنا یه کم یاد بگیر موضع گیری رو. ...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۲:۴۵

خیلی دوست دارم بدونم نویسنده مقاله اگه یکی از عزیزانش رو توی این پرواز از دست داده بود، باز هم همین "ژست" رو میگرفت یا نه

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۳:۳۰

راستی چرا علمای قم ومشهدو..... هیچ نظری نمی دهند؟